t laatste nhuwg Voorlopig de laatste Uitsmijter ófc (Het de Heilooer Avondvierdaagse 'Kusjes' £en bacjie weien op be Vruchten In gelei Beroep van de week: badmeester in de klas Colofon PAGINA 10 UITKIJKPOST - 26 JUNI Dé jeugdrubriek van de Uitkijkpost, elke drie weken in deze krant We zouden het hart stikke leuk vinden als jij onze pagina De Uitsmijtertjes mee naar school neemt en in de klas laat zien. Misschien wil de juf of meester er wel met de hele klas over praten. Stel het maar eens voor! We horen graag wat jouw klas ervan vindt. Doe maar of je verslaggever bent en stuur een verslagje naar ons toe! 'De Uitsmijtertjes' verschijnt eens in de drie weken. Coördinatie: Sandra Verhaaf Fotografie, vormgeving en eindverantwoording: redactie Uitkijkpost Correspondentie adres: De Uitsmijtertjes p/a Drukkerij Uitkijkpost bv De Hoefsmid 5 1851 PZ Heiloo Tel: 072 5330175 Fax: 072 5335644 Het is bijna vakantie. Nog een paar dagen en de scholen sluiten en iedereen gaat van zijn rust genieten. Dus ook de jeugdredactiele- den. Het afgelopen jaar hebben ze heel erg hard gewerkt om deze pagina elke keer weer vol te krijgen. Volgens ons werd het door jullie graag gelezen; wij kregen tenminste een heleboel leuke reacties binnen. Of de jeugdpagina ook na de vakantie blijft bestaan is nog niet helemaal duidelijk. Heel veel redactieleden gaan het volgend school jaar naar het voortgezet onderwijs en zullen geen of weinig tijd meer hebben om een interview af te nemen en er een stukje over te schrijven. In ieder geval willen wij, de redactie van de Uitkijkpost, iedereen hartelijk bedanken voor hun inzet en tijd die ze hebben vrij gemaakt tijdens rondleidingen en interviews met de kinderen. Alle kinderen die in de redactie zaten en nog zitten: hartelijk bedankt en een prettige vakantie. De redactie. van Haye van der Heyden (Uitgeverij Elzenga. Leeftijd: 8 jaar en ouder.) Je voelt je zweverig. En dat kietelen in je onderbuik... wat een gek gevoel! Vreemd, maar wel lekker. Het regent en buiten ziet alles grauw. Toch schijnt voor jou de zon. Je humeur kan niet stuk en je kunt de hele wereld aan. Je ouders snappen er niets van. ,,Voel je je wel goed? Moeten we misschien de huisarts om raad vragen?" Onzin! Natuurlijk voel je je goed. Je hebt je in je leven nog nooit zo goed gevoeld. Verliefd zijn is toch zeker geen ziekte! Het verhaal ,,Ik wil je iets vertellen," zegt Jeroen. Maar je mag het aan niemand door vertellen." ,,Ik beloof het," zegt Bart, zijn vriend. ,,Ken je Pauline?" Pauline? Van Victor?" vraagt Bart. ,Ja." Jeroen spreidt zijn armen uit. Het is net alsof hij een meeuw is die door de lucht zweeft. ,,Ik ben eergisteren verliefd geworden op haar! Ze is prachtig mooi," zegt Jeroen. ,,Ze is de mooiste vrouw van de wereld. Verliefd, heb je niks aan," zegt Bart. ,,Jij snapt er niets van," zegt Jeroen. Kusjes vertelt het verhaal over de liefde tussen Jeroen en Pauline. Jeroen is tot over zijn oren verliefd op Pauline. Maar hoe pakje het aan, als je op iemand bent. Jeroens zus, Vera, is op Victor. Dat komt goed uit! Nu kunnen ze met z'n vieren iets ondernemen. Bij een schuur ach ter de dijk spreken ze af. En daar... Hij ziet haar ogen zo vlak voor hem. Haar neus. Haar mond. Die mond beweegt naar hem toe. Voorzichtig Dan raken haar lippen de zijne. Zo koel. Zo warm. Zo muziek. Zo de zee. Zo alles. Jeroen kan zijn geluk niet op. Pauline, hij heeft haar gekust. Maar dan ziet hij de volgende dag op het schoolplein hoe Pauline een blonde jongen uit groep acht kust. De wereld van Jeroen stort in; zijn hart staat stil. Komt het ooit nog goed tussen die twee? En wat heeft de barbiepop van Pauline daarmee te maken? Kusjes is een echt liefdesverhaal. Wedden dat je dit boek in één adem uitleest? De schrijver Haye van der Heyden werd geboren in 1957 in de gemeente Bilthoven. Hij is een echte artistie ke duizendpoot. Tot nu toe heeft hij zoveel verschillende dingen gedaan voor theater, caba ret en televisie, dat een ander daar een paar levens voor nodig zou hebben. Voor de tv schreef hij series, zoals Binnenlandse Zaken Het zaterdagavondcaféIn de Vlaamsche Pot en Diamant. In zijn werk zit altijd veel humor. Kusjes is het eerste boek van Haye van der Heyden. Het ver vólg heet Zoenen. Ook daarin spelen Jeroen en Pauline weer de hoofdrollen. Ze zijn alleen iets ouder, maar nog steeds verliefd. Strelen is het derde boek over Jeroen, Pauline en de liefde. En er komt nog een vierde boek. Rob van Veen. Nijmeegse Vierdaagse. De Nijmeegse Vierdaagse bestaat uit 30, 40 of 50 kilometer per dag. Wel kreeg je, net als nu, een medaille als je gelopen had. En ook toen stonden de vaders, moeders en leerkrachten van de school langs de kant van de weg bloemen uit te delen. Wat wel een verschil is met vroeger is dat er nu 1400 mensen mee lopen en toen maar een stuk of 20 van elke school. Zoals je wel kunt lezen is de avondvierdaagse ontzettend populair geworden. Ongeveer tien jaar geleden zag dat er anders uit, toen wilde men met de vierdaag se in ons dorp stoppen. Het probleem was namelijk dat niemand het wilde organiseren. Stoppen of doorgaan? Gelukkig dat Ben'Bos er toen was, want hij stel de voor de organisatie over te nemen. Daar had hij natuurlijk wel hulp bij nodig. Die hulp kwam gelukkig en zo kon het toch door gaan. Ben zorgt er voor dat de medailles uit Amsterdam komen en hij had het idee voor de kleinere kinderen de 5 kilometer te organise ren. Ook regelde hij dat er drinkkraampjes kwa men, hij liet uitnodigingen versturen naar de scholen en zorgde ervoor dat de routes werden bedacht en uitgewerkt. De leiding is al maan den van tevoren alles aan het regelen voor de volgende avondvierdaagse. In september begin nen ze al met de organisatie voor volgend jaar. Voor ons zit de wandeltocht er al weer op, maar natuurlijk kijkt iedereen al uit naar het volgend ja^r want dan doen we zeker weer mee. Marije. Op zondag 2 juli ging ik met de vader en moe der van mijn buurjongen naar de Bosbaan in Amsterdam. De Bosbaan is een heel lange sloot waar veel roeiwedstrijden worden gehouden. Mijn buurjongen heet Yoeri en hij is roeicoach. Hij had mij uitgenodigd om een dagje te komen kijken. Op de roeivereniging zitten bijna alle maal studenten en bij zo'n wedstrijd zijn er heel veel verschillende klassen. Een klasse wil zeggen met hoeveel personen je in de boot zit. Je hebt bijvoorbeeld vier met of zonder stuur man en acht met stuurman. Yoeri liet mij ook het berghok zien. Daar was het een grote troep. Ze repareren daar peddels. Hij vertelde mij dat er veel verschillende soor ten boten zijn. Zo zijn er heel snelle en langza me boten, boten voor als je net begint en voor als je al heel lang roeit, boten van hout en van kunststof, hele zware en hele lichte boten. Goed voor je buikspieren Ik mocht ook roeien in een soort hometrainer. Dat was een trainingsapparaat met een wiel en daaraan een touw waaraan je kan trekken. Je moest dan heel veel kracht zetten en zo leek het of je echt roeide. Dat was heel leuk om te doen-. Je wordt er wel moe van maar het is goed voor de spieren in je buik en je armen. Verder heb ik heel veel wedstrijden gezien. Sommige waren hardstikke spannend. Youri zijn vriendin moest ook roeien in een boot voor vier. Zij wonnen en natuurlijk waren ze heel erg blij. Yoeri vindt dat ze niet zo mooi roeien. Ze harken te veel, zegt hij. Toen het afgelopen was gingen we naar een bar om wat te drinken. Het was daar heel erg leuk, er hing een boot aan het plafond en daaraan hingen stoeltjes van een stoeltjeslift en daar kon je op zitten. Verder ben ik nog naar het studentenhuis geweest en ook daar mocht ik alles bekijken. Na een lange gezellige dag ging ik weer naar huis en Yoeri, buurman en buurvrouw hartelijk bedankt voor deze dag. Ramon. We hebben een interview gehouden met bad meester Luppo Leeuwerke van het Baafje. Hij is al meer dan dertig jaar badmeester. Eerst werkte hij in Diever en sinds 1989 in Heiloo. Toen hij jong was zat hij op een zwemclub en deed hij aan wedstrijdzwemmen en waterpo lo. Hij heeft van zijn hobby zijn beroep gemaakt. Zo'n opleiding voor badmeester (eigenlijk heet dat tegenwoordig zwemonderwijzer) duurt twee jaar. Luppo geeft ook school- zwemles. Hij heeft de diploma's A t/m E allemaal. Hij heeft ook een elektro-diploma. Dat is handig, want in de winter moet hij ook helpen het Baafje te onderhouden. Ook helpt hij 's win ters in de sporthal. 's Zomers is hij alleen maar in het Baafje. Dan let hij op of alles goed gaat. Hij heeft ooit een keer meegemaakt dat er iemand verdronk in een zwembad, en dat is niet leuk. Voordat het Baafje open gaat zorgt de bad meester ervoor dat alles in orde is. En als iedereen weer naar huis is, moet er opge ruimd en schoongemaakt worden. Als bad meester heb je één keer in de veertien dagen op zondag vrij. In het Baafje komen per jaar ongeveer 60.000 tot 65.000 mensen zwemmen, dat hangt natuurlijk van het weer af. Na het interview gingen we nog een ijsje eten en wat zwemmen. Esther en Jennifer. Woensdag 12 juni ben ik naar Liesbeth Kraakman gestapt om van alles over de avond vierdaagse te vragen. Liesbeth helpt namelijk mee in de leiding. De avondvierdaagse bestaat al ruim 50 jaar, maar in ons dorp wordt hij nog maar 30 jaar gelopen. Liesbeth liep toen zelf ook al mee. Vroeger ging het er heel anders aan toe: je mocht toen pas mee doen vanaf groep vijf (de derde klas) van de basisschool, dat was omdat toen alleen maar de 10 en de 15 kilometer gelo pen konden worden. Maar als je veel in vakan ties liep of veel oefende mocht je er toch ook aan mee doen. Ook de nu zo beroemde drink kraampjes bestonden toen nog niet. De meeste mensen die liepen deden dat voor de gezelligheid of als training voor de Maak een boodschappenlijstje. Klaarzetten: beslagkom, zeef, steelpan, lepel, roerlepel, spuitzak met kartelspuit mondje, platte schaal, gladde ronde vorm en garde. Weeg en meet alles wat je nodig hebt heel precies af. Week 6 blaadjes witte gelatine in de kom met veel koud water. Doe in de pan een halve liter appelsap en 75 gram suiker. Los de suiker, al roerende, op een matig vuur op. Neem de pan van het vuur. Knijp zo veel mogelijk vocht uit de gelatine blaadjes. doe deze bij de warme appelsap en los ze al roerende op. Laat het afkoelen tot het een beetje dik (lobbig) begint te worden. Wel af en toe roeren. Laat intussen in de zeef 1 blik of pot van 800 gram gemengde vruchten uitlekken, of meng een half blik uitgelekte vruchten met ongeveer 300 gram verse zachte vruchten, bijvoorbeeld aardbeien, banaan, frambozen, perziken of abrikozen. Weeg de schoongemaakte verse vruchten samen met de uitgelekte vruchten'. Je hebt in totaal 600 gram vruchten nodig. Snijd de grote vruchten in schijfjes of in stukken. Spoel de gladde vorm om in koud water. Leg op de bodem een laagje vruchten. Giet er een beetje van de lobbig geworden appelsapge lei over. Leg er dan weer een laagje vruchten op en giet er weer een beetje gelei over. Ga door met de laagjes tot alles op is. De vruchten mogen niet boven de gelei uitsteken. Duw ze dan weer naar beneden. Laat de vruchten op een koele plaats in zes uur stijf worden. Stort de gelei. Leg voor het storten een omge keerd plat bord op het geheel» Houd ze samen vast en draai ze ondersteboven. Schud voorzichtig tot de gelei loskomt van de schaal en haal de schaal er van af. De gelei ligt nu op het bord. Breek 8 lange vingers doormidden en leg ze rond om de vruchtengelei. Klop 1/8 liter slagroom met 1 eetlepel suiker stijf. Vouw de bovenkant van de spuitzak naar bui ten. Schep de slagroom in de spuitzak en vouw de rand weer terug. Houd met de ene hand de spuitzak vast, net boven de slagroom. Houd met de andere hand de zak aan de onderkant, net boven het spuit mondje, vast. Spuit rondom de gelei op de lange vingers toef jes slagroom. Wanneer je geen spuitzak hebt kun je natuurlijk ook kleine hoopjes slagroom op de lange vingers scheppen. En dan... smul len maar! Dit recept is wel een beetje moeilijk, maar héél erg lekker. Het is misschien een leuk idee om het met je moeder of vader samen te doen. Hilde. «WW* 0

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1996 | | pagina 10