gemeente Eerste test op maandag 2 december Nieuw waarschuwingsstelsel in Limmen Doven, slechthorenden en hulpbehoevenden Maandelijks alarm als proef Als de sirene gaat... Sirene: aandacht trekken en waarschuwen Informatierubriek van de gemeente Limmen. Inlichtingen en reacties: Zonnedauw 4, 1906 HA Limmen. Telefoon 072 5051456 Oud en nieuw: Wat zijn de verschillen Sirene in Limmen toch op tijd geplaatst Informatiecampagne Ga direct ergens naar binnen, sluit ramen en deuren en zet radio of TV aan. Stichting Minima Limmen Wie komen er voor een bijdrage in aanmerking? Voor welke kosten kunt u een bijdrage aanvragen? Waar kunt u een aanvraag indienen? Waar kunt u verdere informatie krijgen? Beschikking Verleende bouwvergunningenl-toestemming Aangevraagde bouwvergunningen en bouwmeldingen Voorbereidingsbesluit Gemeentehuis verleent politieservice PAGINA 18 UITKIJKPOST - 28 NOVEMBER men In onze gemeente wordt volgende week een nieuw waarschuwingsstelsel in gebruik geno men. Met de sirenes van dit nieuwe stelsel wordt de bevolking gealarmeerd bij rampen en ongevallen. Het geluid van de nieuwe sirenes is het komen de half jaar op iedere eerste maandag van de maand om 12.00 uur, als proefalarm, te horen. (5 mei wordt overgeslagen in verband met de Nationale feestdag). Het is de bedoeling dat eind I997 ook in de rest van Nederland de sirenes zijn vernieuwd. Een natuurramp, vliegtuigongeluk, een lekkende tanker, explosie, gifwolk of ander dreigend onheil waarbij veel mensenlevens op het spel staan. We denken er liever niet aan, maar de geïndustrialiseerde en dichtbevolkte Neder landse samenleving kent nu eenmaal risico's en de kans op een ramp bestaat. De gemeente heeft de taak rampen te voorko men en te bestrijden. Ook informeert zij u over de risico's in de gemeente en waarschuwt zij u bij gevaar. Dankzij het nieuwe sirenestelsel is de overheid nu in staat u beter te waarschuwen voor de gevolgen van rampen en ongevallen. Wat dat voor u betekent, leest u op deze pagina. Waarom een nieuw systeem? Misschien heeft u de nieuwe sirenes hier en daar al gezien: opvallend witte schotels op daken van openbare gebouwen of op vrijstaan de masten, verspreid over de gemeente. De nieuwe sirenes vervangen het oude waarschu wingsstelsel dat dateert uit de jaren vijftig. De oude sirenes waren vooral bedoeld om de bevolking te waarschuwen voor lucht-aanvallen in oorlogstijd. Het systeem was technisch ver ouderd en bereikte, doordat de sirenes vooral in de steden stonden, maar een beperkt deel van de bevolking. Inmiddels wordt oorlog op Nederlands grond gebied niet meer als een eerste risico gezien. Onze complexe samenleving is -door de aan wezigheid van bijvoorbeeld grootschalige che mische industrieën en transportroutes van gevaarlijke stoffen- kwetsbaar voor rampen en ongevallen in vredestijd. Met het nieuwe systeem kan de bevolking daar voor beter worden gewaarschuwd. Het is door de nieuwe techniek betrouwbaarder. Bovendien zijn de sirenes beter verspreid over het land en is het geluid in de woonkernen beter hoorbaar. De sirenes in de praktijk Met het nieuwe sirenestelsel kan zeer snel en gericht een bepaald gebied worden gewaar schuwd. Dat betekent dat het niet alleen zal worden gebruikt bij grootschalige rampen, maar ook bij kleinere incidenten om mensen in een deel van een gemeente te waarschuwen. Naast de burgemeester kan in zeer acute geval len ook de commandant van de brandweer opdracht geven de sirenes in een bepaald deel van de gemeente te laten loeien. Sneller en gerichter waarschuwen dus, maar de nieuwe sirene betekent hetzelfde als de oude: als de sirene gaat, ga direct naar binnen, sluit deuren en ramen en zet radio of televisie aan. Sirenes maken geluid. Dat brengt beperkingen met zich mee. Doven en slechthorenden bij voorbeeld, zullen een alarm niet kunnen horen. Bij de voorbereiding van de vernieuwing van het waarschuwingsstelsel is onderzocht of het mogelijk was voor deze groepen een aparte voorziening te treffen. Dat bleek echter niet haalbaar. Meer mag worden verwacht van burenhulp en een goed georganiseerde lokale hulpstructuur. In het rampenplan van de gemeenten zijn spe ciale maatregelen getroffen voor hulpbehoeven den, bejaarden en scholieren. Voor hulpbehoe venden die thuis zitten, zijn er regels opgesteld die in geval van een* ramp via Radio Noord- Holland bekend worden gemaakt. Kent u mensen in uw omgeving die een alarm niet kunnen horen of die hulp nodig hebben? Denk dan aan hen als de sirene gaat! Om u te laten wennen aan het geluid van de nieuwe sirenes, is besloten een aantal maanden proef te draaien met het nieuwe systeem. Immers, de sirenes zijn supermodern en zó nieuw dat nog niemand ze heeft gehoord. Binnenkort hoort u ze zes keer, iedere eerste maandag van de maand loeien de nieuwe sirenes. Dat is op de maandagen 2 december, 6 januari, 3 februari, 3 maart, 7 april en 3 juni (niet op 5 mei, want dat is een nationale feestdag), steeds om 12.00 uur. Daarna hoort u ze niet meer. Behalve één keer per jaar, dan gaan ze in het hele land af om iedereen nog eens aan het geluid te herinneren. De gemeenten maken van tevoren bekend wan neer dat is. Hoort u de sirenes op een andere tijd (ook in de proefperiode!), dan is er dus iets aan de hand. Misschien klinkt het motto van de campagnes die het Rijk en de gemeenten de afgelopen jaren hebben gehouden u nog bekend in de oren. Maar nu het nieuwe waarschuwingsstelsel in gebruik wordt genomen, is het een goed moment om het geheugen weer even op te frissen. De boodschap is simpel. Als de sirene gaat, ga direct naar binnen, sluit deuren en ramen en stem af op Radio Noord-Holland en zet de televisie aan. Het advies 'Ga naar binnen' betekent: ga het dichtstbijzijnde gebouw binnen, waar u ook bent, onderweg of elders. Mocht de stroom zijn uitgevallen, beluister dan een transistor radio. U krijgt dan informatie over wat er aan de hand is en wat er van u wordt verwacht. Neem een alarm altijd serieus. Als de sirene gaat is er meer aan de hand dan een simpele brand of een klein ongeluk. Nu het nieuwe waarschuwingsstelsel klaar is, kan de bevolking nog sneller en gerichter wor den gewaarschuwd bij gevaar dan voorheen het geval was. De regionale brandweer bedient het sirene netwerk en zorgt ervoor dat de sirenes loeien waar en wanneer het nodig is. Het belangrijkste doel van de sirenes is de aandacht trekken en het waarschuwen van de bevolking. De mensen die gevaar lopen moeten zo snel mogelijk worden bereikt als het noodlot ergens heeft toegeslagen. Met de regionale omroepen zijn afspraken gemaakt om de informatie over wat er aan de hand is zo snel mogelijk in de huiskamers te krijgen. Het nieuwe sirene-stelsel brengt met name verbetering in de snelheid waarmee de inwoners in geval van nood wor den gewaarschuwd en de wijze waarop mensen worden geïnformeerd over risico's. Voorbereid op rampen Bij rampen mag niets aan het toeval worden overgelaten. Gemeenten in Nederland beschikken over ram penplannen voor het geval zich een calamiteit voordoet. Daarnaast zijn voor objecten met bij zondere risico's, zoals chemische bedrijven en kerncentrales, rampenbestrijdingsplannen opge steld. Met de mogelijkheid van rampen wordt in Nederland rekening gehouden. Daarom is een rampenbestrijdings organisatie ingesteld. De spil daarbinnen wordt gevormd door de brandweerkorpsen. Wanneer een calamiteit grotere vormen aan neemt, komt de regionale brandweer in beeld. Daarin wordt door de gemeenten in het betrokken gebied samengewerkt om tot een effectieve bestrijding te komen. Bij een ramp van echt grote omvang zullen ver schillende regionale brandweerkorpsen samen werken, met zonpdig ondersteuning van het Rijk. Uiteraard hebben ook andere hulpverleningsin stanties, zoals de politie en de geneeskundige diensten, een belangrijke rol in deze organisatie van de rampenbestrijding. Met de nieuwe sirene kunnen meer mensen worden bereikt De nieuwe sirenes zijn beter over het land ver spreid dan de oude. In iedere woonkern van 1.000 inwoners staat een sirene. In gebieden met bijzondere risico's, zoals chemische indus trie of een kerncentrale wordt zelfs in kernen vanaf 300 inwoners een sirene geplaatst. Bovendien zijn er ook sirenes verschenen op plaatsen waar ze vroeger niet stonden, bijvoor beeld in grote recreatiegebieden. Sommige delen van Noord-Holland zijn dun bevolkt. Denk bijvoorbeeld aan de zogenaamde buitengebieden. Helaas zijn daar geen sirenes geplaatst omdat dit praktisch en financieel niet haalbaar is. Deze bewoners van onze provincie worden tijdens éen ramp op zoveel mogelijk andere manieren geïnformeerd, zoals bijvoor beeld geluidswagens en bewonersbrieven. De nieuwe sirene klinkt anders dan het oude luchtalarm' Het geluidssignaal is elektronisch, heeft een indringender opbouw en trekt daardoor beter de aandacht. Met de nieuwe sirene kan gericht worden gewaarschuwd Was het met het oude stelsel alleen maar mogelijk om grote gebieden tegelijk te alarme ren, met de nieuwe sirenes kan indien nodig per wijk worden gealarmeerd. Dat is belangrijk omdat rampen of ongevallen in vredestijd, bijvoorbeeld een ontsnappende gas wolk uit een tankwagen, over het algemeen een relatief klein gebied rechtstreeks zullen bedrei gen. Mensen in wijken die niet worden bedreigd, worden dus ook niet onnodig gealarmeerd. Het maandelijkse proefalarm verdwijnt over zes maanden Het maandelijkse proefalarm op de eerste maandag van de maand is niet meer nodig. De sirenes kunnen door de moderne techniek 'stil' worden getest. De eerste zes maanden na inge bruikname van de nieuwe sirene hoort u 'ter kennismaking' het nieuwe geluid nog elke eer ste maandag van de maand, behalve op 5 mei. Daarna wordt er slechts één keer per jaar een proefalarm gegeven. Limmen krijgt één nieuwe sirene. De sirenemast wordt geplaatst in het plantsoen aan de oostkant van de Schoolweg/hoek Enterij. Enkele weken geleden hebben wij u gemeld dat het plaatsen van de nieuwe sirene in Limmen ver traagd is. Ook de brief in het voorlichtingspakket dat u bin nenkort in de bus krijgt spreekt over vertragingen. Dat is inmiddels oud nieuws. Door extra inspanningen van de regionale brandweer kan het nieuwe waarschuwingssys teem in Limmen toch op de dag van het eerste proefalarm (maandag 2 december) in gebruik genomen worden. Om de invoering van het nieuwe waarschu wingsstelsel te begeleiden, zijn de regionale brandweer en de regiogemeenten een informa tiecampagne gestart. Met het Noordhollands Dagblad is afgesproken dat er deze week een journalistiek artikel in de zaterdagbijlage wordt gepubliceerd. En tot aan februari '97 verschijnen er advertenties in de regionale dag- en weekbladen. Radio Noordholland zendt vanaf dinsdag 26 novem ber (tot 30 mei '97) regelmatig spotjes uit Deze uit zendingen vinden plaats om 12.02 en 17.28 uur. Het al eerder genoemde voorlichtingspakket krijgt u op vrijdag 29 of zaterdag 30 november in de bus. De eerste testdatum (2 december) die in de brief staat, geldt nu ook voor Limmen. De informatiecampagne is bedoeld om u op de hoogte te brengen van het nieuwe waarschu wingsstelsel, het nieuwe sirenegeluid en de maandelijkse testen. Ook vertelt de campagne wat u moet doen als de sirenes op een onver wacht tijdstip gaan loeien: De Stichting Minima Limmen is begin dit jaar opgericht. Zij heeft als doel het verlenen van een geldelijke bijdrage aan de minima van de gemeente Limmen om tegemoet te komen aan een individuele noodsituatie. Om voor een bijdrage in aanmerking te komen moet u woonachtig zijn in Limmen, een zelfstandige huishouding voeren en een inkomen hebben dat niet meer bedraagt dan 1,1 maal het voor u van toepassing zijnde sociaal minimum. Dit sociaal minimum bedraagt (netto, exclusief vakantiegeld) f 1851,29 voor een echtpaar f 1655,73 vooreen I-oudergezin f 1287,79 voor een alleenstaande. Verder mag het vermogen niet meer bedragen dan f 18.600,- voor een echtpaar en een I-oudergezin f 9.300,- voor een alleenstaande. Voor personen van 65 jaar en ouder geldt een andere vermogensgrens, namelijk f I 1.200,- voor een echtpaar f 5.600,- voor een alleenstaande. Voor eigen vermogen, belegd in de woning, geldt een hogere vermogensvrijlatingsgrens. De andere voorwaarden waaraan voldaan moet worden, staan vermeld in een folder die verkrijgbaar is in het gemeentehuis. U kunt een bijdrage aanvragen voor de volgende kosten: Kosten van deelname aan het maatschappelijk verkeer Hiertoe behoren kosten als een telefoonabonnement, het lidmaatschap van een vereni ging, een krantenabonnement, kosten van openbaar vervoer etc. De bijdrage is f 75,- per persoon per jaar. Aan een gezin kan maximaal f 300,- per jaar worden toegekend. Kosten van gemeentelijke belastingen U heeft recht op een bijdrage als u niet voor kwijtschelding van belasting in aanmerking komt en aan de overige voorwaarden voor een bijdrage voldoet. Over de hoogte van de bijdrage treft u informatie aan in de eerdergenoemde folder. Bijzondere noodzakelijke bestaanskosten (voor zover deze in een kalenderjaar minder bedragen dan f 187,-) Bijzondere bestaanskosten zijn noodzakelijke kosten met een niet-algemeen karakter, zoals een bril, een gehooraparaat of gebit, dieetkosten etc. Overige kosten Hierbij kunt u denken aan de eigen bijdrage AWBZ, de Thuiszorg, kosten van school- en boekengeld voor minderjarige kinderen, de kosten van warme maaltijdverstrekking van uit de Cameren etc. De gemeente behandelt de aanvragen om een bijdrage. De aanvraagformulieren zijn ver krijgbaar bij de receptie in het gemeentehuis. Meer informatie over de mogelijkheden kunt u krijgen bij de sector Welzijn van het gemeentehuis. Op maandag, woensdag en donderdag kunt u tussen 9.00 en 12.00 uur bij de heer Cnossen of mevrouw Welboren terecht.Tel. 5051456. Wet Milieubeheer (art. 13.1) Algemene Wet Bestuursrecht (art 3.44) Burgemeester en wethouders van Limmen hebben, met een aantal te verbinden voor schriften in het belang van de bescherming van het milieu, op 27 november 1996 vergun ning verleend ingevolge de Wet milieubeheer naar aanleiding van de aanvraag van: - P.W.J. van der Steen om een vergunning ingevolge de Wet milieubeheer voor het oprichten/in werking heb ben van een rundveehouderij op het perceel Stetlaan 6 en Uitgeesterweg 9 en I I te Limmen, kadastraal bekend gemeente Limmen, sektie A nrs A 158 en 1731 In de voorschriften behorend bij deze beschikking zijn geen wijzigingen aangebracht ten opzichte van de ontwerp-vergunning. Inzage stukken en beroep De beschikking en alle ter zake zijnde stukken liggen op het gemeentehuis ter inzage en wel m.i.v. 27 november 1996 tot en met 9 januari 1997 gedurende de openingstijden van het gemeentehuis. Beroep tegen deze beschikkingen kan worden ingesteld door: degenen die bedenkingen hebben ingebracht tegen het ontwerp van de beschikking; 2. de adviseurs die gebruik hebben gemaakt van de gelegenheid advies uit te brengen over het ontwerp van de beschikking; 3. degenen die bedenkingen hebben tegen wijzigingen die bij het nemen van de beschik king ten opzichte van het ontwerp daarvan zijn aangebracht; 4. belanghebbenden aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten geen bedenkingen te hebben ingebracht tegen het ontwerp van de beschikking. De beschikkingen worden na afloop van de beroepstermijn van kracht tenzij voor deze datum beroep is ingesteld en met toepassing van artikel 36 van de Wet op de Raad van State juncto 8:81 van de Algemene wet bestuursrecht een verzoek wordt gedaan tot het treffen van een voorlopige voorziening. Het beroepschrift moet voor 26 juli a.s. worden ingediend bij de Raad van State, Afdeling bestuursrechtspraak, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Het verzoek om een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van de afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State, met gelijk postadres. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Burgemeester en wethouders hebben besloten bouwvergunning/-toestemming te verlenen voor: - Hogeweg 5 bouwen van een dakkapel -Visweg 8 plaatsen van een tuinhuisje Tegen bovengenoemde beschikking(en) kunt u op grond van de Algemene Wet Bestuursrecht als belanghebbende binnen 6 weken na deze kennisgeving schriftelijk en gemotiveerd bezwaar maken bij het college van burgemeester en wethouders van Limmen. Wanneer u een bezwaarschrift heeft ingediend, kunt u eveneens bij de president van de rechtbank binnen genoemde termijn een verzoek om voorlopige voorziening indie nen. Het verzoek moet worden gericht aan de president van de arrondissementsrecht bank, sector bestuursrecht, correspondentieadres: Postbus 252, 1800 AG Alkmaar. Nadere inlichtingen kunt u krijgen bij de sector Algemene Zaken van de gemeente Limmen. Burgemeester en wethouders maken bekend dat de volgende bouwaanvragen c.q. meldingen van bouwvoornemens zijn ingediend: - Hogeweg 65: uitbreiden van een woonhuis - Enterij 37: bouwen van een dakkapel De aanvragen liggen vanaf morgen gedurende 2 weken voor een ieder in het gemeente huis ter inzage. De gemeenteraad heeft in zijn vergadering van 7 november 1996 besloten een gedeelte lijke herziening voor te bereiden van het bestemmingsplan: - "Schoollaan-Achterweg"; voor het perceel Achterweg 52a te Limmen. Het besluit treedt in werking op de dag na openbare afkondiging en ligt vanaf die datum met de daarbij behorende situatietekeningen voor een ieder in het gemeentehuis te Limmen ter inzage. De politiepost Limmen is geopend op maandag van 9.00 tot 12.00 uur en op donderdag van 14.00 tot 17.00 uur. Buiten deze uren is de politie voor afspraken telefonisch bereik baar op 072-5337676. Op de tijden dat de politiepost gesloten is, kunt u voor een aantal politiezaken terecht bij de receptie van het gemeentehuis. Bijvoorbeeld voor het aangifte doen van verloren en gevonden voorwerpen, of van diefstal van uw fiets. Of misschien wilt u een afspraak maken met de politie. Dat kan allemaal tijdens kantooruren in de hal van het gemeentehuis.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1996 | | pagina 18