Niets is wereld onmogelijk in de van de literatuur Carl Friedman De grauwe minnaar wil geen bril! c:Redacii&: mm. Uitkijkpost Kerstbijlage - 18 december 1996 - pagina 7 De grauwe minnaar van Carl Friedman Ook de hedendaagse Nederlandse literatuur levert werken die de moeite van het lezen meer dan waard zijn. Een schrijfster wier werk daar zeker bij hoort is Carl Friedman. Liefhebbers van haar eerste twee boeken Tralievader (1991) en Twee koffers vol (1993) zullen ook bij het lezen van haar derde boek ervaren dat ze behoort tot de belangrijkste schrijvers van haar generatie. In dit boek, De grauwe minnaar, bundelde Carl Friedman drie lange verhalen.,Het boek draagt dezelfde titel als het eerste ver haal. In dat verhaal komt een thema naar voren waar ze vaker over heeft geschreven: het joodse geloof. De grauwe minnaar speelt zich af in Polen en verhaalt over de zeer oude joodse man Gersjom ('hij was de honderd gepasseerd met zo veel jaren dat hun precieze aan tal hem was ontschoten en er ook niets meer toe deed'). Na de dood van zijn vrouw komt hij terecht bij een joods echt paar, dat hem nou niet bepaald aardig behandelt. Een merk waardige minnaar verschijnt ten tonele en tenslotte moet Gersjom door maar liefst vijf mannen bevrijd worden uit zijn greep. In het verhaal 'Heilig vuur' zien de ouders van Hans Levie machteloos toe hoe hun zoon, eens een doodgewone jongen uit een Nederlandse provincie stad, in een gewelddadige fun damentalist verandert. Het aangrijpende 'Stilstaan bij Bette' vertelt het verhaal van een dochter die verscheurd wordt tussen de liefde voor haar stervende moeder en haar drang tot een onafhankelijk bestaan. Carl Friedman schreef in dit boek drie bijzondere verhalen, die anders zijn dan anders. De tuin van de Samoerai door Gail Tsukiyama ecember schrijdt met rasse schreden voort. Het is weer wennen aan de korte dagen en de kou. In het donker vertrekken naar werk of school, in het duister thuiskomen. Winterjassen, sjaals en handschoenen zijn inmiddels uit de kast tevoorschijn gehaald. De krabber voor de autoruiten heeft z'n best alweer moeten doen. Maar we laten ons niet uit het veld slaan, we maken het gewoon gezellig. Sfeervolle lichtjes en kerstartikelen sieren de winkels. In huis gaat de thermostaat een paar graden omhoog, we sluiten de gordijnen, we steken de open haard aan en de kerstboom flonkert op de achtergrond. Het is tijd om lekker te eten en samen te zijn met familie en vrienden. Maar het is ook tijd voor jezelf, om heerlijk te lezen. Tijd om weg te kruipen met een boek, op de bank met een knetterend haardvuurtje op de achtergrond, of in bed onder een behaaglijk donsdek. Met een boek droom je weg naar verre oorden, beleef je de spannendste avonturen, leer je alles wat je altijd al had willen weten over een onderwerp. Niets is onmogelijk in de wereld van de literatuur, alles kan. En wat de kinderen betreft: als het te koud is om buiten te spelen in de kerst vakantie, wat is er leuker dan samen een mooi boek lezen? Een keuze uit het grote aanbod, vijf absolute aanraders voor de gure decemberdagen. Denise Carpenter, de presenta trice van eerüive radioprogram ma. Bij stukjes en beetjes laat zij hem zijn verhaal vertellen: het is een aaneenschakeling van eenzaamheid, verwaarlozing en mishandeling. Denise raakt er van overtuigd dat Nathan de waarheid spreekt en eenvoudig geen misdadiger kan zijn. Ze wil hem helpen, maar waar hangt hij uit? De politie jaagt echter onver minderd op Nathan voort. De verantwoordelijke politieman wil hem uiteindelijk geloven, r maar dan is het al te laat. Want er droger en de lucht frisser dan in Hongkong, gunstiger voor het herstel van zijn zoon. 'Vanmorgen in Kobe ben ik vroeg opgestaan en ik was al aangekleed en klaar met pakken toen mijn vader zachtjes op de deur klopte om me te wekken. Ik neem weinig mee: maar één net pak, gemakkelijk zittende kleren, enkele boeken, mijn olieverf en twee schetsboeken. Mijn vader heeft beloofd me zo gauw mogelijk een paar doeken te sturen.' Gedurende vier seizoenen schrijft Stephen geregeld over zijn belevenissen in zijn boek van Japans perkamentpapier. Samen met hem beleeft de lezer zijn ontmoeting met vier inwoners van Tarumi: een mooi Japans meisje en drie oudere mensen. Op interessante wijze raakt hij betrokken bij hun levens en I iefdesgesch ieden issen Gail Tsukiyama schrijft over deze levens op de eenvoudige en heldere manier die de ooster se kunst kenmerkt. Daarmee heeft ze gezorgd voor een klas siek, onvergetelijk meesterwerk. jfili Barton kwaad in mensen en andere dieren isrrmv&xu >wu<' Najaar 1937, Hongkong. De twintig jarige Chinese student Stephen lijdt aan tuberculose. Zijn vader, die een im- en exportfirma heeft in Kobe, Japan, laat hem daar heen komen. Vanuit Kobe stuurt hij Stephen naar de Japanse badplaats Tarumi. Het klimaat is Nathan's vlucht van John Gilstrap De spanning blijft tot het laatste moment voelbaar in deze zinderende thriller. Nathan is pas twaalf jaar oud en op de vlucht. Hij houdt zich schuil in leegstaande woningen en gestolen auto's. Dan, wanneer hij op de radio de vreselijke dingen hoort die over hem verteld worden, neemt grond schreef hij deze bijzonde- hij telefonisch contact op met re thriller. dan is ook een nietsontziende huurmoordenaar hem al op het spoor. Nathan's vlucht is met duize lingwekkende vaart geschreven. Een apart effect geven de teke ningetjes op iedere linkerpagina. Wie de bladzijden snel door zijn vingers laat gaan, ziet een rennende figuur, een persoon die op de vlucht is. Het is niet alleen een roman met het bekende thema van de jacht die wordt geopend op de hoofdpersoon, van wie je als lezer maar één ding hoopt: dat hij het zal overleven. Het is ook het ontroerende verhaal over een jongen die buiten zijn schuld om aan de verkeerde kant van de samenleving is terechtgekomen. Schrijver John Gilstrap werkte als vrijwilliger met ontspoorde jongeren. Vanuit die achter- Van nature goed door Frans de Waal Een hond heeft iets misdaan en lijkt dat te beseffen. Je kunt zijn schuldige blik tenminste nauwelijks anders opvatten. Een gorilla offert zich op voor zijn gewonde vrouwtje. Olifanten helpen met z'n allen een in de steek gelaten jong. Betekenen deze voorbeelden dat dieren, net als de meeste mensen, een geweten hebben? Dr. Frans de Waal deed hier onderzoek naar. Hij is bioloog en etholoog en gespecialiseerd in het gedrag van mensapen. Daarover schreef hij onder meer de internationale bestsellers 'Chimpansee-politiek' en 'Verzoening'. De Waal is hoog leraar psychologie aan Emory University in Atlanta, Verenigde Staten, en doet onderzoek in het Yerkes Regional Primate Research Center aldaar. In 'Van nature goed' laat hij zien hoe dieren samenwerken en elkaar helpen, hoe ze een besef lijken te hebben van een gemeenschappelijk doel en daaraan hun eigen belang ondergeschikt maken. Het boek beschrijft fascinerende observa ties van onzelfzuchtig gedrag van dieren, geïllustreerd met interes sante foto's. Voorbeelden van mensapen, maar ook van derge lijk gedrag bij andere diersoorten, zoals dolfijnen en olifanten. De Waals conclusie uit zijn jarenlange onderzoek is vérs trekkend: niet alleen kennen dieren morele motieven, er is ook uit af te leiden dat moraal een biologische oorsprong heeft en niet uniek is voor de mens. Eendje wil geen bril! door Amy Hest en Jill Barton Het zal je als kind maar gebeuren: de dokter vertelt je dat je een bril moet! Een ramp natuurlijk. Want wat moet dat onhandig zijn, zo'n ding op je neus. En wat zullen vriendjes en vriendinne tjes zeggen? Maar kinderen die denken dat zij de enige zijn die zo'n verve lende bril moeten gaan dragen, kunnen gerust zijn. In dit boek kun je alles lezen over het eend je Kiki. Kiki moet een bril gaan dragen en vindt dat helemaal niet leuk. Op de dag dat ze hem voor het eerst op heeft, kijkt ze in de spiegel. Ze schrikt ervan. Haar gezicht ziet er nu heel anders uit, net of het niet van haarzelf is. En de bril voelt zo raar aan op haar neus! Zal hij niet van haar neus afvallen, die stomme bril? Pappa en mamma vinden de rode bril prachtig. Maar Kiki denkt alleen maar: 'Arme arme ikke, met mijn rare bril, d'r is vast en zeker niemand die nog met me spelen wil.' Gelukkig komt opa er aan. Hij vindt Kiki's bril prachtig, omdat die, net als die van hemzelf, mooi rood is. En het blijkt dat Kiki ook mét bril nog alle leuke spelletjes kan doen die ze daar voor ook al deed, zoals in de vijver spetteren en heel hard in de rondte draaien. En nog wel zonder dat haar bril afvalt! Bovendien kan ze alles nu veel beter zien. Dit zeer herkenbare probleem wordt boeiend verteld door Amy Hest. De schitterende tekenin gen van Jill Barton maken dit boek een lust voor het oog, ook voor ouders die meelezen. 9C taakman/ uan

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1996 | | pagina 25