Een k terugblik m m M Raad neemt belastingvoorstellen aan voor f/tiidV Wï-ymmmm: m 4 Jaarlijks bowling kersttoernooi laat spannende finales zien mm I MM! ffliiitiwsfi UITKIJKPOST - 31 DECEMBER PAGINA 13 Inleveren kopij voor: vutd 't Jlimmeb jhie De kopij dient (bij voorkeur getypt) op maandag vóór 16.30 uur ingeleverd te worden op de volgende adressen: limmen: M Admiraal, Bloemenhof 5 Heiioo; Drukkerij Uitkijkpost, Hoefsmid 5 Mill m mm m Gevonden voorwerpen Politieberichten Activiteiten Limmen Burgerlijke stand Bloedafname-avond Politieberichten Geen simpele overwinning voor dames Foresters De koude weerhield de kinderen van Scouting Limmen er niet van om twee enorme sneeuwpoppen te maken. Het jaar 1996 is op een oor na gevild en dat betekent dat het tijd is om even kort stil te staan bij wat geweest is. Het volgende overzicht is lang niet volledig, we noemen slechts enkele hoogtepunten. Limmen weet wat feesten is en dat begon meteen al op die spekgladde eerste dag van januari. Tijdens het nieuwjaarsbal werd de naam van het parochiehuis onthuld: Doipshart de Burgerij. Gekocht en verbouwd door burgers en bestemd voor burgers. Het prachtig verbouwde pand werd begin mei feestelijk in gebruik genomen. Maar de verbouwing en de geldwerving voor de Burgerij bleef niet zonder gevolgen. Op 1 februari maakte LG'er Otto Bruschke bekend zijn plaats in de gemeenteraad vaarwel te zeggen. Grondslag voor zijn beslissing was de kritiek op zijn plek binnen de Stichting Dorpshart Limmen (voorzitter) in samenhang met zijn functie als raadslid. Hij werd in april opgevolgd door Niko Keijzer. De herhuisvesting van jongerencentrum Conquista op de bovenverdieping van de Burgerij verliep ook niet zonder slag of stoot. Was aanvankelijk de bedoeling dat de jeugdactiviteiten na de zomer van start konden gaan, het zou nog tot half december duren eer de jongeren weer terecht konden in hun eigen honk. Ook het op een steenworp afstand van de Burgerij gelegen Cultureel Centrum Vredeburg werd grondig gerestaureerd en in oktober feestelijk geopend. De benedenverdieping is in gebruik bij de SWOL,de ruimte boven is bestemd voor acti viteiten van de Culturele Raad, voor clubs en verhuur. Eind maart werd het door een landschapsdeskundige ontworpen Dorpspark tussen Middenweg, Enterij, Wanne en Vuurbaak overgedragen door burgemeeester E. Huisman aan de inwoners van Limmen. Met een snijdend windje om de oren plantte Huisman een rode paardekastanje. Maar de Stichting Limmen 1250 jaar heeft nog meer noten op haar zang. Het volgende is wellicht een muziektent. Wonderschoon en kleurrijk Ook dit jaar waren de bloemendagen weer een wonderschoon en kleurrijk schouwspel, waarbij actuele onderwerpen niet geschuwd werden. Het drugsbeleid, de ontwikkelingen rond vliegtuigbouwer Fokker, de vele en volgens sommi gen irritante talkshows op de treurbuis, de strenge winter en Annie M.G. Schmidt, stof genoeg om uit te beelden in duizenden en duizenden hyacinthennagels. Scouting Limmen vestigde met een werkstuk de aandacht op haar vijftigjarig bestaan, evenals zorgcentrum de Cameren die haar zilveren jubileum vierde. Terwijl Heiioo zich druk maakt om uitbreidingsplannen van Alkmaar en bekijkt of het eventueel een fusie met Egmond aan kan gaan, blijft Limmen wat achter in deze discussie over de herindeling. Aansluiten bij Heiioo en Egmond, of misschien aanhaken bij Castricum? Limmen wil het liefst zelfstandig blijven, maar realiseert zich wel dat daar een prijskaartje aan hangt. De discus sies in de gemeenteraad tussen LG aan de ene en PvdA, VVD en CDA aan de ande re kant blijven fel van toon, alhoewel het CDA in de laatste nieuwsbrief van het jaar opmerkt dat de LG inmiddels toch wat is ingebonden. Om jij;?** De Hof stekers brachten een ode aan Annie M.G. Schmidt. zelfstandig te blijven lijkt het in iede 1997 de eelederen te sluiten. geval raadzaam om in Koninginnedag '96 leverde in het Dorpspark dit schitterende plaatje op van een jeugdige feestvierder. V. wmg y LG'er Niko Keijzer doet in april zijn intrede in de gemeenteraad. wt Een van de twee enorme panelen die door kunstschilder J. Droog vervaardigd werden ter gelegenheid van de opening van de Burgerij. Burgemeester E. Huisman plantte een rode paardekastanje en gaf daarna het startsein voor een ballonnenwedstijd. LIMMEN - In de laatste raadsvergade ring van het jaar (donderdag 19 decem ber) waren de voorstellen met betrek king tot belastingen en heffingen het belangrijkste punt van bespreking. Eigenlijk kun je beter over stemverkla ringen spreken, want raadsleden komen - vaak na overleg met hun ach terban - doorgaans met een reeds vast staande mening naar de raad. Hoop om een andere fractie met argumenten te kunnen overtuigen en daardoor hun stemgedrag te veranderen getuigt daar om van een zekere naïviteit. Maar ach, een wereld zonder idealisme is ook zo kil en er is een (overigens niet op idealisme gestoeld) spreekwoord dat luidt: 'niet geschoten, altijd mis'. Daarom doen alle partijen in de raad toch hun uiterste best om met argu menten aan te tonen waarom college voorstellen goed of juist niet goed zijn. Bij afwijzing zie je vaak een grote een stemmigheid bij de oppositie. De colle gepartijen kiezen doorgaans de kant van de 'eigen' wethouders. Maar soms loopt het net iets anders. Zoals bij het collegevoorstel om f 40.000,- beschik baar te stellen voor het aanstellen van een (al dan niet ingehuurde) rioolma nager. De kosten hiervan zullen gelei delijk over de komende jaren worden doorberekend. Zowel Kroone (VVD) als mevrouw Marechal (PvdA) waren het niet eens met de voorstellen. De kosten zijn meteen voor de burger. Marechal vindt dat eerst alles maar eens op een rij moet worden gezet. Er is altijd ruimte tekort en nooit over. Laten we eerst over de "Beheerstaken maar eens om tafel gaan zitten. Deze kritiek werd gesteund door LG-er Min. Hij vindt dat deze uitbreiding niet los gezien kan worden van de kerntakendiscussie. Maar Van Noord (CDA) liep ditmaal in de pas met de (overige leden van de) LG. Een goed rioolbeheer past volgens Van Noord in een goed milieubeheer. Daarbij mag je niet weglopen voor de kosten. Wethouder Rood wa$ het nu eens roe rend eens met Van Noord. Hij bena drukte dat de taken met betrekking tot rioolbeheersing goed moeten worden uitgevoerd, anders kom je straks voor onverwachte kosten. De drie critici (Kroone, Marechal en Min) lieten zich echter niet overtuigen en stemden tegen. Maar dat is op een totaal van elf stemmen onvoldoende om zo'n voor stel tegen te houden. Daarom kreeg het college toch het groene licht voor haar voorstellen. G.C.J. Min (LG): Tegen rioolmanager. Honden- en forensenbelasting Bij het volgende agendapunt over de (belasting-)tarieven voor 1997 bleek de eenheid binnen de oppositie en de LG weer te zijn hersteld. Op sommige pun ten, te weten de voorstellen inzake de honden- en de forensenbelasting, was er zelfs volledige eenstemmigheid in de raad. De voorstellen met betrekking tot de afvalstoffenheffing en de OZB (onroe rende zaak belasting) kregen daarente gen uitsluitend de goedkeuring van de LG. De stijging van de afvalstoffen heffing wordt vooral veroorzaakt door een veel sterkere toename van het afval dan in de begroting was opgenomen. Dat het college te laat is door pas nu met deze cijfers op tafel te komen, daar waren alle partijen het over eens. De Graaf (LG) probeerde met vergelijkin gen vanuit het verleden nog aan te tonen dat de tariefstijgingen destijds forser waren. Kroone (VVD) vroeg zich af of soms grof vuil van elders wordt aangevoerd. Hij vindt dat zuinige gebruikers thans streng worden gestraft. Marechal (PvdA) vond het maar knullig dat pas ter elfder ure de cijfers over de hoeveelheden afval bekend zijn. Van Noord (CDA) acht besluitvorming op dit moment niet mogelijk. Hij wil het tarief van afgelo pen jaar voorlopig handhaven en eerst de hele problematiek op een thema avond met elkaar doornemen. Volgens wethouder Rood starten begrotings voorstellen al in het begin van het jaar. Op de toen bekende gegevens is de begroting gebaseerd. Nu is pas goed inzicht in de complexe materie van het afvalaanbod. Maar mogelijk is onvol doende adequaat gereageerd op de afwijkende uitkomsten in 1993. Schijf (LG) kwam de wethouder te hulp door te stellen dat het afvalaanbod in 1993 misschien bewust te laag is geprognoti- seerd. Daarom is het voorstel van het college een moedig besluit, aldus Schijf. Ook de OZB-voorstellen bleken bij de oppositie, niet in goede aarde te zijn gevallen. De voorgestelde verhoging (voorgesteld tarief was f 5,25 en f 4,50 voor respectievelijk het eigenaars- en gebruikersgedeelte per f 5000,- van de vastgestelde waarde van de woning) werd door deze partijen als te fors bestempeld. Kroone (VVD) sprak over een eenzijdige verzwaring en wil dit koppelen aan de bezuinigingen van de kerntakendiscussie. Ook Van Noord wil eerst de kerntakendiscussie afwachten en vindt daarom alleen een inflatiecor rectie van tweeënhalf procent aan vaardbaar. Voor Marechal was het een mistig voorstel. Volgens eigen bereke ningen komt zij zelfs tot een gemiddel de stijging van tien procent, waarbij afwijkingen mogelijk zijn. Van Noord had ook ernstige kritiek op de publiciteit naar de burgers toe. In de gemeentelijke rubriek wordt volgens hem gesuggereerd dat de verhogingen in Limmen nog niet zo gek zijn. Maar Limmen heeft de hoogste stijging van alle buurgemeenten. Volgens burge meester Huisman heeft het college niet de indruk willen wekken dat Limmen aan de lage kant zit, maar meer het idee van: kijk ook eens naar de buurge meenten. Ook daar heeft men te maken met verhogingen. Belastingen en heffingen zijn voor Huisman in ieder geval geen melkkoe. Ten aanzien van het effect van de (verplichte) herwaar dering zegt Huisman dat nog geen inzicht is verkregen in de indivduele gevolgen. Een eerste toets geeft wel aan dat er aanzienlijke verschillen kun nen optreden bij de herwaardering van goedkope en dure panden. Met de steun van de voltallige LG wer den ook deze voorstellen goedgekeurd en daarmee kreeg het college het fiat voor de gemeentelijke financierings plannen voor 1997. LIMMEN - Gevonden voorwerpen in de afgelopen twee weken: een sleutel aan rood koordje. Er werden een sleu tel in een leren mapje en een sleutelbos met tien sleutels verloren. LIMMEN - Op 19 december vond op de kruising Rijksweg-Uitgeesterweg een aanrijding plaats tussen de bestuur ster van een personenauto en de bestuurder van een bromfiets. De aan rijding werd veroorzaakt doordat de bestuurster van de personenauto geen voorrang verleende aan de bromfietser. De bromfietser raakte als gevolg van de aanrijding licht gewond. Er was schade aan zowel de personenauto als aan de bromfiets. Op 21 december werden vanaf het erf van een woning aan de Vinkenbaan twee kratjes met lege flesjes bier ont vreemd. Op 23 december werden op de Dussel- dorperweg van een personenauto de kentekenplaten ontvreemd. Tussen 24 en 26 december werd er getracht in te breken in een woning aan de Rooinap. Een raam werd gefor ceerd. Op 27 december werd er in een woning aan de Rijksweg ingebroken. Door het forceren van een deur werd toegang tot de woning verschaft. Op dit moment is niet bekend wat er uit de woning is ont vreemd. Gemeentehuis Tot en met 8 januari expositie van foto's uit de fotowedstrijd 'dieren'. Galerie Amber Tot 6 januari tentoonstelling van kerst groepen van Clara Tuyn en Nel Koppes en van keramiek, foto's, gesteenten en agaten van Fanke en Warbaud Heer mans. Geopend iedere donderdag tot en met zaterdag en op zondag 5 januari van 14.00 tot 17.00 uur. Ook geopend met oud en nieuw. Adres is Dussel- dorperweg 18. Stichting Doorstroom Verkoop van tweedehands artikelen elke le en 3e zaterdag van de maand. Geopend van 9.30 tot 15.00 uur aan de Koningsweg 36 te Akersloot. Op brengst voor renovatie van meisjes school in Uganda. Wie bruikbare spul len heeft kan bellen met W. Broersen, tel. 0251-312778 of B. Schagen, tel. 0251-314957.. Kijkkas Gastexpositie van zogenaamde 'Fruns' van woon-ingrediëntenontwerper Wyn- zen Pauzenga. Verder expositie van kunstenaars Marlies Dekker, Ab van Wijhe en Jolanda de Lange. Geopend iedere zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. De Kijkkas bevindt zich aan de Breedelaan 1 in Akersloot. LIMMEN - Geboren: Rico Hendricus Cornelius, zoon van Johannes H.M. Kleef en Cornelia M. Mulder; Cornells Jacobus, zoon van Jacobus J. Kaandorp en Divera E.M. Metzelaar; Timo, zoon van Petrus Th. Min en Monica C.C. Kraakman; Ben John, zoon van Johannes H.P. Twisk en Jean M. Jacobsen; Merel Johanna Maria, doch ter van Petrus J. M. Admiraal en Maria C.J. Kaandorp. LIMMEN - Op dinsdag 14 januari houdt het Rode Kruis een bloedafna- me-avond in De Burgerij van 18.15 tot 20.30 uur. U weet misschien dat bloed van levensbelang kan zijn. Daarom zou u ook best donor willen worden. Toch is het er nooit van gekomen, misschien wel omdat bloed geven toch een beetje eng is. Zo is dat goede voornemen weer in het vergeetboek geraakt. Op dit moment zijn er ruim 500.000 goede gevers. Samen zorgen ze voor zo'n 800.000 donaties per jaar. Er is alleen één probleem: elk jaar stopt zo'n tien procent van de donors ermee. Bijvoorbeeld omdat ze te oud worden om bloed te mogen geven of omdat ze zelf ziek zijn, of omdat ze het na zoveel keer welletjes vinden. Daar komt bij dat er steeds meer bloed nodig is voor hartoperaties, transplantaties, behande ling van kankerpatiënten, enzovoort. Om te zorgen dat er niet alleen nu, maar ook straks voldoende bloed is, heeft het Rode Kruis elk jaar 50.000 nieuwe donors nodig. Een donor moet tenminste 18 jaar zijn en niet ouder dan 70. Verder moet de donor gezond zijn. Een donor mag geen bloedarmoede hebben en moet vrij zijn van virusinfecties, die door bloed overdraagbaar zijn. Wie meer wil weten kan een kijkje nemen op een plaats waar bloed wordt afgenomen. Wie zich aan wil melden als donor kan dat doen bij E. Admiraal, tel. 072-5052391. AKERSLOOT - Op 27 december werd op de Startingerweg van een personen auto de buitenspiegel vernield. In een woning aan de Julianaweg werd ingebroken. Vermoedelijk werd met een haak via de brievenbus van de woning toegang verschaft. De gehele woning werd doorzocht. Er werden enkele paspoorten ontvreemd. HEILOO - Bowlingvereniging Heiioo organiseerde in het in kerstsfeer gehul de Bowling- en Snookercenter aan de Kennemerstraatweg het jaarlijks terug kerend Bowling-kersttoernooi. Voor de vijfde keer droeg dit toernooi de naam De Deel delicatessen Kersttoernooi. Dit was voor de sponsor een reden om een extra groot prijzenpakket te ver zorgen. De druk bezochte finaleavond op 19 december startte met de finale in de damesklasse B. Opvallend was de pres tatie van Roos van der Wilk uit Heerhugowaard, die door een twee jaar geleden opgelopen blessure aan haar rechterarm links gooiend verder door haar bowlingleven moest gaan. Zij behaalde een welverdiende eerste plaats met een totaal score van 1237. De van de zesde plaats komende Veronica Rong uit Beverwijk pakte de tweede plaats met 2 pins voorsprong op Sybil Makelaar uit Oudorp. In de finale klasse B bij de heren werd de show gestolen door de belangrijkste man van dit toernooi, de organisator en voorzitter van dit kerstgebeuren Ad Belleman. Bij aanvang van de laatste game was zijn achterstand op de num mer 1 Nico Borgman uit Bergen nog 57 pins. De dip waar Nico (148) in was geraakt, was voor Ad het teken om genadeloos toe te slaan. Luid aange moedigd door het publiek eindigde hij zijn laatste game van 214 met 3 strikes op een rij en veroverde de eerste plaats met 10 pins verschil op de als tweede eindigde Nico Borgman. Wisselbeker Betty Roobeek uit Bergen, die vanaf het begin als eerste stond genoteerd in de damesklasse A, moest in de finale haar meerdere erkennen in Monique van Son-Stengs. Zij zou, zoals later zou blijken, met haar totaalscore van 1269 tevens de wisselbeker als hoogst sco rende dame van dit toernooi in ont vangst nemen. Ook hier was de span ning te snijden, omdat de dames de laatste game ingingen met een gelijke score. Uiteindelijk maakte Monique een einde aan alle onzekerheid met een score van 192 tegen 169 van Betty. Het resultaat bij de finale Heren Klasse A was als verwacht. Door de hoge score (737) in de voorronde van Mar- tijn Buitenhuis uit Heiioo kon hem de overwinning en wisselbeker niet meer ontgaan. Met een prachtig totaal van 1312 behaalde hij de hoogste plaats. Verwoede pogingen van zijfi concur renten Ton Ransijn uit Heerhugowaard en Hans de Goede uit Limmen om dichter bij Martijn .te komen luk^e gedeeltelijk. De achterstand werd uit eindelijk verkleind en Ton (1288) wis selde van plaats met Hans (1267). Eindstand Trio's: 1. De Burg Heiioo totaal 1864 punten met Ad Belleman, Jan Buitenhuis en Joep Witte allen uit Heiioo. 2. Smultaria Cinema Beverwijk, totaal 1837 met Monique van Son- Stengs uit Beverwijk en Harry en Johan de Groot uit Alkmaar. 3. Ben de Bont Limmen totaal 1831 met Simone Heinis, Ruud van Dijk en Mark Ket uit Alkmaar. HEILOO - De laatste tegenstander van de Foresters handbalsters op 22 decem ber was Lacom uit Noord-Scharwoude. Lacom verkeert in de onderste regio nen van de ranglijst. Wie echter dacht dat het tot een simpele overwinning zou komen, kwam bedrogen uit. De dames uit Heiioo namen weliswaar een 3-7 voorsprong, maar zeker niet door goed handbal. Foresters heeft nog wel eens moeite met het benutten van de kansen, maar zondag werden zelfs maar heel weinig kansen gecreëerd. De ruststand was 6- 10 in het voordeel van de Foresters da mes. De tweede helft verliep al niet veel beter. Wel moet gezegd worden dat de beide scheidsrechters ook niet erg mee werkten om er een leuke wedstrijd van te maken. Aanvallen die wel goed lie pen, op tempo en met leuk handbal, werden door de beide heren niet zelden te snel afgefloten. Foresters kwam nooit in gevaar, maar kon ook niet echt los komen van Lacom. Wel liet Linda Leine de keepster van Lacom kennis maken met haar krachtige linkerarm, zij scoorde maar liefst vier maal. Bij de stand 12-18, ongeveer vier minu ten voor het eindsignaal, maakte de Foresters keepster Esther Bruin tijdens een redding een lelijke val en moest geblesseerd het veld verlaten. Achteraf viel het gelukkig mee. De einduitslag werd 13-18. Buiten de vier al genoemde doelpunten werd er verder gescoord door Ellen Vos, Mariëlle de Winter en Annemarie Reyersen van Buuren, allen drie maal, Christi Vergeer twee keer en Sandra Schouten, Petra Knip penberg en Sandra van Tiel ieder een maal. Het belangrijkste van deze wed strijd was dat de punten mee naar Heiioo gingen.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1996 | | pagina 13