1 Natuur krijgt meer de kans o HEILOO fijn wonen tussen al dat groen 1 JÊ» «tfüaRk. BR 4% ■i'lfc Am WJÊÊ 1 MF k j HEILOO Gemeente start met natuurvriendelijk maaien Onze gemeente heeft een nieuw waarschuwingsstelsel Wekelijkse avondopenstelling gemeentehuis Wat is een Groenstructuurplan? Informatiebijeenkomst over het Woonzorgloket Donderdag 3 april in Het Trefpunt d.d. 7 april 1997 PAGINA 4 UITKIJKPOST-2 APRIL III Dit jaar start de gemeente met natuurlijkvrien- delijk maaien van gras. Natuurvriendelijk maaien houdt in dat de gemeente twee tot drie keer per jaar gras maait in plaats van de gebruikelijke 26 keer per jaar. Bovendien blijft het maaisel niet meer liggenmaar wordt het afgevoerd. Niet al het gras in Heiloo zal natuurlijk beheerd gaan worden en we begin nen ook niet overal tegelijk. In 1997 start de gemeente met het natuur vriendelijk maaien van de grasstrook gelegen langs de Oostkanter in plan Oost en het stuk gras tussen De Achtkant en de Ringweg rondom de vijver (wijk oud west en het Baafje). Niet al het gras in Heiloo leent zich voor natuurvriendelijk maaien. Groen, en dus ook gras, kan immers verschillende functies heb ben. Zo is er bijvoorbeeld recreatief groen. Gras in recreatieve gebieden, bijvoorbeeld bedoeld als speelterrein, zal zoals gebruikelijk 26 keer per jaar worden gemaaid. Wat verandert er? De eerste veranderingen zijn in april zicht baar. Omwonenden van de Oostkanter, De Achtkant en de Ringweg zullen dan het ver trouwde beeld van de grasmaaimachines niet te zien krijgen. Het gras zal pas in juni voor het eerst worden gemaaid en vervolgens in augustus en eind september. Verder zal voor omwonenden het traditionele beeld van het strakke gazonnetje gaan verdwijnen. Op ter mijn krijgen omwonenden een gevarieerd en kleurrijk gazon terug waar ook dagvlinders te zien zullen zijn. Waarom natuurvriendelijk maaien? In 1996 heeft de gemeenteraad Heiloo het Groenstructuurplan Heiloo vastgesteld. In dit plan zijn voorstellen gedaan om het beheren van groen in onze groene gemeente op een meer natuurvriendelijke wijze uit te voeren. Natuurvriendelijk maaien op bepaalde plek ken in Heiloo was één van de voorstellen die zijn opgenomen in het Groenstructuurplan. Met het meer natuurvriendelijk beheren van het groen wil de gemeente meer rekening houden met de wensen van de natuur op plaatsen die daarvoor geschikt zijn. Planten en dieren (zoals vlinders) krijgen op die manier mogelijkheden om zich ook buiten de traditionele natuurgebieden te vestigen. Bovendien levert het een gevarieerder en kleurrijker beeld op en worden de seizoenen in de natuur zichtbaarder. De natuur wordt van buiten naar binnen gehaald. De gemeente begint met natuur vriendelijk maêiien aan de randen van Heiloo (de zogenaamde groene zoom) en breidt dit langzaam uit naar diverse plekken in het dorp. Op deze wijze wordt de natuur van buiten naar binnen gehaald. Natuur krijgt meer de kans Kleine zoogdieren en insecten als dagvlinders zijn afhankelijk van een afwisselende begroei ing. Zo'n gevarieerde plantenwereld kan een voudig worden ontwikkeld door het gras op Nieuwe bouwplannen Burgemeester en wethouders maken bekend, dat zij voor de hieronder vermelde bouwplannen voornemens zijn bouwvergun ning te verlenen. Ringweg 8 - vergroten woning; Rosendaal 49 - vergroten woning; Rosendaal 51 - vergroten woning; Werkendelslaan 51 - bouw garage. De ontwerp-besluiten liggen met de bouw plannen en de daarbij behorende stukken vanaf donderdag 3 april 1997 gedurende 14 dagen voor een ieder ter inzage in het gemeentehuis, afdeling VROM. Openingstijden zijn van maandag tot en met vrijdag tussen 08.00 en 12.30 uur en iedere maandagavond tussen 18.00 en 20.00 uur (op andere tijden alleen na telefonische afspraak nr. 072 - 531 31 52). Gedurende de termijn van terinzagelegging kan een ieder tegen het voornemen om voor bovenvermelde bouwplannen vrijstelling te verlenen schriftelijk bedenkingen naar voren brengen bij het college van burgemeester en wethouders van Heiloo, Postbus 1, 1850 AA Heiloo. een andere manier te maaien. Twee tot drie keer per jaar maaien is hiervoor voldoende. Hierdoor wordt de grond voedselarmer en de variatie aan plantensoorten groter, waardoor ook insecten zoals vlinders een plek krijgen om te verblijven. Gras is dus niet alleen mooi, maar kan ook waardevol zijn als het niet steeds wordt gemaaid. Bovendien ontstaan verschillende groenbeelden, omdat op de strandwal andere kruiden gaan groeien dan op de kleiige strandvlakten. Natuurlijkvriendelijk maaien niet nieuw Natuurvriendelijk maaien is niet nieuw. De meeste gemeenten geven natuur in de bebouwde omgeving weer een kans en beheren hun groen op een natuurvriendelijke wijze. Ook in Heiloo wordt al op enkele plek ken natuurvriendelijk gemaaid, bijvoorbeeld in de Noorderneg. Hierover is overleg gevoerd met de Vlinderstichting. Uit onderzoek bleek, dat het twee tot drie keer per jaar maaien samen dient te gaan met het opruimen van het afgesneden gras. Dit komt eigenlijk neer op het oorspronkelijke hooilandbeheer. Door deze maatregelen jaren achter elkaar te herhalen neemt de voedselvoorraad in de bodem af. De grasmat wordt hierdoor ijler zodat natuurlijke kruiden meer kans krijgen om zich er te vestigen. Dit proces verloopt meestal uiterst traag. De eer ste resultaten zullen dan ook pas over vijf tot zeven jaar zichtbaar worden. De eerste tijd zult u wat minder mooie kruiden zien dan op termijn. Hiervoor vragen wij uw begrip. Vragen? Heeft u vragen over het natuurvriendelijk maaien van gras, dan kunt u contact opne men met de afdeling Groen en Landschap, tel. 072 - 531 32 30 of 531 32 34. Maandelijks alarm als proef Om u te laten wennen aan het geluid van de nieuwe sirenes, is besloten een aantal maan den proef te draaien met het nieuwe systeem. Immers, de sirenes zijn supermodern en zó nieuw dat nog niemand ze heeft gehoord. Binnenkort hoort u ze zes keer, iedere eerste maandag van de maand loeien de nieuwe sirenes. Dat is op de maandagen 7 april en 3 juni (niet op 5 mei, want dat is een nationale feestdag), steeds om 12.00 uur. Daarna hoort u ze niet meer. Behalve één keer per jaar, dan gaan ze in het hele land af om iedereen nog eens aan het geluid te herinneren. De gemeenten maken van tevoren bekend wan neer dat is. Hoort u de sirenes op een andere tijd (ook in de proefperiode!), dan is er dus écht iets aan de hand. De gemeente Heiloo heeft met een wekelijkse avondopenstelling. Het gemeentehuis is voortaan iedere maandagavond van 18-00 tot en met 20.00 uur geopend. Bouw- en Woningtoezicht - Inzien van bouwplannen - indienen van bouwaanvragen - informatie over bouwplannen etc. Voorlichting Op maandagavond 7 april a.s. wordt tevens de maandelijkse raadsvergadering gehouden. Indien u graag met leden van de raad en/of van het college zou willen spreken tijdens de avondopenstelling voor afgaand aan de raadsvergadering, wordt u verzocht eerst contact met hen op te nemen. Vorig jaar heeft de gemeenteraad het Groenstructuurplan vastgesteld. Maar wat is nu eigenlijk een Groenstructuurplan? In een Groenstructuurplan staat aangegeven hoe de gemeente om gaat met het groen, wanneer bomen wel of niet worden geplant, hoe we om gaan met karakteristieke grasber men en met natuurvriendelijk beheren van het groen. In dit plan wordt met andere woorden het beleid met betrekking tot het openbaar groen voor de komende jaren verwoord en in plaat jes weergegeven. In zo'n plan treft u ook een beschrijving aan van de huidige situatie. Daarnaast wordt aangegeven wat Heiloo wil met het openbaar groen en is dit uitgewerkt in plannen. Zo is is het voor iedereen duidelijk hoe de gemeente de komende decennia om gaat met het openbaar groen. Voordat dit plan werd vastgesteld zijn inwo ners geïnformeerd en kon iedereen vorig jaar zijn/haar mening kenbaar maken over dit plan. Natuurvriendelijk groenbeheer In het Groenstructuurplan zijn voorstellen gedaan om voor diverse situaties het beheer van het groen op een meer natuurvriendelijke wijze vorm te geven. Sommige plannen wor den in 1997 uitgevoerd. Zo start de gemeente dit voorjaar op twee locaties met het natuurvriendelijk maaien van gras en in het najaar met het aanleggen van natuurlijke oevers van delen van de oostelijke oever van de Noorderneg. In plan zuid-west van Heiloo zal in het najaar op verschillende plekken groen worden 'omgevormd'. Dit houdt in dat bosplantsoen wordt verwijderd en gras wordt ingezaaid. Hierdoor ontstaat op enkele plekken in de wijk weer zicht op de waterpartijen. Bovendien verbetert hierdoor de sociale controle, waardoor mensen zich veiliger voelen en vandalisme minder in de hand wordt gewerkt. De privacy van de aan grenzende woonbebouwing blijft echter gewaarborgd. Het omvormen van groen kan ook inhouden dat afgestorven beplanting wordt vervangen door nieuwe beplanting die beter past in de wijk op de bestaande ondergrond, zoals bij voorbeeld in westzijde Heiloo (klei): de es, iep en schieiwilg en de oostzijde van Heiloo (veenrijke gronden): de els. Omvormen kan ook verfraaiing van de omgeving inhouden: afgestorven beplanting wordt vervangen door een afwijkende boom of heester, bijvoorbeeld bloeiende beplanting, zoals hertshooi of vlin derstruik, of boom, zoals kastanje of moeras- cypres,.zodat een fraaier beeld ontstaat. Belangstelling voor natuur in bebouwde omgeving De belangstelling voor de natuur in de bebouwde omgeving is sterk toegenomen. Dit is mede het gevolg van de mate waarin een min of meer natuurlijke omgeving schaarser wordt en voor steeds meer mensen op een grotere afstand komt te liggen. Het dorp is niet alleen een woonmilieu voor de mens, maar evenzeer voor plant en dier. De natuur staat echter onder druk, maar er zijn vele, vaak nog onbenutte, mogelijkheden om de stedelijke omgeving leefbaarder te maken voor plant en dier en daarmee interessanter voor de mens. Het groen beleid moet zich hier dan wel op richten. Dit noemt men ook wel ecologisch groenbeleid: meer rekening hou den met de relaties die bestaan tussen men sen, dieren en planten onderling en de omge ving waarin zij wonen of leven. Heiloo fijn wonen in het groen Het Groenstructuurplan en de voorstellen die zijn opgenomen in dit plan dragen bij tot ver hoging van de natuurwaarde in ons dorp. En kunnen we in Heiloo nog fijner in het groen wonen als gevolg van verfraaiingen, kleurrij ker beelden, meer gevarieerde beplanting, meer vlinders in onze woonomgeving. Voor vragen of meer informatie kunt u bellen met de nummers 072 - 531 32 30 of 531 32 34. Inwoners van Heiloo die vragen hebben over voorzieningen op het gebied van wonen, welzijn en zorg kunnen sinds januari terecht bij het Woonzorgloket in het gemeentehuis. Het Woonzorgloket is er niet alleen voor ouderen, mensen die ziek zijn of een handicap hebben, maar ook voor mensen die hier mee te maken heb ben. Hierbij valt te denken aan fami lie, buren, vrienden en vrijwilligers. Om dit centrale punt meer bekend heid te geven, wordt op donderdag 3 april om 14.00 uur informatie verstrekt in Het Trefpunt, Abraham du Bois-hof 2. De bijeenkomst wordt georgani seerd door de Stichting Ouderenwerk Heiloo. Wethouder mw. J. Wuijster Schuddeboom zal uiteenzetten wat de gemeente met dit Woonzorgloket wil bereiken. Mevrouw B. Stroo, die als consulente verbonden is aan het loket, zal over het dagelijkse werk vertellen. Zij zal ook vragen beant woorden over de Wet voorzieningen gehandicapten, de dagverzorging, de Thuiszorg, warme maaltijdenvoorzie ning, alarm- systemen en De Loet en Overkerck. Met het Woonzorgloket wil de gemeente Heiloo een bijdrage leve ren aan het bevorderen van de zelf redzaamheid van mensen die worden belemmerd in hun zelfstandig functio neren. Bovendien kunt u met al uw vragen op het gebied van voorzienin gen op het gebied van wonen, welzijn en zorg bij dit ene loket terecht. Inwoners van Heiloo hoeven hiervoor dus niet meer naar verschillende instanties toe. Voor meer informatie over de informatiebijeenkomst kunt u bellen: 072 -533 12 97. Het Woonzorgloket is van maandag tot en met vrijdag tussen 08.00 en 16.30 uur telefonisch bereikbaar onder nummer 072 - 531 31 84. Agenda voor raadsvergadering 1a. Loting volgorde van stemmen over zaken b. Inventarisatie lijst en volgorde van sprekers over van een unaniem positief commissie-advies voorziene akkoordstukken 2. Eventuele mondelinge mededelingen 3. Vaststelling beknopt verslag van raadsvergadering d.d. 3 maart 1997 4a. Ingekomen stukken 4b.Eventuele voorstellen in verband met gemeenschappelijke regelingen Bespreekstukken 5. Wijziging samenstelling commissie Onderzoek gemeente rekeningen Akkoordstukken 6. Beschikbaarstelling extra krediet voor het herstellen van het dak en de vloer bedekking van de openbare bibliotheek 7. Begrotingswijzigingen: a. Beschikbaarstelling krediet voor vervanging van de verwarmingsketel in basisschool De Springschans, locatie Oost Verleende bouwvergunningen en geaccepteerde meldingen bouwvoornemen Door het college van burgemeester en wet houders zijn de hieronder vermelde bouwver gunningen verleend en meldingen positief bevonden; De Kuilenaar 48, P.T.G.M. Oudejans - vergroten woning; De Kuilenaar 50, D.H. Bakker - vergroten woning; De Kuilenaar 54, M.S.J. Ligthart - vergroten woning. Deze bouwvergunningen/meldingen met de bijbehorende tekeningen en overige stukken liggen ter inzage bij de afdeling VROM, Raadhuisplein 1Openingstijden zijn van maandag tot en met vrijdag tussen 08.00 en 12.30 uur en iedere maandagavond tussen 18.00 en 20.00 uur (op andere tijden alleen na telefonische afspraak, nummer 072 - 531 32 1.7 of 531 32 16). Degene, die de bouwvergunning/melding bouwvoornemen heeft aangevraagd, krijgt bericht van de afdeling VROM, wanneer de bouwvergunning gereed is en wat de kosten zijn. Pas nadat de bouwleges zijn betaald en de vergunning is ontvangen, mag met de bouw worden begonnen. Het begin van de bouwwerkzaamheden moet nog wel tevoren bij de afdeling VROM wor den gemeld. Dit kan telefonisch onder de nummers 072 - 531 32 17 of 531 32 16. Indien u het niet eens bent met het besluit tot het verlenen van een bouwvergunning of het accepteren van een melding, kunt u hierte gen binnen 6 weken na deze publicatie een gemotiveerd bezwaarschrift indienen bij bur gemeester en wethouders van Heiloo, Postbus 1, 1850 AA Heiloo. Indien u bezwaar maakt, kunt u tevens om een voorlopige voorziening vragen bij de President van de Rechtbank te Alkmaar, Postbus 251, 1800 BG Alkmaar. Nadere informatie over de mogelijkheden om bezwa ren in te dienen of een voorlopige voorziening te vragen kunt u inwinnen bij de afdeling VROM. Verleende collectevergunning Door burgemeester en wethouders is aan de volgende instelling vergunning verleend voor het houden van een collecte in de volgende periode: - ZOA Vluchtelingenzorg voor de periode van 6 april tot en met 12 april a.s. De collectanten horen een legitimatiebewijs bij zich te hebben, waaruit blijkt, dat zij bevoegd zijn te collecteren. Ingediende bouwaanvragen Burgemeester en wethouders maken bekend op grond van het bepaalde in artikel 41 van de Woningwet, dat de hieronder vermelde bouwaanvragen zijn ingediend. Opgemerkt wordt, dat in dit stadium nog niet bekend is of aan de verzoeken meegewerkt kan wor den. Eventuele bouwvergunningen alsmede voornemens om vrijstelling te verlenen zullen te zijner tijd worden gepubliceerd, waarna de mogelijkheid bestaat de bouwplannen in te zien en eventuele bezwaren in te dienen. Oosterzijweg 58, P. Zoon - oprichten woning; Ewislaan 33, T.N.M. Nanne - oprichten woning; Oosterzijweg 25, J.A. Geels - plaatsen anten nemast; Zeeweg 25, M.G. Zoon-Tromp - plaatsen van twee dakkkapellen; Laan van Frans 14, J. v.d. Pluijm/J.B. Backhaus - plaatsen dakkapel; Westerweg (achter de huisnrs. 26 t/m 30), G. Meijer - oprichten loods; De Wildtlaan 3, R.J.A. Kok - plaatsen garage; Kennemerstraatweg 438, B. Kivits - vergroten woonhuis; Krommelaan 6, W. Dekker - plaatsen garage; Westerweg 360, M.J. de Vries - vergroten/ver anderen woonhuis en schuur; Het Zandstuk 11J.M. Hoetjes - vergroten woonhuis; Heerenweg 110, S.P.M. Haazelager - vergro ten woonhuis en plaatsen dakkapel; Zeeweg 20, Vos Makelaardij - vergroten kan toor; Sandecamplaan 39, E.V. Overtoom - vergro ten woonhuis. 1 nformatieruDrieK I W mM lm.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1997 | | pagina 4