lui Golfbaan Oosterzij Daar zit je in je vrije tijd! o/S water in plaats van hekwerken als terreinbegrenzing boomgaard met verschillende oude fruitrassen op hoogstam en een kruidenrijke onderbe groeiing; straks een leef- en verblijfplaats voor verschillende planten en dieren helofytenfilter met waterzuiverende plantensoorten en ideaal voortplantingsgebied voor amfibieën als kikkers, padden e.d. knotwilgenlaantje met fraaie doorzichten op golfbaan plas/dras eilanden als biezenvelden relicten van het huidige slotenpatroon flauwe oevers 1:5 en 1:3) waardoor goede vestigings mogelijkheden voor plant en dier eiland met wilgenstruweel en rietland legakker voor broeihopen maaisel e.d. rietland met lisdodde egelshop e.d. dotterbloemeilanden kleine opduikingen in nat hooiland kreek als relict van het verleden clubhuis met hagen en bomen schraal bloemrijk hooiland parkeerterrein bloemrijk hooiland struweel van els, wilg en meidoorn als singelbeplanting onderhoudsstrook t.b.v. beheer sloten GOLFBAAN OOSTERZIJ EN HET MILIEU Als golfvereniging zijn wij net als iedereen onderdeel van het milieu. Om de verantwoordelijkheid hiervan te onderstrepen hebben wij vanaf het prille hegmeen landschapsarchitect ingeschakeld, die als opdracht heeft meegekregen de ecologische waarde van ons gebied in stand te houden en waar mogelijk te versterken. Dit is de visie van onze landschapsarchitect Theo van 't Klooster: 'Voor het beheer van de ecologische onderdelen van de golfbaan zijn gesprekken gaande met de heer Paul van den Bosch van Landschapsbeheer Noord-Holland. Landschapsbeheer Noord-Holland ondersteunt de Noordhollandse vrijwilligersgroepen die zich inzetten voor behoud, onderhoud en beheer van de natuur in landschap en stad. De uitvoering van de werkzaamheden gebeurt op een ecologische manier. Werken op een ecologische basis wordt vertaald in een praktische ondersteuning bij oever beheer, verschraling, aanleg van broeihopen en maai-tijd- stippen. Er wordt gewerkt met werkgelegenheidsprojecten. Mensen die langdurig werkloos zijn en graag in de natuur werken, kunnen twee jaar of langer in de projecten mee werken. Het actief bezig zijn in natuur en landschap, waar bij voorop staat het beheer, onderhoud, de restauratie en de vernieuwing van natuurgebieden en landschapselementen. Bepaalde onderdelen van het golfbaanontwerp, zoals de boomgaard, het rietland, het biezenveld, de dotterbloemei landen en de moerasruigte grijpen hierop terug.' 'Waar mogelijk zal voor het bloemrijk hooiland en andere elementen van inheems zaad worden uitgegaan. Voor het biezengedeelte ligt het in de bedoeling om daar waar bij andere projecten een teveel aan biezen gestoken moet wor den, deze voor de aanplant van bepaalde gebieden aan te wenden. In gesprek met de heer Witte en mevrouw Beijer van het Noordhollands Landschap kwam naar voren dat men moeite had met de hoge bomen nabij de op- en afrit ten over de A-9, waaronder die van de Lagelaan. Vanuit deze bomen (populieren e.d.) hebben kraaien e.d. een fan tastische uitkijkpost om de nesten van broedende weidevo gels te kunnen plunderen. Het geplande elzenhakhoutbosje rondom de Driving Range en het Amocoterrein werd in dat opzicht minder problematisch gevonden.' 'De beheersvorm van de boomgaard, buiten de fairways om, zal zich richten op de instandhouding en de ontwikke ling van de hoogstamboomgaard als landschappelijk ele ment en als leef- en verblijfplaats voor verschillende plan ten en dieren. De fruitopbrengst zal van ondergeschikt belang zijn. Wel zijn er al geinteresseerde groeperingen voor het eventueel plukken van het fruit. De boomgaard wordt benaderd als een half-natuurlijk ecosysteem. Oudere rassen behoeven minder gewasbeschermingsmiddelen en een minder intensief, maar wel jaarlijks of tweejaarlijks uit te voeren snoeionderhoud. De ondergroei zal kruidenrijk zijn. De soorten die gepland zijn voor de boomgaard zijn o.a. de Glorie van Holland (appel uit ca. 1880), de Zoete Campagner (oude zoetappel), de Bramleys Seedling (appelras van na 1850) en verder de Noordhollandse Suikerpeer, de pondspeer, de kruidenierspeer, een pruim (de Dubbele Boerenwitte), wijnkersen en morellen.' 'Het natte hooiland in de vorm van enkele dotterbloemei landen aan de noordzijde van het Amocoterrein vormt een aanvulling op het reeds gepresenteerde baanontwerp en is ons insziens een verrijking. De langgerekte bunkers tussen hole 4 en 7 zijn bij nader inzien komen te vervallen en wor den in het ontwerp door rough vervangen. De veelal gelei delijke overgangen tussen land en water zorgen ervoor dat er relatief veel ondiep water zal voorkomen, hetgeen een belangrijke voorwaarde is voor een rijke herpetofauna. De verwachting is dan ook dat de baan als voortplantings-, zomer- en winterbiotoop dienst zal doen voor doelsoorten als de groene kikker, de rugstreeppad en de kleine watersa lamander.' Wij hopen op deze wijze een passende bijdrage te leveren aan onze groene gemeente Heiloo Golfbaan Oosterzij en het milieu :'v

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1997 | | pagina 16