Vondst archeologische werkgroep is oudste houten werktuig Nederland Avondvierdaagse nat maar heel gezellig UITVERKOOP tot 30% KORTING Z7 Oranjegekte slaat toe in Heiloo SÏICHIING FESTIVAL HEILOO GEWELDIG GAAF! wj Vos Makelaardij Het was weer Ype//stock NIEUWSBLAD VOOR HEILOO EN OMSTREKEN se De Allerbeste Service zondag 21 juni korte baan Egelshoek? Dé Hy^heekwinkel 17 JUNI 1998 FX JU J Drukkerij uitkijkpost bv 63e JAARGANG NO. 25 Automobilist op hol Retrievers in elkaar verstrikt Ledenvergadering wijk- vereniging Ypestein - mmmm Exposities Nivon-cursisten Expositie Wim Twaalfhoven Collecte Amnesty International Erik Couzijn wint Olympiade Taxatiedag oud speelgoed Brand gesticht bij bieb Kunstfietsroute JOHN MOEN GOED GEZIEN reclameproaucties Tel. 072 - 505 70 00 Fax 072 - 505 37 51 yj|^ CEES HACHMANG LOODGIETERS Openluchtconcert Eensgezindheid VRIJWILLIGSTERS VRIJWILLIGERS Redactieacquisitie en administratie; De Hoefsmid 5 - 1851 PZ - Heiloo Postadres: Postbus 68 - 1850 AB Heiloo Telefoon:072 533 01 75 Telefax 072 533 56 44 ISDN 072 532 02 94 Openingstijden kantoor: maandag t/m vrijdag 8.00-17.30 uur Redactie, ma. t/m vrij. 9.00-12.00 uur Geen Uitkijkpost ontvangen? Bel donderdag tot 15.00 uur: 0226 340020 (Rodi verspreiding bv) De Uitkijkpost verschijnt op woensdag huis-aan-huis in een oplage van 20.000 exemplaren in Heiloo, Limmen, Akersloot, Egmond-Binnen, Egmond aan den Hoef, Egmond aan Zee en Rinnegom. Redactionele kopij en advertentie-opgave moeten uiterlijk maandag om 16.30 uur in ons bezit zijn. Advertentieprijs per mm 81 cent (excl.BTW) Bij adverteren op contractbasis gelden aanzienlijk lagere mm-prijzen. verzorgt tevens al uw drukwerk; van briefpapier tot full-color brochures. Vraag offerte! HEILOO - Op zondagavond reed op de Hoefsmid een bezoeker van Ype- stock met zijn auto in volle vaart twee hekken omver. Een dertienjarig meisje viel hierdoor op een van de hekken en raakte licht gewond. Haar fiets en drie geparkeerde auto's raakten bij deze dolle manoeuvre beschadigd. De bestuurder ging er met grote snel heid vandoor. Zijn wagen werd later in Egmond aan den Hoef aangetroffen en na enig speurwerk kon de man worden aangehouden. Een blaastest wees uit dat hij teveel alcohol had gedronken. Zijn rijbewijs werd in beslag genomen. HEILOO - Vorige week donderdag hebben politie en medewerkers van de dierenambulance hun handen vol ge had met de hulp aan twee golden re- trievers die bij een stoeipartij in elkaar verstrikt raakten. Een van de poten van de honden raakte in de slipketting van de andere verward. De bazin die te hulp schoot, liep door de paniek van de honden bijtwonden op. Uiteindelijk lukte het met behulp van een betonschaar de ketting door te knippen. Beide honden zijn met de die renambulance naar een dierenarts overgebracht. HEILOO - Op donderdag 25 juni houdt wijkvereniging Ypestein om 20.00 uur een ledenvergadering in wijk- gebouw de Ypsalon. De kascontrole-commissie zal verslag doen en ook wordt er een nieuwe voor zitter verkozen. Rob Bastiaanse neemt afscheid als voorzitter. Kandidaat voor het voorzitterschap is René Groot, oud-voorzitter van Mogo- joko. Andere kandidaten kunnen zich nog aanmelden bij het bestuur tot 23 juni. HEILOO - De vondst van een stukje hout met een groot aantal gaten door leden van de Archeologische Werk groep Heiloo blijkt uniek. Nader on derzoek wees uit aan dat het houtje achtduizend jaar geleden gebruikt is bij het maken van vuur of het boren van gaten. Het is daarmee niet alleen het oudste houten werktuig van Neder land, maar ook binnen Europa is het uniek omdat zoiets nog niet eerder werd gevonden. Het houtje van Heiloo, zoals het inmid dels door archeoloog Tim de Ridder is gedoopt, kwam in december 1996 aan de oppervlakte bij opgravingen ter hoogte van de kruising van de Pastoor van Muijenweg en de Ewisweg. Behalve het stukje hout werden andere vondsten gedaan op de plek waar later een vijver aangelegd werd. Volgens leden van de werkgroep waren de vondsten bewoningssporen uit het begin van de jaartelling en van onge veer 800 tot 600 voor Christus. Het was wel onmiddellijk duidelijk dat het hou ten voorwerp aanzienlijk ouder was. Het hout is met behulp van de C14 (koolstof) methode gedateerd, die berust op het verval van het radioactie ve C14 tot het stabiele C12. Hoe min der C14 zich in een organisch voorwerp bevindt, des te ouder het moet zijn. Deze methode, die als zeer betrouw baar te boek staat, dateert het houtje van Heiloo rond 6100 voor Christus. Opmerkelijk, volgens De Ridder, want de strandwal waarop het voorwerp is aangetroffen, is pas 4000 jaar oud. Vuur maken en boren „Het is waarschijnlijk van een jager of verzamelaar geweest die het werktuig ruim 8000 jaar geleden na veelvuldig gebruik afdankte," aldus De Ridder. „Een groot deel van de Noordzee was toen nog een droge vlakte waar kleine groepen mensen doorheen trokken die leefden van de jacht en het verzamelen HEILOO - Trots laat Kiki (9 jaar) de medaille met een grote '5' erop zien die op haar borst is gespeld. Dit jaar liep ze voor de vijfde keer mee met de Heilooër avondvierdaagse. Oók tijdens de stortbuien op de donderdagavond, toen de regen met bakken uit de hemel plensde en sommige bospaden veran derden in woest stromende rivieren. „We zijn gewoon doorgelopen en heb ben heel hard gezongen." Vorige week vrijdag was ze één van de in totaal 1640 deelnemers die feestelijk werden ingehaald op het plein bij de Radboudschool, een record in de elf jaar dat de wandelcommissie Heiloo een avondvierdaagse organiseert. Afwisselend parcours Het slechte weer op twee van de vier avonden leidde overigens niet tot grote problemen. „Bijna iedereen ging ge woon verder, de kinderen vonden het vaak zelfs leuk," aldus Ben Bos van de wandelcommissie. Ook bij de EHBO Een lid van de werkgroep demonstreert de werking van het 'houtje'. bleef het rustig. „Eigenlijk heeft zich weinig voorgedaan," concludeert Wim Loos. „Eén keer een sneetje in een vin ger, maar dat was alles." Volgens de heren Versteege en Van der Ploeg, die de tocht net als diverse ande re deelnemers liepen als voorbereiding op de vierdaagse in Nijmegen, was het parcours dit jaar bijzonder afwisselend. De organisatie stuurde de lopers op de verschillende afstanden op de eerste en de tweede dag richting Plan West, de derde dag door het Heilooërbos en Plan Oost en de vierde dag door Ypestein en het Oosterbos. Kroonloper was dit jaar J. Kraakman: hij liep voor de 29ste keer mee in een avondvierdaagse. G. Manshanden en A. van Doorn ontvingen een zilveren medaille omdat ze al vijfentwintig keer meededen. En dat wandelen echt niet alleen is voorbehouden aan jongeren, bewezen H. Keur en W. Salomons met hun bijna 75 jaar. van vruchten. Door de stijgende zee spiegel moet het houtje duizenden jaren later door het zeewater zijn opge nomen en afgezet in de strandwal waar op Heiloo ligt." In het houtje zitten negen gaten of delen van gaten. Bij nadere bestudering bleek dat het gebruikt is voor het maken van vuur of bij het boren van gaten. „In het begin van deze eeuw werden dezelfde voorwerpen ook bij de Es kimo's gebruikt," legt Tim de Ridder uit. „Om vuur te maken wordt een hou ten staaf, die als boor fungeert, ge plaatst op een houten plank, het vuur- bord. Daarin is een kleine uitholling aangebracht. Een boog met een touw wordt snel heen en weer bewogen, waardoor de boor gaat roteren in de uitholling van het vuurbord." De snel draaiende beweging veroor zaakt frictie, die een flinke warmteont wikkeling als gevolg heeft. Een geoe fend persoon krijgt op die manier bin nen een minuut gloeiende houtpulp, wat al voldoende is om vuur te maken. Als het onderliggende voorwerp van steen of bot is, kan met de snel draaien de boor ook een gat worden geboord. Bij het vuurmaken of het boren moet de boor stevig worden aangedrukt. Dat gebeurde bij de Eskimo^ met een hou ten hulpstuk, de duwer. Daarin komen op den duur kegelvormige gaten, zoals die op het houtje van Heiloo. Om het draaien van de boor in de duwer zo soepel mogelijk te laten verlopen, wordt de duwer ingevet. In één van de gaten van het gevonden houtje is door het Instituut Collectie Nederland te Amsterdam vet gevonden, wat de inter pretatie van duwer ondersteunt. De Archeologische Werkgroep Heiloo streeft ernaar om het houtje, dat na conservering nog dertien centimeter lang is, te behouden in de werkplaats en tentoonstellingsruimte van de werk groep in het souterrain van PC Willibrord. Hethoutjevan Heiloo. Deze jeugdige vierdaagselopers zijn blij dat ze de eindstreep hebben gehaald, (foto André Drescher) HEILOO - Momenteel zijn er twee ex posities van werk van cursisten van het Nivon in Heiloo. De papierknipkunst- tentoonstelling in het Open Huis is ver lengd tot eind juni. Het werk van de Nivon-knipgroep is te zien tijdens de openingsuren van het Open Huis. En kele leden verzorgen demonstraties op donderdag 18 en 25 juni van 20.00 tot 21.30 uur. Bij voldoende belangstelling zal een beginnerscursus worden georganiseerd op maandagmorgen, die begint in janu ari. Voor meer informatie of opgave kunt u bellen met tel. 072-5333127. In juni en juli worden in de praktij kruimte van de dierenartsen aan de Commandeurslaan aquarellen tentoon- HEILOO - De Alkmaarse kunstschil der Wim Twaalfhoven exposeert tot half december aan de Nijverheidsweg 33. Er hangen twintig expressieve doe ken, een kleine keuze uit de honderden schilderwerken die Wim Twaalfhoven gemaakt heeft. De kunstenaar zegt zelf over zijn werk: „Ik laat gewoon alle verlangens in mij opkomen op het moment dat ik begin te schilderen. Ik leg me geen beperkin gen op. Wat dan belangrijk is, zet ik neer." Schilderen zit Wim Twaalfhoven in het bloed, op de lagere school was hij een meester in het teken van dieren en ver bleef hij graag in de natuur. Na ver schillende banen ging hij op zijn dertig ste een opleiding voor verpleegkundige volgen, waarna een periode van reizen aanbrak. Na een lange, donkere periode in zijn leven keerde de creativiteit uit zijn kin dertijd weer terug. Een explosie van kleuren belandde op het linnen; vor men, materialen en verschillende tech nieken werd herontdekt. Vier dagen in de week werkt Wim Twaalfhoven als verpleegkundige, op de vijfde dag, de vrijdag, gaan de deuren van zijn galerie open en komt de beeldend kunstenaar tot leven. Tot half december is zijn werk te zien in het vrijdag 19 juni te openen nieuwe rayonkantoor van de Regionale Thuis zorg in Heiloo. Ook te zien zijn schilde rijen van Tilly van Tongeren, collages van grassen en papier van Sylvia Hoog land en foto's met als thema 'Op en rond het water' van Sjoekie Tip. gesteld van cursisten van Trudy Keijzer. De werkstukken zijn het afgelopen sei zoen gemaakt. De tentoonstelling is te zien tijdens de openingsuren van de praktijk. HEILOO - De plaatselijke afdeling van Amnesty International collecteert vrij dag 19 juni in de winkelcentra het Hoekstuk en 't Loo. Wie actief mee wil doen met Amnesty, kan voor meer informatie contact op nemen met tel. 072-5333094 of op vrij dag de collectant aanspreken. HEILOO - Plaatsgenoot Erik Couzijn (17) heeft vorige week in Groningen de scheikunde-Olympiade gewonnen. Van de twintig deelnemers behaalde hij de meeste punten. Deze week volgt Cou zijn een stoomcursus aan de VU, zodat hij goed beslagen ten ijs is als hij Nederland gaat vertegenwoordigen bij de internationale Olympiade in Mel bourne in Australië. Couzijn verheugt zich bijzonder op zijn reis naar Australië, te meer omdat er vooraf vijf dagen doorgebracht worden in Nieuw-Zeeland. Na de Olympiade is er voor de deelnemers nog een week vakantie gepland bij het Great Barrier Reef. HEILOO - Op vrijdag 19 juni houdt Speelgoedmuseum Barneveld een taxatiedag voor oud en antiek speel goed in het Golden Tuliphotel aan de Kennemerstraatweg 425 te Heiloo. Iedereen is van 13.00 tot 17.30 uur wel kom met blikken en mechanisch speel goed als treinen en auto's, bouwdozen, stoommachines, oude spellen en puz zels, dinkytoys, poppenfornuisjes, enzo voort. Ook kunt u terecht met vragen over het restaureren van kapot speelgoed. De taxaties zullen worden verricht door ta xateurs van het speelgoedmuseum en zijn gratis. Verder wordt op de taxatie dag informatie verstrekt over tentoon stellingen in het museum. Voor inlich tingen over de taxatiedag kunt u bellen met tel. 071-5213880 of 0342-462060. HEILOO - Afgelopen weekend heb ben onverlaten geprobeerd brand te stichten bij de bibliotheek aan Het Ma- levoort. Een ruit van een toegangsdeur was vernield en er was een brandend tijdschrift door de brievenbus geduwd. Omdat het vuur vanzelf is uitgegaan was er verder geen brandschade. REGIO - Op zondag 28 juni houdt de Stichting Culturele Raad Limmen voor de derde maal een kunstfietsroute door Limmen, Castricum, Heiloo, Uitgeest en Akersloot. U fietst door het prachti ge Noord-Hollandse polderlandschap en stapt een aantal malen af om te genieten van tentoonstellingen, concer ten en poëzievoordrachten. In de route zijn opgenomen Galerie Amber en Tineke's Atelier in Limmen, Galerie Het Gemaal en de beeldentuin Akermare in Akersloot, de ateliers Toonbeeld en Perspectief in Castricum en het Atelier van Ab van Wije in Heiloo. In de Burgerij en de Neder lands Hervormde Kerk in Limmen zijn concerten. De tocht is 28 kilometer lang en duurt van 11.00 tot 17.00 uur. De deelname is gratis. Folders met daarin een beschrij ving van de route en van alle evene menten zijn verkrijgbaar bij bovenge noemde galeries en ateliers en in de gemeentehuizen, bibliotheken, VVV- kantoren van Limmen en omstreken. Geesterduin 37, Castricum. 0251-656695 Winkelhof 't Loo 49, Heiloo. 072-5332595 draverij volop muziek en gezelligheid vocatie: Stationscentrum Heiloo aanvang: 13.30 uur A aankondiging aangeboden door: MAKELAARS TAXATEURS ONROEREND GOED Unique Heerenweg 174, Heiloo, tel. 072 5332091 imu AUTOBELETTERING RECLAMEBORDEN OOSTERZIJWEG 122 -TEL.072-5337143 www.tummersaccountants.nl Interesse om te kopen in plan Laat u alvast informeren, GRATIS en VRIJBLIJVEND! Kennemerstraatweg 125-1851 BC-HEIL00 tel. 072 5320322 TUMMERS Accountants belastingadviseurs Rijksweg 103 1906 BG Limmen E-mail: tummers.limmen@accountnet.nl Internet: www.tummersaccountants.nl Aanleg - Onderhoud - Gas - Water - C.v. - Sanitair - Dakwerk - Rioolreiniging Holleweg 19, t.o. Albert Heijn, tel. 533 50 85. HEILOO - Komende vrijdag geeft muziekvereniging Eensgezindheid een openluchtconcert bij winkelcentrum 't Loo. Daarmee wordt het spits afgebe ten van een serie van drie. Volgende week is de beurt aan harmonie-orkest Caecilia en op 3 juli komt de Fanfare Showband Heiloo haar opwachting maken. Het optreden vindt plaats op het plein aan de noordkant van het winkelcen trum en duurt van 19.00 tot 21.00 uur. HEILOO - Sommige voetballiefhebbers is niets te gek om hun passie voor het Nederlands elftal uit te dragen. Overal in Heiloo steekt de oranjeliefde de kop op. Woningenauto's, winkelsoveral is goed zichtbaar dat het WK voetbal van start is gegaan. Bij vier woningen aan Het Zandstuk sloeg de oranje-verbroedering pas echt goed toe: de bewoners besloten om hun hele blok maar in te pakken en de straat om te dopen tot Oranjestraat, (foto EWD) Daarom wil het bestuur van langs deze weg haar enorme dank uitspreken voor de enthousiaste hulp van: o.a. Gemeente Heiloo, Politie, Brandweer, EHBO-ers, Noordhollands Landschap, de sponsors, de media, de bands crew en natuurlijk de onbetaalbare inzet van voor, tijdens en na het Ypestock Popfestival 1998 JE festival 98

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1998 | | pagina 1