Boerenkool en zuurkool eten in piratensfeer TTV Limmen hijst de vlag Start nieuw retoursysteem voor consumentengoederen f. Stedelijk Museum toont werk uit eigen collectie Winterheide in de tuin X L Wm€^W9é Agenda Limmen ÉT ISrJ Agenda De Egmonden PAGINA 14 UITKIJKPOST - 2 DECEMBER Conquista nieuws P L I T I E 'Senic/ite*t Slagerij Van Kampen in d'Enterij POLITIE 'Se?Uc6te*t> SV Vredeburg Handbal Meervogels SV De Vrijheid Workshop Kamer van Koophandel Epilepsie en medicijnen Themamiddag voor kankerpatiënten rif i f v, 6 mzmwM LIMMEN - De kinderwerkgroep van Conquista heeft voor kinderen tussen de 4 en 12 jaar een sinterklaaskleur- wedstrijd georganiseerd op zaterdag 5 december van 10.30 tot 12.30 uur. De entree is f 1,- en alle kinderen krijgen een glaasje limonade. Voor de winnaars van de kleurwedstrijd zijn er leuke prij zen. De tienerwerkgroep houdt op zater dagavond van 19.00 tot 23.00 uur voor tieners tussen 11 en 16 jaar een peper- notendisco. Je kunt er lekker swingen en snoepen tegelijk. De jongerenzaal is open op vrijdag- en zaterdavond van 20.30 tot 1.00 uur voor jongeren vanaf 16 jaar. 112 «Noord-Holland Noord 072- 5122222 •LIMMEN LIMMEN - Op 23 november kwam een 57-jarige inwoner van Limmen op het ijs van het Limmer Die ten val. Hij lag midden op het meer en werd met behulp van medeschaatsers op een kle dingstuk naar de walkant gesleept waarna hij met een ambulance werd overgebracht naar het ziekenhuis. Vermoedelijk brak hij zijn rechterheup of been. Op 25 november zag de bestuurder van een personenauto op de Visweg bij de kruising van de Rijksweg rook onder de motorkap vandaan komen. Voor de zekerheid reed hij de auto een stukje achteruit. Vervolgens brak er brand onder de motorkap uit. De brand werd door de brandweer geblust, maar deze kon niet voorkomen dat de auto totaal uitbrandde. Vermoedelijk is kortslui ting de oorzaak van de brand. Op 29 november reed een bestuurder van een personenauto op de Vreden- burglaan bij het achteruitrijden een ge parkeerde personenauto aan. De scha de aan beide voertuigen was aanzien lijk. Op de Nachtorchis werd een zwaar be schadigde personenauto aangetroffen. Na onderzoek bleek dat de 33-jarige bestuurder uit Sint-Pancras op de Rijksweg nabij de Uitgeesterweg tegen de vluchtheuvel en vervolgens tegen een in de berm staande boom was aan gereden. Ondanks de schade en twee lekke banden reed de bestuurder nog ongeveer een kilometer door, maar merkte toen dat dit wat moeilijk ging en-parkeerde de auto vervolgens op de Nachtorchis. Na onderzoek bleek dat de bestuurder een ontzegging van de rijbevoegdheid heeft tot mei 1999. Pro- ces-verbaal werd opgemaakt. Gevonden: een sleutel aan een klompje en een Suzuki-autosleutel. Verloren: een zwarte poes, een blauw-zwarte O'Neill kinderjas, een GSM telefoon, een zwart herenhorloge en een Opel- autosleutel. Gemeentehuis Limmen In december expositie van foto's, colla ges en schilderijen van project 'Facelift' van Stichting de Kunst, te zien van maandag tot en met vrijdag tussen 9.00 en 12.30 uur en van 14.00 tot 17.00 uur, behalve vrijdagmiddag. Galerie Amber Tot en met 3 januari tentoonstelling van kerststukken en bloemenschilderij- en van Marije van den Brink en natuur foto's van Carry Munter, te zien aan de Dusseldorperweg 18 in Limmen van donderdag tot en met zaterdag tussen 14.00 en 17.00 uur en op de zondagen 6 december en 1 januari. Stichting Doorstroom Elke eerste en derde zaterdag van de maand verkoop van tweedehands spul len aan de Koningsweg 36 te Akersloot, open van 9.30 tot 15.00 uur. Opbrengst voor renovatie van meisjesschool in Uganda. Mensen die bruikbare spullen hebben kunnen contact opnemen met W. Broersen, tel. 0251-312778 of B. Schagen, tel. 0251-314957. LIMMEN - Op 19 december wordt er in sportcentrum d'Enterij een groot drum en dance festival gehouden. Dit muziekspektakel met lichtshow begint om 20.00 uur met een optreden van de Limmer muziekvereniging Excelsior. Om 21.30 uur zal Slagerij Van Kampen het podium beklimmen. Twee mannen en twee vrouwen die uitsluitend van slagwerkinstrumenten gebruik maken en daarmee een absoluut dansbaar en spannend geluid voortbrengen, omlijst door een schitteende lichtshow en een prachtig decor. Slotact van deze avond is een optreden van de groep Close II you, die hoogst waarschijnlijk hun grote hits 'Baby don't go', 'Somebody' en 'Friends' op hun eigen, onnavolgbare wijze ten ge hore zullen brengen. Kaarten voor deze ongetwijfeld ener verende avond zijn verkrijgbaar bij Expert de Graaf en Piko in Castricum of bij d'Enterij. 072-5052931 of 5053778. En wie zijn agenda voor 1999 al in huis heeft kan het volgende note ren: op 4 april (eerste paasdag) komt Rowwen Hèze naar Limmen. De nieuwe Raad van Elf met prins Tijl IX. LIMMEN - Carnavalsvereniging de Uylenspieghels houdt op zondag 13 de cember de overbekende eetmiddag in de Burgerij. In de gezellig aangeklede zaal staan de tafels dan weer gedekt om te gaan genieten van een oer-Hollandse stampot. In verband met het jubileum jaar is er een groot piratenkoor uitge nodigd om de sfeer er goed in te bren gen. Er kan ook dit jaar gekozen worden uit twee maaltijden, boerenkool en zuur kool, bereid in de keukens van De Cameren met heerlijke rookworst op ambachtelijke wijze gemaakt. De kaar ten voor de eetmiddag worden op 10 december verkocht op de Burgemees ter Nieuwenhuysenstraat 97 tussen 10.00 en 20.00 uur. Vooraf moet een keuze gemaakt worden wat u wilt eten. Aan de zaal worden op 13 december alleen entreekaarten verkocht, waar mee u geen maaltijd krijgt. Prijs van een kaartje voor de eetmiddag is f 7,50 voor volwassenen, gratis meeë- ten kunnen kinderen tot en met 12 jaar. Niet-donateurs betalen f 10,-. Voor de kinderen is in de zaal een vermaakhoek ingericht met daarin een snoepstand. De eetmiddag begint om 16.00 uur en van 16.30 tot 20.00 uur wordt er opge schept. LIMMEN - Het vierde team van de Limmense tafeltennisclub kwam dit seizoen zó snel in goeden doen door een vormexplosie, dat afgelopen week end de kampioensvlag kon worden gehesen. Wim Krom. Jaap Vasbinder en Co Schaap promoveren nu naar de vierde klasse. De laatste winstpartijen: tegen Spoetnik 6 werd het 9-1, tegen ODI 2 zelfs 10-0.Treffers 7 weer 9-1 en in de laatste ontmoeting met Dis- nieRats 15 was er een 6-4 overwinning, voldoende voor de titel. Het eerste se'niorenteam boekte wisse lende resultaten met een 3-7 nederjaag tegen Duintreffers 1. daarna een beste 9-1 overwinning op Esopus 1 en een 6- 4 winst op Treffers 2 en tenslotte een 4- 6 nederlaag tegen DOV 2. Al met al heeft het team toch een fraaie plaats op de ladder, maar niet goed genoeg voor titel-aspiraties. Het tweede had ook aspiraties op een titel, maar trof het niet dat Olympia 4 in hun poule zat. Dit team maakte niet alleen grotere uitslagen dan de Lim- mers, maar was ook in de onderlinge duels veruit de sterkste. En hoewel tweemaal 9-1 een beetje geflatteerd mag worden genoemd, gaf dat wél de doorslag. Toch maakte het team verder zijn faam ruimschoots waar en won achtereenvolgens van Backhands 2 met 6-4, van Esopus 4 met 8-2, van Spirit 10 met 9-1. De spelers bogen pas weer in de allerlaatste wedstrijd voor Olympia 4. Het resulteerde uiteindelijk in een tweede plaats met 60 punten. Pittige poule Het derde seniorenteam trof een pitti ge poule, zelfs nog iets sterker dan die van het vierde. Ze kwamen dan ook niet hoger dan een plaats net onder het midden, dankzij een 5-5 tegen De Roemer 9, een 4-6 nederlaag tegen ODI 1, een te ruime nederlaag van 2-8 tegen Olympia 10 (waarbij Martijn Krom zijn eerdere drie overwinningen omruilde voor drie nederlagen) en ten slotte nog een 3-7 nederlaag tegen DisnieRats 14. Het vijfde tenslotte deed het in de tweede helft juist beter dan in de eerste en belandde net boven het midden van de ranglijst met 44 punten dankzij een mooie slotreeks: 7-3 winst op Esopus 7, '5-5 tegen DOV 15, een 3-7 nederlaag •tegen titelkandidaat Olympia 11 en tenslotte een 9-1 winst op Typhoon 5, waar Koos Metselaar en Robert Kra mer beiden ongeslagen bleven en ook nog het dubbelspel meepakten. Het eerste jeugdteam struikelde deze competitie alleen over Treffers j.l, waarvan ze niet wisten te winnen: ze kwamen in de eerste ontmoeting nog wel tot een 5-5, maar de uitwedstrijd werd te ruim met 3-7 verloren om nog een kans op de titel te houden. Verder deden ze het goed: een 8-2 winst op Spirit j.3, een 9-1 zelfs tegen Polisport j.l en tenslotte nog een 7-3 winst op Backhands j.l. leverden 58 punten op en .een mooie hoge positie. Het tweede jeugdteam van Mariska, Niels en Arjan Barendse zat in een ster ke poule in de derde klas A en zat de koplopers voortdurend dicht op de hie len. Tegen koplopers Duintreffers en Be Fair eindigden de laatste ontmoetin gen in 5-5 uitslagen. Alleen DOV j.4 bleek net te sterk. De Roemer j.l werd met 3-7 geklopt en Spirti j.4 tenslotte nog met 6-4. Met hun 56 punten doen ze nauwelijks onder voor het 'grote' eerste jeugdteam. AKERSLOOT - In Noord-Holland wordt een nieuw retoursysteem voor consumentengoederen (zoals huishou delijke apparaten en meubels) gestart, dat uitgaat van meer klantvriendelijk heid. De hoop is dat dit systeem een zichzelf in standhoudende hergebruik- cyclus zal realiseren. Op 9 december wordt in motel Akersloot een symposi um gehouden onder de titel 'Retour systeem consumentengoederen: een visionaire dwaling of nog net op tijd?'. De gedachte achter het nieuwe retour systeem is dat wordt ingespeeld op ont wikkelingen in het bestaande consump tiegedrag. Steeds meer mensen hebben een groeiend milieubesef en wensen een duurzame samenleving. Steeds meer mensen gaan bewust consumeren en zijn daarom bij aankoop al gevoelig voor het argument dat een product milieuvriendelijk is geproduceerd en optimaal kan worden hergebruikt. De mogelijkheid gebruikte producten te rug te geven aan de producten wordt dan ook als zeer positief beoordeeld, maar slechts weinigen zijn uiteindelijk bereid zich hiervoor daadwerkelijk in te spannen. Het Retoursysteem Con sumentengoederen speelt hier op in door een klantvriendelijkere retourmo- geijkheid te bieden. Gelijktijdig zijn producenten, importeurs en detailhan del bereid te betalen voor de marke- tingwaarde van het retoursysteem doordat product- en/of merkspecifieke aanpassingen aan het systeem mogelijk zijn. Het nieuwe retoursysteem is een initia tief van de Stichting Scheiding Afval stoffen Consumentengoederen (SSAC) die al sinds jaren zorgdraagt voor de verantwoorde verwerking van koelkas ten en soortgelijke producten. Met een aantal andere organisaties heeft SSAC de onderneming Retoursysteem Con sumentengoederen BV opgericht die de retouractiviteiten van het nieuwe systeem gaat verzorgen. De retouracti viteiten betreffen de inzameling van grofvuil en overige consumentengoe deren vanaf depots, detailhandel en door huis-aan-huis-inzameling; het sor teren, bewerkeni en repareren ten behoeve van hergebruik: de reststof- fenverwijdering en handel in materia len en goederen; de exploitatie van ver kooppunten voor particulieren. Voor meer informatie over Retour systeem Consumentengoederen of het symposium op 9 december kunnen be langstellenden contact opnemen met 0255-536984. «Noord-Holland Noord 112 072- 5122222 •AKERSLOOT AKERSLOOT - Op 29 november vond op de afslag van de A9 met de Gees- terweg een aanrijding tussen twee per sonenauto's plaats. Een 30-jarige be stuurster verleende hier geen voorrang. Er was alleen materiële schade. LIMMEN - Afgelopen vrijdag speelde SV Vredeburg de tiende ronde van de interne competitie. G. Hafkamp koos voor het terugslaan met de verkeerde pion en bezweek vervolgens onder de zware koningsaanval van E. Stolp. Stolp staat via deze overwinning met grote voorsprong op de eerste plaats. D. Schut introduceerde met zwart een theoretisch nieuwtje in het Spaans, maar moest toch voordeel toestaan aan H. Ebels, die zijn goede stelling echter liet glippen waarna een strijdlustige Schut na 3,5 uur spelen de winst bin nenhaalde. D. Aafjes speelde een sterk orthodox damegambiet tegen J. Admiraal. Pas in het middenspel liet hij een steek vallen waarna Admiraal los kon komen en eerst een pion en daarna een stuk kon winnen. J. Limmen was in bloedvorm tegen P. van der Heijdt en liet zich niet verrassen door de snelle zetten van Van der Heijdt. Uitslagen: Groep A: E. Stolp-G. Hafkamp 1-0, H. Ebels-D. Schut 0-1. D. Afjes-J. Admiraal 0-1, J. Limmen-P. vd Heijdt 1-0, V. Deen-E. van Duin 1-0, C. Pepping-M. Wester 0-1, N. Pepping-H. Levering 0-1. Groep B: Eric Mooij- Koen Kramer 0-1, Nick van Leen- Jeroen Duin 1-0, Samer Sofan-Barry Blekemolen 1-0, Pandora van Rees- Mark Beentjes 1-0, Wouter van Leen- Tjeerd Blom 0-1, Inge Mooij-Mary Hoogeboom 0-1, Bas Schijf-Jan Val- kering 0-1, Martijn Mooij-Bas van Kins 1-0. AKERSLOOT - De heren senioren 1 van Meervogels verloren nipt van DSS met 25-26. Wedstrijden tegen DSS, zowel uit als thuis, verlopen altijd in een derbysfeer en dat was afgelopen zondag ook weer het geval. Meervogels ontmoet DSS viermaal dit seizoen, twee maal op het veld en twee maal in de zaalcompetitie, onderling noemt men dit 'the best of four'. Beide teams kwamen gedreven binnen de lijnen met in de eerste tien minuten een gelijk scoreverloop, waarna de Meervogels enkele opgelegde kansen misten en DSS afstand kon nemen, 6- 10. Daarna werd DSS enige malen op snelheid gepakt en breaks van Ruud Out en Jacco Kerssens verkleinden het verschil met 10-11, Roel Pettinga hield in de eindfase van de eerste helft zijn team in de race met 11-12. Met de stand 11-13 ging men rusten. Na rust werd het snel 11-15. Goede spelmomenten van Ron Out en Peter Schagen vanuit de tweede lijn, in de tiende minuut een gelijke stand 18-18. William Kerssens bracht Meervogels voor het eerst op voorsprong, 19-18. Aan beide kanten werden nu opgeleg de kansen gemist. De voorsprong van twee doelpunten werd in twintig minu ten teniet gedaan. Er volgden nog een tiental spannende minuten, waarin om en om gescoord werd. In de slotfase waren het twee strafworpen tegen die zorgden dat Meervogels aan het korste eind trok: 25-26. De dames senioren 1 van Meervogels wonnen van KS Kwiek met 22-18. De dames van Meervogels, gekweld door trainerwisseling en blessures, hebben afgelopen zondag een belangrijke over winning behaald. In veel wedstrijden was de motivatie en de wil om te win nen verdwenen, nu was die wel aanwe zig. Wel kwam Kwiek door een strafworp in de eerste minuut op voorsprong, dat was ook de enige keer dat Kwiek de lei ding nam. Meervogels bleef steeds aan de goede kant van de score. Vooral Lenneke Deh, in veel wedstrijden niet opvallend aanwezig, was gevaarlijk op de cirkel. Petra Jonker verrastte de toch uitstekende keepster Kim Wel- lenberg vanuit de hoek en tweedelijn. Met de stand 11-11 ging men rusten. In de 25ste minuut van de tweede helft naderde Kwiek tot 19-18. Vooral Diana Paalman bleek een goede schutter. In de eindfase werd door Silvia Lange- veld, Wendy Schram en Petra Jonker de overwinning veilig gesteld. Met nog één uitwedstrijd voor de winterstop kunnen de dames met hun nieuwe trainer zich voorbereiden op een spannend verloop van de competitie. De junioren BI tenslotte behaalden een mooie overwinning van 18-9 op die van De Blinkert. LIMMEN - De schietresultaten van vorige week bij SV De Vrijheid waren als volgt: A-klasse: 1. M. Ehlhardt 99 pnt, 2. J. Kaandorp 97 pnt, 3. J. Hage- man 96 pnt. B-klasse: 1. M. Bruin 97 pnt, 2. E. Weijers 96 pnt, 3. R. Hageman 91 pnt. C-klasse: 1P. Groot 91 pnt, 2. M. Baltus 81 pnt, 3. F. Bakker 75 pnt. ALKMAAR - Op 9 december houdt de Kamer van Koophandel een works hop over de 'letter of credit', in goed Nederlands het 'documentair accredi- tief'. Deze documenten zijn nodig bij internationale transacties. De ervaring wijst uit dat veel ondernemers moeite hebben bij het opstellen van dit docu ment. De studiemiddag duuurt van 13.30 tot 17.00 uur en wordt gehouden in het gebouw van de Kamer van Koophandel aan de Wilhelminalaan in Alkmaar. Belangstellenden kunnen zich opgeven op tel. 072-5195757. c Kinderen van de zonvan Lucebert. ALKMAAR - Wie wil genieten van prenten en tekeningen kan de komen de maanden zijn hart ophalen. Voor de tentoonstelling 'Van A tot Z' is een ruime keuze gemaakt uit de rijke col lectie van het Stedelijk Museum Alk maar. Deze verzameling is opgebouwd uit schenkingen en aankopen en be slaat twee eeuwen prent- en teken kunst. Bekende en minder bekende kunstenaars zjn er in vertegenwoordigd en van de meesten is er nu werk te zien. Het begrip prenten en tekeningen is ruim gehanteerd. In de tentoonstelling hangen daarom zowel houtskool- en potloodschetsen als gouaches, aquarel len en divers grafisch werk. Soms gaat het om voorstudies voor schilderijen, maar meestal zijn het op zich zelf staan de werken. De tentoonstelling is bijzonder verras send omdat van bekende kunstenaars als Lucebert, Leo Gestel, Harrie Kuy- ten en Graadt van Roggen onbekend werk te zien is. Maar er zijn ook juweel tjes te bewonderen van minder beken de kunstenaars. Ook abstracte werken uit de collecte worden getoond. Traditioneel en mo dern, figuratief en abstract, klein en groot; voor de tentoonstelling is geen onderscheid gemaakt. Wel is gelet op kwaliteit. Het Stedelijk Museum is te vinden aan de Doelenstraat 5 te Alkmaar. De ope ningstijden zijn dinsdag tot en met vrij dag van 10.00 tot 17.00 uur en op zater dag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. De expositie loopt van 12 december tot en met 21 februari. ALKMAAR - Op dinsdag 15 decem ber houdt de Epilepsie Vereniging Nederland, afdeling Noord-Holland, een informatieve bijeenkomst over bewust en zorgvuldig medicijngebruik bij epilepsie. De bijeenkomst vindt plaats in de Pieter van Foreestzaal van het Medisch Centrum Alkmaar, vanaf 19.30 tot 21.30 uur. De lezing wordt gehouden door apo theker Marcel van Binnendijk. Hij zal uitleg geven over anti-epileptica. Er wordt tevens aandacht geschonken aan de communicatie tussen arts en patiënt. Ook R. ten Houten, neuroloog en werkzaam in het MCA, zal aanwezig zijn en op verzoek zijn visie geven. De toegang is gratis en u kunt zich vóór 13 december opgeven op tel. 072- 5483500. Wie meer wil weten over de lezing of over de Epilepsie Vereniging Nederland, kan bellen met Greet Suijkerbuijk, tel. 0251-657870. Ook op dit nummer kunt u zich aanmelden. Abdijkaarsen Tot en met 2 januari expositie van kerststallen aan de Vennewatersweg 27 in Egmond-Binnen, te zien van maan dag tot en met zaterdag van 10.30 tot 16.30 uur en op tweede kerstdag van 13.30 tot 16.30 uur. Galerie De Kapberg Tot en met 19 december tentoonstel ling van keramiek van Renate Weidner, Ine Bertens, Camiela Warringa en Nicole van der Heijden, wandreliëfs van Jan de Valk en schilderijen van Wil lem Weenink, te zien aan de Slotweg 17 op zaterdag en zondag van 13.30 tot 17.00 uur en na telefonische afspraak op tel. 072-5062645. Hallemhuis Tot 1 januari slottentoonstelling van schildersgenootschap Hallem in het Hallemhuis aan de Herenweg 45aa in Egmond-Binnen, te zien op zaterdag en zondag van 13.30 tot 17.00 uur. Zaterdag 5 december Benedictusschool, J.P. Hasebroekweg 21, tussen 9.00 en 11.30 uur, ook ge bruikte kleding. Paulusschool, papier gebundeld neer zetten in de hoek van Buk Buk, Pastoor van Muijenweg-De Kloosterhof, tussen 9.00 en 11.00 uur. Tevens huis-aan-huis- actie Pastoor van Muijenweg-Ewisweg- Het Zevenhuizen en Westerweg, dozen en budels gereed zetten langs de kant van de weg vóór 9.00 uur. Elke zaterdag Gymnastiek- en Turnvereniging Hei- loo, container op parkeerterrein achter de Moeder Godskerk tussen 10.30 en 12.00 uur. Maandag t/m vrijdag WAO/AAW/UG Belangenbehartiging Heiloo, container op de Bergeonstraat, tussen 9.00 en 17.00 uur. De Springschans, Sluijsweijdt 9 en Breedelaan 6, brengen tijdens school uren tussen 8.45 en 15.30 uur (bij loca tie centrum in de schuur). De Zuidwester, Boekenstein 43 en Het Malevoort 5, tijdens schooluren, ook gebruikte kleding. Muziek en Dansschool, Het Veld 1, tus sen 9.00 en 12.00 en 14.00 en 19.30 uur. Stichting Ouderenwerk Heiloo, contai ner achter het Trefpunt, Abraham du Bois-hof 2, tussen 9.00 en 17.00 uur, ook op zaterdag. Dagelijks Willibrordschool, container naast de Grosmarkt, hoek Westerweg/Ewislaan. HSV, container op parkeerterrein sportpark Bayershoffweg. Foresters, container bij sportpark Het Vennewater, ingang Vennewatersweg 23. Scouting Nederland, Victoriegroep Alkmaar-Heiloo, container nabij club gebouw De Bolder, hoek Kerkelaan Westerweg. Base- en softbalclub Double Stars Hei loo, container bij het clubhuis op sport park Het Vennewater, tijdens trainin gen en wedstrijden. Vogelvereniging Kleurenpracht Hei loo, container bij clubgebouw achter sporthal Het Vennewater, halen op verzoek tel. 5337339. Trias, kantine bij de atletiekbaan. Het Maalwater 1. Woensdag Hockeyvereniging De Terriërs, kantine op sportveldencomplex Het Venne water, van 13.00 tot 22.00 uur. REGIO - Het is een kunst om ervoor te zorgen dat er ook in de winter iets in de tuin te zien is. Een manier om dat te bereiken is door niets te doen. Laat bij voorbeeld afgestorven vaste planten en siergrassen staan tot half maart en snijd ze dan pas af. Die planten zijn straks de silhouetten in de mist. Bekroond met een randje rijp zorgen ze bovendien voor een verstilde, bijna sprookjesach tige sfeer in de tuin. Een muts van sneeuw tooit die planten in hartje win ter. U kunt zich bij de plantkeuze laten leiden door het winterbeeld. Maar ver geet daarbij niet dat er planten zijn die in deze tijd van het jaar bloeien. Tot die categorie planten die in de win ter bloeien, behoren verschillende hei- desoorten. Met een beetje planning kan er van november tot mei bloeiende heide in de tuin staan. Vooral de klei nere soorten zijn uitstekend op het bal kon of het terras te gebruiken. Daar staan ze namelijk goed in het zicht. De wat lagere planten -15 tot 25 cm hoog - vindt u onder Erica carnea. Het is een heidesoort die geen speciale grond vraagt. Gewone potgrond is daarom goed genoeg. De oorspronkelijke soort bloeit van januari tot en met maart met paarsroze bloemetjes. De groeiwijze is los. 'December Red' is met zijn helder- roze bloemen een vroege, rijke bloeier binnen het Erica carnea-sortiment. De bloeitijd strekt van december tot en met maart. Het is een vrij brede, forse plant. Een prachtige witbloeiende cultivar is 'Snow Queen'. Die bloeit eveneens van december tot en met maart. De plant zelf houdt het met een hoogte van 15 cm voor gezien. 'Cecilia M. Beale' bloeit ook wit. De cultivar 'Praecox Rubra' is met een bloeitijd van novem ber tot en met maart de vroegst bloei ende winterheide. Dit ras bloeit met lichtpaars-rode bloemen. De zeer rijk- bloeiende 'Loughrigg' heeft zuiver paarsroze bloemen. De bloeitijd valt in de maanden maart en april. De groei wijze is krachtig opgaand. 'Myretoun Ruby' is een van de meest rode carnea's. De diep wijnrode bloem pjes verschijnen in maart en april. Het loof is donkergroen. 'Aurea' heeft daarentegen goudgeel loof dat boven dien richting winter naar brons ver kleurt. Dit ras bloeit in februari tot en met april. Terras of balkon Al deze winterheides zijn fraai te com bineren in een grote bak op het terras of het balkon. Zo'n bak hoeft niet diep te zijn; 25 cm is voldoende. Er zijn prachtig gedecoreerde, geglazuurde bakken van vorstbestendig materiaal verkrijgbaar. Zoek een decoratie uit die past bij de bloemkleur van de win terheide. Zet de bak dicht bij het raam, het liefst op een verhoging, zodat u de bloeiende plantjes goed kunt zien. Zorg „ei: wel voor, d.at de bak niet in.de drup staat en dat overtollig-regenwater snel weg kan lopen! Erica carnea is goed tegen vorst bestand, maar een klomp ijs om de voeten is ook deze plant teveel. Om de randen van de bak en de plant zelf mooi te houden is het geen slecht idee om na het planten een laagje fijn. donkergekleurd grind tussen de plan ten te strooien. De aarde spat dan tij dens regen niet op. Het staat ook nog decoratief en verzorgd. Een wat hoger opgroeiende soort is Erica darleyensis, die tot 40 cm hoog wordt. 'Darley Dale', met licht paarsroze bloemen maakt een tamelijk compact struikje. Deze bloeit van december tot mei. 'Ghost Hills' heeft paarsroze bloemen die verbloeien naar paarsrood. Ook hier vangt de bloeitijd voor de jaarwis seling aan. In dit geval loopt die bloei tijd door tot april. 'Silberschmelze' heeft zuiver witte bloemen met con trasterende bruinrode helmknopjes'. Dit ras bloeit zelfs van november tot mei. Erica is een tuinplant bij uitstek. Desgewenst kunt u er in huis ook ple zier aan beleven. Let op dan wel op dat de plant niet op een te warme plek staat. Het gevaar van uitdroging is levensgroot. Vergeet u ook niet de winterheide die buiten staat, regelmatig te controleren. Hoe gek het ook klinkt, ook buiten kan verdroging optreden, met name door vorst en harde, schrale wind. NIEUWSBLAD VOOR HEILOO EN OMSTREKEN ALKMAAR - Het MCA en Regionale Thuiszorg houden een themamiddag voor mensen met kanker en hun naas ten met als onderwerp 'Omgaan met spanning'. De middag is op dinsdag 8 december van 13.45 tot 15.45 uur in het Gezondheidscentrum Daalmeer, Jo hanna Naberstraat 43-45 in Alkmaar. Bij voldoende aanmelding is er een tweede bijeenkomst van 16.15 tot 18.15 uur. De gastspreker is H. West, fysio therapeut en bewegingstherapeut. Veel mensen met kanker en hun naas ten voelen zich gespannen door de angst en de onzekerheid die de ziekte met zich meebrengt. Tijdens deze bij eenkomst leren de deelnemers hoe ze met spanning kunnen omgaan. Door praktische oefeningen ervaren ze zelf waar spanning in het lichaam aanwezig is en wat ze er aan kunnen doen. Er is ruimschoots gelegenheid om vragen te stellen. Bijwonen van deze middag is gratis. U kunt zich aanmelden op tel. 072- 5483500. Winterheidezeer geschikt voor op het balkon.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1998 | | pagina 14