i W, ERA 25 jaar I peék^ Foresters Doek valt na halve eeuw voor Tabakshuis Kraakman Niet iedereen tevreden over intocht van Sint College ontevreden over Wizzlwinkel Broekman vs Havas zondag 6 december VAN DER BORDEN 072-535 1000 Dé Hyg^theekwinkel juuuelier NIEUWSBLAD VOOR HEILOO EN O AASTREKEN mm reclameproaucties VERKOCHT 1 NVM C. HACHMAIMG SCHONG SCHILDERWERKEN B.V. 06-52893094/072-5338472 Nieuwbouw of bestaande bouw Dé Hypotheekwinkel heeft er dé hypotheek voor! Met 3 kantoren actiefin de regio Ontmoetingsmiddag Trefpunt Cursussen Trefpunt IJOHN MOEN I Kom naar de Seiko KineticSHOW Redactieacquisitie en administratie: 2 DECEMBER 1998 L dJU JDrukkerij uitkijkpost bv 63e JAARGANG NO. 49 Ijsbaan Heiloo winterklaar Gevonden voorwerpen KOOK verkoop Dames 1 handbal Milieu Contact houdt actie in Den Haag Zeek the Freak in JOEB Kids for Animals maken poster Iers concert ii rïfir AJTOBELETTERING RECLAMEBORDEN OOSTERZIJWEG 122 - TEL. 072-5321065 B MAKELAAR 1 tMakelaarsm sinds 19331 INSTALLATIEBEDRIJF - Badkamerinstallatie Droonecampstraat 13 - Centrale verwarming 1851 TH Heiloo - Dakbedekking Telefoon 072-533 50 85 - Loodgieterswerk Werkplaats: Holleweg 19 Op zaterdag 2 januari wordt ter ere van Gré Kraakman een receptie gehouden in restaurant Klein Varnebroek aan de Omloop 22 in Heiloo van 14.00 tot 16.30 uur. Erkend schilder- wandafwerkingsbedrijf. Bel voor vrijblijvend offerte Kennemerstraatweg 125-1851 BC-HEILOO tel. 072 5320322 NVM elaarsgroep HEILOO - Op zondagmiddag wordt in het Trefpunt nog een beetje de verjaar- dig van Sint-Nicolaas gevierd. Een gezellige middag belooft het te worden, met achtergrondmuziek gedraaid door Jan Zuurbier. Lekker bijpraten, een spelletje doen. en dat onder het genot van een warme chocolademelk met wat lekkers. En wie er dan toch is, kan meteen een blik werpen op de maande lijkse expositie, de foto's van Cris Bakker. De middag duurt van 14.00 tot 17.00 uur, de entree én de chocolademelk is gratis. HEILOO - Op dinsdag 19 januari gaat in het Trefpunt van start de cursus 'Wenskaarten maken met stofjes en papier'. Deze bestaat uit zes lessen en wordt gegeven van 10.00 tot 12.00 uur. Docenten zijn J. Bonthuis en B. van dei- Wielen van het Palet in Alkmaar. In de cursus leert u aparte wenskaarten maken door verschillende motiefjes uit stofjes of papier te knippen en deze op dubbelzijdige folie te plakken en ver volgens tot kaart te verwerken. Daarnaast worden van papier schud- kaarten. mobilewenskaarten en de bekende 3-D kaarten gemaakt. Klassieke muziek Op donderdag 14 januari begint de uit zes lessen bestaande cursus 'Luisteren naar klassieke muziek'. De cursus wordt gegeven van 10.00 tot 12.00 uur. Docent is G. Floor, muziekbibliotheca- ris bij de bibliotheek in Heiloo. In de cursus 'Luisteren naar klassieke muziek' komen de volgende onderwer pen aan de orde: componisten als Bach. Haydn, Mozart, Beethoven, Schubert, Brahms, Bruckner en Mahler, genres in de klassieke muziek zoals kamermu ziek. orkestmuziek, liederen, koorwer ken en de opera. Voorts komen aan bod verschillende perioden uit de muziek geschiedenis. Daarnaast wordt inge gaan op de verschillende instrumenten van een symfonieorkest. Voor informatie en opgave kunt u bel len met Aktief 55+, 072-5331297. 0 P c p r I c zie Advertentie elders in dit blad. i KOOPAVONDEN 2-3-4 december Stationsweg 85a - 1851 LJ Heiloo - tel. 072 533 57 30 De Hoefsmid 5 -1851 PZ - Heiloo Postadres: Postbus 68 - 1850 AB Heiloo Telefoon: 072 533 01 75 Telefax: 072 533 56 44 Openingstijden kantoor: maandag t/m vrijdag 8.00-17.30 uur Geen Uitkijkpost ontvangen? Bel donderdag tot 15.00 uur: 0226 340020 (Rodi verspreiding bv) De Uitkijkpost verschijnt op woensdag huis-aan-huis in een oplage van 20.000 exemplaren in Heiloo, Limmen, Akersloot, Egmond-Binnen, Egmond aan den Hoef, Egmond aan Zee en Rinnegom. Redactionele kopij en advertentie-opgave moeten uiterlijk maandag om 16.30 uur in ons bezit zijn. Advertentieprijs per mm 81 cent (excl.BTW) Bij adverteren op contractbasis gelden <vaanzienlijk lagere mm-prijzen. verzorgt tevens al uw drukwerk; van briefpapier tot full-color brochures. Vraag offerte! HEILOO - De echte schaatsliefheb bers hebben er al even aan kunnen rui ken: met een aantal ijsdagen vorige week leek de winter al aardig in zicht te komen. Zo zeer zelfs, dat er vorige week maandagmiddag en dinsdag ge schaatst kon worden op Ijsbaan Hei loo. De doorzettende dooi gooide daarna meteen weer roet in het eten, maar de medewerkers van de ijsbaan laten we ten dat ze er helemaal klaar voor zijn: Koning Winter kan komen. De baan staat onder water en het wachten is nu op de vorst. HEILOO - De volgende voorwerpen zijn bij het bureau als gevonden aange meld: een herenhorloge met zwarte band, een portemonnee met inhoud, een hoofdband O'Neill, een leesbril met metaalkleurig montuur, een paar handschoenen, een horloge met zwart klittenband en een sleutel aan een rood touwtje. ALKMAAR - Op zaterdag 5 december houdt de Stichting KOOK weer haar maandelijkse verkoop. U kunt'dan van 10.00 tot 14.00 uur in het pand aan het Victoriepark 2 in Alkmaar voor weinig geld allerlei goede, tweedehands huis raad en kleding kopen. De opbrengst wordt gebruikt om ontwikkelingspro jecten in de Derde Wereld te financie ren. Over de maand oktober bedroeg de opbrengst f 22.438,-. Daarmee werd een dovenschool in Sri Lanka gehol pen. Deze maand ondersteunt KOOK weer een aantal projecten, waaronder een project in Gambia. Een daar gevestigde basisschool verloor tijdens een hevige storm het dak. Omdat de ouders te arm zijn om dat te vervangen, wil KOOK geld voor een nieuw dak ter beschik king stellen. Heeft u nog bruikbare spullen, dan kunnen die worden afgeleverd bij het KOOK-pand op maandag en woensdag van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 15.00 uur. Op deze tijden kunt u tevens in het pand terecht om aankopen te doen. Indien u spullen wilt laten opha len, dan kunt u bellen met 072-5117891, op maandag en woensdag van 9.00 tot 16.00 uur en op overige werkdagen van 15.30 tot 16.30 uur. Sporthal Het Vennewater Aanvapg: 13.15 uur aankondiging aangeboden door: HEILOO - Milieu Contact Heiloo roept mensen op om mee te doen aan een protestactie. Vrijdag 11 december gaan bewonersgroepen uit de omge ving van Schiphol en jongeren- en mi lieuorganisaties naar Den Haag. Zij zullen daar van 14,00 tot 16.00 uur een menselijk lint ropd het Binnenhof vor men. Daarmee protesteren ze tegen het plotselinge voornemen van het kabinet om verdubbeling van het vliegverkeer op Schiphol toe te staan. Ook Milieu Contact Heiloo vertrekt met een dele gatie naar Den Haag en iedereen die verontrust is over de groei van de lucht vaart is welkom om mee te gaan. Om 12.00 uur wordt er op het NS-sta- tion Heiloo verzameld. Van daaruit reist de groep per trein naar Den Haag om 12.17 uur. De actie Boos rond het Binnenhof wordt gehouden op het moment dat de ministerraad vergadert. Op vrijdag 18 december beslist het kabinet over de toekomst van de lucht vaart in Nederland. Met de leus 'Schiphol maal twee? Nee!' willen de organisaties de ministerraad duidelijk maken dat ze zich moet houden aan beloftes van drie jaar geleden. Volgens de organiserende groepen is verdubbe ling van Schiphol onder de huidige voorwaarden onmogelijk. De organisa ties vinden bovendien dat Flevoland en de Noordzee moeten worden geschrapt als eventuele toekomstige locaties. Voor meer informatie kunt u bellen met Milieu Contact Heiloo. tel. 072- 5331264 of 5330324. EGMOND - Op 4 december beklimt de formatie Zeek the Freak het poppo dium van JOEB. Deze uit Alkmaar af komstige band verrast met rockgetinte muziek en exclusief gestoorde teksten. De leden van de band hanteren zelf de omschrijving psycho-rock. Hun eerdere optredens in onder meer de Buk Buk in Heiloo en in Sjnt-Pancras vielen bij het publiek zeer in de smaak. Het belooft vrijdagavond een fantasti sche show te worden, waarbij diverse cultfiguren de revue passeren. Zeek the Freak neemt een eigen voorprogram ma mee, inclusief een ex-lid van de Heilooër formatie The Neukteugels. De entree voor deze knallende avond, die om 21.00 begint, bedraagt vijf gulden. HEILOO - Graag had ze vijftig jaar achter de toonbank volgemaakt, maar gezondheidsproblemen nopen Gré Kraakman (72) om na ruim achten veertigjaar de deuren van haar sigaren- en sigarettenzaak te sluiten. Deze maand kan iedereen zijn rookwaar nog betrekken bij het winkeltje aan de Westerweg en er even een gezellig praatje maken. Ook ansichtkaarten van oud-Heiloo die oma Kraakman, de schoonmoeder van Gré, lang geleden heeft ingekocht moeten nu van de hand. Voor prijzen-van-toen, want voor vijf cent per stuk wisselen ze van eige naar. Tot 31 december, want dan valt definitef het doek voor 'het Tabaks huis'. Daarmee komt een einde aan een zaak die gerust een begrip in Heiloo mag worden genoemd. Bij menig roker stond standaard een wekelijks bezoek aan 'Piet Sigaar' op de agenda. Maar behalve voor sigaren, sigaretten en pij pen kon je bij hel Tabakshuis ook te recht voor klompen en petroleum. En wie ging er als kind niet af en toe snoep halen bij Kraakman? Bovendien, de laatste nieuwtjes waren altijd het eerst bekend bij dit 'algemeen persbureau van de Westerweg'. Het doet Gré Kraakman zichtbaar pijn om de lange traditie, die begon toen haar schoonvader in 1940 het pand aan de Westerweg kocht om er een kruide nierswinkel in te vestigen, af te moeten breken. „De winkel heeft altijd centraal gestaan in ons leven. Hier hebben we altijd gewoond, in dit huis zijn de kin deren geboren en opa en oma Kraak man zijn hier gestorven." Hectische taferelen Nog steeds zijn er mensen die zich opa Kraakman herinneren, vertelt ze. „Hij had de bijnaam 'De Nachtpit'. Hoe klein een bestelling ook was, opa bracht hem persoonlijk weg, bij nacht en on tij" Opa overleed in 1951 en dat was ook het jaar dat zijn zoon Piet in het huwe lijk trad met Gré. Samen runden ze de winkel, waar ze ook koedekken, touw, spenenzalf, uierzalf, borstels en bezems gingen verkopen. Ondertussen bracht Gré ook zes kinderen groot en zorgde ze voor haar schoonmoeder, die tot haar overlijden in 1967 bij Piet en Gré inwoonde. Het leverde af en toe hecti sche taferelen op, waarbinnen Gré aan wezig was als rots in de branding die orde en regelmaat schiep. „De maaltijd staat hier altijd op een vaste tijd op tafel." Thomas Bellekom herinnert zich in elk geval dat het immer gezellig was bij Kraakman. Al vanaf 1943 komt hij er wekelijks voor zijn pakje shag, latei- doos sigaren. „Je kunt rustig tien minu ten uittrekken om een pakje shag te kopen. Er wordt altijd even een praatje gemaakt en het komt voor dat er steeds nieuwe klanten binnen komen die zich er ook in mengen. Dan kan het gebeu ren dat er in dat kleine winkeltje op eens vijf klanten staan die verwikkeld zijn in een politieke discussie." Sluitingstijden werden nooit erg strikt nageleefd, weet Bellekom nog. „Zolang er licht brandde in de huiskamer, kon je bij Kraakman terecht. En wie vergeten was sigaretten te kopen mocht op zon dag na de kerk altijd wel even achter om komen." Volkstoneel Dat de winkel vóór alles ging, wordt helemaal duidelijk als Gré Kraakman vertelt over het overlijden van Piet, ne gen jaar geleden. „Op donderdag werd hij begraven, maar op vrijdag was de winkel weer gewoon open." Zoon Peter Kraakman groeide op in een huis waar de winkelbel soms bijna continu rinkelde en waar de huiskamer niet zelden gevuld was met koffiedrin kende klanten en vertegenwoordigers. Vaak hielp hij mee in de winkel. „Prachtig, het is net een volkstoneel, waarbij de klant de toneelspeler is en wij de regisseur." Uniek is ook dat de winkel van Kraak man tot op heden nog reilt en zeilt als vroeger, in de jaren veertig en vijftig. „Vaste klanten kopen dikwijls nog op de pof. Eén keer per maand wordt er afgerekend." Graag had de familie Kraakman, inclu sief de vijftienjarige neef Hugo die sinds vijfjaar op de vrijdagmiddag ach ter de toonbank staat, gezien dat de tabakszaak op dezelfde manier zou kunnen blijven voortbestaan, maar Pe ter Kraakman weet dat dat niet realis tisch is. „De tijden zijn veranderd. In de laatste jaren is er ook drie keer een overval geweest. Dan kun je maatrege len treffen en een hek plaatsen bij de toonbank, maar zoals vroeger is het niet meer." Gré Kraakman ziet op tegen de eerste maandagochtend na haar afscheid. „Wat er gebeurt om half negen, de tijd dat ik normaal de winkel open doe? Ik weet het niet. Ik durf er eigenlijk nog niet aan te denken. Hoe ik dan m'n vrije tijd ga indelen we t ik nog niet. Eerst maar eens m'n huis schoonma ken." Haar klanten zal ze in elk geval enorm missen, verzekert ze. „Ik ben ze dank baar dat ze altijd hier kwamen en ik wens iedereen dan ook het allerbeste, allereerst al in het nieuwe jaar. Gezondheid is natuurlijk het belang rijkst, en daarbij de kracht van boven. Want daar heb ik me ook altijd aan vast gehouden. Als ik die niet had gekregen, had ik alles wat ik tot nu toe heb gedaan, nooit kunnen doen." Ondanks alle kritiek komt Sint-Nicolaas met veel plezier naar Heiloo. (foto Starfield) HEILOO - Wat doorgaans een feest voor de kinderen is, heeft bij veel Heilooër volwassenen tot flink wat frustatie geleid. Veel ingezonden brie- vén kreeg de redactie van de Uitkijk post de afgelopen weken te verwerken, allemaal handelend over de intocht van Sint-Nicolaas. En allemaal op boze toon geschreven. Zo boos soms. dat ze niet in aanmerking kwamen om ge plaatst te worden. Want op de persoon gerichte aanvallen, kwetsende opmer kingen en zomaar iemand de zwarte Piet toespelen, daar doet de Uitkijk post niet aan. Door al die epistels liepen echter wel een paar 'rode draden'. Waren het vorig jaar nog de rode schoenen van de eer biedwaardige bisschop die voor veel commotie zorgden, nu was het heetste hangijzer het besluit van het organise rend comité om niet langer een tracta- tie te verstrekken. Dit, zo verduidelijk te voorzitter H. Veger, omdat het snoep uitdelen de voorgaande jaren in een ware chaos zou zijn ontaard. Oudere kinderen en soms zelfs ouders verdruk ten de kleintjes in een poging om een zakje snoep te bemachtigen voor hun kroost. Het comité vond het eenvou digweg niet langer verantwoord. Van te voren werd nog overwogen of Sint-Nicolaas dit tijdens zijn ontvangst op het bordes aan moest kondigen, maar na rijp beraad besloot het comité dit niet te doen en maar gewoon af te wachten. „Wij zijn ontzettend ge schrokken van de soms felle reacties, maar we zijn niet van plan om het be sluit terug te draaien," zegt H. Veger. „Wij hadden niet verwacht dat er zo'n heibel zou ontstaan over iets kleins als een zakje snoep. We staan versteld van de hebzucht van sommige mensen." Het comité vindt de intocht van de kin dervriend een feestelijk gebeuren, waar veel vrijwilligers zich met hart en ziel voor inzetten. Ook maken veel mensen zich boos over de optocht van de Goedheiligman. De een ziet gevaar in de meelopende po ny's, een ander begrijpt niet wat de Bosscrossers of leden van Pridini in de optocht te zoeken hebben en weer ie mand anders vindt dat de Pieten zich gedragen als houten klazen. En Sin terklaas? Dat is gewoon een verklede wethouder, denkt een volgende boze briefschrijver. Waarom zou hij anders zo de loftrompet over Heiloo steken? De enige persoon die het weten kan is Sint-Nicolaas zelf. Moeilijk te bereiken deze dagen, maar over zijn mobiele telefoon laat hij weten dat hij zich, ondanks al het commentaar, niet uit het veld laat slaan. „Ik ben niet boos, maar wel een beetje teleurgesteld. De kinde ren van Heiloo zijn eigenlijk heel erg bevoorrecht. Die zitten toch niet te wachten op nóg een zakje snoep? Toen ik bij de burgemeester op het bordes ontvangen werd, heb ik de kinderen al verteld, dat ik samen met mijn zwarte Pieten dit jaar ook veel naar de arme kindertjes in het buitenland heb gestuurd. Want laten we wel wezen, het is soms toch wel een beetje buitenspo rig, de cadeaus die ze hier krijgen." De eerbiedwaardige oude grijsaard trekt zich van de ergernissen verder niet veel aan, hij kan wel te^en een beetje opbouwende kritiek, zo zegt hij. En ondanks alles komt hij volgend jaar gewoon weer. Want de verjaardag van Sint-Nicolaas is en blijft een leuk kin derfeest! HEILOO - Op woensdag 16 december gaan de Kids for Animals, de jeugdle den van de dierenbescherming, een posterwedstrijd houden in het Open Huis boven winkelcentrum 't Loo. De poster moet het publiek waarschu wen om voorzichtig te zijn met vuur werk, vooral met het oog op dieren. De mooiste poster wordt uitgekozen door dierenarts Raats uit Heiloo en zal bij haar in de wachtkamer komen hangen. Voor de andere posters moeten de kin deren zelf een goede plaats zoeken, waar hij door veel mensen wordt ge zien. De middag is van 14.00 tot 16.00 uur. Tussen 15.30 en 16.00 uur komt de die renarts vertellen over haar ervaringen met dieren en vuurwerk. Opgeven kan op tel. 072-5336180. De kosten zijn f 2,50 inclusief alle materialen, drinken en een snoepje. Leden van Kids of Animals hebben gratis toegang. Klanten van de Wizzl moeten soms lang wachten op hun treinkaartje, (foto Starfield) HEILOO - Het college van burgemees ter en wethouders van Heiloo vraagt met klem aan de NS het functioneren van de Wizzl winkel bij het station te verbeteren. In een brief brengt het col lege klachten van treinreizigers uit Hei loo bij de NS onder de aandacht. Het college schrijft dat sinds het gewo ne loket gesloten en de Wizzl winkel geopend is, klachten zijn vernomen over de bezetting van de winkel. In plaats van de toegezegde personeelsbe zetting van twee medewerkers, blijkt er maar één medewerker te zijn. Het is zelfs al gebeurd dat de winkel (en dus het loket) gesloten waren, zodat alleen bij de automaat kaartjes gekocht kon den worden. Het college is van mening dat perso neelsproblemen niet afgewenteld kun nen worden op de klanten. Daarom verzoekt het college de NS deze pro blematiek op korte termijn op te lossen om zo reizigers uit Heiloo op een ade quate manier te bedienen. Verder schrijft het college in de brief dat het station in Heiloo voor het forensen dorp van zeer groot belang is. Hoewel het college zich realiseert dat een groot deel van de reizigers op abonnement basis reist, zijn er ook velen, onder wie ouderen, die gewoon een kaartje nodig hebben. ALKMAAR - Het orkest The Atlantic I Fringe en vrouwenkoor Euterpe geven I op zondag 20 december een Iers con- 1 cert in de Remonstrantse Kerk in Alkmaar. The Atlantic Fringe stelt zich ten doel oorspronkelijke Ierse ballads I en dance tunes ten gehore te brengen. I In de pauze van het concert, dat om I 15.00 uur begint, is er thee en koffie met muffins en Iers gebak. De entree bedraagt f 7,50, kinderen mogen voor niets naar binnen. Reserveren kan op tel. 072-5337128 tussen 20.00 en 21.00 uur. Voor meer informatie kunt u bel len met Lennie Sikkema, 072-5334918. Gré Kraakman en trouwe klant Thomas van Bellekom. (foto Starfield)

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1998 | | pagina 1