Uitkijkpost kerstbij lage 23 december 1998 Van aandoenlijk eenvoudig tot rijkelijk versierd Sxepka Colofon ^0rsbsüMeK-0pp®sitijz qee|b m oudere kik ©p de u?ereÊd Tot en met 2 januari is bij Abdijkaarsen in Egmond-Binnen een bijzondere expositie te zien van een kleine honderd kerststallen uit de indrukwekkende verzameling van Corrie en Piet Wijnker. Al deze kerstgroepen en -stallen, van zeer klein tot overdadig groot en van aandoenlijk eenvoudig tot rijkelijk versierd, hebben één ding gemeen: zij zijn een afspiegeling van de cul tuur van het land van herkomst. ij binnenkomst kun je er bijna niet omheen, de tra ditionele, Nederlandse kerststal, zoals veel men sen van katholieken huize ze nog kennen van vroeger. Een prachtige beeldengroep van beschil derd gips, met een flink uit de klui ten gewassen kindje Jezus in zijn kribbe, Maria en Jozef, de os en de ezel, de drie wijzen uit het Oosten Caspar, Balthasar en Melchior, de herders met hun schaapjes en de kameel. Een prominente plaats is er inge ruimd voor de kerstgroep van Simon Min. Deze groep draadfiguren met papier maché was vroeger de trots van de Dionysiusparochie in Heerhugowaard. Een ander pronk stuk uit de collectie is een aangekle de santongroep uit de Provence. Bezoekers komen ogen tekort om alles te bekijken. Bij elke kerstgroep en -stal is tekst en uitleg over de herkomst en het gebruikte materiaal te lezen. Arbor de la vida Vertederend zijn de al dan niet beschilderde kleine kerstgroepjes van gebakken klei, afkomstig uit Mexico en Peru. Uit dit laatste land afkomstig zijn ook de bijzondere houten kastjes, de retablo's. Klein, maar fijn. Ontroerend is een klein Peruaans groepje, dat omvat wordt door een grot in de vorm van een hand, vervaardigd van gebakken klei. Uit Mexico afkomstig is de 'arbor de la vida', een levensboom met een kersttafereel. De kerstkrib ben uit deze contreien zijn meestal niet van de hand van één kunste naar, maar vervaardigd door hele families of zelfs door een heel dorp. Elke gemeenschap kenmerkt zich daarbij door eigen vormen en kleuren. Het Afrikaanse continent is op deze expositie bijzonder kunstig vertegen woordigd. Prachtige, ranke figuren van houtsnijwerk uit Kenia, Malawi en Tanzania. Ebbehout en doorn hout zijn hier favoriet. Uit Burkina Faso afkomstig is een bronzen groep. De ronde mand waarin het kindje ligt, is een symbool van de zon. En ook Europa ontbreekt niet. Engeland is vertegenwoordigd met een stoffen groep, Italië met gebla zen glas, papieren groepen uit Duitsland. Eenvoudige stalletjes uit Polen flankeren een popperig klein, tinnen groepje uit voormalig Tsjechoslowakije. Oost-Europees is ook de 'szopka', een soort kerk met drie torens. Deze dient als achtergrond voor een een voudig uitgebeeld kerstgebeuren. Met eindeloos geduld wordt eerst het gebouw uit karton opgetrokken en daarna beplakt met talrijke soor ten glimmende en glinsterende stuk jes zilverpapier. En zo zijn er nog veel meer leuke, mooie en interessante kerstgroepen en -stallen te zien. Je zou bijna ver geten eens even óp te kijken, naar de ikonen die een van de wanden sieren. Deze zijn vervaardigd door Joachim Persoon, een kunstenaar van Ethiopische komaf en een gere geld bezoeker van de Abdij. Ook de naastliggende winkel van Abdijkaarsen is een bezoekje meer dan waard. Kaarsen in allerlei soor ten en maten, prachtig keramiek en exclusieve produkten uit diverse Europese kloosters zijn er te bewon deren en desgewenst aan te schaf fen. Voor de kinderen ligt er nog een leuke kerstkleurplaat klaar. De tentoonstelling is geopend van maandag tot en met zaterdag van 10.30 tot 16.30 uur. Eerste kerstdag is de deur toe, tweede kerstdag open van 13.30 tot 1 6.30 uur. Abdijkaarsen is te bereiken via de toegang aan de Vennewatersweg 27 (ingang bij de boerderij) te Egmond-Binnen. Marian Lutgerink Kerstbijlage 1998 Redactie: Marian Lutgerink Mireille Spits Vormgeving: Jos Kraakman Foto's: Foto Starfield, Ab Baart en Drukkerij Uitkijkpost Omslag: Team de Haas Dik tevreden Taaitjes, pepernoten, schuimpjes en banket letters. De kerstman lust het allemaal. Sterker nog: hij eet het ook allemaal. Hij is er alleen wel een beetje dik van geworden. Hij staat in zijn rode ondergoed en durft zijn kleren niet aan te trekken: bang dat ze niet meer passen. Toch wil de kerstman er met kerst tof uitzien, net als iedereen. En geef toe, hij heeft een prachtige outfit. Overtuig hem dat het wel meevalt met zijn overgewicht. Daarna kun je hem een handje helpen met aankleden. De kerstman zal dik tevreden zijn! Plak de hele pagina op een stevige onder grond. Knip vervolgens de kerstman en zijn outfit inclusief omvouwflappertjes voorzich tig uit. Kleed tenslotte de kerstman aan. Een uitgave van Drukkerij Uitkijkpost BV

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1998 | | pagina 21