mt festoeter Wlwt Gt©<9te(®rst Uitkijkpost kerstbij lage 23 december 1998 ©p z<sek naar (k Cfdjeijm ton lét 4eiMml<9s het dode hout die natuurwaarde in zich bergt." Gastheer in het bos Om diezelfde reden wordt het ook niet op prijs gesteld dat bezoekers hout weghalen uit het bos. „Er zijn mensen die los hout zomaar meene men, misschien omdat ze denken dat het toch nergens meer voor dient. Maar daardoor wordt hier de natuur op den duur verstoord." Het is niet het enige voorbeeld van men sen die het bos gebruiken op een andere manier dan de bedoelding is. Een paar lege bierblikjes en papieren zakken langs de kant van De Vereniging Natuurmonu menten in Heiloo houdt zich bezig met beheertoezicht en beleid op het landgoed Nijenburg in Heilootwee polders in Bergen en Egmond aan den Hoef en drie forten in de Beemster. Het landgoed Nijenburg behorende bij het huis Nijenburg dat rond 700 werd gebouwd door de fami lie Van Foreest, omvat in totaal 80 hectare bos (het Heilooërbos, dat voorname lijk uit loofbomen bestaat) en ruim 200 hectare grasland dat voor een groot deel ver pacht wordt aan boeren ten behoeve van de veeteelt. Opzichter Annika Langeveld, boswachter Wim Grooten dorst, parttime-medewerker Maartenéén vaste vrijwilli ger en een groep vrijwilligers die op gezette tijden een handje helpenwerken van uit boerderij Het Stet aan de Stetlaan 1 in Heiloo. Daar hebben ze een kantoortje en een schuur voor opslag van een tractor en allerlei klein en groot gereedschap. Vier maal per jaar (in voor- en najaar) en op aanvraag houdt Natuurmonumenten educatieve wandelingen onder de noemer Mee met de boswachterDaarin wordt verteld over het werk van Natuurmonumenten in dit gebied. chter boerderij Het Stet, aan de rand van het Heilooërbos, kijk je uit over de weilanden, heie tot aan de duinen van Egmond. Het is één van de hui dige begrenzingen van landgoed Nijenburg. Het is ook een punt waar de grote afwisseling in landschap in dit gebied duidelijk wordt: het gebied in de verte, Egmond, dat gelegen is op een strandwal, de strandvlakte ervoor ingericht met weilanden en daar weer voor het wat hoger gelegen bos. Het is de natuur die het landschap heeft gevormd en nog steeds vormt. Wim Grootendorst wijst op de bomen langs het slootje dat het bos begrenst. Jaren- en jarenlang heb ben ze moedig de dikwijls behoorlijk felle wind getrotseerd. Het is ze aan te zien: er zijn exemplaren bij die helemaal scheef zijn gegroeid en in oostelijke richting hellen. In hun gevecht met de wind zijn ze nooit zo hoog gegroeid als de bomen die verderop in het bos staan. Bij de grote, imposante laan die in de verte uitzicht geeft op het huis Nijenburg, houdt Grootendorst halt. Wijzend op de bomenrijen aan weerszijden van de laan vertelt hij over één van zijn belangrijkere onderhoudswerkzaamheden: het onderhoud van de bomen. „Stuk voor stuk moeten deze bomen gere geld worden gecontroleerd, omdat hier veel mensen lopen. We kijken of ze gezond en stevig zijn en niet rot, zodat ze niet onverhoeds om kunnen waaien. De controle, die overal langs de bospaden waar ook De winterzon schijnt laag door de bladerloze bomen. Af en toe komen dikke, grijze wolkenmassa's voorbij drijven. Voor enkele minuten verduisteren ze de zon en een korte, heftige regenbui valt uit de hemel neer. Op dat moment is dat het enige wat de weldadige rust in het Heilooërbos even overstemt. Even maar, want zodra de zon weer doorbreekt, keert ook de rust terug. De natuur lijkt te slapen, berustend en afwachtend, om in de volgende lente weer volop tot leven te komen. Toch bedriegt de schijn: ook in dit jaargetijde leeft het bos, al is het soms een beetje in het verborgene. De beste manier om het verborgene te ontdekken is ongetwijfeld een wandeling met boswachter Wim Grootendorst. Want hij kent alle geheimen van het Heilooërbos. paddestoelen onder staan, dat is een teken van rotting. Of een boom van binnen is aangetast kun je horen door er met een hamertje op te slaan." mensen komen gedaan wordt, gaat voor een belangrijk deel op zicht: aan de groei van bladeren en tak ken kun je in deze tijd van het jaar goed zien hoe het ervoor staat met de boom. Verder let je op of er Dilemma Meteen komt het grote dilemma aan de orde waar Natuurmonumenten continu mee te maken heeft: het evenwicht tussen de natuur, de belangen van de mensen die zich erin bewegen en wettelijke regels. Doel van Natuurmonumenten is daarbij om het landgoed zo veel mogelijk als landgoed in stand te houden met een maximum aan natuurwaarden. „Neem bijvoorbeeld de iepziekte. Wat ons betreft kunnen die zieke bomen gewoon blijven staan. Laat ze maar doodgaan. Tja, dan zou je misschien een stuk bos kwijt raken, nou en? Daar groeit wel weer iets anders voor in de plaats. Maar de gemeente heeft als beleid om bomen met de iepziekte te verwijde ren. Dat zijn nu eenmaal de regels en daar heb je je aan te houden. En dus zagen we ze om." Overigens zullen er niet veel men sen zijn die zó enthousiast over een dode boom kunnen praten als Wim Grootendorst. „Er is niks mooier dan een dode boom, zou ik bijna zeggen. In feite is het namelijk een enorme bron van leven. Onder de schors en in de stam nestelen zich bijvoorbeeld allerlei kevers. Ze wor den gegeten door spechten, die op hun beurt weer roofvogels aantrek ken. Zo krijg je een enorme rijkdom aan natuur." Het valt op dat er her en der in het bos flink veel dood hout ligt: takken, kleine stronkjes, maar ook dikke stammen. „Tegenwoordig laten we het hout zoveel mogelijk liggen, in tegenstelling tot vroeger. Toen ruim den we bijna alles op omdat je een net bos moest hebben. Die inzichten zijn veranderd, omdat we weten dat

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1998 | | pagina 26