wmcmm Boekentips ïmr's wKKmm SI §111 BBaBUUwHS»IftB C 'Er is niks mooier dan een dode boom Speurtocht Uitkijkpost kerstbij lage 23 december 1998 Imm ><n\ ÏÏËÊ3&KRBË& een pad en een diep ingekraste inscriptie in een boom vormen de stille getuigen. Eén van de taken van de boswach ter is toezicht houden en Grooten- dorst fietst en loopt dan ook gere geld door het bos om een oogje in het zeil te houden en te kijken of bezoekers de regels naleven, „ledereen mag van zonsopgang tot zonsondergang de paden in het bos gebruiken. Honden moeten aan de lijn, maar op sommige plaatsen mogen ze los. Dat wordt allemaal met borden aangegeven. Toch gebeurt het nog geregeld dat hon denbezitters hun hond los laten lopen op plaatsen waar het niet mag. Ook dwalen mensen nog wel eens van de paden. En dan heb ik het nog niet over bezoekers die paddestoelen plukken of grote zak ken met bladeren vullen om die mee naar huis te nemen. Ook vuil achterlaten en vuurwerk afsteken, wat in december altijd weer gebeurt, horen natuurlijk niet. Soms word ik er wel eens moedeloos van dat ik er steeds weer wat van moet zeggen. En een heel enkele keer kijk ik zelfs maar even een andere kant op, omdat ik dan even niet in staat ben om zonder woede duidelijk te maken waarom iets niet mag." Toch benadrukt Grootendorst dat de toezichttaak van de boswachter ver anderd is ten opzichte van vroeger, toen die alleen maar controleerde of bezoekers niets fout deden. „We lopen hier niet als een soort boe man door het bos om mensen te betrappen op overtredingen, we zijn ook gastheer. We willen een aan spreekpunt zijn. Als ik rondloop mogen mensen gerust dingen vra gen, graag zelfs. Eigenlijk gebeurt dat nog te weinig naar mijn mening." Ook wil de boswachter niet de indruk wekken dat er helemaal niets mag in het bos. „Natuur is niet iets wat buiten het publiek omgaat. Neem als voorbeeld een speurtocht door het bos, vaak een favoriete activiteit voor een kinderfeestje. Dat mag best van ons, maar wel een beetje met verstand. Als de aanwij zingen met een papiertje en een stukje touw aan de boom worden geknoopt en na afloop weer op worden geruimd, prima. Maar als mensen met papier in plastic hoezen aan de slag gaan en die vervolgens met spijkers op een boom vastma ken, ligt dat anders. Ik zou willen zeggen: overleg even met ons en meld het van tevoren. Dat geldt ook voor andere dingen. Dan is er heus wel wat te regelen." Mysterieus Grootendorst laat twee plekken in het bos zien die zelfs speciaal geschikt zijn gemaakt voor recreatie, de Kattenberg en het grote veld met trimtoestellen iets verderop. Picknicken, lekker rennen en spelen De laan bij de Ronde O tkomt bij het Huis Nijenburg buiten de paden en de honden los, het mag allemaal. En hoe je het ook wendt of keert: de Kattenberg met het uitzicht op het huis Nijenburg blijft toch een karakteristiek en indrukwekkend plekje, zo typerend voor Heiloo. „De Kattenberg heeft iets mysterieus, ook vanwege alle verhalen die de ronde doen over het ontstaan ervan. Meest waarschijnlijk is dat de Kattenberg bestaat uit zand uit de gracht die om Nijenburg heen is gegraven. Speciaal is natuurlijk ook de boom die er staat. Het is een linde, een boom die altijd iets mys tieks heeft." Huis Nijenburg laat zich deze dag niet helemaal in volle glorie zien, het gebouw staat in de steigers. Grootendorst legt uit dat er groot onderhoud gepleegd wordt, dat overigens ook onder verantwoorde lijkheid valt van Natuurmonumen ten. De geschiedenis van bos is ooit begonnen met de bouw van Nijenburg. Er werden bomen geplant die gebruikt werden voor het hakhout. Ook nu wordt er nog gekapt, veelal door vrijwilligers, om het bos bij te houden, maar niet meer voor de houtopbrengst. Pimpelmezen De boswachter wijst op de verschil lende stijlen van begroeiing in de laan die naar Nijenburg toeloopt. „Aan de linkerkant is de Franse landschapsstijl gebruikt, met veel rechte hoeken, aan de rechterkant de Engelse stijl, die veel kronkeliger is. De bomen in de laan herbergden tot zo'n vijftien jaar geleden bijna tweehonderd reigersnesten, nu zijn dat er nog ongeveer zeventig. „Reigers zijn afhankelijk geworden van de mens en zijn niet meer bang voor ons. Daarmee is de noodzaak om in grote groepen te leven, verdwenen." Grootendorst geeft aan dat de vogelstand in het bos in de loop der jaren verandert, iets wat hij nauw keurig bijhoudt door jaarlijkse tellin gen. „Het aantal spreeuwen wordt bijvoorbeeld minder, maar daaren tegen zijn er weer volop koolmezen en pimpelmezen. Ook de nachte gaal komt terug. Voor een groot deel gebeurt dat ook omdat we maatregelen nemen om het bos zich op een bepaalde manier te laten ontwikkelen, de beleidsfunctie van Natuurmonumenten. Voor koolme zen hebben we bijvoorbeeld jaren lang nestkasten opgehangen." Zo heeft Heiloo met het landgoed Nijenburg een stuk geleide natuur binnen de gemeentegrenzen. Alhoewel... „Het is misschien tegen strijdig. Als boswachter bij Natuurmonumenten ben je bezig met beheersing van de natuur en bepalen hoe die er uit moet gaan zien. Maar het mooie en spannende van die natuur is uiteindelijk juist dat die natuur niet echt beheersbaar is, althans nooit helemaal." Mireille Spits In de winter moeten mensen eikoor veel verholen vertellenDot zegt opa in het boek Robin en opa van Sjoerd Kuyper. Weer zo'n heerlijk kinderboek met de belevenissen van Robinvol winterse sfeer en veel spannende verhalen. Prijs f 24,90. Sjoerd Kuyper Robin :OpOid Een thriller, een tragikomedie en een liefdesverhaal ineen. Dat is De verkoper van Joseph O'Connor. Over een verkoper van schotelantenneswiens leven instort als zijn dochter na een gewelddadige overval in coma raakt. Prijs f 39,90. 'De geschiedenis van het antiek door de eeuwen heen' is de ondertitel van het dikke naslagwerk Antiek. Dit stan daardwerk is een onmisbare bron van informatie en een heerlijk kijk boek met talrijke illustraties. Prijs f 49,90.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1998 | | pagina 27