Veel volk op de been voor marathon Dol op chroom, vleugels en wapperende haren Jan Grooteboer houdt van zijn Ford Thunderbird Jeugdtheater Heiloo speelt 'Een zwarte regenboog' Piet Veen exposeert brieven Dierenbescherming PAGINA 8 UITKIJKPOST - 13 JANUARI ■■Xtl- ...-: ftgCflftA Buk Buk begeeft zich op spiritueel pad Cursus tekenen en schilderen aan Conny Braam in Literair Jazz Café Waku Waku speelt voor paddenwerkgroep Flashing roestig na winterstop Gevonden voorwerpen John Moen gaat samenwerkingsverband Langereis prolongeert snelschaaktitel Oppositie Vermiste en gevonden dieren: 072- 5616106. Knaagdieren: 072-5119998. Honden en katten Akersloot: 0251- 310079. Vakantie-advies: 072-5336180. Asiel: 072-5114861. Dierenambulance Noord-Kennemer- land: 072-5150173 (alarm) en 072- 5150085 (informatie). Stichting Zwerfdier: 072-5612482, Vermist Cyperse gec. kater met witte kin en wond aan de schouder, 11 jr, Torenlaan, Heiloo. Witte poes met grijsachtige vlekken, 3 jr, met tatoeage, De Kandelaar, Heiloo. Inl. 072-5616106. Gevonden Rode ongec. kater met witte bef en voetjes, Hoeverweg, Egmond aan den Hoef. Zwarte gec. kater, witte bef, wit onder de buik en aan de linkerkant van de neus, Buurtweg, Akersloot. Inl. 072-5616106. HEILOO - John Moen opticien komt met een nieuwtje dit jaar. Met twee van zijn huidige medewerkers is hij een samenwerkingsverband aangegaan. Dit betekent niet dat u het vertrouwde gezicht van John Moen zult missen in de winkel. Hij zal zich meer met het beleid op de achtergrond bezig gaan houden en langzamerhand de werk zaamheden in de loop van de jaren af gaan bouwen. De twee nieuwe mede-eigenaren zijn voor u vertrouwde gezichten in de win kels, namelijk Cees Rats en Gaby van Warmerdam. Beiden zijn al meer dan zeven jaar werkzaam voor John Moen. Cees Rats is een volledig gediplomeerd opticien en is ruim dertig jaar onafge broken werkzaam in de optiekbranche. Gaby van Warmerdam is behalve con tactlensspecialist ook optometrist. Hij heeft ruim twaalf jaar ervaring in het optiekvak. Zo krijgt het optiekbedrijf John Moen een krachtige leiding met de nodige ervaring en specialisme die samen met hun medewerkers Anton de Nijs, Anja Kuiken en Jeanet Pepping een team vormen waar deskundigheid en service hoog in het vaandel zal staan. EGMOND - Afgelopen zondag vond wederom de traditionele halve marathon van Egmond plaatsPrima weersomstandigheden en een goede organisatie zorgden voor een vlekkeloos verloop van het spektakelDe grote toestroom van lopers en supporters was dit keer in goede banen geleid door het inzetten van pendelbussen en het afzetten van de ZeewegIn totaal kwamen zo'n 9600 mensen aan de start, onder wie veel lopers uit Heiloo, Akersloot, Limmen en Egmond. De Afrikaanse atletes op deze foto maakten geen gebruik van de kleedruimtes in de sporthal. Zij kleedden zich om in de beschutting van een stenen hokje vlak bij de strandafgang. (foto Starfield) HEILOO - De Buk Buk is elke don derdag weer open. Pepijn staat dan achter de bar om iedereen van een vro lijk praatje en een potje pils te voor zien. Donderdag 14 januari wordt er tevens een film vertoond in het café, Private Parts. De toegang is gratis. Het café gaat om 20.00 uur open. De Twilight Zone op vrijdag 15 januari is een nieuwe activiteit in Buk Buk. Het is een interactieve café-avond met een mysterieus tintje, alternatieve acts en een relaxed sfeertje. Elke maand wordt aandacht besteed aan één of meerdere onderwerpen. Enkele onderwerpen die aan bod kunnen komen zijn tatortkaar- ten leggen, vuurspugers, verhalenver tellers, handlezers en astrologen. Mensen die hun gave en acts tegen ver goeding willen vertonen kunnen con tact opnemen met Berber of Marjolein, tel. 072-5321048. De zaal is open om 21.00 uur en de toegang is vrij. Zaterdag 16 januari is er weer een HQ- festival in Buk Buk. Dit maandelijkse festival voor beginnende, talentvolle bands heeft dit keer drie optredens. Bocht uit Heiloo, Frame uit Volendam en Matricide uit Heemskerk. Bocht maakt met zijn kersverse bassist lekke re poppy nummers. Matricide is een band die al wat langer bestaat. De hui dige samenstelling dateert uit 1996. Zij spelen een eigen stijl, die het beste valt te benoemen als crossover. Matricide schuwt daarnaast ook het coverwerk niet, met nummers van de Ramones, GBH en Suicidal Tendencies. De entree voor dit festival is f 10,- en het café gaat om 21.00 uur open. HEILOO - Tot eind mei worden op maandagavond van 19.30 tot 22.00 uur teken- en schilderlessen gegeven in het Trefpunt aan het Abraham du Bois-hof 2 voor mensen van alle leeftijden. De lessen worden aangepast aan de indivi duele behoeften van de cursisten. Diverse technieken zijn mogelijk, zoals aquarelleren en schilderen met olie verf. Voor meer informatie kunt u bel len met A. Hijmans, tel. 020-6829394. Ingezonden brieven mogen maximaal 350 woorden lang zijn en moeten betreking heb ben op een onderwerp dat in de Uitkijkpost is gepubliceerd. De redactie behoudt zich het recht voor bijdragen in te korten of te weigeren. Er zijn hobby's die eigenlijk geen hobby meer zijn en liefhebberijen die je eigen lijk geen liefhebberij meer kunt noemen. Ooit wel op die manier begonnenmaar uitgegroeid tot méér. Bezigheden of din gen die iemand niet meer los laten en een centrale rol zijn gaan spelen in iemands leven. In dat geval is er nog maar één woord van toepassing: het gaat om een echte passie. Trots trekt hij de wollen deken weg. Zijn oog valt direct op een pluisje dat is achtergebleven op de glanzende, licht blauwe en zeer imposante motorkap van de Ford Thunderbird uit 1959. Een motor van 305 pk, met acht cilinders en een inhoud van zes liter ligt eronder verborgen. Met een lichte handbewe ging veegt Jan Grooteboer het pluisje weg. Voorzichtig poetst hij met zijn wijsvinger een kleine oneffenheid weg in het verder onberispelijk glimmende chroom aan de zijkant van de wagen. Voldaan leunt hij daarna achterover. „Ik weet dat 'ie mooi is. Ik ken die auto door en door. Wat mij betreft is er geen betere." De Thunderbird van Grooteboer is zonder twijfel een auto waar je niet zomaar omheen kunt. Vijfeneenhalve meter lang en twee meter breed, met opvallende 'vleugels' aan de achterkant en een bijzondere, gedeeltelijk chro men decoratie op de zijkanten. Het geheel geeft een raketachtige indruk, volgens Grooteboer te verklaren uit het bouwjaar van de uit de Verenigde Staten afkomstige vierwieler. „Eind jaren vijftig waren er in Amerika volop ontwikkelingen in de ruimtevaart." Het zijn die vleugels en het chroom- werk die Grooteboer nu juist zo aan spreken. „Het is net als met een vrouw. Er zijn bepaalde aspecten waar je op valt, die je mooi vindt. Bij Ford hebben ze nooit grotere vleugels gemaakt dan die bij de Thunderbird uit '59. Toch zijn ze nog net niet te pompeus, zoals die van de Cadillac." Sluimerend verlangen Al jarenlang sluimerde bij Jan Grooteboer het verlangen om ooit een oude auto te bezitten. Hij bezocht rock 'n roll festivals waar prachtige exem plaren stonden te pronken, maar reali seerde zich dat hij er, zonder garage, niet eens over hoefde te peinzen.Tot hij zo'n vijf jaar geleden in Heiloo kwam wonen, in een huis mét garage ernaast. Inmiddels wist Grooteboer precies wat hij wilde: een witte Thunderbird in goede staat ('waar je bij wijze van spre ken zo mee naar Italië zou kunnen rij den') voor een niet al te gek hoge prijs. Een cabriolet, wel te verstaan. „Een cabrio is extra luxe en eens zo duur als een gewone uitvoering. Het blijft toch iets heel speciaals, dat je in feite buiten zit als je rijdt. En tja, wapperende haren hè, fantastisch!" Toch was het niet makkelijk om een auto te vinden die aan al deze eisen vol deed. Het werd een zoektocht van ongeveer anderhalf jaar, in Nederland én in de Verenigde Staten. Maar al snel bleek dat de wagens in hun land van herkomst enorm duur waren. Via een advertentie in een oldtimer blad vond hij zijn 'droomauto' uitein delijk in Vinkeveen. „Hij stond daar in de garage, onder een dikke laag stof, het chroom helemaal dof. „Toen ik 'm voor het eerst zag had ik zeker nog niet het idee 'dit is 'm'." Een vriend van Grooteboer, automonteur van beroep, ging mee. Na een technische inspectie van de Ford wisten ze beiden dat ze beet hadden: de auto bleek, op een paar kleine mankementen na, bijna in nieuwstaat te verkeren. Enige 'min punt' was de kleur: lichtblauw in plaats van wit. „Maar blauw gold voor mij als goede tweede." Als een prinses Uit de uitgebreide correspondentie van de Vinkeveense eigenaar met een gara gehouder uit North Dakota in de Verenigde Staten bleek dat die eerste zich flink veel moeite getroost had om de wagen te vinden en hem vervolgens naar Nederland te transporteren. Na jaren zoeken en vele reisjes naar Amerika was de Thunderbird uit '59 in beeld gekomen. Vanuit North Dakota werd hij naar Washington gereden en van daaruit in 1992 verscheept per con tainer naar Rotterdam, om uiteindelijk weinig gebruikt te worden door de Vinkevener, wiens vrouw er niet van hield. Grooteboer herinnert zich als de dag van gisteren het tafereel dat zich afspeelde toen hij de auto daar ging ophalen. „Zijn vrouw stond gewoon te strijken. Het deed haar helemaal niets dat die auto verkocht werd." De verba zing is op zijn gezicht te lezen. Hij kan het zich bijna niet voorstellen. „Gelukkig houdt mijn vrouw er wel van en ze vindt het ook heerlijk om mee te gaan als ik ga rijden. Dat is ook wel belangrijk, anders is het best moeilijk om deze hobby vol te houden." Grooteboer schat dat hij er gemiddeld eens in de twee weken op uit trekt. Soms naar een bijeenkomst van de Thunderbird club waar hij lid van is, soms met zijn gezin om gewoon een lekker stuk te toeren en soms met een bruidspaar achterin. „Dat laatste ook om de hobby een beetje betaalbaar te houden, maar vooral omdat ik het leuk vind dat anderen er ook van genieten. Als er dan een stralend bruidje achter in zit, die zegt dat ze zich net een prin ses voelt, dan weet ik dat ik mijn hobby niet alleen voor mezelf doe." Opvallende verschijning Het liefst rijdt hij 'open' ('als het slecht weer is rijd ik zelfs liever met mijn gewone auto dan met de Thunderbird met de kap erop'). Hij demonstreert hoe met een druk op een knop de witte kap helemaal omhoog komt en zich daarna langzaam achterin de geopende achterklep vouwt. Het interieur wordt zichtbaar, met origineel jaren vijftig dashboard met ingebouwde radio die eerst op moet warmen: in plaats van een modernere transistor zitten er gloeilampen in. De benzinemeter is hier essentieel: de Thunderbird rijdt 1 op 4. De vier met zwart-witte skai beklede stoelen zitten volgens Grooteboer niet echt comfortabel, maar verder zweeft de auto volgens hem mooi over de weg. En daar is de Thunderbird in elk geval een opvallende verschijning, zo merkt Grooteboer maar al te vaak. „Mensen zwaaien en steken hun duim op, hart*- stikke leuk." Hoewel zich af en toe spontaan kopers melden, is hij niet van plan om zijn pronkstuk weg te doen. „Voor geen goud. Ik hoop dat ooit mijn zoon, die nu nog heel klein is, er in zal rijden." Toch relativeert hij wanneer hij consta teert dat de Ford Thunderbird gewoon een hobby is en niet van levensbelang. „Mijn gewone auto rijdt ook heel goed. Het verschil is alleen dat deze glimt, en mijn gewone auto niet." Koestert u ook ergens een speciale pas sie voor? Bijvoorbeeld voor een bepaal de periode uit de geschiedenis, voor het koningshuis, voor een muziekinstru ment, een schilder, een oude auto, een lievelingsdier, suikerzakjes, om maar eens wat te noemen. Bent u ergens vol komen bezeten van, en lijkt het u leuk daarover in de Uitkijkpost te vertellen, bel ons dan (5330175) of schrijf een kort briefje Postbus 68, 1850 AB Heiloo). De redactie neemt dan contact met u op. Jeugdtheater Heiloo. HEILOO - Op 30 en 31 januari speelt Jeugdtheater Heiloo de voorstelling 'Een zwarte regenboog'. Deze kleurrij ke familievoorstelling is een gezamen lijke productie van Caspar Himmel- reich, Rieneke Oosting en Marja Schoonheym. Mila houdt van zwart-wit. De twee kleuren die precies zeggen waar het op staat. Recht voor z'n raap, en zo is Mila ook. Het is zwart of wit. Ze vindt iets leuk of niet leuk. Een tussenweg is er niet. Mila houdt van de natuur. Liggend in het groene gras, kijken naar de blau we lucht. De warmte van de gouden zon voelen en de geur van een rode roos ruiken. Tja, Mila kan toch niet om de kleuren heen. Waar ze ook kijkt, kleur is overal. Op haar kleurrijke reis ontmoet Mila bosnimfen, die samen met Slangerius de Slimme de Grote Eik moeten beschermen, en komt zij oog in oog te staan met het leger. Zij belandt aan het hof van Apolla, de zonnekoningin. De Trefpunt In januari en februari expositie van schilderijen in olie, aquarel en inkt van Gerard van Velzen, dagelijks tussen 9.00 en 17.00 uur. Dierenartsen Schaap en De Jong In de praktijk aan de Comman deurslaan 1 in Heiloo expositie van schilderijen van Marianne Eugster, te zien van maandag tot en met vrijdag van 10.30 tot 11.30 uur en van 18.00 tot 19.00 uur, op zaterdag van 11.00 tot 12.00 uur. Casa Design Expositie van schilderijen van Rina Snel bij Casa Design in 't Loo. Open Huis Sociëteit Alleenstaanden maakt op maandag 18 januari vanaf 20.00 uur vogelvoedermatjes. Bibliotheek Heiloo Tot 3 februari tentoonstelling in de vol wassenenafdeling 'Jaar van de bijbel' en in de jeugdafdeling 'Wintertijd'. In januari presentatie van materialen in de vitrine van zorgcentrum De Loet over kabouters en in de bibliotheekaf deling van Overkerck over winter. Stedelijk Museum Alkmaar Tot en met 21 februari tekeningen uit eigen collectie in het Stedelijk Museum aan de Doelenstraat 5 in Alkmaar, open van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Regionaal Archief Tot en met maart tentoonstelling van bijbels uit de bibliotheekcollectie aan de Hertog Aalbrechtweg 5 in Alkmaar, twaalf hofdames hebben daar het hoog ste woord, totdat ze vernemen dat één van hen wegens bezuinigingen haar functie zal verliezen. Mila ontmoet het Spijkervolk, al eeuwen op zoek naar een plek om hun oneindige bouwwerk te kunnen voltooien en uiteindelijk komt ze terecht in het warme zuiden, waar Frolo zijn familie duidelijk zegt waar het op staat. Wat zal dit allemaal met Mila doen? Blijft zij trouw aan haar zwart-wit, of vindt ze toch dat er plaats is voor meer kleur in haar leven? Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa van theater de Beun, tel. 072-5333156. De kassa is open op werkdagen van 13.30 tot 17.00 uur. De voorstellingen zijn op zaterdag 30 januari om 15.00 en 20.15 uur, op zondag 31 januari om 12.00 en 15.15 uur. De entree is voor volwassenen f 10,-, kinderen tot en met 12 jaar, CJP en 65-plus betalen f 8,50, donateurs f 7,50. HEILOO - Op zondagmorgen 24 janu ari komt Conny Braam naar Heiloo voor het Literair Jazz café. Conny Braam (Arnhem 1948) heeft als voor zitster van de Anti-apartheidsbeweging vele reizen naar Afrika gemaakt. Haar intensieve contacten met verzetstrij ders en haar betrokkenheid bij het ver zet in zuidelijk Afrika zijn beschreven in haar eerste boek, Operatie Vula. De eerste ontmoetingen met Zuid- Afrikaanse ballingen in Amsterdam, eind jaren zestig, vormen het onder werp in haar tweede boek De Bokkeslachter. Daarnaast schrijft ze achtergrondartikelen voor Vrij Nederland over vrijheidsstrijd en inter nationale solidariteit in Angola, Zuid- Afrika en Cuba. In Zwavel, haar meest recente boek, staan thema's als seksu ele dominantie, verraad en collaboratie centraal. Het Opus 4 kwartet zorgt weer voor de muzikale omlijsting. Het Literair Jazz café vindt plaats in restaurant Klein Varnebroek aan de Omloop 22, vanaf 11.00 uur (zaal is open om 10.30 uur). De entreeprijs bedraagt f 12,50 en de koffie is gratis. Kaartverkoop bij Boekhandel Avis (stationscentrum) en bij de openbare bibliotheek aan Het Malevoort 13. Telefonisch kunt u kaar ten bestellen en informatie krijgen op .tel.072-5115511. WIJK AAN ZEE - Heilooër Piet Veen exposeert tot 19 februari gouaches in de mytylschool van Heliomare in Wijk aan Zee. Het thema van de expositie is Van Egmond tot Ericeira. Te zien zijn onder meer havengezichten, schepen en vissers. De tentoonstelling is open op werkdagen van 16.00 tot 17.00 uur. Luxueuze appartementen Met enige verbazing las ik in de Uitkijkpost van 6 januari dat het colle ge van B en W heeft besloten vergun ning te verlenen tot het bouwen van luxueuze appartementen op de plek van het VVV-kantoortje. Ik vraag me dan af waar men nu weer mee bezig is. Is er al een gedegen marktgericht onderzoek geweest naar de behoefte aan dit nieuwe project? Hierbij denk ik dan aan het project bosvilla's Egelshoek. Dit is tot op heden wel over de nodige hobbels gegaan. Is er straks nog voldoende grond over voor andere huisvesting, zowel voor ouderen als jongeren, starters, doorstromers? Het aanpasbaar bouwen voor bovenge noemde doelgroepen, gepropageerd door de overheid, wanneer komt dit nu echt van de grond? Vragen genoeg voor de modale huurder. Welke mogelijkheden blijven er nog over voor de toekomst, vooral als men bedenkt dat slechts circa 15 procent van het totale woningbestand in de huursector ligt. Afgezet tegen het stij gend aantal ouderen na 2000 wordt het huisvestingsprobleem er niet rooskleu riger op, want 25 procent van de Nederlandse bevolking bestaat in 2000 uit 55-plussers en 13 procent uit 65- plussers. In 2020 bedraagt het percenta ge 65-plussers 18,8 procent. Conclusie: de gemeente doet er goed aan snel met een gedegen initiatief te komen voor de lange termijn om straks in een groeiende behoefte te voorzien. Het geven van adviezen vanuit maat schappelijke groeperingen is hierbij onontbeerlijk. Let wel, de junioren van nu zijn op langere termijn de senioren van de toekomst. Ik wens de gemeente voor de komende jaren veel sterkte en wijsheid met als resultaat een gezonde besluitvorming. B.A. van Unnik Heiloo Jan Grooteboer in zijn Ford Thunderbird cabrio uit 1959. HEILOO - In het KRO televisiepro gramma Waku Waku is op 18 januari en 8 maart de Paddenwerkgroep Heiloo in de uitzending als goed dierendoel. In de uitzending van 18 januari doet panellid Bart Chabot een poging een geldprijs voor de paddenwerkgroep in de wacht te slepen. Op 8 maart is Kenneth Herdigein hiervoor aanwezig. In de loop van januari start de werk groep voor het elfde achtereenvolgen de jaar met de voorbereidende werk zaamheden voor de paddentrek in maart en april. Bij zachte en vochtige weersomstandigheden kan deze echter ook al half februari plaatsvinden. Om deze voorjaarstrek optimaal te kunnen begeleiden is een groot aantal vrijwilligers nodig. Voor dit seizoen heeft de werkgroep nog enkele nieuwe krachten nodig voor één avond in de week, een zelf te kiezen vaste avond. Tijdens de avond wordt een paar uur in groepsverband met drie mensen gepa trouilleerd. De amfibieën zoals padden, kleine watersalamanders en kikkers worden van de rijweg gepakt en in de berm gezet of in emmers naar het voor- plantingsgebied de Zandersloot gebracht. Op zachte regenachtige avon den worden vaak honderden padden geteld, die met hulp van de vrijwilligers veilig hun weg kunnen vervolgen. De overzetactie duurt ongeveer tien weken. Voor aanmelding of informatie kunt u bellen met Nel Kuiper, tel. 072- 5334803 of Els Swart, tel. 072-5330324. HEILOO - De basketbalcompetitie heeft drie weken stilgelegen en dat was te merken aan het spel van Flashing Heiloo. Tegen de basketballers van HBC uit Heerhugowaard werd een weinig imponerende uitslag bereikt; de Heilooënaren wonnen met 64-51. De wedstrijd begon rommelig. De scheidsrechters kwamen niet op tijd en er waren geen scores en timer aanwe zig, waardoor de wedstrijd te laat begon. Dit had direct invloed op het spel van met name de mannen uit Heiloo. Het team van HBC speelde een felle en harde verdediging die erop gericht was alles in de buurt van de bas ket letterlijk af te slaan. Hierdoor ont stond er een harde en grimmige strijd onder de borden waar de scheidsrech- HEILOO - Vorige week werden de vol gende voorwerpen bij het bureau aan gemeld: een wieldop van een Volvo, een bankbiljet, een cilinderslot met sleutel, twee rotan stoelen, een blauw kinder schoentje, een fietssleutel aan een pijpje en een paar blauwe kinderschoentjes. ters niet adequaat op reageerden, er werd teveel toegestaan en opzichtige persoonlijke fouten werden niet bestraft. Toch namen de mannen uit Heiloo vanaf het begin van de wedstrijd een voorsprong en deze werd niet uit han den gegeven. De rust werd bereikt met een stand van 25-32 in het voordeel van Flashing. De voorsprong kwam eigen lijk geen moment in gevaar. Steeds als HBC terug leek te komen, zette Flashing een tussensprint in en liep uit naar een voorsprong van rond de 10 punten. Aanvallend was vooral Arno Jünger goed aanspeelbaar en hij leverde dan ook een goede wedstrijd af met 18 pun ten. Een ander lichtpunt was de terug keer van Diego Vanelli, die een half jaar niet had kunnen spelen maar vanaf nu het team zal versterken. HEILOO - Op de eerste speelavond in het nieuwe jaar houdt schaakclub Oppositie het traditionele snelschaak kampioenschap. Over zeven ronden wordt beslist wie de twee sterksten zijn, die vervolgens onderling uitmaken wie de beste snelspeler is van Oppositie. Langereis ging meteen goed van start, samen met Kracht, Hassing, Van de Werff en de razendsnelle Heeringa. Twee ronden voor de eindstreep werd duidelijk dat de strijd zou gaan tussen Langereis, Heeringa, Folkertsma en Van Etten. Folkertsma trok aan het langste eind en noteerde een halfje meer dan Langereis, die de tweede plaats moest delen met Heeringa. Een technische berekening gaf aan dat Langereis mocht doorgaan en dus tegen Folkertsma de finale zou spelen. In de sidderende laatste partij bleek Langereis het best tegen de spanning bestand en kon hij de beker onder luid applaus voor de tweede keer mee naar huis nemen.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1999 | | pagina 8