ERA Wandeltocht OPROEP! Natuurmonumenten wil landgoed Nijenburg in zijn geheel bewaren voor het nageslacht Afscheids Vos Makelaardij Vos Makelaardij Vrijblijvende N Waardebepaling? (Broekman L/BcfKMA n*m tuin- en keukentafel SI LH Nijenburgh VAN DER BORDEN donderdag 3 juni 5 en 6 juni LOKEEND RECJ Al meer dan 30 jaar Dé Hy^heekwinkel m$m MÊmm NIEUWSBLAD VOOR HEILOO EN OMSTREKEN VERKOCHT (vanaf ƒ4120.-) (vanaf ƒ2300.-) Hans, Jan Fred en Dennis autobelettering reclameborden. Oosterzijweg 122 té Heiloo Tel. 072-532 10 65 4» iJCHONG SCHILDERWERKEN B.V. 06-53576089/072-5338472 Erkend schilder- wandafwerkingsbedrijl. Bel voor vrijblijvend offerte C. HACHMAIMG INSTALLATIEBEDRIJF Boomkwekerij G. Meijer Nieuwbouw of bestaande bouw Dé Hypotheekwinkel heeft er dé hypotheek voor! Kennemerstraatweg 125-1851 BC-HEILOO tel. 072 5320322 Graag zouden wij in contact willen komen met mensen die ook wel eens problemen hebben ondervonden met het slecht functioneren van de schuifdeuren bij Winkelhof 't Loo. Gaarne telefonisch na 18.00 uur 072 5340095 Redactieacquisitie en administratie De Hoefsmid 5 -1851 PZ - Heiloo Postadres: Postbus 68 - 1850 AB Heiloo Telefoon: 072 533 01 75 Telefax 072 533 56 44 ISDN 072 532 02 94 e-mail uitkijkpost@wxs.nl Openingstijden kantoor: maandag t/m vrijdag 8.00-17.30 uur Redactie, ma. t/m vrij. 9.00-12.00 uur Geen Uitkijkpost ontvangen? Bel donderdag tot 15.00 uur: 0226 340020 2 JUNI 1999 «nOJDrukkerij uitkijkpost bv 64e JAARGANG NO. 22 Blikseminslag op de Oostkanter Ballonnen van Koninginnedag varen tot in Polen (vanaf ƒ1330.-) SILHOUET Falkland Toneel Nationale Ango-collecte Nijenburghwandeltocht Aafke Kelly in Galerie Dijk 1 Wethouder Schoutsen ondertekent schoolbord tegen kinderarbeid Verkoop handwerken Rode Kruis MLLTtET Kennemerstraatweg 99 Stationsweg 85 Heiloo locatie: Sportpark HSV aanvang: 19.30 uur aankondiging aangeboden door: MAKELAARS TAXATEURS ONROEREND GOED start: Radboudschooi afstanden: 5 t/m 40 km info: B. Bos: 533 7416 aankondiging aangeboden door: aaiiNtmuiguig d<uigi-uuuv.Li "w.. MAKELAARS TAXATEURS ONROEREND GOED - Badkamerinstallatie - Centrale verwarming - Dakbedekking - Loodgieterswerk Droonecampstraat 13 1851 TH Heiloo Telefoon 072-533 50 85 Werkplaats: Holleweg 19 Westerweg 53 Heilooërbos, tel. 072 512 89 36 Moor al uw bomen, heesters, vruchtbomen, leibomen, dakplatanen, rozen, vaste planten, haagplanten, vakkundig advies en een uniek groot assortiment Bezoek onze kwekerij (Rodi verspreiding bv) De Uitkijkpost verschijnt op woensdag huis-aan-huis in een oplage van 20.000 exemplaren in Heiloo, Limmen, Akersloot, Egmond-Binnen, Egmond aan den Hoef, Egmond aan Zee en Rinnegom. Redactionele kopij en advertentie-opgave moeten uiterlijk maandag om 16.30 uur in ons bezit zijn. Advertentieprijs per mm 81 cent (excl.BTW) Bij adverteren op contractbasis gelden aanzienlijk lagere mm-prijzen. verzorgt tevens al uw drukwerk; van briefpapier tot full-color brochures. Vraag offerte! HEILOO - Afgelopen zaterdag sloeg tijdens een onweersbui de bliksem in in een woning op de Oostkanter. Negen huishoudens ondervonden schade. Di verse huishoudelijke apparaten bega ven het, zoals computers, televisie-toe- stellen, stereo-apparatuur en een oven. Bij een woning werd een lamp van een muur geslagen en een zonnepaneel raakte beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. HEILOO - De ballonnenwedstrijd die in Ypestein onder de noemer 'Een oranje draad door Heiloo" op Konin ginnedag gehouden is, telt vier in plaats van drie winnaars. Reden daarvoor is dat maar liefst vier ballonnen tot in Po len gevaren zijn. In totaal, kwamen er een kleine zestig kaarten terug. Daaruit bleek dat veel ballonnen in het oosten van Nederland belandden, enkele brachten het tot Duitsland. De eerste prijs gaat naar Michelle van Dijk, drie tweede prijzen zijn er voor Paula Fleur, Menno San ders en Dau>ve Postma, allen uit Hei loo. Alle teruggestuurde kaartjes worden aan de kinderen doorgegeven, zodat zij weten waar hun ballon beland is. HEILOO - Het bij elkaar houden van het landgoed Nijenburg. Met als kern het statige huis met de collectie familie portretten, dat omzoomd wordt door een fraai park. Deze hartewens van de familie Snethlage-Van Foreest, bewo ners van het huis Nijenburg, vormde het uitgangspunt voor een onderzoek naar de culturele herbestemming van dit fraaie landgoed. Vorige week pre senteerde de Vereniging Natuurmonu menten de plannen voor het behoud van het landgoed en het huis Nijen burg. Plannen die veel geld gaan kosten. Na tuurmonumenten zal de komende tijd dan ook naarstig op zoek moeten gaan naar subsidiebronnen en sponsors. Tussen de 2 en 2,5 miljoen gulden is er in elk geval nodig om het huis open te stellen als museum. Ingericht met een aantal stijlkamers, die een beeld geven van de verschillende periodes uit de bewoningsgeschiedenis. Naast kunst in bruikleen zullen vanzelfsprekend de 'schatten' van Nijenburg te zien zijn. Dit zijn de beroemde portretten van vele generaties van de twee families die onlosmakelijk met de geschiedenis van Nijenburg verbonden zijn, het geslacht Van Egmond van de Nijenburg en het geslacht Van Foreest. L A R S G R O E P Kennemerstraatweg 129 te Heiloo tel.: 072 5335330 'Met 4 kantoren actiefin de regio! (Alkmaar (2), Heiloo en V Heerhugoiuaard) a HEILOO - Bij het verschijnen van het nieuwe theaterboekje van De Beun, vorige week in Heiloo verspreid samen met de Uitkijkpost, is abusievelijk ver meld dat Falkland Toneel op vrijdag 12 en zaterdag 13 november 'Op hoop van zegen' zal spelen. Dit moet echter zijn vrijdag 5 en zaterdag 6 november, waarbij tevens op zondag 7 november een matinee gespeeld zal worden om 14.00 uur. HEILOO - Per 1 januari 1999 hebben AVO Integratie Gehandicapten (AVO), de Bond van gehandicapten en arbeidsongeschikten ,(ANIB) en de Gehandicapten Organisatie Nederland (GON) hun krachten gebundeld tot één nieuwe, krachtige belangenorgani satie van en voor mensen met een han dicap: de Algemene Nederlandse Gehandicapten Organisatie: ANGO. De ANGO houdt van 7 tot en met 12 juni een landelijke collecte. HEILOO - De Nijenburghwandeltocht is een van de jongere bondswandel- tochten van de Noord-Hollandse Wan delsport Bond. Dit jaar wordt de tocht op zaterdag en zondag 5 en 6 juni gehouden. De plaatselijke wandelcom missie Heiloo, heeft de parcoursen gemaakt. Dit jaar gaan de routes in zuidwestelijke richting, waarbij het Oosterbos is opgenomen. Deelnemers op de afstanden 20, 30 en 40 km gaan ook door een gedeelte van het PWN- duingebied nabij Bakkum en Castri- cum. Voor het betreden van dit duinge bied is een duinkaart nodig. Met reduc tie van de NHVB kost deze kaart f 1,- voor personen vanaf 13 jaar en ouder. De start vindt plaats vanuit basisschool St. Radboud, Slimpad 18. Op beide dagen kunnen de 40 km-wandelaars starten tussen 8.00 en 9.00 uur, van 8.00 tot 10.00 uur voor de 30 km, van 9.00 tot 12.00 uur voor de 20 km en de wan delaars op de afstanden 15,10 en 5 km kunnen starten vanaf 9.00 tot 13.00 uur. 'Het inschrijfgeld bedraagt aan de start voor personen vanaf 4 jaar (met een herinnering na afloop) f 6,-. Personen vanaf 4 jaar zonder herinnering betalen f 3,50. Leden van de erkende wandel sport-bonden krijgen een reductie van f 1,50. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij B. Bos, tel. 072-5337426. Behalve de portreUenreeks zal ook het fameuze poppenhuis, dat ooit gemaakt werd voor een van de vroegere be woonsters, een prominente plaats krij gen, evenals het wandpaneel met de drie grisailles, die een allegorische voorstelling van de jacht uitbeelden. Daarnaast zullen verschillende ruimtes worden verhuurd voor exclusieve ont vangsten. Zal in het huis Nijenburg vooral de cul tuur centraal staan, in het naastliggen de koetshuis komt het accent te liggen op natuur. Hier kan de bezoeker infor matie krijgen over het huis, het interi eur en de geschiedenis van de bewo ners, maar ook over'de tuinen en de omliggende natuur. Er komen een museumwinkel, een theeschenkerij en ruimte voor exposities, lezingen en ont vangsten. 30.000 bezoekers verwacht Zoals gezegd is voor het aanpassen van het koetshuis en het inrichten met stijl kamers van het huis een bedrag van ruim 2 miljoen gulden nodig. Dit is exclusief de kosten voor restauratie en groot onderhoud van de gebouwen. Wel inbegrepen zijn kosten voor dienstruimten, beveiliging, conserve ring en restauratie van de portretten en aankleding van het geheel. Omdat de capaciteit van het landgoed en huis beperkt is, zal de exploitatie de investe ring niet kunnen dekken. Naast kaart verkoop en inkomsten door verhuur zullen daarom publieksactiviteiten worden georganiseerd. Gedacht wordt aan het organiseren van kamerconcer ten, kleinschalige theatervoorstellingen in de te reconstrueren comedie, het voormalige openluchttheatertje in de tuin, educatieve activiteiten en rond wandelingen door de tuin. Behalve museum Beeckestijn bij Vel- sen zijn er in Noord-Holland boven het IJ geen andere landhuizen die ingericht zijn met stijlkamers en opengesteld voor publiek. Op basis daarvan worden Het huis Nijenburg (Foto Ab Baart er in huis Nijenburg jaarlijks 15.000 a ■20.000 bezoekers verwacht, voor huis en tuin samen minimaal 30.000. Na tuurmonumenten zal de komende maanden onderzoeken wat de gevol gen zijn van de openstelling voor het publiek voor de cultuurhistorische waarde van huis en landgoed. Om het omliggende park zo aantrekke lijk mogelijk te maken, zal de hoofd structuur van het landgoed versterkt worden. Er wordt groot onderhoud gepleegd en beeldbepalende elemen ten worden waar nodig hersteld en ver sterkt. 'Grot in de com' Het huis Nijenburg dateert uit het begin van de achttiende eeuw. Het vroegste deel bestond uit de vier kamers aan de voorzijde en is in 1709 gebouwd door Gerard Dirk van Eg mond van de Nijenburg. Vervolgens werden de tuinen aangelegd en de vij vers gegraven. Op vroege tekeningen is nog de formele, geometrische aanleg van de tuin te zien. De Westerlaan, die in Heiloo ook wel als Ronde O wordt aangeduid, fungeert als lange zichtas over de vijver aan de voorkant naar de weilanden. Op de langste dag van het jaar geeft dit een boeiend schouwspel: de zon gaat dan precies in het verleng de van deze as onder. In de vijver resi deren twee pas gerestaureerde beelden van Caspar van Swenst, die hij in 1710 voor f 104,- per stuk leverde. In het midden van de vijver heeft ooit een pompeuze beeldengroep 'grot in de com' gestaan. Delen hiervan zijn bewaard gebleven. Portret van Cornells van Foreest. Gerards dochter Maria, die er perma nent wilde gaan wonen, breidde het huis uit met zes kamers aan de achter zijde. In 1760 werd het koetshuis toege voegd en in de loop van de achttiende eeuw werd het landgoed met veel bos uitgebreid. In 1830 werd het huis in opdracht van jonkheer meester Dirk van Foreest naar de smaak van de tijd grondig verbouwd. Het huis kreeg nieuwe, grote ramen, de voorgevel werd gepleisterd, een balkon werd aan gebouwd en er werd sanitair aangelegd. De Kring van Heiloo Het huis schreef daarna geschiedenis met de 'Kring van Heiloo', een groep jonge letterkundigen die als gast van predikant Hasebroek de buitenplaats bezochten. Nicolaas Beets werd een vaste bezoeker, hij trouwde in 1840 met Alida van Foreest. Na haar overlijden in 1856 huwde hij haar jongere zus Jacoba Elisabeth. In 1913 werden, om versnippering door overerving tegen te gaan, de onroeren de, goederen van Nijenburg in een NV ondergebracht. In 1928 kocht de Ver eniging Natuurmonumenten het ruim 71 hectare grote bos, in 1966 de overige delen van het bezit, waaronder het huis. De huidige bewoners, het echtpaar Snethlage-Van Foreest, hebben er met een onderbreking van twaalf jaar altijd gewoond. En blijven dat doen, totdat het 'Museum Nijenburg* een feit is. Het onderzoek naar de culturele herbestemming van Nijenburg heeft f 17.500,- gekost. De helft daarvan is betaald door de gemeente Heiloo; de gemeente Alkmaar (f 6.000,-) en eige naar Natuurmonumenten (f 2.750,-) namen de andere helft voor hun reke ning. In de begeleidingsgroep die het onderzoek coördineerde zaten verte genwoordigers van de gemeente Hei loo, de Vereniging voor Natuurmonu menten, de Stichting Musea Noord- Kennemerland en het Stedelijk Mu seum in Alkmaar. Het onderzoek is uit gevoerd door Arba Minch projectma nagement uit Den Haag. ALKMAAR - Tot en met 4 juli is er in Galerie Dijk 1 aan de Dijk 1 in Alk maar een expositie van recente olie verfschilderijen van kunstenares Aafke Kelly. Aafke Kelly uit Petten laat zich inspireren door hedendaagse muziek en door de natuur. Ze is vooral gefasci neerd door de herhaling, de cirkelgang en de symmetrie van deze muziek, fenomenen die zij ook aantrof in de natuur, vooral bij bloemen en vlinders. Dat beide inspiratiebronnen een veel nauwere verbintenis hebben dan zij eerst aannam, werd haar duidelijk door de experimenten van de Zwitserse onderzoeker dr. Jenny. Hij bracht pla ten, waarop hij eerst een mengsel van paraffine en terpentijn had aange bracht, in trilling door een toon. Door de trilling ontstonden vormen die sterk deden denken aan die van vlinders en bloemen. Dit experiment sterkte haar HEILOO - Wethouder van onderwijs Evalyn Schoutsen-Bolten heeft vorige week woensdag een schoolbord onder tekend tegen kinderarbeid. Hiermee vraagt zij de Nederlandse regering om acht procent van de ontwikkelingshulp te bestemmen voor basisonderwijs en voor programma's om werkende kinde ren op school te krijgen, om ontwikke lingslanden te helpen bij de uitvoering van het ILO-verdrag tegen kinderar beid, vooral door goed onderwijs te bieden aan de nu nog werkende kinde ren en om er bij de ILO voor te pleiten het verdrag tegen kinderarbeid uit te breiden tot een verbod op werk dat kinderen belet naar school te gaan. Het verzoek om het schoolbord te ondertekenen kwam. van het Centrum voor Internationale Samenwerking (COS NHN) uit Alkmaar. COS NHN verzamelt zoveel mogelijk onderteken de schoolborden bij maatschappelijke organisaties in opdracht van acht Nederlandse organisaties die het initia tief namen voor deze Actie School bord. Dit zijn de Algemene Onderwijs Bond, FNV Mondiaal, Kinderen in de Knel/Kerken in Actie, Landelijke India Werkgroep, Novib, Stichting Mensen in Nood, Terre des Homme en Unicef Nederland. De schoolborden zijn afge lopen vrijdag tijdens een feestelijke manifestatie op het Binnenhof in Den Haag aan minister Klaas de Vries aan geboden. HEILOO - Op vrijdag 4 en zaterdag 5 juni kan iedereen in winkelcentrum 't Loo de door de deelnemers van de Rode Kruis welfare gemaakte hand werken bekijken en kopen. Ook op vrijdagavond zijn de vrijwilligers van de welfare aanwezig met een groot sca la aan handwerken. Uit de opbrengst van vorige verkoop acties werd een gift overgemaakt voor Mappa Mondo. Dit is een Rode Kruis- tehuis waar jonge, zieke kinderen die in een terminale fase verkeren en verzor ging krijgen in huiselijke sfeer. Voor meer informatie over het werk van de welfare kunt u bellen naar de coördina trice J. Poppes, tel. 072-5332102. Dancing wings door Aafke Kelly. in haar overtuiging dat zij op het kruis punt van klank en beeld veel kon bin den dat zich leende tot het vastleggen op doek of papier. De galerie is geopend van donderdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur en zonag 6 juni en 7 juli van 14.00 tot 17.00 uur. Een bezoek aan de expo sitie na telefonische afspraak is moge lijk, tel. 072-5124022. Mascotte Mode Mascotte Mode Geesterduin 54 Castricum

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1999 | | pagina 1