hérfst! colofon (collectie Jackpot) Na een fijne, lange zomer is het er dan toch van gekomen. Het is herfst. Een bijzondere herfst dit keer, want de laatste van deze eeuw. Het najaar is een seizoen dat door de een met tegenzin tege moet gezien, maar door de ander met gejuich begroet wordt. Jammer dat ze voorbij zijn, die zonnige, lange zomerdagen, maar wat heerlijk dat we de wind weer door ons haar voe len waaien, dat de kachel weer aan gaat en dat we het vooral bin nenshuis gezellig maken. De eerste keer dat je op een gure dag die nieuwe, warme, wollen winter trui aantrekt, maakt een behaaglijk gevoel zich van je meester. Mmmmm. mmm De mode van het herfst- en winterseizoen 1999/2000 borduurt voor een groot deel voort op die van afgelopen jaar. Zowel wat betreft modellen, kleuren als materialen.Teleurstellend voor hen die absoluut niet van al dat grijs en zwart houden, prettig voor diegenen die zich er super in voelen. Wei iaat het modebeeld voor het komende seizoen zien hoe de mode zich de volgende eeuw zal gaan ontwikkelen. De mode van nu slaat een brug tussen verleden en toekomst. Een bezinnen op de 'goede, oude tijd, met zijn traditionele, veel gebruikte materialen, en een vooruitblikken naar wat komen gaat. Kenners voorspellen een waar bombardement aan materialen. Het palet aan stoffen loopt van compacte vilt- en loden stoffen tot pluizige wollen stoffen en fijne, gebreide materialen tot aan zijde-achtig glanzende materialen. Sleutelwoord hierbij is 'comfort', je lekker voelen in watje draagt. De trend schuift steeds meer op in de richting van 'casual', ongecom pliceerd, zelfstandig en comfortabel. Correct verdwijnt, sportief verschijnt. Een ontwikkeling die overigens niet door iedereen toegejuicht wordt. Voor liefhebbers van kleur, gloort er een sprankje hoop. Het palet voor het komende modeseizoen is er een van uitersten. Van warme tinten ais rood, oranje en goud tot aan blauwe en paarse schakeringen. En dat gecombineerd met de ver schillende grijzen en zwarten kan toch een prachtig effect gevenl De geschiedenis van de beha mag niet ontbreken aan het eind van deze twintigste eeuw. In 1889 ontstond de eerste beha toen de Parijse Herminie Cadolle het mid denstuk uit haar korsetten wegliet, zodat vrouwen weer konden ademhalen. In 1907 verschijnt in de Amerikaanse Vogue een afbeelding van een beha met baleinen. Mary Phelps bedenkt in 1913 de eerste moderne beha, die bestaat uit twee zijden zakdoeken met schou derbandjes. Tijd voor een nieuwe trend werd het in 1918: beha's die borsten afplatten. In 1925 krijgen de beha's voor het eerst twee aparte cups en verstelbare schouderbandjes. Vervolgens wor den in 1938 A, B, C en D cups geïntroduceerd. De eerste beha's met vulling zijn te koop in 1940. In 1950 raken strapless beha's in. Triumph geeft in 1953 vrouwen een puntige boezem met cups als ijshoorns. Tijd voor nieuwe materialen werd het in 1959, wanneer Warner's en Du Pont lycra gaan produceren. 1965 Gaat de geschiedenisboekjes in als het jaar van de feministische anti-beha actie. In 1973 komt Berlei op de markt met de eerste geegewiebel sport-beha. In de jaren 1980-1990 lanceren Gaultier en Madonna de beha ais bovenkleding. n de schoenmode van dit seizoen staan mooi en sportief op I goede voet met elkaar. Modellen met een sportieve uitstraling, I maar tegelijkertijd gekleed. Maar bovenal is het sleutelwoord van nu 'comfort'. Dit najaar en deze winter treden namelijk schoenen met dikke, soepele en lichte zolen voor het voetlicht. Eindeloos draagcom- fort en loopgemak ten top, zelfs bij hooggehakte modellen. Behalve leer worden ook meer stretch-achtige materialen gebruikt. Enigszins futuristisch, dat wel, maar dat hoort mis schien toch een beetje bij de magische klank die 2000 nog steeds heeft. Beeldbepalend, zeker bij de damesschoenen, zijn ook nu weer de booties, de korte laarsjes. En wat betreft de kleuren volgt de schoenmode de kledinglijn op de voet: grijs speelt de hoofd rol, in al zijn nuances. Daarnaast laten ook zwart en bruin zich dit jaargetijde weer makkelijk strikken (of vastklitten!). Mooi, stijlvol, maar vooral prettig om in te leven. Dat is waar het nu om draait bij de meubels en accessoires voor het interieur. En aangezien iedereen een eigen manier van leven heeft, betekent dat ook een eigen manier van wonen. Zoveel mensen, zoveel stijlen en dus ook eindeloos veel mogelijkheden. In materialen, vormgeving en kleuren, de keus is grenzeloos. Heel opvallend is wel de come back van de bruintinten. Dé trend in de jaren zeventig en nu helemaal terug van weggeweest. Van diep chocolade bruin tot caramel- en moccatinten. Tegenwoordig gecombineerd met prachtig ecru, zodat een buitengewoon natuurlijke uitstraling gecreëerd wordt. Verder komen alle kleurtrends uit de kleding ook terug bij de inrich ting van het huis. De boventoon wordt gevoerd door grijs, van donker antraciet tot heel licht, zilvergrijs. Met een sfeer van zake- lijk en functioneel tot weergaloos chique. J Het is allemaal een kwestie van spelen met kleur. Kleurige details in huis zijn dit seizoen bijvoorbeeld aubergine en lila. J|H En de materialen? Modern metaal, chroom en rvs gaan moei teloos samen met tijdloos hout. Een onberispelijk, nieuw uiterlijk hoeft daarbij niet meer. Nieuw hout mag 'oud' 1;:^^» gemaakt worden met speciale verf en lak. Gewoon, 1 om te laten zien dat je woont om te leven. Warme tinten en zachte tonen maken het gezellig in de tuin. Een klein windorgeltje dat zachtjes rond- tingelt ergens op een niet te winderige plek, draagt tot die gezelligheid bij. Geniet op een heerlijk beschut terras tot laat in de herfst van de zon. Voel de warmte van een vuurkorf van nabij. Of ga nog één keer heerlijk barbecuen. Misschien kan uw terras nog sfeervoller worden. Met beton- stenen die eruitzien als natuursteen, bijvoorbeeld. Of met grillige flagstones die niet glad worden. Kijk ook eens naar getrommelde stenen. Die lijken eeuwenoud. Het kleurige herfstblad aan de heesters en de kruidige geuren van het eind van het groei- |k seizoen maken het najaar in uw tuin tot een intense belevenis. Herfst/winter 1999 Marian Lutgerink Mireille Spits Jos Nico Wil van der Horst Foto Starfield, Uitkijkpost e.a Redactie: Vormgeving: Acquisitie: Foto's: Een uitgave van Drukkerij Uitkijkpost BV

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1999 | | pagina 23