M Kerstbijlage 1999 Uitkijkpost kerstbij lage 22 december 3rl999j| NiirelUe Spits Colofon Vol verwachting op weg naar een nieuwe eeuw r Ze zijn 10, 11, 12 en 13 jaar oud en maken deel uit van groep 7 en 8 van de Jan van Rijckenborghschool in Heiloo. Kinderen van de twintigste eeuw, de jeugd van nu, en de volwassenen van later, van de eenentwintigste eeuw. Hoe denken zij over de wereld van nu en over de toekomst? Een gesprek over het leven, verwachtingen, dromen en wensen aan de vooravond van een nieuw millennium. vin azzel dat je zo'n bijzondere oud en nieuw meemaakt', meent Toon, terwijl Mirre de mende jaarwisseling niet anders dt dan die in andere jaren. Maar of de overgang van 1999 naar 2000 nu op een speciale manier gevierd wordt (bijvoorbeeld in een huis in Frankrijk), met veel meer vuurwerk dan anders of net als andere jaren gewoon thuis met familie: feest wordt het hoe dan ook op 31 december, met veel oliebollen. Hoewel je natuurlijk af moet wachten wat er gaat gebeuren als je vader, zoals die van Maud, bij de brandweer zit en paraat moet zijn. En als de nieuwe eeuw daar is, een nieuw millenni um zelfs? Dan draait de wereld wat betreft de kinderen eigenlijk gewoon zo door zoals 'ie nu is. Met vooral veel dingen die zijn uitgevonden in de afgelopen eeuwen en absoluut moeten blijven. De computer en computerspelletjes, internet, trein, fiets, radio, cd-speler, vaatwasser en gasfornuis. Want je maaltijden via internet bestellen en laten bezorgen is 'te makkelijk'. 'Dan heb je niks meer te doen,' vreest Bart. Myriël wi haar accordeon voor geen goud kwijt en ook de telefoon is onmis baar, hoewel dat nog niet meteen een mobiele hoeft te zijn. Alleen Vallentijn bedient zich af en toe van een gsm die hij van zijn broer heeft gekregen, 'om te zeggen dat ik later kom'. 'Te duur' en 'niet nodig' is de algemene opvatting nu nog. Maar over tien jaar is het anders: dan zijn ze bijna allemaal mobiel, denken ze zelf. Meer prullenbakken Het milieu is iets wat hen allemaal bezighoudt en waar sommigen zich ook echt zorgen over maken. Ze zijn het erover eens dat er het een en ander moet veranderen. Er moeten meer bossen en meer natuur komen, al was het maar om de droom van Lara uit te laten komen dat er ook in de herfst en de winter overal bloemen bloeien. Aan ideeën ontbreekt het niet: vliegtuigen die geen lawaai meer maken, onder grondse treinen, meer boten en aquaducten, gebruik van windener gie en auto's die in plaats van ben zine op water rijden. Ze willen er ook best wat voor doen: kiezen voor recyclebare producten, zorgen dat ze geen papier meer op straat gooi en. Als er tenminste meer prullen bakken langs de weg worden gezet, stelt Bart als voorwaarde. Jurriën heeft nog een andere voor waarde: 'Je moet nog wel op vakan tie kunnen.' Misschien in het ver enigd Europa, waar je kunt betalen met de euro en waar het volgens sommigen makkelijker is om dezelf de taal, namelijk Engels, te gaan spreken. Maar het kan ook zijn in het Nederland van Kim, die liever haar eigen taal blijft praten. En tja, wie weet, misschien staat er in de toekomst een vakantie naar een andere planeet in de reisgidsen. Saskia ziet uit naar een reisje naar Mars en ook Jupiter en Pluto zijn gewilde vakantiebestemmingen in de klas van juf Henny Peters. Toch is niet iedereen enthousiast: de men sen hebben de aarde al min of meer verpest, andere planeten moe ten gespaard blijven. Vechten met de vuist Hoewel er nauwelijks wordt getwij feld aan het slagen van de eenwor ding van Europa, is een wereld zon der oorlog en strijd bijna ondenk baar. Maar misschien komen er minder oorlogen met de oplossing van Vallentijn: alle wapens moeten worden ingeleverd en wie nog wil vechten doet dat maar met de blote vuist. Voor hun persoonlijke toekomst heb ben ze allemaal wel plannen en ideeën. Soms vaag, soms heel con creet en gedetailleerd. De arbeids markt krijgt een stel enthousiaste deelnemers te verwerken. Of het nu perronopzichter is bij de spoorwe gen of boswachter, orthodontist, onderwijzeres, kraanmachinist, film ster, bioloog, gitarist en journalist, tuinarchitect, dierenartsassistent, manegehouder, eigenaar van een brillenzaak, turnster, profvoetballer of eigenaar van een winkel en maker van computerspelletjes in de Verenigde Staten: de wereld ligt voor hen open... Redactie: Marian Lutgerink Mireille Spits Vormgeving: Jos Kraakman Foto's: Foto Sta rf ie ld en Drij Uitkijkpost Een uitgave van Drukkerij Uitkijkpost BV

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1999 | | pagina 17