maar het is wel prettig als je het hebt I 'Wij zijn zelf niet veranderd' 'Alles draait om geld' 22 december 1999 Uitkijkpost kerstbiulage Geld maakt niet gelukkig... Vraag een willekeurig iemand of geld gelukkig maaktDe man of vrouw in kwestie zal even nadenken en dan zeggen 'Nee, ik denk het niet'. Dat is vreemd, want als je dan verder vraagt, blijkt dat we (bijna) allemaal zo onze wensen hebben. Want wie fantaseert er niet eens over om die vette hoofdprijs te winnen. Wat zou ik doen met zeven miljoen? De Uitkijkpost ging bij een aantal men sen op bezoek om te vragen hoe zij over geld denken. Hieronder volgen hun verhalen. je het aan kunt pakken." En wat ga je dan doen met al die poen, is natuurlijk de volgende vraag. Het echtpaar heeft er lang over na moeten denken. Want eigenlijk, zo vonden ze, hadden ze alles al. Ze zijn apetrots op hun zelf gebouwde A Heen de komma staat op een Jgk andere plaats, zeg ik wel eens Hmet een knipoog." Aan het woord is Cor Onderwater, en hij ift het over zijn bankrekening. Samen met zijn vrouw Ans won hij vorig jaar augustus de hoofdprijs in de Postcodeloterij. Zeven miljoen gulden, netto 5,25 miljoen. Een behoorlijke klap geld, mag je wel zeggen. Dat vonden de Onderwaters ook. Op een camping hun geliefde Spanje werden ze in ermee overvallen door Henny Huisman. Hun eerste reactie was nogal lauw. „Ik sprong van blijd schap niet meteen over de camper, als je begrijpt wat ik bedoel. We vonden het allemaal heel onwezen lijk. Want een bedrag van, ik zeg maar wat, 250.000 gulden, daar kun je je wel wat bij voorstellen. Maar zeven miljoen, dat is toch wel wat anders." Zo nuchter als de Onderwaters toen reageerden, zo nuchter zijn ze nu, ruim een jaar later, eigenlijk nog steeds. Want ook al hebben ze een bom duiten gewonnen, ze zijn er niet door veranderd, vinden ze zelf. „En daarom zijn'onze familie, vrien den, kennissen en buren ook dezelf de gebleven, denken we. We heb ben nooit iets gemerkt van afgunst, of dat er raar tegen ons werd gedaan, ledereen reageerde juist 1| heel leuk. Ook hebben we geen 'last' gehad van gebedel, waar je nog wel eens over hoort." Dat laat ste komt waarschijnlijk doordat ze pas in oktober naar Nederland terugkeer den. De medewer kers van de Postcodeloterij, j over wie ze overi- gens vol lof J spreken, hadden het echtpaar aangeraden hun zojuist begonnen vakantie rustig af te maken. Zo konden ze mooi van de eerste schrik bekomen, en eens rustig bedenken wat ze met al dat geld moesten aanvangen. Wel pakten hun vier kinderen 'even' het vliegtuig naar Spanje, om pa en ma te felici teren. Reizen met de camper Wie een flinke prijs wint in een van deÉjjrote loterijen die ons land rijk is, staat er niet alleen voor, zo heeft hef Echtpaar Onderwater ervaren. „De eerste dagen bleef Bea Post van de Postcodeloterij bij ons, om wat dingen te regelen. Zij was het ook die onze kinderen liet overkomen. En eenmaal thuis, krijg je hulp bij het op een rijtje zetten van je wen sen. Want je kunt dat geld natuurlijk niet zomaar laten staan, je moet er wei wat mee doen, zo luidt het advies. De Postcodeloterij helpt je dan bij het inventariseren van de mogelijkheden en rekent je voor hoe cam per, waar ze zo ver schrikkelijk graag mee rondtrekken. Een mooiere bestaat er gewoonweg niet, laten foto's zien. Omdat Ans (68) en Cor (67) toch niet meer de jongsten zijn, wilden ze wel graag hun huis wat verbouwen en uitbrei den met een slaapkamer en een badkamer op de begane grond. En omdat dat in hun huidige woning aan de Holleweg niet kon, hebben ze besloten een huis aan de Zeeweg te laten bouwen. De tekeningen lig gen momenteel ter goedkeuring op het gemeentehuis. „En verder heb ben we natuurlijk goed voor onze kinderen gezorgd." Vinden ze het niet jammer dat ze het geld niet op wat jongere leeftijd hebben gewonnen? Cor, die voordat hij op zijn 59ste in de vut ging altijd als monteur bij een garagebedrijf heeft gewerkt: „Dan had ik mis schien wel kunnen stoppen met werken. Maar ja, wat ga je dan doen hè?" Ans hoeft er niet lang over na te denken. „Nee, ik had het niet eerder willen winnen. Want weet je, nu hebben we onze kinderen de waarde van het geld bij kunnen brengen, en wie weet hoe het dan gelopen zou zijn." Het geld heeft hen niet veranderd, vinden Ans en Cor. Gelukkig waren ze al, voordat dit ze in de schoot viel. Jawel, ze krijgen straks een mooi huis en hoeven zich geen - financiële - zorgen te maken. Reizen, dat is hun grote passie. Met die fraaie eigengebouwde camper willen ze in de toekomst nog heel wat kilometers maken. Want dan zijn ze pas echt gelukkig... Het eerste wat hij zou doen als hij een flinke geldprijs won, is de telefoon pakken. Dan belt hij naar het Concertgebouw in Amsterdam, om kaartjes te reserveren voor een concert dat het Wiener Philharmoniker komt geven. Want die kaartjes zijn nu alleen voor rijkelui weg gelegd, de gewone man kan dat allang niet meer betalen. En verder, ach, verder zou hij waarschijnlijk heel veel wegge ven, aan instellingen die het goed gebruiken kunnen. Hier spreekt Willem Gomes, 63 jaar, geboren in IJmuiden maar sinds 1974 woonachtig in Heiloo. In deze gemeente vooral bekend als lijsttrekker van de Nieuwe Communistische Partij Nederland, de NCPN. Bij de verkiezingen in maart '98 verwierf hij 144 stemmen. Daar is hij best trots op. Niet genoeg voor een zetel in de gemeenteraad, maar genoeg om hem te sterken in zijn streven naar een rechtvaardiger maatschappij. En dat heeft Heiloo gemerkt ook. Want bijna wekelijks bestookt hij het gemeentebestuur met brieven, over door hem gesignaleerde misstanden en onrechtvaardigheden. Strijdbaar blijft hij, ook als hij niet tijdig ant woord krijgt. Nee, dat is geen vech ten tegen de bierkaai, dat is strijden voor minder grote verschillen in de inkomens, en opkomen voor de belangen van de arbeiders.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1999 | | pagina 20