Uitkijkpost kerstbij-lage 22 december 1999 Jo Valkering-Goemans: honderd jaar tevredenheid p 18 januari in het jaar 1900 vindt in Brussel de première plaats van de Opera Trjl Uilenspiegel van Blockx. Twee maanden later, op 7 maart, ziet Albert Carel Willink het levens licht. Deze man zou later grote bekendheid genieten als magisch- realistisch schilder. Op 1 april, in datzelfde jaar, wordt in Amsterdam het eerste nummer van dagblad Het Volk gedrukt. Deze spreekbuis van de SDAP heeft als hoofdredacteur RJ. Troelstra. Op 29 april bezwijkt tijdens de wereldtentoonstelling in Parijs een brug. Er vallen negen doden te betreuren. Het bezoekersaantal van deze tentoonstelling is tot op heden niet overtroffen: vijftig miljoen men sen kwamen naar Parijs. Op 2 juli weet graaf Ferdinand von Zeppelin, na een mislukte poging twee dagen eerder, met zijn door hem ontwor pen luchtschip twintig minuten in de lucht te blijven. Dit gebeurt bij Manzell aan het Bodenmeer. Op 14 augustus gaat Amsterdam, als eerste stad van Nederland, zijn tramnet elektrificeren. Op één traject is de paardentram al vervangen. In dezelfde maand wordt op de 24ste in Glasgow het begin van een bui- lenpestepidemie ontdekt. Voor het eerst in de geschiedenis wordt er op grote schaal serum toegediend en de epidemie wordt daardoor snel bedwongen. Op 25 augustus sterft Friedrich Nietzsche, een Duitse cul tuurcriticus en filosoof. Op 16 oktober kondigt de twintigja rige koningin Wilhelmina haar verloving aan met de Pruisische legerofficier hertog Heinrich von Mecklenburg-Schwerin, die 24 jaar oud is. Op 20 oktober wordt het verloofde paar in 's-Gravenhage door een enthousiaste menigte inge haald. Dit alles gebeurde pas nadat aan het begin van het jaar, om precies te zijn op 2 januari, in Wijk en Duin, het huidige Beverwijk, Johanna Euphemia Goemans werd geboren. Honderd jaar later kennen ze haar in Limmen nog steeds als Jo Valkering-Goemans. Ondoorgrondelijk Van haar honderdste verjaardag is ze nog een paar weekjes verwijderd, maar dat weerhoudt mevrouw Volkering er niet van om alvast eens 'achterom' te kijken, op de voorbije eeuw. In haar kamer in zorgcentrum De Cameren, in het gezelschap van haar twee dochters, maakt ze een tevreden indruk. Hoe ze alle grote veranderingen in de wereld, die in de voorbije eeuw hebben plaatsge vonden, heeft ervaren, daar laat ze zich niet over uit. Want mevrouw Volkering is optimistisch ingesteld, en aan klagen doet ze zeker niet. Zeker, de wereld is veranderd. Er zijn machines gekomen, auto's, vliegtuigen en computers. Er gebeu ren bijna dagelijks rampen, de wereldpolitiek is soms ondoorgron delijk en er is nog steeds honger op de wereld. Ze leest er elke dag over in de krant. Fraaie hoofddeksels Een fijn leven heeft ze gehad. Haar negentigste verjaardag heeft ze nog in haar eigen huis gevierd, dat weet ze nog. Maar na ziek te zijn geweest, verhuisde ze zo'n vijf a zes jaar geleden naar De Cameren. Haar man moest ze toen al lang missen, Siem is slechts zestig geworden. Toen ze trouwden waarschuwde haar vader haar aanstaande echtgenoot nog. „Denk erom, Jo is een teer poppetje!" Haar vader zat ook in de bollen, evenals haar man Siem. Ze ontmoette hem voor het eerst op het familiebe drijf. Dat zwakke schepseltje, dat bloedarmoede had, en er een hekel aan had als ze 's mor gens vroeg in het bollenveld moest helpen, veel te koud vond ze dat. Dat zwakke schepseltje wandelt nu nog dagelijks door Limmen, zonder rollator en getooid met een van haar fraaie hoeden. Want daar is ze befaamd om in het dorp, om haar hoofddeksels. Op de fiets droeg ze er een, met tuinieren had ze een hoed op, en toen ze een paar jaar geleden het oude parochiehuis her opende als De Burgerij, had ze ook een fraaie creatie opgezet. De toneelvereniging klopte meermalen bij haar aan om wat van haar col lectie te lenen. Op en neer naar Rome Actief is ze altijd geweest. Zo was ze penningmeester van de 'Moederschapszorg', een instelling die hulp gaf aan jonge moeders en zat ze in het bestuur van de 'Meisjes bescherming', die meisjes begeleidde in een betrekking voor dag en nacht. Gekeken werd of het gezin waar zo'n meis je in terecht kwam, wel vertrouwd was. En behalve werken en voor haar drie kinde ren zorgen, hield ze ook van ontspanning. Als een van de eersten op het dorp hadden ze een auto, herinnert ze zich, en dan trok ken ze erop uit. Met de schoonmoeder van een van haar dochters heeft ze het nog eens bestaan om op één dag op en neer naar Rome te vliegen, ver telt ze. Het was een reisje met de KRO, zo'n 25 jaar geleden. Ze weet het nog goed. Voor dag en dauw vertrokken ze uit Alkmaar, en in Rome hebben ze een mis met de paus bij gewoond. Soldaat ingekwartierd Twee oorlogen heeft ze meege maakt. Over de tweede vertelt ze soms nog wel wat, over de eerste bijna nooit. Het enige dat ze nog weet is dat er een soldaat bij hen was ingekwartierd, die op zijn vrije dagen hielp met wieden. Maar meer wil ze er niet over kwijt. Wie Jo Valkering-Goemans zo ziet zitten, kan zich bijna niet voorstellen dat zij al honderd jaar is. De tand des tijds heeft natuurlijk wel aan haar geknabbeld, maar deze fragiele vrouw, nog steeds op en top een dame, kan zich zelf nog heel goed redden. Op 2 januari viert zij haar honderdste verjaardag, samen met kinderen en kleinkinderen, en natuurlijk de burgemeester. „Die is al zo vaak geweest," lacht Jo Valkering-Goemans fijntjes... Marian Lutgerink

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1999 | | pagina 25