iJ&CjdjCUfisci krstmm Uitkijkpost kerstbij lage 22 december 1999 Recepten voor een smakelijke kerst Kaarsen die branden, een prachtig versierde kerstboom én volop tijd om rustig met elkaar te genieten van een heerlijke maaltijd. Lekker eten hoort bij de kerst. En of dat nu uit is of thuis, aan de feestelijk gedekte tafel staat gezelligheid voorop. Nog geen idee waar u familie of vrienden deze kerst op wilt trak teren? Voor wie eens wat anders wil dan het traditionele menu, is dit speciale vegetarische kerstmenu misschien een idee. Een ver rassend menu, smakelijk en redelijk eenvoudig te bereiden. De recepten voor dit viergangen-diner zijn samengesteld door de Nederlandse Vegetariërsbond en ze zijn bedoeld voor vier personen. Eet smakelijk! Wilde spinaziesalade met walnoten-honingpaté Voor de noten-honingpaté: 200 gram walnoten 1 eetlepel mosterd 1 eetlepel notenolie 1 eetlepel frambozenazijn 2 eetlepels sherry 2 eetlepels olijfolie half bosje peterselie 3 eetlepels honing Voor de dressing: 1 rijpe mango (of 1 blikje mango) 1,5 eetlepel citroensap 1 eetlepel frambozenazijn 1 eetlepel olijfolie peper en zout Voor de salade: 400 gram wilde spinazie 1 rijpe mango, in dunne reepjes 1 appel, in dunne reepjes 50 gram pijnboompitten Was de wilde spinazie goed en ver wijder eventueel grove stelen. Sla of centrifugeer de spinazie goed droog zodat de dressing meer houvast heeftnatte sla en spinazie stoot dressing af. Meng voor de noten-honingpaté alle daarvoor bestemde ingrediënten in een keukenmachine en breng op smaak met zout en peper. Schil één mango en pureer die in een keukenmachine. Voeg de overige dressing-ingrediënten toe en breng op smaak met peper en zout. Schil de andere mango en de appel en snijd het vruchtvlees in dunne reepjes. Brand de pijnboompitten in de oven of in een koekenpan goud bruin. Meng de dressing door de spinazie en verdeel dit over vier borden. Maak van de noten-honingpaté bol letjes met bijvoorbeeld een ijsbolle- tjesschep of met de handen. Leg deze samen met de appel en mango op de spinazie. Strooi de pijnboom pitten erover. Serveer met lekker warm waldkornbrood. Terrine van spinazie, bospad destoelen en geroosterde paprika met basilicumroomsaus Voor de terrine: ca. 700 gram bladspinazie (diep vries) of 2 kilo verse spinazie 1 pot (ca. 500 gram) geroosterde paprika 750 gram gemengde bospadde stoelen (kastanjechampignons, oes terzwammen, e.d.) 7 eieren broodkruim peper en zout De spinazie ontdooien en met behulp van een keukenmachine fijn- snijden. Op smaak brengen met peper en zout. Voeg twee eieren toe en laat de machine nog even draai en. Pureer de geroosterde paprika met de andere eieren in de keukenmachi ne. Doe deze massa in een kom en roer er broodkruim door tot het een stevig mengsel wordt. De bospaddestoelen zoveel mogelijk heel laten. Alleen de grote padde stoelen en de oesterzwammen halve ren. Bak de paddestoelen vervolgens in een beetje olie en breng op smaak met peper en zout. Voeg van het vuur af twee eieren toe en meng dit goed. Bekleed een bakblik met bakpapier en stort heel voorzichtig beetje bij beetje eerst het paprikamengseldan de bospaddestoelen en vervolgens de spinazie in het bakblik. Strijk voordat je de volgende laag stort eerst de voorgaande glad met behulp van een spatel of lepel. In een oven met temperatuur van 180 graden Celsius in circa 1 uur afbakken tot de terrine stevig en veerkrachtig aanvoelt. Haal het bak blik uit de oven en laat de ongeveer 15 minuten uitdampen. Keer het bakblik om op een snijplankverwij der voorzichtig het bakpapier en laat de terrine verder afkoelen. Afgedekt met plasticfolie is de terrine zeker twee tot drie dagen in de koelkast houdbaar. De terrine moet wel warm geserveerd worden. Voor de basilicumroomsaus: 0,5 liter witte wijn 1 liter room peper en zout 2 bosjes basilicum 1 eetlepel pesto arrowroot of maïzena De witte wijn inkoken zodat de alco hol verdampt. Roompeper en zout toevoegen en tot een dikke saus laten inkoken. Basilicum fijn snijden en met de pesto toevoegen. Eventueel binden met arrowroot of maïzena. Risottoballetjes in rode tomatensaus Voor de risottoballetjes: 1 liter groentebouillon 4 sjalotjes 250 gram risottorijst (te koop bij delicatessenzaak of de betere super markt) 1 glas witte droge wijn (ca. 20 ml) 1 glas sinaasappelsap (ca. 20 ml) 50 gram parmezaanse kaas zout en peper paneermeel olie Fruit in een beetje olijfolie de fijnge sneden sjalotjes glazig. Voeg dan de rijst toe en bak dit mengsel even op een hoog vuur aan. Voeg dan genoeg bouillon toe tot de rijst onder staat. Laat dit onder regelmatig roe ren koken tot de bouillon verdampt is. Draai het vuur laag en voeg weer een beetje bouillon toe en roer weer tot het verdampt is. Herhaal dit tot de bouillon op is. Voeg dan het glas witte wijn toe en het glas sinasappel- sap en roer tot ook deze verdampt zijn. De rijst is nu gaar. Voeg van het vuur af de parmezaan se kaas toe en roer tot deze volledig door de risotto is gemengd. Laat de risotto afkoelen en rol er balletjes (doorsnee circa 4 cm) van. Wentel deze door het paneermeel. Frituur de risottoballetjes in hete olie goud bruin. Voor de tomatensaus: ca. 400 gram gepelde tomaten 1 deciliter room (slagroom of crème fraïche) peper en zout Pureer de tomaten in een keukenma chine of met behulp van een staaf mixer. Voeg de room toe en breng aan de kook. Breng de saus op smaak met peper en zout en eventu eel een beetje suiker. Crème brulée Ingrediënten: 4 deciliter slagroom 1 deciliter melk 1 vanillestokje 5 eierdooiers 60 gram suiker (wit) 60 gram suiker (lichtbruin) Meng de room en de melk en voeg het in de lengte doormidden gesne den vanillestokje toe. Breng dit mengsel voorzichtig aan de kook. Roer af en toe om aanbranden te voorkomen. Laat op een laag vuur nog circa 2 minuten koken. Laat dit mengsel afkoelen. Schraap de vanille uit de stokjes en meng dit door de room. Klop de eierdooier met de suiker schuimig. Voeg de lauwwarme room toe aan het ei/suiker-mengsel. Verdeel deze gele vla nu over vier kleine oven schaaltjes of soufflébakjes en zet die in een ovenschaal. Vul de ovenschaal met warm water tot het water halverwege de schaal tjes met vla komt. Zet nu de oven schaal in een voorverwarmde oven van 160 graden en bak ze in 20 tot 40 minuten gaar. De baktijd is afhankelijk van de hoogte van de schaaltjes. De vla is gaar als deze de stevigheid heeft van een pudding. Laat de bakjes in koelkast afkoelen bij voorkeur één nacht. Verdeel de lichtbruine suiker over de schaaltjes en brand deze onder een hete gril tot de suiker gecaramelli- seerd is. Het mooiste resultaat krijg je door de suiker met behulp van een brander, die je in elke doe-het-zelf winkel kunt kopente laten caramelliseren.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1999 | | pagina 28