1 mTOi Iil3XI6rUDi I6K 1 Nieuwe spelregels woonruimteverdeling huurwoningen op komst 1 MéÊ Mfe 'Êm u MM M MMM 1 W 1 NTp k HEILOO M wm* M mMr M m Openingstijden gemeente huis en publieksbalie Publieksbalies 19 januari gesloten Wat te doen met frituurvet en -olie na de feestdagen PAGINA 4 UITKIJKPOST - 5 JANUARI Regionale afspraken en spelregels woonruimteverdeling Noord-Kennemerland vanaf 14 januari In de raadsvergadering van maandag 10 januari 2000 staat op de agenda de vaststelling van de Huisvestingsverordening 2000 gemeente Heiloo. De raad neemt dan een besluit over regionale afspraken en spelregels woonruimteverdeling Noord- Kennemerland. Na de vaststelling treden de nieuwe regels in Heiloo 14 januari in werking. In dit artikel treft u informatie aan over de afspraken en nieuwe spelregels. Hoe werkt het woonruimteverdelingssysteem Als een huurwoning vrijkomt, komt deze in de Woningkrant te staan die gratis huis-aan-huis wordt bezorgd. Wie een woning ziet die past bij zijn huishouden en inkomen, vult de woonbon in en stuurt deze op naar een van de woningbouwcorporaties. De kandidaat die het meest voor de woning in aanmerking komt, krijgt de woning aangeboden. Weigert deze de woning, dan wordt de woning aangeboden aan degene die tweede op de lijst staat enzovoort. Let op! U hoeft zich voortaan niet meer in te schrijven als woningzoekende Voor woningzoeken den die vóór 14 januari 2000 al stonden ingeschreven, is het belangrijk om de toelichting te lezen onder "Overgangsregelingen". Doorstromers, starters en vestigers Er zijn drie soorten woningzoekenden namelijk doorstromers, starters en vestigers. Een doorstromer is iemand die langer dan een jaar in de regio Noord-Kennemerland woont en bij verhuizing een zelfstandige woning achterlaat. Een zelfstandige woning heeft met een eigen voordeur, een eigen toilet, badkamer en keuken en is geen recreatiewoning. Doorstromers zijn dus bijvoorbeeld woningzoekenden die: verhuizen van een huurwoning naar een andere huurwoning; hun koopwoning verkopen en naar een huurwoning verhuizen. Een starter is iemand die langer dan een jaar in de regio Noord-Kennemerland woont en bij ver huizing geen zelfstandige woning achterlaat. Voorbeelden van starters zijn: thuiswonende kinderen; bewoners van kamerverhuur. U bent ook een starter als u een woning zoektmaar buiten de regio woont. U heeft dan wel een economische of maatschappelijke binding aan Noord-Kennemerland. Vestigers zijn alle overige personen. Vestigers zijn dus bijvoorbeeld: woningzoekenden die korter dan een jaar in Noord-Kennemerland wonen; woningzoekenden die nu nog niet in Noord-Kennemerland wonen en ook geen economische of maatschappelijke binding hebben. Voorwaarden aan de woninggrootte Voor alle woningzoekenden geldt dat het aantal kamers van een woning moet passen bij het aan tal personen dat er gaat wonen. Als kamer worden geteld de woonkamer en de slaapkamers. Een woning is passend als het aantal kamers niet meer is dan het aantal personen in het huishou den plus twee. Een huishouden van drie personen kan dus woonbonnen insturen voor woningen tot en met vijf kamers. Op deze regel geldt een uitzondering voor woningen die duurder zijn dan f. 782 per maand. Woningen boven f. 782 mogen drie kamers meer hebben dan het aantal personen in het huis houden. Voorwaarden aan het inkomen Uiteraard is het belangrijk dat huurders hun woning kunnen betalen. Daarom is een tabel gemaakt waarin staat aangegeven welke huur past bij welk inkomen. Deze tabel geldt voor alle woningzoe kenden. Als huur geldt de rekenhuur. Dat is de "kale huurprijs" plus het deel van de servicekosten waar over huursubsidie mogelijk is. Rekenhuur netto inkomen per maand voor alleenstaanden netto inkomen per maand voor meerpersoons-hulshoudens tot f782,- tot f2.200,- tot f2.700,- van f782,- tot f874,- van f 1.900,- tot f2.800,- van f2.200,- tot f3.300,- vanaf f874,- minimaal 3x de maandhuur minimaal 3,5x de maandhuur Voorbeeld 1 Een alleenstaande met een netto inkomen van f 1.800,- kan reageren op woningen met een huur tot f 782,- Voorbeeld 2: Een alleenstaande met een netto inkomen van f 2.000,- kan reageren op woningen met een huur tot f 782,- maar ook op woningen van f 782,- tot f 874,- Voorbeeld 3: Een meerpersoonshuishouden dat wil reageren op een woning met een huur van f 900,- moet een netto inkomen hebben van minimaal f 3.150,- (3,5 maal f 900,-). Let op Woningzoekenden tot 23 jaar die een laag inkomen hebben en geen kinderen, kunnen alleen huursubsidie krijgen vcor woningen met een huur tot f 611,- Uitzondering 1: voorrang voor urgenten Soms doen zich situaties voor die alleen kunnen worden opgelost door verhuizing naar een ande re woning. Als de nood daarbij zo hoog is dat die andere woning er snel moet komen, kan een woningzoekende urgentie krijgen. Urgentie vraagt u aan in de gemeente waar u woont. Wie een urgentieverklaring krijgt, heeft absolute voorrang op andere woningzoekenden. Een urgentiever klaring geldt alleen voor de eigen woonplaats. De urgente moet eerst zelf drie maanden reageren op woningen in de eigen gemeente. Lukt het niet om zo een woning te vinden, dan bemiddelen gemeente en woningcorporaties. Zij bieden dan woningen aan, mogelijk in een van de andere regiogemeenten (in uitzonderingsgevallen). De regels voor urgenties zijn streng. Urgenten hebben niet de mogelijkheid een woning af te wij zen. Zij moeten de eerste aangeboden woning accepteren. Als zij dat niet doen vervalt de urgen tie. Het is niet mogelijk om alle situaties aan te geven waarin urgentie geldt. De gemeenten en woningbouwverenigingen kunnen meer informatie geven. Uitzondering 2: voorrang voor doorstromers die een goedkope huurwoning achterlaten Om er voor te zorgen dat goedkope huurwoningen vrijkomen, is er voorrang voor doorstromers die een goedkope huurwoning achterlaten. Om voor deze voorrang in aanmerking te komen moet een doorstromer minstens een jaar wonen in een huurwoning die goedkoper is dan f. 782,per maand en verhuizen naar een huurwoning die duurder is dan f. 874,per maand. Vanzelfsprekend moet het inkomen wel passen bij deze nieuwe huur. Zie hiervoor de huur/inko- menstabel. Ook het aantal kamers van de nieuwe woning moet passend zijn. Zie de uitleg onder "Voorwaarden aan de woninggrootte". Wie komt als eerste voor een woning in aanmerking Als voor een woning meerdere woningzoekenden een woonbon insturen, geldt vanaf 14 januari 2000 deze volgorde: Eerst aan de beurt komen urgenten; Daarna de doorstromers die een goedkope huurwoning achterlaten; Dan de overige doorstromers; Ven/olgens de starters; En tenslotte de vestigers. Binnen de groep urgenten gaat degene die het langst urgentie heeft voor. Bij de doorstromers komt degene met de langste woonduur als eerste in aanmerking voor de woning. Woonduur is de tijd die men op het huidige adres staat geregistreerd volgens de afde ling burgerzaken/bevolking van de gemeente. De reacties van starters worden op volgorde gelegd van hun leeftijd: de starter met de hoogste leeftijd gaat voor. Ook voor de reacties van vestigers geldt dat de vestiger met de hoogste leeftijd voor gaat. Bonus in de eigen gemeente (geldt niet voor Alkmaar) Voor alle gemeenten in Noord-Kennemerland, behalve Alkmaar, geldt dat woningzoekenden die reageren op een woning in hun eigen gemeente voorrang krijgen. Voor doorstromers wordt 1 jaar woonduur opgeteld bij hun werkelijke woonduur. Voor starters wordt 1 jaar leeftijd opgeteld bij hun werkelijke leeftijd. Labels Alle woningzoekenden kunnen in principe reageren op alle geadverteerde woningen, zolang ze maar voldoen aan de eisen voor het inkomen en de grootte van het huishouden. Maar er zijn woningen die specifiek geschikt zijn voor bepaalde groepen woningzoekenden, zoals senioren. De advertentie in de Woning krant is dan voorzien van het logo "55+". Alleen personen van 55 jaar of ouder mogen daarop reageren. Bij woningen voorzien van het logo S (starter) krij gen starters voorrang boven doorstromers. Woningen voor starters worden toegewezen op leeftijd en daardoor kan het voor jongere starters moeilijker zijn aan een woning te komen. Daarom bestaat er ook een label voor starters tot 23 jaar. Dit label wordt alleen gebruikt als gemeente en verhuurders vinden dat jonge starters in die gemeente anders te moeilijk aan bod komen. Ook deze woningen worden met een extra logo in de Woningkrant geadverteerd. Alleen starters tot 23 jaar mogen dan reageren. Overgangsregelingen Vanaf 14 januari 2000 is de inschrijving als woningzoekende vervallen. Ais u vóór 14 januari 2000 al stond ingeschreven als woningzoekende kan voor u een overgangsregeling gelden. Overgangsregeling voor doorstromers beëindigd Bij de invoering van het regionale woonruimteverdelingssysteem op 1 april 1997 is een over gangsregeling afgesproken voor doorstromers. Deze vervalt in Heiloo op 14 januari 2000. Voortaan geldt voor alle doorstromers dus de woonduur zonder bijtelling. Woonduur is de tijd die men op het huidige adres staat geregistreerd volgens de afdeling burger zaken van de gemeente. Wel blijft de bonus van 1 jaar voor de eigen gemeente van kracht. Overgangsregeling voor wie vóór 2000 starter was en vanaf 2000 ook starter is Starters worden vanaf 14 januari 2000 toegewezen op leeftijd. Het aantal maanden dat u vóór 14 januari 2000 al stond ingeschreven, telt vanaf 14 januari 2000 drie jaar lang nog mee, dus tot 14 januari 2003. Daarna geldt weer de echte leeftijd. Voorbeeld: u stond als woningzoekend ingeschreven sinds 18 oktober 1998. Op 14 januari 2000 staat u dus één jaar en twee hele maanden ingeschreven. Van 14 januari 2000 tot 14 januari 2003 wordt één jaar en twee maanden bij uw leeftijd opgeteld. Overgangsregeling voor wie vóór 2000 starter was en vanaf 2000 vestiger is Woningzoekenden die voor 2000 ingeschreven stonden en starter waren, kunnen door de nieuwe bepalingen vanaf 14 januari 2000 worden aangemerkt als vestiger. Dat geldt voor woningzoeken den die buiten de regio wonen en geen economische of maatschappelijke binding hebben aan Noord-Kennemerland. Zij konden zich tot 2000 in Noord-Kennemerland inschrijven omdat ze bij voorbeeld gepensioneerd zijn of langdurig werkloos. Vestigers worden toegewezen op leeftijd. Als u vestiger bent en vóór 14 januari 2000 al stond ingeschreven als woningzoekende, wordt vanaf 14 januari 2000 drie jaar lang de inschrijftijd (in hele maanden) opgeteld bij uw leeftijd. Deze regeling geldt dus tot 2003. Daarna geldt weer uw echte leeftijd. Meer informatie Dit artikel geeft een beknopt overzicht van de regels die zijn vastgelegd in de gemeentelijke huis vestingsverordening. Aan dit artikel kunt u daarom geen rechten ontlenen. Als u vragen heeft over het nieuwe systeem kunt u contact opnemen met een van de corporaties of de gemeente. Zij kunnen u ook adviseren op welke woningen u het beste kunt reageren. De adressen en telefoonnummers staan vermeld in de Woningkrant. Heeft u vragen over de Volkhuisvestingsverordening 2000 gemeente Heiloo dan kunt u contact opnemen met de afdeling /ROM, de heer P. van Dorsten, tel. 072- 535 67 54. De ochtend Tussen 08.00 en 12.30 uur zijn de publieks balies in het gemeentehuis geopend. U kunt terecht bij de balies Werk, Inkomen en Zorg (Welzijn), Burgerzaken, Bouwen en Wonen en bij de Receptie. Ook zijn we telefonisch bereikbaar onder nr. 072 - 535 66 66. De middag Tussen 12.30 en 16.30 uur kunt u alleen op afspraak terecht. Telefonisch zijn we tussen 12.30 en 16.30 uur wel bereikbaar. De avond Iedere maandagavond zijn de publieksbalies in het gemeentehuis geopend tussen 18.00 en 20.00 uur. U kunt terecht bij de balies Werk, Inkomen en Zorg (Welzijn), Burgerzaken, Bouwen en Wonen en bij de Receptie. Ook zijn we telefonisch bereikbaar. Let op! 19 januari 2000 zijn de publieksbalies gesloten in verband met een cursusdag. U kunt die dag geen rijbewijzen of paspoorten en dergelijke aanvragen. De receptie is uiter aard bemensd. Openingstijden Afvalbrengplaats De Afvalbrengplaats aan het Rosendaal 2 is geopend van maandag tot en met vrijdag tus sen 08.00 en 16.00 uur en iedere zaterdag tussen 09.00 en 12.00 uur. Telefonisch is de Afvalbrengplaats bereikbaar onder nr. 072 - 535 68 68. De Afvalbrengplaats aan het Rosendaal is alleen bedoeld voor inwoners van Heiloo. Medewerkers kunnen daarom om uw legiti matie (lees: paspoort, rijbewijs of identiteits kaart) vragen. Wat kunt u NIET bij de Afvalbrengplaats kwijt? Niet alle materialen kunt u bij de Afvalbrengplaats aan het Rosendaal kwijt. Voor bijvoorbeeld bielzen, autobanden en bouw- en sloopafval kunt u terecht bij de stortplaats van GP Groot, Boekelerdijk 13A te Alkmaar. Deze stortplaats is iedere eerste zaterdag van de maand tussen 08.30 en 12.30 uur geopend en maandag tot en met vrijdag tussen 07.00 en 16.00 uur. Bereikbaarheid buiten openingstijden in geval van spoed Voor spoedgevallen over het dagelijks onder houd is de gemeente ook buiten de reguliere openingstijden telefonisch bereikbaar. Het gaat hier om een proefperiode die duurt tot september 2000. Heeft u een spoedmelding, dan kunt u bellen met nr. 072 - 535 68 68. Buiten de reguliere openingstijden hoort u een boodschap op een antwoordapparaat. Luister goed naar dit bericht en spreek uw naam, adres, telefoonnummer en de aard van uw spoedeisende melding in. De dienstdoen de medewerker wordt na het inspreken van uw boodschap automatisch per semafoon gewaarschuwd. Hij belt u zo snel mogelijk terug. Let op! Bedenk vóór u buiten de reguliere opening stijden belt goed of uw melding écht spoed eisend is. Kan het tot de eerstvolgende werk dag wachten of niet? Levert hetgeen u wilt melden bijvoorbeeld een onveilige situatie op, spreek dan uw boodschap in op het ant woordapparaat. Als uw melding niet spoedei send is, bel dan de eerstvolgende werkdag op nr. 072 - 535 68 68. Let op! Woensdag 19 januari zijn de publieksbalies voor het publiek gesloten in verband met een cursusdag. Het gemeentehuis is wel telefonisch bereikbaar en ook als u een afspraak heeft kunt u gewoon terecht. Echter op deze dag kunt u geen rijbewijs of paspoort afhalen en ook bouwplannen en andere stukken die bij de publieksbalie ter inzage liggen kunt u dan niet inzien. Excuses voor het ongemak. Donderdag 20 januari kunt u weer terecht bij onze mede werkers van de publieksbalies. Na de feestda gen hebben we vaak frituurvet!- olie over. Deze plantaardi ge oliën en vet ten kunt u afge ven bij de Afvalbrengplaats van de gemeen te Heiloo. Zo voorkomt u extra verontreiniging van uw rolemmer. De afvalbrengplaats is gelegen aan het Rosendaal 2 (hoek Kanaalweg) en geopend van maandag t/m vrijdag van 08.00 tot 16.00 uur en zaterdag van 09.00 tot 12.00 uur. De oliën en vetten dient u wel af te geven in de aanschafverpakking, omdat men het ter plaatse niet kan overgieten. Raadhuisplein I Pb. I I850 AA Tel. Afd. Voorlichting 5356641. Gemeentehuis is open van 8.00 tot 12.30 uur Maandagavond van I8.00 tot 20.00 uur, tel. 5356666. f'"' i

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2000 | | pagina 4