De Egmonden Een wolk van een voorjaarsbloeier ■I Pieter Kooijman: 'Af en toe er even tussenuit, dat heeft een mens nodig" Bij Rabobank Reizen mag het zeggen Rabobank maas*- a .1 Activiteiten Egmond Agenda Open Huis Reis- gezichten Lezing Katja Staartjes P. Kramer geridderd Info over alcohol, drugs en gokken Ontregelende schrijfwedstrijd Starters spreekuur Een startende ondernemer kan best wat hulp gebruiken De tijd dat iedereen naar Frankrijk of Spanje ging is al lang voorbij. De vakantieganger heeft de wereldkaart goed bestudeerd en weet inmiddels dat er heel wat meer prachtige bestemmingen zijn. Vakantie is een buffet vol lekkernijen, een schilderspalet vol prachtige kleuren. Actieve vakanties met fietsen, wandelen, trekking, diepzeeduiken. Het kan even makkelijk als cultuur opsnuiven tijdens een stedentrip of een bezoek aan de archeologische opgravingen van Ephese in Turkije. Maar wie een heerlijke verwenvakantie met zon en vol pension wil, vindt dat eveneens in ons uitgebreide assortiment. In de Rabobank Vakantiekrant vindt u een selectie uit het totaalaanbod uit onze honderden gidsen. Weet u welke richting u op wilt, dan kunt u natuurlijk verder zoeken in gespecialiseerde gidsen. Bij Rabobank Reizen staan ervaren en deskundige reisadviseurs voor u klaar. Zij geven u suggesties, maken voorstellen en helpen u kiezen. Rabobank Reizen heeft inmiddels dertig jaar ervaring en een breed en betrouwbaar aanbod. Bovendien zijn onze adviseurs goed gedocumenteerd. Bijvoorbeeld met Toeristiek, waarin gedetailleerde informatie voor u kan worden opgezocht. Uiteindelijk gaat het er altijd om dat uw vakantie slaagt! Wie even bij Rabobank Reizen in Heilpo, Limmen of Castricum binnenloopt kan alvast een gratis vakantie-voorpret-pakket meenemen. Daarin treft u een kortingsbon voor een Dominicus Reisgids naar keuze. Bovendien maakt u kans, als u vóór 1 maart aanstaande reserveert bij Rabobank Reizen, uw reissom terug te verdienen tot een maximum van f 4.000,-. West-Kennemerland PAGINA 6 UITKIJKPOST - 2 FEBRUARI EGMOND - Katja Staartjes bereikte als eerste Nederlandse vrouw op 13 mei 1999 de top van de Mount Everest (8846 m). Op donderdag 17 februari houdt ze een lezing in de bibliotheek van Egmond aan Zee. Katja Staartjes beklom eerder al ber gen in de buurt van de Everest: in 1996 de Mera Peak (Nepal, 6476 m) en in 1998 de Cho Oyu (8201 m, do op vijf na hoogste berg ter wereld).Toen bereikte zij zonder extra zuurstof als eerste en die dag enige expeditielid de top. Terug in het basiskamp werd ze benaderd of «e meewilde naar de Everest met een Britse organisatie. Terug in Europa zocht ze een sponsor en ging zich voorbereiden. Ze nam deel aan een commerciële expeditie die in het voorjaar van 1999 de Everest via d^ zuidkant beklom. Bij dit topsucces hééft ze wel gebruik gemaakt van zuurstof en is ze ook flink hoogteziek geweest, waar ze in de lezing over vertelt. Ondersteund door dia's vertelt Staartjes over de Everest-expeditie en over haar boek 'Hoog spel'. Kaarten kosten f 10,- en zijn verkrijgbaar in de bibliotheek in Egmond aan Zee en bij de bibliotheken van Akersloot en Limmen. Aanvang van de lezing is 20.00 uur. De bibliotheek is te vinden op Torensduin 1 in Egmond aan Zee. EGMOND - Afgelopen zaterdag ont ving P. Kramer uit Egmond-Binnen, tij dens de receptie ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van voetbalver eniging Sint-Adelbert, een koninklijke onderscheiding als Lid in de Orde van Oranje Nassau. Krapier kreeg de onderscheiding van wege zijn jarenlange vrijwillige inzet voor de Egmondse gemeenschap, met name voor de vereniging Sint- Adelbert. Al vanaf de oprichting is Kramer lid van de voetbalclub en veer tig jaar lang speelde hij zelf actief mee. Bovendien heeft hij vanaf begin jaren zeventig altijd de (wedstrijd)velden geprepareerd en was hij dertien jaar lang grensrechter bij het eerste elftal. Kramer is nog steeds wedstrijdsecreta ris, lid van de Vut-ploeg voor onder- houds- en reparatiewerkzaamheden aan het clubgebouw en hij zet zich jaar lijks in voor de traditionele Adelbertveiling. Galerie Conny van Kasteel Tot 20 februari expositie van beelden van Iginio Balderi en schilderijen van Peter Royen aan de Noorderstraat 4 in Egmond aan Zee, te zien van donder dag tot en met zondag tussen 15.00 en 19.00 uur en na afspraak op tel. 072- 5067151. Gemeentehuis Expositie van kunstwerken en kera miek van Pieter en Hanneke Boersma, te zien op werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur aan de Zwartendijk 1 in Egmond aan Zee. Galerie Om de Noord Tekeningen, aquarellen, olieverfschil derijen en grafiek van Ewoud de Groot en anderen, te zien aan de Prinses Marijkestraat la in Egmond aan Zee van donderdag tot en met zondag van 12.00 tot 18.00 uur. EGMOND - Op verzoek van de gemeente Egmond houdt de Brijderstichting op dinsdag 8 februari een informatie-avond over alcohol, drugs en gokken. De avond wordt gehouden in dorphuis Hanswijk, Hanswijk 1 te Egmond aan den Hoef en begint om 20.00 uur. De avond is vrij toegankelijk voor iedereen die meer wil weten over deze onderwerpen. Ouders van kinderen in groepen 7 en b van de basisschool en van kinderen in de onderbouw van het voortgezet onderwijs worden in het bijzonder uit genodigd. Er wordt informatie vers trekt over trends in gebruik, soorten drugs en hun effect, verslaving, de reden waarom jongeren gaan gebrui ken en er worden tips en adviezen gegeven voor ouders. De avond sluit aan bij de lessen die de leerlingen van de groepen 7 en 8 van de Egmpndse basisscholen krijgen in het kader van het School Adoptie Plan. In de maanden januari en februari wor den de onderwerpen drugs, alcohol en gokken behandeld. ALKMAAR - Stichting De Kunst houdt een grootschalig literair project: De Ontregeling. Het project bestaat uit een voortraject met een scala aan acti viteiten verspreid over Noord-Holland. Een driedaags festival op 12, 13 en 14 mei vormt het hoogtepunt. Dit festival vindt plaats op ongewone locaties in Alkmaar. Eén van de activiteiten in het kader van het voortrajact is een schrijf wedstrijd. Deelnemers aan deze wedstrijd schrij ven een literaire tekst, geïnspireerd op het thema 'De Ontregeling'. Dit kan tot uiting komen in de inhoud. Je zult bij voorbeeld maar urenlang vastzitten in het verkeer, plotseling een dierbare verliezen, obsessioneel verliefd wor den, of de dupe worden van een com- putercrash. Het thema kan ook tot uiting komen in de vorm van de taal. In hoeverre kan een tekst ontregelend werken als de taal anders dan anders wordt gebruikt? Het is mogelijk om een verhalende tekst (proza), een gedicht (poëzie) of een dramamonoloog te schrijven. Maar deze drie literaire vormen, of twee ervan, kunnen ook gecombineerd wor den. Een deskundige jury selecteert de meest ontregelende, en kwalitatief beste teksten. De schrijvers presente ren deze teksten op het festival in Alkmaar. Daarnaast kunnen deze schrijvers voorlezen uit hun andere werk. De door de jury gekozen teksten worden bovendien uitgebracht op een cd, die te koop zal zijn op het festival en daar gepresenteerd wordt. De jury bestaat uit Martin van Amerongen (publicist en hoofdredacteur van De Groene Amsterdammer), Marlies Oele (uitgever) en Mariet Lems (dichter, literair consulent en docent schrijven). De tekst moet vóór 15 maart in vier voud worden gestuurd naar Stichting De Kftnst, ter attentie van Irene Scheltes en Sandra Schouten, Canada plein 4,1811 KE Alkmaar. In de linker bovenhoek van de enveloppe moet worden vermeld 'Schrijfwedstrijd'. Deelname staat open voor inwoners van Noord-Holland boven de 18 jaar, die niet eerder bij een officiële uitge verij gepubliceerd hebben. Per persoon mag één tekst worden ingezonden van maximaal 600 woorden (getypt, letter grootte 12). Eén van de vier exempla ren moet voorzien zijn van naam, adres, postcode, woonplaats, telefoonnummer en leeftijd. De andere teksten zijn ano niem (dit om optimale onpartijdigheid bij de beoordeling te garanderen). Meer informatie is verkrijgbaar op tel. 072-5127586. Donderdag 3 februari Nivon keramiek 09.30-11.30 Yoga 09.30-10.30 Yoga voor ouderen 09.30-11.30 Countryline dansen 13.30-14.30 Nivon stroverwerken 13.30-15.30 Paranormale geneesw. 14.00-17.00 Nivon schrijfgroep 20.00-22.00 Sjoelclub Heiloo 20W-22.00 Heilooër Bridge Club 20.00-23.00 Tarot 20.00-22.30 Franse les 17.00-19.00 Vrijdag 4 februari Pl.landsvr. volksdansen 09.30-11.00 NVVH damesbridge 09.30-11.30 Yoga voor ouderen 09.30-11.30 Paranormale geneesw. 08.30-12.00 Pl.landsvr. volksdansen 14.00-15.30 Beg.orkest v. NH 20.00-22.00 Nivon lezing 20.00-22.00 Zaterdag 5 februari geen activiteiten Zondag 6 februari NHK kindernevendienst Maandag 7 februari Nivon papierknippen 09.30-11.30 Nivon doe-middag 13.30-15.30 Rode Kruis welfare 14.00-16.00 Pl.landsvr. zang 14.00-15.30 NVVH kunstgeschiedenis 14.00-16.00 Kantklossen 14.00-16.00 Yoga 13.30-15.30 Sans Atout 20.00-23.00 Nivon aquarel 20.00-22.00 Falkland Toneel 20.00-23.00 EHK klaverjassen 20.00-22.00 Soc. Alleenstaanden 20.00-22.00 Praktijk handlezen 20.00-22.00 Dinsdag 8 februari Gymn. en turn ver. Heiloo 09.00-11.00 Countryline en volksdansenlO.OO-ll.OO Alliance Frangaise 08.45-11.45 Yoga voor ouderen 09.30-11.30 Nivon fimocursus 13.30-15.30 Oratoriumver. Nieuw Leven 20.00- 22.00 Nivon boekbinden 20.00-22.00 Heilooër Bridge Cllub 20.00-23.00 Nivon patchwork 20.00-22.00 Woensdag 9 februari Tekenen cursus 09.30-11.30 Alliance Frangaise 09.30-11.00 Astrologie 09.45-11.30 Yoga 09.15-11.15 Paranormale geneesw. 08.30-12.00 Tekenen cursus 13.30-15.30 Volksdansen 14.00-15.00 Vrije Academie 13.30-15.30 Handlezen 14.00-16.00 Nivon kunstgeschiedenis 20.00-22.00 Nivon papiertechnieken 20.00-22.00 Falkland Toneel 20.00-23.00 Belasting adviseurs verg. 19.30-22.00 Rotaryclub 19.00-21.00 Vrije Academie 19.30-21.30 Yoga 19.45-21.45 De eerste tekenen die het voorjaar aan kondigen, lijken elk jaar sneller te komen. Sneeuw of geen sneeuw, ijs of geen ijs, de toverhazelaar bloeit. Ook de gewone hazelaar is zo'n doorzetter, net als de winterjasmijn. Maar de gele kornoelje spant de kroon met zijn gele 'bloeiwolken'. Daarom is deze verko zen tot plant van de maand februari. Afhankelijk van de weersomstandighe den breken de bolronde knoppen van de gele kornoelje (cornus mas) alvanaf februari los. Uit elke knop komt een klein schermpje met gele bloempjes. Individueel stellen de bloemetjes wei nig voor, maar door de overweldigende hoeveelheden is de gele kornoelje rond deze tijd dé blikvanger. Pas enige tijd na het verwelken van de laatste bloe metjes, ontvouwen zich de smalle, klei ne bladknopjes. Snel vormt de gele kor noelje zich om tot een imposante, groe ne heester. Na de zomer heeft dé gele kornoelje nog meer te bieden. Overal in de struik verschijnen dan smakelijk uitziende vruchten. Vanaf september rijpen de twee centimeter grote, rode vruchten en vallen ze in grote hoeveelheden van de struik. Nu kunnen ze verwerkt wor den tot sap, gelei en jam. Geplukte vruchten zijn met hun wrange smaak alleen maar teleurstellend. Wacht met oogsten totdat de vruchten echt zijn gevallen en laat ze dan rustig nog een weekje narijpen. Thuis in de stad Mooie, bijzondere en vruchtenleveren- de planten stellen vaak veel eisen. De gele kornoelje is hierop een goede uit zondering. Hij is niet gevoelig voor vorst, wind, schaduw, droogte of ziekten en plagen. De beste resultaten worden bereikt in een kalkhoudende bodem, maar dit is slechts een pré. Aangezien gele kornoelje in de loop der jaren tot zes meter hoog kan wor den, is hij ook uitstekend te 'trainen' als boom. Verwijder hiervoor alle takken bij de grond, op de dikste en meest rechte na. Bind deze hoofdtak aan een tonkin- of bamboestok en knip in de loop van de jaren steeds de onderste paar zijtakken af. Zo ontstaat vanzelf een stevige, rechte stam met daarboven een voile kroon. Ook kunt u alle zijtak ken laten zitten om een zuil- of een piramidevorm te kweken. Aangezien de gele kornoelje weinig gevoelig is voor (lucht)vervuiling, voelt hij zich uitstekend thuis in een stads tuin. Het lijkt bovendien wel of zijn groeisnelheid daarop is aangepast. U hoeft niet bang te zijn dat u binnen de kortste keren in de schaduw van uw boom zit. De gele kornoelje verdraagt snoei goed. Bovendien gaat een flinke snoei niet snel ten koste van de mooie bloei. Door deze eigenschappen is de gele kornoelje ook uitermate geschikt voor een al dan niet strakke haag. Om hem mooi vol te krijgen is de ideale plantaf- stand 80 centimeter. Door de geringe groeisnelheid duurt het even tot hij vol doende hoog is, maar dan heeft u ook een zeer duurzame haag. En bovendien hoeft een langzame groeier natuurlijk minder vaak te worden geknipt. Goede buren voor de kornoelje De toverhazelaar en de winterjasmijn zijn ook vroege, gele bloeiers. Van haze laars is een enorme verscheidenheid in de handel: van kronkel- tot boomhaze laar. De gewone hazelaar, corylus avel- lana, hangt vol met gele 'rupsen', de katjes. De kronkelhazelaar (corylus avellana contorta) heeft, in tegenstel ling tot de gewone hazelaar, sterk gedraaide takken. Daarom wordt hij ook wel kurkentrekkerhazelaar genoemd. De recht naar beneden han gende katjes steken mooi af tegen de warrig gedraaide takken, ook op de vaas. De bloei van de toverhazelaar (hama- melis) is zeer apart. Overal zitten klei ne bosjes met 'verkreukelde', felge kleurde strookjes. Er zijn enorm veel soorten in de handel, allemaal geel tot rood bloeiend van januari tot maart. Een enkele toverhazelaar bloeit al vóór de jaarwisseling. Net zoals alle voorgaande planten bloeit de winterjasmijn (jasminum nudiflorum) naakt. Dat wil zeggen dat hij bloeit voordat het blad zich ont vouwt. Deze winterjasmijn heeft overi gens niets te maken met de boerenjas- mijn. Het is namelijk een klimheester met lange harde takken en weinig, klei ne blaadjes. De plant bloeit, afhankelijk van het weer, de hele winter door met gele bloemetjes. Voor onderbeplanting van deze strui ken is de vaste plant helleborus foeti- dus een uitstekende keuze. Het is een soort nieskruid. Het diep ingesneden blad is wintergroen en de bloemetjes zijn geelgroen. Hij groeit het best onder dezelfde omstandigheden als de gele kornoelje: op een licht kalkhoudende grond in de halfschaduw. Een ideale combinatie, die met een aantal groepjes narcissen het voorjaar geel aankondigt. Gele kornoelje, plant van de maand februari. Weet u dat 75 van alle Nederlanders bij pensionering niet een pensioen heeft van 70 van het laatst genoten loon? Hoe zit dat bij u Natuurlijk heeft u 'iets geregeld voor later' Maar is dat voldoende? Onze adviseurs zullen dat graag samen met u op de rij zetten. Resultaat, een gedegen advies, afgestemd op uw persoonlijke situatie. Dat geeft ude zeker heid op de vraag of uw pensioen goed is geregeld. Dat is een kwestie van secuur vergelijken, samen met de Rabobank. i In de Pensioen Wijzer hebben onze deskundigen hun kennis op pensioengebied gebundeld. U kunt dit handige boekje opvragen bij uw adviseur zakelijke markt of bij uw financieel- adviseur van Rabobank West-Kennemerland. Maar we zouden natuurlijk de Rabobank niet zijn, als we niet een stapje verder zouden gaanBel voor een afspraak of voor de PensioenWijzer met ons segment bedrijven, 0251 - 66 27 30, of met ons segment Financieel Advies, 0251-66 26 10. n Een bedrijf starten doe je niet van de ene dag op de andere. Je denkt erover, je maakt plannen, je laat je adviseren. Je oriënteert je op de markt, op huisvesting, op logistiek. Vroeg of laat kom je bij q,en bank terecht. Voor de financiering, het betalingsverkeer of verzekeringen. Paul van Uitert is onze starterscoördinator. Hij heeft een helder advies voor iedereen met plannen voor een eigen bedrijf. Maak vrijblijvend een afspraak. Hij vertelt u graag de voordelen van het Rabobank Starters Arrangement, maar ook over zaken die u bij de start moet regelen en waar u dat het beste kunt doen. Paul van Uitert houdt de derde donderdag van iedere maand een spreekuur voor starters, 's Middags van 16.00 tot 17.00 uur op kantoor Westerweg te Heiloo, 's avonds van 18.30 tot 19.30 uur op kantoor Dorpsstraat te Castricum. Maak even een afspraak via 0251 - 66 27 30, dan weet u zeker dat hij tijd voor u heeft. Het team van Rabobank Reizen bestaat uit vijf ervaren reisadviseurs. Dat zijn Trees Beelen en Marcel Rozing op kantoor Dorpsstraat te Castricum, Madeion Balfoort en Saskia Kramer op kantoor Westerweg te Heiloo en Lydia Smit op kantoor Kerkweg te Limmen. Over enige tijd gaat hij naar zn tweede huis in Javea, provincie AlicanteSpanje. Alleen maar een campingvlucht verontschuldigt hij zich. Pieter Kooijman is een druk bezet man. Het meest met het gelijk namig automobiel bedrijf. Daarnaast heeft hij echter de nodige nevenfuncties. "Ik kan daar goed mee omgaan zegt hij zelf. Het levert niet echt veel stress op Pieter Kooijman gaat een keer of drie, vier per jaar op vakantie. Meestal korter, maar eens per jaar een langere periode. We kijken graag wat er op de wereld te koop is. We waren in Thailand, het Midden Oosten, Afrika, de Verenigde Staten. Ik houd niet echt van steden en een strandmens ben ik al hele maal niet. Ik houd meer van de natuur in de binnen landen. Een goed hotel op een mooie plek, als uitvals basis om te wandelen en tochten per auto te maken Gambia heeft hem erg aangesproken, maar ook als cultuurschok ervaren. "Maar als je ziet hoe vrolijk die mensen zijn, terwijl ze zo weinig hebben, dan is dat een groot verschil met onze eigen dagelijkse maatschap pij Tegenwoordig moet je er heel tijdig bij zijn om de bestemming van je keuze te reserveren. "De mensen van Rabobank Reizen kennen onze wensen, maar bezitten ook de deskundigheid om gelijkwaardige alternatieven aan te dragen. Al dat gesnuffel in reisgidsen heb ik wel gehad. Ik vraag de reisadviseur om wat suggesties. Daar komen vaak verrassende bestemmingen uit en daar houd ik wel van. De hele afhandeling laat ik dan aan de adviseur over, dan komt het prima voor elkaar Bij het vertrek meldt Kooijman nog even een erva ring uit Gambia: We vierden onze vijfentwintigjarige bruiloft. Op onze kamer stond champagne klaar, met glazen, en een flinke fruitmand. Attent van de Rabobank. Dat was klasse!Hij geniet er nu nog van als hij dat vertelt. Kantoren: Dorpsstraat 62 te Castricum, Kennemerstraatweg 143 en Westerweg 244 te Heiloo, Kerkweg 2 te Limmen en M.L. Kingstraat 18 te Akersloot Postadres: Postbus 289, 1900 AG Castricum Telefoonnummers: U kunt ons bereiken via ons centrale nummer 0251 -66 25 00 Maar ook rechtstreeks één van onze segmenten: Bedrijven Castricum 0251 -66 27 30 Cliënten Advies Castricum 0251 -66 25 00 Financieel Advies Heiloo 0251 -66 26 10 Huis Hypotheekadvies 0251 -66 26 00 Beleggingen Heiloo 0251 -66 26 10 Verzekeringen 0251 -66 26 30 Reizen-Castricum 0251 -66 27 60 Reizen-Heiloo Westerweg 0251 -66 27 00 Reizen-Limmen 0251 -66 26 50 Een greep uit onze Reisorganisaties Arke Reizen Boeren Wendel Bureau Britain Bureau Scandinavia Center Pares Cycletours Eurocamp Evenements Reizen Frantour Holland Cruise Centre Holland International Hotelplan Isropa Reizen De Jong Intra Vakanties NBBS Reizen Neckermann Reizen NS Travel Group Oad Reizen P&O Ferries Scandinavian Seaways Sindbad Reizen SRC Cultuurvakanties Stena Line Sudtours Sunair Travel Trend Unitravel Vrij Uit Zeetours Cruises

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2000 | | pagina 6