Wet voorkeursrecht gemeenten van toepassing op gebied 'Zandzoom' m Bevolkingsonderzoek borstkanker in Heiloo Gemeentelijke heffingen 2000 PAGINA 4 UITKIJKPOST - 22 MAART G> HEILOO Gemeente eerste recht van koop van grond Ontwikkelingen maakten aanwijzing voorkeursrecht noodzakelijk Het college van burgemeester en wethouders heeft de gemeenteraad voorgesteld om per celen grond in het gebied de 'Zandzoom' aan te wijzen als gronden waarop de Wet voor keursrecht gemeenten (Wvg) van toepassing is. Dit houdt in dat ruim vijfhonderd eigenaren van percelen bij eventuele verkoop de grond eerst aan de gemeente Heiloo te koop moe ten aanbieden.Heeft de gemeente Heiloo géén interessedan is gedurende een bepaalde periode verkoop aan een andere gegadigde toegestaan. De aanwijzing is wet telijk in werking getreden op 17 februari jl. Eigenaren van percelen ontvingen een aange tekende brief van de gemeente in de bus met de boodschap dat eigen grond eerst aan de gemeente aangeboden dient te worden. Het gemeentebestuur van Heiloo voelde zich genoodzaakt om gebruik te maken van de Wet voorkeursrecht gemeenten om de - geplande ontwikkeling van de woningbouwlo catie 'Zandzoom' mogelijk te maken. Door speculatie met grond wordt de grondprijs opgedreven waardoor de woningbouwtaak- stelling van de gemeente in gevaar komt. Dit is in het licht van het algemeen belang geen gewenste situatie. Vorig jaar is de Structuurvisie 'Zandzoom' gepresenteerd en konden belanghebbenden reageren. Sinds die tijd is de belangstelling voor het (ver)kopen van grond vanuit winst oogmerk sterk toegenomen. De aanwijzing loopt vooruit op het tot stand komen van het ontwerp-bestemmingsplan 'Zandzoom'. Zij geldt maximaal acht weken en vervalt wanneer de gemeenteraad binnen deze termijn géén besluit neemt. Woensdag 23 februari jl. vond een informatie bijeenkomst plaats over de toepassing van de Wet in motel Golden Tulip. Belanghebbenden waren hiervoor uitgenodigd. Ook kon gebeld worden naar een speciaal telefoonnummer dat ingesteld was voor het beantwoorden van vragen die de aanwijzing oproept. Maandag Gewijzigde vaststelling bestemmingsplan Zuid-Oost lil Burgemeester en wethouders van Heiloo maken ingevolge artikel 25 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat de gemeenteraad in zijn vergadering van 6 maart 2000 het bestemmingsplan Zuid-Oost III gewijzigd heeft vastgesteld. Een van de wijzigingen is de beperking van de maximale (goot)hoogte van de te bouwen woningen. Het gewijzigde vastgestelde bestemmings plan heeft met name betrekking op het Oosterbos (zowel het openbare recreatieve bos als het te realiseren particuliere woon- bos), gelegen aan de zuidoostzijde van de gemeente. Ter inzage Het gewijzigde vastgestelde bestemmings plan ligt met ingang van 23 maart 2000 gedu rende vier weken voor een ieder ter inzage bij de publieksbalie Bouwen en Wonen in het gemeentehuis. Openingstijden zijn van maan dag tot en met vrijdag tussen 08.00 en 12.30 uur en ieder maandagavond tussen 18.00 en 20.00 uur. 's-Middags kunt u terecht na telefo nische afspraak, telefoonnummer (072-) 535 67 46. Ook kunt in de openbare bibliotheek aan het Malevoort terecht. Indienen van bedenkingen Gedurende de genoemde termijn kan een ieder, die tijdig zijn zienswijze tegen het ont werp-bestemmingsplan kenbaar heeft gemaakt bij de gemeenteraad, alsmede belanghebbenden die kunnen aantonen dat ze redelijkerwijs niet in staat zijn geweest hun zienswijze bij de gemeenteraad kenbaar te maken, bedenkingen tegen het vastgestelde bestemmingsplan inbrengen bij Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Gelijke bevoegdheid komt toe aan een ieder die bedenkingen heeft tegen de door de gemeenteraad bij de vaststelling van het plan aangebrachte wijzigingen. De bedenkingen moeten worden gericht aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, Postbus 123, 2000 MD Haarlem. 28 februari was er ook nog een inloopavond georganiseerd. Tegen het voorstel van het college aan de gemeenteraad om percelen grond aan te wij zen, konden belanghebbenden hun zienswij ze schriftelijk aan de gemeenteraad kenbaar maken vóór 8 maart a.s. Om de toenemende speculatie een halt toe te roepen en met medewerking van de provincie heeft het gemeentebestuur van Heiloo beslo ten gebruik te maken van de Wet voorkeurs recht gemeenten. Veel gestelde vragen Het gebruik maken van de Wet voorkeurs recht gemeenten heeft veel vragen opgeroe pen bij belanghebbenden. Dit is begrijpelijk. Veel vragen zijn gesteld en grotendeels beantwoord tijdens de informatiebijeenkomst, inloopavond, aan de telefoon of bij bezoek aan het gemeentehuis. Hieronder volgen de meeste gestelde vragen en antwoorden op een rij: 1Is er sprake van bedrijfsschade als gevolg van de Wet voorkeursrecht gemeenten? Er is geen sprake van bedrijfsschade. Indien de eigenaar geen plannen tot verkoop heeft, is er niets aan de hand. Indien de eigenaar de grond aan de gemeente te koop aanbiedt, geldt, indien partijen het niet eens worden over de prijs, de waarde volgens het vrije eco nomische verkeer. 2Wat is de totale oppervlakte van het voorkeursrechtgebied? 187 hectare. 3. Is het erfrecht (bijvoorbeeld testament) uitgesloten van het voorkeursrecht? Dienen de nabestaanden de eigendom men (direct) aan te bieden aan de gemeente? En wat als de eigendommen verkocht worden aan de kinderen? De eigenaar kan, zonder dat de percelen eerst aan de gemeente moeten worden aangeboden, zijn eigendommen, die onder het voorkeursrecht vallen, aan de nabestaanden in de eerste of tweede graad verkopen. Indien de kinderen eige naar worden, geldt het voorkeursrecht wel voor hen. 4. Waarom is voor veel particuliere woningen het voorkeursrecht gevestigd? Het voorkeursrecht is in eerste instantie gevestigd op vrijwel alle percelen in de "Zandzoom", dus ook op de particuliere percelen. Wel ligt er thans een gewijzigd B W voorstel aan de raad om de percelen met een woonbestemming, die aan bepaalde criteria voldoen (zoals de grootte van het perceel en de ligging) uit het voor keursrecht te halen. 5. Het meest zuidelijke gedeelte van het Zandzoomgebied wordt pas rond 2010 ontwikkeld. Het voorkeursrecht is van toepasing tot ongeveer 2005: wat is dan de zin ervan? De gemeente heeft, vanaf het BenW besluit van 15 februari jl., ongeveer 6 jaar de tijd om de benodigde planologische procedures te voeren. Indien uiteindelijk het bestemmingsplan door de raad wordt vastgesteld, geldt het voorkeursrecht voor onbepaalde tijd. 6. Hoe wordt de prijs bepaald? Indien een perceel aan de gemeente te koop wordt aangeboden, proberen partij en in eerste instantie door middel van onderhandelingen het eens te worden over de prijs. Indien dit niet lukt, kan de rechtbank een deskundige benoemen, die het perceel taxeert. Bij de taxatie wordt de waarde in het vrije economische verkeer gehanteerd. 7. Is de behoefte aan een woning/perceel grond ter uitvoering van een bestem mingsplan een reden om te onteigenen? Een geldend bestemmingsplan is de basis voor onteigening en onteigening op ter mijn is dan ook niet uitgesloten. Het is wel een uiterste middel van de gemeente. Overigens heeft de gemeente in het verle den nog nooit onteigend. 8. Hoe lang blijft het voorkeursrecht van kracht? De gemeenteraad moet het besluit van het college over het instellen van de Wvg bin nen acht weken bekrachtigen. Vervolgens moet het college van burgemeester en wethouders binnen twee jaar na het raads besluit een ontwerp-structuurplan voor het gebied 'De Zandzoom' ter inzage leggen. Dit structuurplan moet de gemeenteraad dan binnen 5 maanden vaststellen. Daarna heeft de gemeente twee jaar de tijd om een ontwerp bestemmingsplan ter inzage te leggen. Deze termijn kan met één jaar worden verlengd. Uiteindelijk moet het bestemmingsplan dan binnen een termijn van vijf maanden door de gemeenteraad, nadat het ter inzage heeft gelegen, vastge steld worden. In totaal is sprake van een termijn van 5 tot 6 jaar voordat alle plano logische procedures zijn doorlopen. Na de vaststelling van het bestemmingsplan geldt het voorkeursrecht voor onbepaalde tijd. 9. Is het voorkeursrecht van toepassing op percelendie op dat moment al te koop stonden of waarvoor zelfs al een voorlo pige koopovereenkomst is gesloten maar nog niet notarieel zijn getranspor teerd? Ja. Om niet onder het voorkeursrecht te vallen moet de koopovereenkomst nota rieel zijn vastgelegd of moet het notarieel transport hebben plaatsgevonden vóór de inwerkingtreding van het voorkeursrecht. W.Zijn de aangetekende brieven die niet zijn ondertekend rechtsgeldig? Ja, deze brieven zijn rechtsgeldig, aange zien de brieven aangetekend zijn afgele verd en in ontvangst zijn genomen. Door een aangetekende brief te accepteren, hebt u kennis kunnen nemen van de inhoud van de brief. Bovendien staat de naam van de afzender, waaronder die van de burgemeester, eronder. Het is voor de ontvanger overduidelijk van wie deze brief afkomstig is. Overigens is de inwerkingtre ding van de Wvg niet afhankelijk van het al dan niet in ontvangst nemen van de brie ven maar van de publicatie in de Staatscourant. Van 21 maart tot en met half mei 2000 wordt in de gemeente Heiloo het tweejaarlijkse bevolkingsonderzoek naar borstkanker gehouden onder vrouwen van 50 tot en met 75 jaar. De unit komt naast het Cultureel Centrum "De Beun" te staan, Willibrordusweg 2,1851 HB te Heiloo. Alle vrouwen die in aanmerking komen krijgen ongeveer twee weken voor het onderzoek een persoonlijke, schriftelijke uitnodiging thuis om in een speciale, verplaatsbare onderzoekswagen röntgenfoto 's van de bor sten te laten maken. Deelname aan het bevol kingsonderzoek is gratis. Waarom dit borstonderzoek Borstkanker is in Nederland de meest voorko mende vorm van kanker bij vrouwen. Landelijk wordt deze iiekte bij ongeveer één op de tien vrouwen in haar leven vastgesteld. Door borstkanker met behulp van röntgenfo to 's in een zo vroeg mogelijk stadium op te sporen, wordt de kans op genezing aanzien lijk groter. Bij vroeg opsporing is ook vaker een borstsparende behandeling mogelijk in plaats van een borstamputatie. Een goed georganiseerd bevolkingsonderzoek is op dit moment de enige manier om de sterfte door borstkanker terug te dringen. Uitnodiging per post Bent u een vrouw in Heiloo in de leeftijds groep van 50 tot en met 75 jaar? Dan krijgt u twee weken voordat u aan de beurt bent een schriftelijke uitnodiging. In deze uitnodiging staan datum, tijdstip en de plaats vermeld waar het onderzoek plaatsvindt. Ook staat in de uitnodiging een informatienummer dat u kunt bellen als u vragen heeft, als u zich wilt afmelden voor het onderzoek of om de geplande afspraak te verzetten. Dit nummer is voor Heiloo (072-) 512 81 83. U kunt bellen van maandag tot en met vrijdag tussen 09.00 en 12.00 uur en tussen 14.00 en 16.00 uur. Onderzoekswagen in Heiloo De onderzoekswagen is ingericht met een wachtkamer en heeft drie kleedkamers en een onderzoeksruimte. Het onderzoek duurt ongeveer twintig minuten en vindt plaats tus sen 09.00 en 16.00 uur. Vrouwelijke laboranten Als u deelneemt aan het onderzoek, dan wordt u uitsluitend geholpen door vrouwelijke laboranten, die hier een speciale opleiding voor hebben gevolgd. Met een foto-apparaat (de mammograaf) worden van beide borsten röntgenfoto 's gemaakt. Als u voor de eerste keer deelneemt aan het onderzoek, dan wor den er vier foto 's gemaakt, twee per borst. Tijdens de vervolgrondes worden meestal twee foto 's gemaakt, één foto per borst. De laborante bekijkt of de foto 's goed gelukt zijn. Het kan gebeuren dat een foto om tech nische redenen opnieuw gemaakt moet wor den. Sommige vrouwen ervaren het onder zoek als gevoelig of pijnlijk. Dit hangt vooral af van de mate van druk die wordt uitgeoe fend en van de gevoeligheid van de borsten. Het is belangrijk dat u zelf tegen de laborante zegt als het te gevoelig wordt. Röntgenstraling zeer gering Om de borstfoto 's te maken is maar heel weinig röntgenstraling nodig. Straling die bij dit onderzoek gebruikt wordt is zeer gering. De mogelijkheid om met röntgenfoto 's heel kleine afwijkingen te ontdekken weegt ruim schoots op tegen het risico van de straling. Meer informatie Voor meer informatie kunt u van maandag tot en met vrijdag tussen 09.00 en 12.00 uur en tussen 14.00 en 16.00 uur bellen met telefoonnummer (072-) 512 81 83. In week 13 (maandag 27 tot en met vrijdag 31 maart) verzendt de gemeente Heiloo de aanslagen gemeentelijke heffingen 2000. Net als voorgaande jaren gaat het om een combinatie-aanslag van onroerendezaakbe- lastingen, rioolafvoerrecht, afvalstoffenheffing en hondenbelasting. Voor de meeste huishou dens en bedrijven zijn dat alle gemeentelijke heffingen voor 2000. De aanslagen grafrech ten c.a., toeristenbelasting, reinigingsrechten voor 1100-1 iter containers en correcties wor den apart verzonden. Nieuw is dat de gemeente Heiloo met ingang van 2000 ook eigenaren van woningen en/of bedrijven in aanbouw betrekt in de onroeren- dezaakbelasting. Lokale lastenvermindering In 2000 is de lokale lastenvermindering, ook wel "de Zalmsnip" genoemd, weer van toe passing. Dit betekent, dat alle huishoudens, die op 1 januari 2000 over zelfstandige woon ruimte beschikten, in aanmerking komen voor een korting van 100,00 op de aanslag. De lokale lastenvermindering staat apart op de aanslag vermeld. Bedrijven komen niet voor deze vermindering in aanmerking. Het gaat hier om een Rijksmaatregel voor vermindering van de lokale belastingen en behoud van koopkracht. Let op! Als u zelfstandig een ruimte bewoont, die wel als woonruimte is geregistreerd, maar waar voor geen aparte aanslag wordt opgelegd, (zoals bij verzorgingstehuizen en kamerbewo ning) dan kunt u in sommige gevallen ook aanspraak maken op de 100,00 lastenver mindering. In alle bekende gevallen gaat de gemeente over tot uitbetaling. Als u denkt dat u ook recht heeft op deze uit kering, maar u heeft geen aanslag ontvangen of de vermindering is niet op de aanslag ver meld, dan kunt u dit telefonisch of schriftelijk melden bij de afdeling Financiën. Bijsluiter Bij de aanslag vindt u een bijsluiter, waarin staat vermeld welke belastingen en bedragen u op uw aanslag kunt tegenkomen. De bijslui ter is dit jaar ook voorzien van een korte toe lichting over de besteding van de belasting gelden door de gemeente Heiloo. Automatische incasso Als u geen gebruik maakt van de mogelijk heid tot het betalen via een automatische incasso, dan kunt u de gemeente hiervoor machtigen via de bij de aanslag meegezon den machtigingskaart. Of u kunt het onder staand voorbeeld invullen en opsturen naar de gemeente Heiloo, Antwoordnummer 1525, 1850 VB te Heiloo. Een postzegel plakken is niet nodig. Meer informatie Voor meer informatie over de gemeentelijke belastingen kunt u terecht bij publieksbalie 3. Openingstijden zijn van maandag tot en met vrijdag tussen 08.00 en 12.30 uur en iedere maandagavond tussen 18.00 en 20.00 uur. Telefonisch kunt u terecht tussen 08.00 en 16.30 uur op telefoonnummer (072-) 535 66 19 en 535 66 20. Machtigingskaart Raadhuisplein I Pb. I I850 AA Tel. Afd. Voorlichting 5356641. Gemeentehuis is open van 8.00 tot12.30 uur Maandagavond van I8.0Q tot 20.00 uur, tel. 5356666. Informatierubriek gezamenlijke ban istbank ;o n Ondergetekend® wordt vooraf op de hoogte gesteld van het moment waarop afschrijving bij benadering zal plaatsvinden. - invullen in hoofdletters Ondergetekende verleent hierbij tot wederopzegging machtiging aan Gemeente Heiloo om van zijn/haar hierondergenoemde (giro-)rekening bedragen af te schrijven wegens Bankrekeningnr Naam en voorletters Adres Postcode en plaats Relatienummer Girorekening j Postbank 4 Ondergetekende verklaart zich akkoord met de regeling zoals in de bijgevoegde brief is vermeld Datum Handtekening

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2000 | | pagina 4