Stichting Vrienden van de Beun Heilooër Harmonieorkest Caecilia Bibliotheek Heiloo Stichting Jeugd Theater Heiloo Een ongeluk zit in een klein hoekje Atletiekvereniging wins Muziekvereniging Eensgezindheid UITKIJKPOST - 6 SEPTEMBER - PAGINA 14 Theater de Beun heeft een belangrijke plaats in het sociaal- culturele leven in Heiloo. In de Beun worden voorstellingen gegeven door de Filmliga en Cinescoop, door de amateur verenigingen in Heiloo zoals Falkland, de Heilooër Operette Vereniging, Caecilia, Pridini en Jeugd Theater Heiloo. Bovendien'zijn er in theater de Beun voorstellingen door beroepsartiesten. De programmacommissie van de Beun selecteert uit het lan delijk aanbod van de impressa- rio's voor het winterseizoen ruim een dozijn voorstellingen. Er wordt een boekje gedrukt waarin alle voorstellingen wor den opgenomen. Het wordt in mei samen met de Uitkijkpost huis-aan-huis bezorgd in Heiloo en omgeving. In het boekje zit een bestelformulier voor de voorstellingen door beroepsar tiesten. Wie een 'ja-nee sticker' op de brievenbus heeft, kan het boekje afhalen bij het gemeente huis of de bibliotheek. Alle organisatorische activiteiten rond de Beun worden gedaan door vrijwilligers. Toch is het, ondanks al deze gratis hulp, niet mogelijk om de voorstellingen kostendekkend te geven. Dat kan ook niet opgelost worden door de prijzen van de voorstellingen te verhogen. De gemeente subsi dieerde het tekort, maar als uit komst van de discussie in de gemeenteraad over Kerntaken is de subsidie op beroepsvoorstel lingen vervallen en dreigde deze vorm van cultuur uit Heiloo te verdwijnen. Een paar mensen vonden dat jammer en namen het initiatief om de Stichting Vrienden van de Beun op te richten. Dankzij publi citeit in deze krant en gerichte acties zijn er nu ruim vijfhonderd Vrienden die jaarlijks minimaal f 25,- bijdragen. Daarnaast zijn er vijftig bedrijven die met een donatie van f 100,-, per jaar 'Steunpilaar' zijn van de Beun. Met deze enorme steun in de rug heeft de stichting bij de gemeente opnieuw een subsi dieaanvraag ingediend voor uit breiding van het cultuuraanbod in theater de Beun. In de kraam van de Stichting Vrienden van de Beun op de Uitmarkt vindt u programma boekjes waarin u het geva rieerde aanbod voor komend theaterseizoen kunt zien. Er is ook informatie verkrijgbaar over de Vrienden van de Beun. Reeds bestelde kaarten zijn vanaf maandagmiddag 4 september bij de kassa van de Beun af te halen. Vanaf september is theater de Beun rookvrij. Roken kan buiten, onder de luifel. Houd je van muziek en lijkt het je leuk om in een groep samen te spelen? Dan is het Heilooër Harmonieorkest Caecilia mis schien iets voor jou! Dit jaar bestaat Caecilia 75 jaar. Het eerste concert van fanfare Sint-Caecilia werd gegeven in 1925. De fanfare is uitgegroeid tot een harmonie, bestaande uit een jeugdorkest met ongeveer veertig leden en een A-orkest met vijftig leden. Elke dinsdagavond wordt er gerepeteerd onder leiding van dirigent Wim Klaver. Hij is zeer enthousiast, omdat het orkest nog steeds groeit in muzikaliteit. Ook de toenemende belangstelling voor muziekmaken van de jeugd leden vindt hij heel belangrijk; hierop kun je verder bouwen. Üet jeugdorkest heeft muzikanten tot en met 16 jaar. ledereen die één jaar les heeft gehad op zijn instrument, mag in dit orkest komen meespelen. Het jeugdor kest is regelmatig te horen in en om Heiloo. Ze speelt bij de avondvierdaagse en op het jaar lijkse, door Caecilia georganiseer de Leerlingen Orkesten Festival. Het repertoire van het A-orkest is zeer uiteenlopend. In de loop der jaren heeft de harmonie zich ont wikkeld tgt een orkest dat zich richt op het geven van concerten, van een eenvoudig koffieconcert tot een groots nieuwjaarsconcert. De afgelopen 75 jaar zijn er heel wat activiteiten geweest om de verenigingskas te vullen. Nu draagt de Streetband van Caecilia haar steentje daartoe bij. De Streetband is een selectie uit het harmonieorkest die zich richt op muziek die lekker in het gehoor ligt. Bij zeer uiteenlopende gebeurtenissen verzorgt zij een optreden. De beginnende muzi kanten volgen een HAFA-oplei- ding aan de muziekschool van Heiloo. HAFA staat voor HArmonie en FAnfare. In ongeveer vier jaar tijd word je met theorie- en muzieklessen opgeleid voor het HAFA A- en B-diploma. Als je meer wilt wetenga dan kijken bij de stand op de Uitmarkt. Je kunt ook een keer gaan luisteren op de dinsdag avond bij de repetitie in de ont moetingsruimte van GGZ Willibrord of contact opnemen met de secretarisThom Westerhuistel. 072-5111508. De bibliotheek in Heiloo is niet alleen organisator van de Uitmarkt zij neemt ook deel met twee informatiestands. Maar waarom eigenlijk? Heeft de bibliotheek wel wat te melden? Nou en of! Dat u voor een redelijk bedrag lid kunt worden van de bibliotheek (circa f 50,- per jaar) wist u waarschijnlijk al. Dat kinderen tot 16 jaar geen contributie betalen ook. Maar wist u dat de bibliotheek veel meer doet dan alleen maar het uitlenen van romans? In de bibliotheek vindt u ook informatieve boeken, grote-letter-boeken, gesproken boeken, naslagwerken, tijdschriften (waarvan de oude re nummers worden uitgeleend), kranten, speciale jongeren-infor matie, culturele agenda, opleidingsdocumentatie, de gezondheidswijzer, documentatiemappen, video's, taalcursussen, bladmuziek en een flinke collectie cd's en cd-roms. ledereen kan in de bibliotheek gebruik maken van al het genoemde, maar ook van internet (f 2,- per-15 minuten) en van de naslagbestanden. Voor het lenen van materialen dient u lid te zijn van de bibliotheek. Bent u dat nog niet, dan is dat binnen vijf minuten geregeld! Naast een goed uitgeruste en gezellige bibli otheek, hebben we u nog veel meer te bieden. Wat dacht u van een nieuw op te richten leesclub, waar i zich nog voor in kunt schrijven. Of is deelname aan een leesproject rond de Librisprijs misschien iets voor u? U kunt ook kiezen voor een of meerdere van de interessante lezingen, die voor het komende seizoen op het programma staan. Lezingen over de nieuwste ICT- ontwikkelingen, het belastingstel sel 2001, maar natuurlijk ook de speciale boekenweeklezing (in 2001 door Eggels en Peter Toonen) en bijvoorbeeld een lezing over een opera die op het programma staat van De Nederlandse Opera. De bibliotheek draagt ook zorg voor de nodige (na)scholing. Een greep uit de cursussen voor het komende seizoen: 'Boeken en Muziek op schoot' (voor de aller kleinsten en hun ouders), inter- netcursussen voor kinderen en volwassenen (met en zonder computerervaring), introductiebij eenkomsten bibliotheekgebruik en de cursus 'Klassieke muziek'. En de bibliotheek organiseert nog veel meer. Van voorleeskampioen- schap en Kinderjury tot Kinderboekenweekfeest en '50- plus leest voor (op basisscho len)'. En wat dacht u van de spe ciale ondersteuning aan het onderwijs, de uitleenposten in beide zorgcentra in Heiloo en de uitleenpost (speciaal voor kinde ren) in Ypestein? En van de door vrijwilligers uitgevoerde Boekendienst aan huis? En ja, zo kunnen we nog wel even door gaan. U ziet het: voor ontspan ning, informatie en cultuur bent u bij de Openbare Bibliotheek Heiloo aan het goede adres! Elk jaar, rond 1 februari, presen teert Jeugd Theater Heiloo een familievoorstelling die gespeeld wordt door jongeren tussen 12 en 19 jaar. Enkele voorbeelden van eerder opgevoerde producties zijn Echo (2000), Een Zwarte Regenboog (1999) en Hoedeboel in Byem (1998). De productie van dit seizoen wordt gespeeld op 4 en 5 februari 2001 in theater de Beun en heet 'De terugkeer van de Glimdingen'. Ook dit belooft weer een spannende voorstelling te worden. Kaarten voor deze voorstelling kunnen op de Uitmarkt al gekocht worden en verder vanaf 15 december bij de Beun. Het Jeugd Theater repeteert wekelijks in basisschool De Springschans aan de Breedelaan in Heiloo. Onder professionele begeleiding krijgen leden acteer-, dans- en bewegingslessen. Hierin kun je leren 'je verhaal te vertellen' met behulp van zingen, toneelspelen en beweging. Van maart tot de zomervakantie krijg je eerst algemene lessen, die langzamerhand overgaan in het instuderen van de jaarlijkse voor stelling. Vóór de zomervakantie wordt een presentatie gegeven voor ouders Na de zomervakan tie wordt gestart met een speciaal weekend, het 'Wegaanerweer- tegenaanweekend'* Daarna staat de nieuwe productie centraal. Om bij het Jeugd Theater te komen doe je auditie. De datum daarvoor en hoe je je moet opge ven staan in het programmaboek je van de voorstelling vermeld. De auditie is een soort repetitie: je doet samen met andere auditan- ten én met Jeugd Theaterleden een aantal spel-, zang- en dans- opdrachten. Om mee te kunnen doen moet je mini maal 12 jaar oud zijn en bereid zijn iedere zaterdag aanwezig te zijn van 13.00 tot 17.00 uur (en soms zelfs langer). In de schoolvakanties wordt meestal niet gerepeteerd. De repetities staan onder leiding van Marja Schoonheym (regie), Rieneke Oosting (beweging en spel) en Marieke Steenhoek (zang). Vanwege de grote belangstelling van jongere kinderen is Stichting Jeugd Theater Heiloo dit jaar gestart met een cursus voor leerlin gen uit groep 8 van de basisschool. Het enthousiasme was zo groot dat ook een vervolgcursus al in de planning zit. De Stichting Jeugd Theater Heiloo wordt mede mogelijk gemaakt door een subsidie van de gemeente Heiloo. Meer informatie? Bel met Marja Schoonheym, tel. 072-5152346 of met het secretariaat, Jacqueline van Furstenberg, tel. 072-5339291. Maalwater, zowel 's avonds als overdag. Ook bos'en park wor den zo mogelijk bij de trainingen betrokken, terwijl de trimmers bovendien aan hun conditie kun nen werken in de gymnastiekzaal aan De Dors. Geïnteresseerden kunnen meer informatie aanvra gen bij Nick van Baar, tel. 072-5126254. Als het over ongelukken gaat, hoeft u niet meteen te denken aan verfrommelde auto's, en gil lende sirenes. Het grootste deel van de ongelukken gebeurt gewoon thuis, op het werk of op het sportveld: een verbrande vin ger, een schaafplek, een verstuik te enkel, ledereen kan helpen, als hij maar weet wat hij moet doen. Of iemand verslikt zich, of krijgt een hartaanval. Er is geen bloed te zien, maar zonder snelle en goede hulp kan hij Of zij wel doodgaan. Als u er zeker van wilt zijn dat er een EHBO'er in de buurt is als er wat gebeurt, dan zou u zelf een cursus kunnen volgen. EHBO- cursussen kunnen in vrijwel elke plaats in Nederland worden gevolgd. In Heiloo kan dat bij de EHBO Vereniging Heiloo. Deze bestaat sinds 1946 en heeft ongeveer 130 leden. Zij weten wat ze moeten doen. Zij zorgen dat het allemaal niet nog erger wordt, dat snel professionele hulp wordt ingeroepen, dat het slachtoffer zich niet zo vreselijk eenzaam en hulpeloos voelt. Ze kunnen zelfs levens redden. In minimaal veertien lessen van twee lesuren leert u wat u moet doen, maar ook wat u vooral moet laten. De cursus wordt gegeven door een arts en een kaderinstructrice. De nadruk ligt op de praktijk, maar er wordt ook aandacht geschonken aan de theoretische achtergronden en kennis van het menselijk lichaam. Om het oefenen zo 'echt' moge lijk te maken, worden Lotusslachtoffers ingeschakeld. Jongeren van 11 tot 13 jaar kun nen aan de slag voor het certifi caat Jeugd EHBO A, voor de jeugd van 14 tot 16 jaar bestaat het certificaat Jeugd EHBO B. De EHBO Vereniging Heiloo verzorgt deze cursussen op enkele basis scholen in Heiloo. Naast de cursussen verleent de EHBO Vereniging Heiloo ook assistentie bij diverse evene menten en sportwedstrijden in Heiloo, zoals Ypestock, Timmerdorp, ringsteken en fietscrossen. Voor nadere inlichr tingen kan men na 18.00 uur contact opnemen met Martin Vogelsangs, tel. 072-5338645. De volgende cursus start eind september en wordt gehouden in de kantine van de badminton- hal op sportpark Het Vennewater aan Het Zevenhuizen 46. Al 35 jaar wordt in Heiloo de atletieksport beoefend bij atletiekver eniging Trias. Atletiek is de basis van alle sporten. Hardlopen, springen en gooien, bijna iedereen doet dat weieens. Maar weet je nu ook hoe hard je echt loopt, hoe ver of hoe hoog je echt springt en hoe ver je echt kunt gooien? Bij atletiek kom je dat precies te weten: het is het spektakel van de centimeters en de seconden. Atletiek is grensverleggend en afwisselend. Het is een 'diversen sport' en het kan zo veelzijdig en inspannend zijn ais je zelf wilt. En, de atletieksport kan door jong en oud worden beoefend (vanaf 7 jaar). Natuurlijk is het wel zaak een en ander op een verantwoor de wijze te doen. Om blessures zoveel mogelijk te voorkomen is begeleiding dan ook absoluut noodzakelijk. Behalve dat, is het natuurlijk ook gezelliger om in groepsverband je sport te beoefe nen. Bij Trias wordt getraind in ver schillende groepen, onder andere leeftijdgebonden, en onder lei ding van ervaren en gediplomeer de trainers. Daarbij komen de hoofdelementen lopen, werpen en springen aan bod. Bij de jong ste jeugd gebeurt dit in speelse vormen. Maar er geldt 'hoe ouder, hoe steviger', terwijl ook het aan tal onderdelen van de sport uitge breider zijn naarmate de leeftijd groeit. Verder zijn er groepen voor uitsluitend lopen, springen of wer pen. De trainingen zijn gericht op de wedstrijdsport. Daarnaast bestaat er bij Trias ook de mogelijkheid om recreatief te sporten. Het accent ligt dan meer op de verantwoorde en ontspan nen wijze van het bezig zijn. Bovendien is er de mogelijkheid voor de trimmer om zijn conditie op peil te houden. Trainingen en wedstrijden vinden plaats op de in 1991 geheel ver nieuwde kunststofbaan aan Het Het is donderdagavond, de vaste repetitieavond van het orkest van Muziekvereniging Eensgezindheid. Het is al acht uur, maar de dirigent wacht nog even op de muzikanten die nog moeten komen. Het wordt een spannende repetitie omdat er muziek ingestudeerd moet wor den voor het muziekfestival. Tijdens het doornemen van enke le afberichten komen de overige leden inmiddels binnenstappen met een kleine verontschuldiging. Het wordt allemaal geaccepteerd, want ondanks hun drukke bestaan, weten ze zich toch elke donderdagavond vrij te maken voor de muziek... In de ruim honderd jaar dat muziekvereniging Eensgezindheid nu bestaat, is er heel wat gebeurd op muzikaal gebied. Maar ondanks deze respectabele leef tijd is de vereniging eigenlijk een jeugdige vereniging gebleven, omdat er telkens weer nieuwe mensen komen met nieuwe ideeën. En naast het bespelen van een instrument zijn er ook veel leden lid van een commissie binnen dé vereniging. Zo zorgt de evenementencom missie voor het regelen van de bijzondere concerten, zoekt de muziekcommissie hier toepasselij ke muziek bij en zorgt de barcom- missie voor de noodzakelijke ver snaperingen. Uiteraard speelt het bestuur hierin ook een belangrijke rol en investeert in nieuwe leden en een nieuw instrumentarium. De nieuwe leerlingen krijgen les op de muziekschool om daar een blaasinstrument zoals klarinet, trombone of hoorn te leren spe len. En als ze een bepaald niveau heeft bereikt, kan de jeugd direct meespelen in het orkest, uiteinde lijk de beste garantie om zo snel mogelijk op een behoorlijk muzi kaal niveau te komen. De jeugd heeft bij Eensgezindheid altijd een belangrijke rol gespeeld, omdat zij nu eenmaal de toekomst heeft en zal krijgen. Maar ook in het orkest speelt de jeugd een onmisbare partij, want er wordt bij aanmel ding van leerling-leden altijd zorg vuldig bekeken wat de leerling wil bespelen en welke instrumenten er binnen een bepaalde tijd nodig zijn om een evenwichtige balans in het orkest te krijgen. Inmiddels liggen er, naast hou ten blaasinstrumenten, in de instrumentenkast ook nog enke le koperen instrumenten als een hoorn, trombone, bariton en es- bas op nieuwe (leerling-) leden te wachten. Nieuwe leden zijn van harte welkom om eens de sfeer te komen proeven op de repetitie op donderdag om 20.00 uur in het bedrijf van Ko Hartog op de Oude Werf te Heiloo. Voor verdere informatie over de vereniging kan geheel vrijblijvend het tel.nummer 072-5334851 gebeld worden. t -

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2000 | | pagina 14