Unie van Vrijwilligers afdeling Heiloo Kids for Animals streeft naar respect voor dieren NBvP, Vrouwen van Nu Instituut De wester: hét regionale talencentrum Karatevereniging Ainakoshi Schilderen, dichten en luisteren naar gedichten met Iwan de Groot Volksdansen, waarom niet? Gymnastiek- en Turnvereniging Heiloo Ufl RAT LOO HE UITKIJKPOST - 6 SEPTEMBER - PAGINA 15 Vrijwilligerswerk, is dat iets voor u? De Unie van Vrijwilligers (UW) bevordert en verleent maatschap pelijke hulp door vrijwilligers, met menselijk contact en continuïteit in het werk als voornaamste ken merken. Dit doet de UW al ruim 55 jaar. Verdeeld over ruim 118 afdelingen ondernemen ongeveer 18.500 UW-ers activiteiten waarin de professionele hulp niet, of niet meer, voorziet. Want de zorgsec tor staat onder druk van de bezui nigingen en wordt daardoor steeds meer beperkt in haar zorg verlening. Daardoor is er steeds meer behoefte aan ondersteuning door vrijwilligers. Vrijwilligerswerk is onbetaald werk, maar daarom niet minder belangrijk. Geld is in de samenle ving niet de enige beloning voor arbeid, al speelt het een steeds grotere rol. Vroeger waren er tal van hulpverleningssystemen waaraan ook geen geldelijke beloning verbonden was. Denk aan burenhulp, zorg die door ver wanten gegeven werd bij ziekte of overlijden, kraamhulp en de zorg voor ouderen door de familie. De UW-afdelingen ontplooien een groot aantal activiteiten, afhankelijk van de behoeften in hun werkgebied. De afdeling in Heiloo organiseert aciviteiten als vriendschappelijk contact (bezoe ken van ouderen in Heiloo), zie kenhuisbegeleiding (begeleiding van ouderen naar een specialist of ziekenhuis), luister-lezen (hulp bij het beluisteren van boeken op geluidsband), theeschenken (ser veren van koffie en thee aan bewoners van De Loet), bingo (organiseren van bingomiddagen voor ouderen), instuif (spelletjes doen met ouderen), Amberhof (activiteiten organiseren voor bewoners van deze psychogeria trische voorziening), dagverzor ging (ondersteuning voor zelfstan dig wonende ouderen), huiska merproject (gezellig samenzijn na gymnastiek of kerkdienst) en watergymnastiek (ondersteuning aan ouderen in Zwembad Loos). Is uw interesse gewekt en wilt u meer weten over het werk van de UW-Heiloo, bel dan met A. Stenneberg, tel. 072-5339029 L. Bakkertel. 072-5336036 of I. Niessink tel. 072-5333332. Bij hen kunt u ook uitgebreide folders over de projecten aanvragen. De NBvP, Vrouwen van Nu is een organisatie van vrouwen met hart voor de leefomgeving in platte lands- en stedelijke gebieden. Zij willen elkaar ontmoetenhun cre ativiteit ontplooien, aan hun per soonlijke ontwikkeling werken en participeren in de hedendaagse maatschappelijke ontwikkelingen. De organisatie is landelijk geor ganiseerd met provinciale en plaatselijke afdelingen, bestaat sinds 1930 en is aangesloten bij de wereldbond The Associated Country Women of the World. In Heiloo heeft de afdeling momenteel ruim honderd leden, actief op allerlei gebied. Wat gaat er komend seizoen allemaal gebeuren? Om te beginnen is er op woens dagavond elke maand een bijeen komst met een thema, een spre ker of een activiteit. Een kleine greep uit het programma van het komende seizoen: een dialezing over een volk op Irian Jaya door Dorothé van der Krocht, waarbij een parallel wordt getrokken naar de Nederlandse manier van leven en de positie van de vrouwen, een bijeenkomst met het thema 'Beeldvorming', een lezing met thema Meer vrouwen in lokale besturen, een lezing over de archeologie van Heiloo en een bij eenkomst over creatief schrijven. Verder zijn er binnen de afdeling allerlei interessegroepen. De reis- commisie organiseert regelmatig excursies naar musea, beziens waardigheden en evenementen, de theatergroep bezoekt voorstel lingen in de regio en de fietsclub houdt dagfietstochten. En dan zijn er nog de tuinclub, de volksdans groep, het zangkoor, twee lees kringen en twee handwerkgroe pen actief. Ook worden er Engelse en Franse lessen gege ven, evenals allerlei andere cur sussen op creatief of educatief gebied, soms met andere vrou wenorganisaties samen. De NBvP is dus een zeer actieve vereni ging, met voor elk wat wils. Maar naast alle activiteiten wil de bond vooral een ontmoetingsplaats zijn voor vrouwen van alle leeftijden en alle gezindten. Bent u geïnte resseerd, dan kunt u contact opnemen met het secretariaat, tel. 072-5054203. Het is ook mogelijk een proeflidmaatschap voor een paar maanden aan te gaan. Aanmelden hiervoor kan op de Uitmarkt. De jeugdclub van de Dierenbescherming, de Kids for Animals, is in de afdeling Castricum, Heiloo, Limmen en Akersloot heel actief. Het doel is om kinderen respect en verant woordelijkheidsgevoel voor dieren bij te brengen. Eerst in de directe omgeving van het kind. Er wordt bijvoorbeeld aandacht besteed aan zaken als 'Hoe verzorg je een konijn?', 'Hoe overleven vogels de winter?', 'Welke dieren leven op het strand en in de duinen?' Als de kinderen wat ouder zijn, komen daar meer aspecten van het dierenbeschermen bij: bio- industrie, bedreigde diersoorten, het houden van exotische dieren, enzovoort. Zo'n vijf tot zes maal per jaar wor den er activiteiten georganiseerd. Zo is het dieren- en vogelasiel bezocht, een 'opruim'wandeltocht door de duinen gemaakt, een speurtocht over het strand gehou den en zijn er handtekeningen verzameld tegen de legbatterijen en tegen het houden van exoti sche dieren. Regelmatig worden er knutselbijeenkomsten georga niseerd. De kids hebben posters gemaakt om mensen te waar schuwen voor vuurwerk bij dieren en kerstkaarten met een diervrien delijke boodschap. Ook voor het komende seizoen hebben de Kids for Animals weer grootse plannen. In de week van Dierendag is er weer het Dierendag Festival, in Castricum op 7 oktober. De binnen-activitei- ten worden in Heiloo en in Castricum georganiseerd, de kin deren kunnen zelf kiezen waar ze willen komen. Bij buiten-activitei ten is er een verzamelpunt en worden de kinderen per auto ver voerd. De minimumleeftijd voor deelname aan de activiteiten is 6 jaar. Kinderen kunnen bovendien altijd voor informatie, voor spreekbeur ten of werkstukken bij Kids for Animals terecht. Verder heeft Kids for Animals een leskoffer, die gebruikt kan worden door de hele basisschool. Voor elke groep zit ten er onderdelen in en deze kan dus prima gebruikt worden voor een themaweek. Graag komt een van de vrijwilligsters de koffer aan de leerkrachten laten zien, waar na op afspraak gratis gebruik van de koffer kan worden gemaakt. Het lidmaatschap kost f 20,- per jaar. Daarvoor ontvang je zes keer per jaar het landelijke club blad en mag je gratis meedoen met de activiteiten. Kom even langs bij de kraam van Kids for Animals, dan kun je kennisma ken met de vrijwilligsters die graag al je vragen beantwoorden. Wie een vreemde taal echt wil leren spreken of al aanwezige kennis wil opfrissen en uitbreiden, kan terecht bij het gespecialiseer de taleninstituut De Wester. Er zijn cursussen in de talen van de ons omringende landen, zoals Frans, Engels en Duits, de mediterrane talen Spaans, Italiaans en Portugees, de Slavische en Scandinavische talen, maar ook het meer exotische Grieks, Turks en Arabisch. De groepscursussen worden gegeven op zes verschillende niveaus. Er is dus altijd een cur sus die aansluit op al aanwezige kennis. Voor anderstaligen zijn er cursussen Nederlands: basistrai ningen, maar ook een perfectio neringscursus. De Wester biedt speciale trainingen voor het staatsexamen NT2. Nederlanders kunnen een opfris cursus schrijfvaardigheid volgen, maar ook de schrijfvaardigheids- training 'Helder, bondig en leven dig formuleren' of 'Kritisch en effi ciënt lezen'. De charme van De Wester is de kleinschaligheid. Door de kleine groepen is het onderlinge contact gezellig en gemakkelijk. Al heel snel ontstaat een plezierige saam horigheid, die stimulerend werkt op de spreekvaardigheid in de vreemde taal. De docenten komen vaak uit het land waarvan ze de taal doceren of hebben er veel gereisd. Ze zijn goed opge leid, ervaren en hebben veel ple zier in wat ze doen. De cursisten genieten van het internationale sfeertje. Wie zich op een efficiënte manier zakelijk taalgebruik eigen wil maken, hoeft daarvoor niet ver weg. Instituut De Wester heeft een jarenlange ervaring in het geven van korte of langere trainingen waarin u precies datgene leert wat u op de werkplek, op de beurs of tijdens een zakenreis nodig heeft. Natuurlijk staat De Wester op de Uitmarkt in een vrolijk geel gekleurde stand, waar u alle informatie kunt krijgen. Wilt u graag de docenten spreken en een bezoekje brengen aan het cursuscentrum op de Ruusbroechof 37 in Alkmaar dan kan dat op dezelfde dag, 9 september, tijdens het open huis van 11.00 tot 15.00 uur. U kunt ook op drie dinsdagen terecht: 5, 12 en 19 september, van 19.00 tot 21.00 uur. Folders van De Wester liggen in de bibli otheken, maar wie belt, krijgt er een toegestuurd: tel. 072- 5405543, fax 072-5405542 en e-mail: talen@dewester.com Ook karatevereniging Funakoshi is op de Uitmarkt aanwezig. Funakoshi is de grootste karate vereniging van Nederland en bestaat ruim 26 jaar. Op dit moment telt Funakoshi meer dan 300 leden, maar dat is geen reden om achterover te leunen. De club blijft op zoek naar nieuwe leden. Karatevereniging Funakoshi geeft karateles aan beginners en gevor derden, jeugd en volwassenen. De vereniging heeft afdelingen in Heiloo, Alkmaar en Schagen en in elke afdeling kunt u trainen* zon der dat daar extra kosten aan ver bonden zijn. Wat maakt karate nu zo leuk? Karate is een sport waarin u al uw energie kwijt kunt. Het is een sport waarbij u uw hele lichaam traint, niet alleen uw armen of uw benen. Daarnaast worden alle technieken zowel links als rechts getraind, waardoor uw coördina tie verbetert. Karate is tenslotte een sport waarin u nooit bent uit geleerd. Er vallen altijd weer din gen te verbeteren. Karate is geen eenvoudige sport. De meeste mensen die eraan beginnen, merken dat met name de lichamelijke coördinatie een probleem is in het begin. Maar des te groter is de voldoening na twee tot drie maanden van trainen als blijkt dat de bewegingen dan veel gemakkelijker gaan. Karate is ook niet aan leeftijd gebonden. Het jongste lid van de vereniging is 7 jaar, het oudste 70. Karate heeft ook niets te maken met straatvechten. Bij Funakoshi staat respect voorop. Elke training start daarom ook op traditionele wijze. Na een korte meditatie (ter voorbereiding op de training), groet je de leraar en groet je elkaar. Daarnaast wordt er geen full contact-karate getraind. De karatestijl van Funakoshi is het zogenaamde 'Shotokan'. Eén van de belangrijkste aspecten uit deze stijl is controle. Je mag elkaar niet raken en stopt enkele centimers voor het lichaam van je tegenstander, wat eigenlijk moei lijker is dan elkaar raken. Bent u geïnteresseerd en wilt u een keer komen trainen (op zaterdag in de gymzaal aan de Capelackers, de eerste keer is gratis), dan kunt u contact opnemen met Johan Doesburg, tel. 072-5616979 of Fons Kraakman, tel. 072-5618093. Schilder, dichter en voordrachts kunstenaar Iwan de Groot is komend seizoen op diverse vlak ken actief. Allereerst is er de schilderclub 'Acryl, Beweging, Cadans'. Deze schilderclub, kort weg ABC genoemd, gaat het nieuwe culturele seizoen vol enthousiasme in. De groep is niet groot (maar er zijn nog enkele plaatsen). De bedoeling is om met acrylverf op behoorlijk groot formaat vlotte, snelle, kleurrijke schilderstukken te maken. Beginners en gevorder den zijn welkom. Iedere cursist is vrij in het kiezen van een onderwerp. Er wordt dus niet gewerkt met dingen als klaar gezette stillevens, maar met schetsen, foto's, reproducties, model, portret of abstract (niet het gemakkelijkste). Begonnen wordt met het goed leren mengen, zodat met weinig basiskleuren een groot aantal kleuren gemaakt kan worden. Schilderen met acryl is niet moeilijk, het is een snel drogende, dekkende verf, waar door er minder kans is om onher stelbare fouten te maken. Groter formaat belet je om 'pietpeuterig' te gaan werken. Kortom, ABC staat voor een snelle, expressieve wijze van werken. Persoonlijke begeleiding is in handen van kunstschilder Iwan de Groot, zeer ervaren in allerlei technieken en met veel leserva- ring. De schilderclub heeft zijn onderkomen in de Hobbyfarm, Mariënstein 178 in Heiloo. Periode: dinsdag 19 september tot en met dinsdag 28 november (tien lessen), van 9.00 tot 12.00 uur. Vervolg na 28 november mogelijk in overleg. Kosten zijn f 150,- (verf inbegrepen). Dan is er verder de cursus 'Grasduinen in gedichten en liedteksten'. Gedichten en lied teksten, die de deelnemers zelf inbrengen, zijn de basis van deze cursus. De deelnemers gaan samen, onder leiding van Iwan de Groot, ontdekken wat hen in een gedicht of liedtekst aanspreekt en waarom. Geen getheoretiseer, geen voorgeschreven 'regels', ieders inbreng is van waarde, van sonnet tot smartlap en alles daar tussen. De cursus gedich ten is georganiseerd door Stichting Ouderenwerk en wordt gehouden op dins dagmiddag, vanaf begin oktober. Tenslotte zijn er ook nog de voordrachten. Iwan de Groot gaat, aangemoedigd door het enthousiasme van zijn toehoorders, door met het voordragen van een uitgebreid repertoire aan gedichten en liedteksten voor scholen en verenigingen, van J.C. Bloem tot Annie M.G.Schmidt en alles daartussen, van bloedseri eus tot knettergek. Voor inlichtingen over al deze activiteiten kunt u contact opne men met tel. 072-5330847. Hebben u of uw gezinsleden de komende winter behoefte aan bewegen, muziek en gezelligheid, kom dan eens langs bij de volks dansvereniging Pridini bij de duinen). Ongetwijfeld heeft u op uw vakantiebestemming geluisterd naar muziek, of genoten van volks dansers. Nu heeft u de kans om bij een volgend bezoek zelf mee te doen, want ook u kunt het leren. Gymnastiek- en Turnvereniging Heiloo is ook dit jaar present op de Uitmarkt met een marktkraam en enkele demonstraties van de turnselectie. De gym nastiekvereniging heeft ook voor dit seizoen een sportief program ma voor jong en oud in petto. Er zijn gezellige lessen voor ouder en kind (op woensdagmorgen) en een creatief program ma voor kleuters van 4 en 5 jaar (woensdag middag en vrijdagoch tend). Op de recreatie ve gymnastieklessen kunnen jongens en meisjes vanaf 6 jaar op een sportieve wijze hun energie kwijt. Ze leren de basisvaardighe den van de gymnastiek, maar ook het spel wordt niet vergeten. Voor de talentvolle turnsters is er een turnselectie. Deze meisjes trainen drie maal per week en doen mee aan wedstrijden in de regio Noord-Holland. Ook liefhebbers van het trampoli nespringen kunnen bij GTH terecht, op de maandagavond. Voor ouderen is er een uitgebreid programma met onder meer toe- stelturnen voor oud-turnsters (op woensdagavond van 19.00 tot 20.00 uur). Voor wie graag wil bewegen, is er dames-bodyfit en conditiegym (maandag- en woensdagavond en dinsdagoch tend en -avond). In deze uren wordt er op verschillende manie ren aan de conditie gewerkt met onder andere steps en low impact aerobics. Ook wordt er gewerkt met hulpmiddelen zoals dyna- bands en kleine gewichten. Voor de heren is er conditiegym (op maandag vanaf 20.00 uur) met als afsluiting een pittig par tijtje volleybal. Alle lessen wor den gegeven door gediplomeer de leidsters. Er wordt getraind op verschillende locaties, te weten de gymzalen aan de Breedelaan, Kerkakkers en de Burenweg en in het Open Huis. Meer informatie is verkrijgbaar op de Uitmarkt of bij J. Kuiper, tel. 072-5336166. Al ruim twintig jaar dansen veel mensen, jong en oud, dik en dun, klein en groot, bij Pridini onder leiding van ervaren dansleidsters. Elk seizoen wordt een nieuw pro gramma aangeleerd, in ontspan nen sfeer. Veel is er niet voor nodig: met wat luchtige, soepele kleding en een paar sportschoe nen of schoenen met een klein hakje komt u al een eind. Bent u nieuwsgierig? ledereen mag gra tis twee proeflessen volgen. Kleuters van 4 tot 6 jaar dansen onder leiding van Yvonne Klaver, vanaf dinsdagmiddag 5 septem ber van 16.15 tot 17.15 uur. Bij voldoende aanmelding zal er voor kinderen van 6 tot 8 jaar een nieu we groep op dezelfde middag starten, van 17.15 tot 18.15 uur. 'Beginnende' kinderen van 6 tot 13 jaar dansen onder leiding van Coby Hogendijk vanaf woensdag avond 6 september van 18.00 tot 19.0Q uur, terwijl de 'gevorderde' kinderen bij dezelfde dansleidster dansen van 18.30 tot 19.30 uur, in het gebouw van vogelvereniging Kleurenpracht, tussen sporthal Het Vennewater en de hockeyvel den van de Terriërs. Volwassenen dansen vanaf woensdagavond 6 september van 20.00 tot 21.30 uur onder leiding van Clara Seyn ook in het gebouw van Kleurenpracht. Breng tijdens de Uitmarkt een bezoekje aan de Pridini-stand en laat u inschrijven of vraag om meer informatie. Ook over optredens van de demonstratie- groep of over deelname daar aan kan men u daar meer vertel len. Wilt u nu al meer weten? Neem dan contact op met Silvia Denneman, tel. 072-5052287 of Nico Blom, 072-5321340. a

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2000 | | pagina 15