Esperanto Nederland afdeling Alkmaar, Heiloo e.o. Bepaal ie eigen mode bij de Aikmaarse Modevakschool Falkland Toneel Zwemmen b\j Zwem- en Poloclub De Spetters Tui Chi in het Open Huis Fanfare Showband Heiloo volksuniversiteit Alkmaar en omstreken Kamerkoor Chanterelle maakt zich op voor jubileumconcert UITKIJKPOST - 6 SEPTEMBER - PAGINA 16 De Volksuniversiteit Alkmaar start het nieuwe seizoen begin oktober met meer dan zestig cursussen. De lessen worden gegeven in de scho lengemeenschap Willem Blaeu aan de Robonsbosweg te Alkmaar. De meeste cursussen duren 24 avon den en de kosten zijn over het algemeen laag. Dit komt omdat bestuur en kantoormedewerkers allemaal vrijwilliger zijn. De laatste jaren ligt het aantal cursisten op ongeveer 1500. Ongeveer 800 personen volgen een talencursus en 700 een ande re opleiding. Talencursussen zijn er onder meer voor Spaans, Duits, Frans, Italiaans, Portugees, Zweeds, Noors, Deens, modern Grieks en natuurlijk Nederlands. Vooral in de Engelse taal zijn er vele conversatiecurussen. Onder de zogenaamde overige cursussen treft u bij de Volksuniversiteit een uitgebreid pakket aan, met onder meer infor matica, antiek herkennen, asserti viteit, beleggen, Chinese gymnas tiek, etiquette, filosofie, fotografie, handleeskunde, kleur in je interi eur, schilderen, muziek, psycholo gie, spreekvaardigheid, sterren kunde, wijn leren kennen, wereld godsdiensten, kunstgeschiedenis en mandala-tekenen. Belangstellenden kunnen inschrij ven op het kantoor van de Volksuniversiteit, Kennemerstraatweg 88 te Alkmaar. Het kantoor is elke dins dag- en donderdagmiddag geo pend. Programmaboekjes met inschrijfkaarten zijn bovendien te verkrijgen bij boekwinkels en bibliotheken in Alkmaar en wijde omgeving. Op 9 september vindt er in scholengemeenschap Willem Blaeu een open dag plaats waar men kennis kan maken met de docenten, die op deze dag allen aawezig zijn. ledereen is op deze dag van 10.30 tot 15.30 uur van harte welkom. Tenslotte is onderwijs via de Volksuniversiteit voor iedereen. Of men nu wel of niet over diploma's beschikt, jong en oud kan er terecht. Met andere woorden: de Volksuniversiteit Alkmaar staat voor onderwijs zonder drempels. In Heiloo, respectievelijk Alkmaar en omstreken is er een bloeiende Esperantovereniging die volgend jaar zijn 50- jarig jubileum viert. Esperanto is een internationale taal die buitenge woon makkelijk te leren is. De afdeling Alkmaar/Heiloo is aan gesloten bij de landelijke orga nisatie Esperanto Nederland. In Heiloo zijn er gezellige, inte ressante conversatiemiddagen waar onderwerpen besproken worden die door de aanwezigen zelf worden aangedragen. In Alkmaar zijn er 's avonds de vaste clubbijeenkomsten met gevarieerde onderwerpen en soms buitenlandse sprekers. Indien gewenst wordt u hiervoor opgehaald met de auto. De ver eniging heeft een eigen biblio theek met meer dan 1000 Esperanto titels van allerlei aard. Ook is er een Esperantokoortje dat op diverse evenementen optredens ver zorgt, ook in het buitenland. 'Wat heb ik aan Esperanto zult u zich misschien afvragen. Welnu: - Uw vriendenkring wordt aanmerkelijk uitgebreid. - U kunt tijdschriften lezen uit bijvoorbeeld China, Siberië, Korea of waar ook ter wereld. - Na één winter prettige studie kunt u e-mailen of corresponde ren met Esperantisten over de gehele wereld. - Voor jongeren: gratis logerend de wereld rond, met Esperanto in je bagage.Verder organiseert de vereniging bezoeken aan kleine Esperanto-evenementen in de omgeving. Dit jaar werden al bezoeken gebracht aan: Fort Kijkduin in Den Helder (georga niseerd door de Esperantovereniging Den Helder), het Theo Thijssen museum in Amsterdam met een Esperanto-expositie, de Esperantotentoonstelling in het Regioarchiëf in Alkmaar, de Mijzenpolder bij Schermerhorn (met een wandeling met Esperantorondleiding), Texel (ter gelegenheid van het 65-jarig bestaan van het Esperantomonument aldaar), Heerhugowaard (waar een barbecue plaatsvond), de Esperantovereniging Heemskerk met buitenlandse gasten en aan het Duitse Darmstadt. Heeft u ooit Esperanto geleerd, maa%r er niets meer mee gedaan? Geen nood, bij spijkeren kan met een opfris cursus. Heiloo heeft een huis kamercursus Esperanto voor starters': een keer in de week les (starters A), 14 lessen f 100,-, aanvang donderdag avond 21 september. Starters B (tevens opfriscursus), even eens 14 lessen 100,-, aan vang in overleg. Meer weten? Bezoek de stand op de Uitmarkt in de bibliotheek of bel naar Joh. Heijstra, secreta ris, Breedelaan 69, 1851 MB Heiloo, tel. 072-5332344. Je bepaalt je eigen mode, dus je maakt je kleding zelf: origineel, perfect passend en niet duur. Op de Aikmaarse Modevakschool starten in september weer ver schillende cursussen: Kleding maken: Een knip- en naaicursus, geschikt voor begin ners en gevorderden. Je stapt in op je eigen niveau en kiest je eigen model. De nieuwste mode bladen zijn altijd aanwezig. Daarnaast zijn elk seizoen via de school de nieuwste modestoffen te bestellen. Wil je kleding verma ken of repareren (broek verkor ten, nieuwe rits inzetten)? Dat kan ook. Naaitechnieken: Een cursus waar in je lastige kledingdetails, zoals paspelzakken, ritssluitingen, split ten en kragen maakt. Bij deze cursus horen een cursusboek en een verzamelmap met daarin alle benodigde patronen en werkbe schrijvingen. Patroontekenen: Een cursus die heel geschikt is voor de gevorder de naaister. Ontwerpen van rok ken, broeken en blouses leer je op eigen maat tekenen en uitvoe ren. Met behulp van het speciaal hiervoor geschreven patroonte kenboek kun je eindelijk zelf unie ke en lekker zittende kleding maken. Je wilt je hobby serieus aanpak ken? Dan kun je beter kiezen voor de vakopleiding. De vakopleiding start met een 2-jarige basisoplei ding voor confectie-coupeuse. Je leert basispatronen voor dames, heren en kinderen tekenen vol gens een veel gebruikt systeem voor confectie- en maatkleding. Je maakt diverse kledingstukken, waarbij je moderne naaitechnie ken gebruikt. In de 2-jarige vervolgopleiding komen ingewikkelder naai- en patroontechnieken aan de orde en er wordt meer aandacht besteed aan afwijkende maten. Je behaalt zo je diploma 'zelfstandig patroontekenaar' en 'coupeuse maatkleding'. Je kunt nu voor iedereen naaien! De vakopleiding start dinsdag 12 september. Bij voldoende belangstelling worden er workshops badpak en lingerie gehouden. Hierbij wordt speciaal aandacht besteed aan een goede pasvorm en het verwerken van zeer rekbare stoffen als lycra. Het adres van de Aikmaarse Modevakschool is Dahliastraat 9 in Alkmaar (op loopafstand van het station). Meer informatie over cursussen en opleiding kun je krijgen bij Dicky Dompeling, tel. 072-5332184. Ook dit jaar werkt Falkland Toneel weer graag mee aan de jaarlijk se Uitmarkt, waar heel cultureel Heiloo zich wil presenteren. In het najaar van 1999 is op grootse wijze het 75- jarig jubileum van Falkland gevierd, wat veel positieve en enthousiaste reacties heeft opgeleverd. Zowel voor de tentoonstelling in de Oude Pastorij en het jubileumboek als voor de voorstellingen van 'Op Hoop van Zegen' en de kindervoorstellingen van 'Een grote vuilnisbelt'. Hieruit is wel gebleken dat Falkland Toneel op cultureel gebied een belangrijke plaats inneemt in Heiloo. Waar vindt men immers een amateurvereniging die per theaterseizoen rond de 4000 bezoekers trekt? Maar het stuk 'Op Lauweren Rusten' zal Falkland nooit spelen! Met de ongeveer vijftig spelende en medewerkende leden wil de vereniging haar best blijven doen om u ook in het komende seizoen weer prachtige voorstellingen aan te bieden in het vertrouwde theater de Beun. Daarbij weet Falkland zich gesteund door bijna 600 donateurs, waar ze erg blij mee is. Maar er kunnen er natuur lijk altijd nog meer bij! Voor het komende seizoen zijn de voorstellingen in het najaar bekend. Op vrijdag 13, zaterdag 14 en zondag 15 oktober speelt Falkland voor de jeugd vijf voor stellingen van 'De deur naar Sprookjesland' van Judith Porcelijn. Steeds weer blijkt hoe enthousiast de kinderen reageren op de jeugdvoorstellingen. Het is voor publiek en spelers dan ook elke keer weer een 'feestje' op zich. En vijf uitverkochte zalen zijn meer regelmaat dan uitzondering. Op 3 en 4 november wordt voor de volwassenen gespeeld 'Glazen Speelgoed' van Tennessee Williams. Een prachtig en ontroe rend stuk. Voor beide voorstellin gen kunt u in september en okto ber uitgebreide informatie lezen in de media. Maar natuurlijk is er ook informatie op de Uitmarkt. En mocht dat niet voldoende zijn, u mag altijd bellen naar tel. 072-5115511ook voor reser veringen. Falkland Toneel ziet u graag terug bij één van de voor stellingen. optredens is er altijd wel bij: de intocht van Sint-Nicolaas in Heiloo en Wormerveer, de Uitmarkt in Heiloo, de Avondvierdaagse, Koninginnedag, de 8 oktober- optocht in Alkmaar, het carnaval in Waarland en het bloemencorso, in Winkel. Daarnaast is FSH gevraagd voor bijvoorbeeld de bloemencorso's in Aalsmeer en Rijnsburg, de taptoe in Weesp en voor een optreden in Ponypark Slagharen. En elk jaar is er wel weer een uit stapje naar het buitenland. Carnaval in Oberhausen en in Baillieul, zomercarnaval in Lille of een muziekweekend in Malente. Je ziet, een vereniging die door haar aparte manier van optreden met uiteraard lekker in het gehoor liggende muziek, heel veel wordt gevraagd. Mede doordat FSH maandelijks oude kranten ophaalt en er een aantal sponsors zijn die de vereni-' ging een warm hart toedragen, is FSH er steeds in geslaagd de contributie op een laag peil te houden: junioren tot 16 jaar beta-'^ len f 120,- per jaar, senioren f 160,-. Bovendien wordt, indien mogelijk, een muziekinstrument ter beschikking gesteld door de club. Wil je eens langskomen? Dat kan maandagavond bij de majo rettes in de gymzaal van het PCC aan De Dors of donderdag avond bij de band aan de Kanaalweg 9A. Er is dan altijd wel iemand aanwezig die je meer kan vertellen. Het jaar 2000 is voor Kamerkoor Chanterelle een speciaal jaar. Het koor, opgericht in 1990 nadat leerlingen van zangpedagoge Marlie Durge hadden aangegeven in koorverband naar buiten te wil len treden, viert namelijk zijn tien jarig bestaan. Vanaf het begin zingt het koor in een vijfstemmige bezetting, met een voorkeur voor a capella-repertoire en composi ties met begeleiding door kleine instrumentale ensembles. Het koor repeteert wekelijks in de kapel van GGZ Willibrord in Heiloo en telt momenteel 25 leden. Jaarlijks worden er enkele concerten gegeven, voornamelijk in de regio Castricum, Heiloo, Egmond, waarbij het programma varieert van (licht) klassiek tot stemmig kerstrepertoire. Afgelopen jaar voerde het koor onder andere dubbelkorige psal men uit van H. Schütz en werken van C. Monteverdi en W.A. Mozart. In april dit jaar is het tweede lustrum al op bescheiden wijze gevierd tijdens een overzichtscon cert voor (oud-)leden en genodig den. Het hoogtepunt van het jubileumjaar is echter ongetwijfeld de bijzondere uitvoering van de opera Dido en Aeneas van de Britse componist H. Purcell op zondag 19 november 2000. Als locatie is gekozën voor het dorps huis Hanswijk in Egmond aan den Hoef. Uniek is de wijze waarop aan de opera gestalte wordt gegeven. Naast het muzikale aspect krijgt het werk namelijk ook een theatrale invulling in de vorm van toneelspel en dans. L9 solistische rollen zullen door leden van het koor worden gezongen. Het geheel wordt ondersteund door een instrumen taal ensemble en diverse licht en geluidseffecten en staat onder leiding van dirigente Marlie Durge. Tijdens de Uitmarkt zal Chanterelle een voorproefje geven van het grootse jubileum concert. Het koor zal enkele gedeelten van de opera ten gehore brengen in een optre den van ruim een kwartier. Uiteraard kunt u koorleden en dirigente na afloop aanspreken voor meer informatie over dit enthousiaste koor of het jubi leumconcert. Daarnaast kunt u te allen tijde contact opnemen met de secretaresse, I. Hillebrink, tel. 0251-239334. Zwem- en Poloclub De Spetters is de zwemclub van Heiloo en de Egmonden. De club bestaat der tig jaar en gebruikt het overdekte zwembad van Egmond en voor sommige trainingen zwembad Het Baafje. Bij de Spetters kan men recre atief- en wedstrijdzwemmen, waterpoloën, synchroon- en trim- zwemmen. Recreatief zwemmen is bedoeld voor iedereen vanaf 6 jaar die het zwemdiploma A heeft. De ver schillende slagen zoals borst- en rugcrawl, schoolslag en later ook de vlinderslag worden getraind. De betere zwemmers kunnen, als zij dit willen, geselecteerd worden voor de wedstrijdploeg. Deze Elke maandagochtend wordt er Tai Chi beoefend in het Open Huis. Tai Chi is een bewegings kunst met hele rustige bewegin gen, waarin ontspanning een grote rol speelt. Tai Chi is van oor sprong een vechtkunst, waarin elk geweld wordt gemeden. Ontdekken hoe dat schijnbaar onmogelijke toch mogelijk is, levert een boeiende kennisma king op met een andere, verrassend logische manier van denken en doen. Tai Chi is bevor derlijk voor de gezondheid en kan tot op hoge leeftijd beoefend worden. Wat zijn de effecten van Tai Chi beoefening? Er is sprake van toe name van lichaamsbewustzijn. Je gaat beter voelen wat er zich in je lichaam afspeelt op het gebied van spanning, ontspanning en energie. Verder is er verbetering van de circulatie. De natuurlijke houdingsopbouw en ontspanning zorgen voor een betere doorbloe ding, waardoor de vitaliteit toe neemt. Een ander effect is het 'stevig staan'. Een goed contact met de aarde vergroot het gevoel van zelfvertrouwen. Het vormt tevens een goede basis voor spi rituele ontwikkeling. Ook valt te denken aan coördinatie en balans. Je zit beter in je lijf en de lichamelijke activiteiten gaan je beter af. Tai Chi in het Open Huis wordt gegeven door Ad Lakerveld. De lessen bestaan uit zogenaamde Chi Kung oefeningen (Chi ener gie, Kung oefening), partneroe feningen en Tai Chi-vorm (Yang- stijl). De lessen worden gekenmerkt door een prettige, ontspannen sfeer. Op maandagmorgen zijn er twee groepen. De eerste groep, om 10.00 uur, is een begin groep. De tweede groep is al meer gevorderd. Tussen de les sen wordt gezellig koffie gedronken. Kennismakingsles: maandag 11 september om 10.00 uur. Kleding: schoenen met platte zolen of sokken. De prijs van de kennismakingsles is f 15, -. Van tevoren opgeven is niet nodig. Ook de kennisma kingsles vindt plaats in het Open Huis, Winkelhof 't Loo 22 in Heiloo. Meer informatie bij Ad Lakerveld, tel. 020-6734491 of e-mail: adlaker@xs4all.nl Op de Uitmarkt zal Ad Lakerveld met zijn groep een demonstratie geven. De naam 'Fanfare Showband Heiloo' zegt eigenlijk alles: een drumfanfare met majorettenpelo- ton. FSH gaat voor muziek, maar ook voor show. Met optredens in binnen- en buitenland, en natuur lijk in Heiloo. De Fanfare Showband is één van de vier muziekverenigingen in Heiloo. Vanzelfsprekend heeft elke vereni ging een eigen identiteit en daardoor ook zijn eigen aantrekkingskracht. FSH is een showband. Het is dus niet een korps dat op straat alleen maar rechtuit loopt, maar een pas vooruit, een pas achteruit, een pas opzij, echt alles hoort erbij. En natuurlijk doen de majorettes daar vrolijk aan mee. Waar treedt FSH zoal op? Eigenlijk is dat elk jaar weer een verrassing. Een aantal vaste ploeg traint twee keer per week en doet mee aan wedstrijden in de regio. Waterpolo is een teamsport voor mensen met teamgeest en een goede conditie. De aspiranten waterpoloërs (jongens en meisjes vanaf 10 jaar) richten zich in hun training vooral op het aanleren van het spel en het opbouwen van conditie. Het herenteam doet mee aan de regionale competitie. Het synchroonzwemmen is een kunstzinnige vorm van zwemmen, die conditie en doorzettingsver mogen vraagt. Er wordt getraind op muziek, waarbij verschillende figuren worden aangeleerd. Ook wordt aan wedstrijden meege daan. Tenslotte is er nog het trimzwem- men. Deze trainingen zijn geschikt voor jong en oud. Het is de bedoeling dat iedereen op zijn eigen niveau optimaal presteert. De training bestaat uit twee delen, zwemmen en gymnastiek. In het zwemonderdeel worden alle sla gen getraind. De gymnastiek is gesplitst in grondoefeningen en oefeningen in het water. Voor iedereen is wel een passen de zwemvorm bij de Spetters te vinden, waarbij ook het gezellig heidsaspect niet wordt vergeten. Elk verenigingsjaar worden ver schillende gezelligheidsactivitei ten georganiseerd. Zwem- en poloclub De Spetters staat al jaren garant voor vele uren gezellige en goede training, gegeven door enthousiaste trai ners. U bent van harte welkom om zelf kennis te komen maken met de vele onderdelen van De Spetters. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met I. Visser-de Wildt, tel. 072-5333906. Wij hopen u bin nenkort te kunnen verwelkomen.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2000 | | pagina 16