Rode Kruis afdeling Heiloo Schietsport vereniging De Vrijheid Heiloo Franse conversatielessen en lezingenserie volkeren 't vennewatei badminton weer volop aan (de) slag Alliance Ffancaïse Katholieke Bond voor Ouderen (KBO) en Algemene Nederlandse Bond van Ouderen (ANBO) Home Decorating Heiloo en combitraining Stichting Sport evenementen Heiloo sport niet alleen voor zichzelf UITKIJKPOST - 6 SEPTEMBER - PAGINA 17 Het Rode Kruis geniet een alge mene bekendheid. Meestal houdt dit verband met de hulpverlening bij grote, internationale conflicten, zoals de oorlog in het voormalige Joegoslavië en in Tsjetsjenië. Deze neutrale hulpverlening wordt gegeven zonder aanzien van ras, geloof of politieke kleur, middels de nationale Rode Kruisverenigingen, door het Internationale Rode Kruis in Genève. Prinses Margriet, vice- voorzitter van het Nederlands Rode Kruis, is tevens voorzitter van het uitvoerend comité van het Internationale Rode Kruis. Daarnaast staat het Nederlandse Rode Kruis klaar voor de meest kwetsbaren in onze eigen samen leving. De hulpvraag verschilt van gemeente tot gemeente. In vrijwel alle Nederlandse gemeentes (ruim 500) is de lokale Rode Kruisafdeling actief werkzaam. De afdeling Heiloo organiseert vooral activiteiten op sociaal gebied. Vanouds is dat de welfare, waar oudere dames onder leiding van vrijwilligers allerlei handwerken maken. De verkoop hiervan in 't Loo, 't Hoekstuk of het Trefpunt zijn welbekend. Van de opbrengst worden nationale en internationa le Rode Kruisprojecten gesteund. Verder zijn er de telefooncirkels, een dagelijks aanspreekpunt voor elke nieuwe dag, waarbij alleen staanden in kleine kring even met elkaar telefonisch contact heb ben. Ten derde zijn er de vakan ties die het Rode Kruis aanbiedt aan langdurig zieken die aan bed zijn gekluisterd en dagelijks medische hulp nodig hebben. Hiervoor beheert het Rode Kruis twee vakantiehuizen en het hos pitaalschip de Henry Dunant. Tot slot is er in Heiloo de uitleen van bijzonder speelgoed aan gehandicapte kinderen door de speel-o-theek in het Rode Kruisgebouw aan het Slimpad. De vrijwilligers kunnen daarbij adviezen geven. De speel-o- theek is eveneens een ontmoe tingsplaats voor moeders met peuters en kleuters, in het bijzon der een contactpunt voor de nieuwkomers in de gemeente Heiloo. Als er zich ooit een groot ongeluk in of rond Heiloo zou voordoen, kan het zijn dat grotere groepen mensen tijdelijk moeten worden opgevangen. De gemeente heeft hierin een leidende taak. Voor de opvang zijn echter ook vrijwilli gers nodig die een arm om iemand heen kunnen slaan, een gewillig en geduldig oor hebben en gastvrouw kunnen zijn. De Rode Kruisvrijwilligers zijn in dat geval inzetbaar. Voor de uitvoering van al deze activiteiten zijn ruim zestig vrij willigers beschikbaardie met veel inzet hun bijdrage leveren. Om dit in stand te houden is een regelmatige aanvulling nodig. Wie interesse heeftkan contact opnemen met het secretariaat, mevrouw Tewarie, tel. 072-5336042. In Heiloo bestaat al vele jaren de mogelijkheid om in een prettige sfeer Franse conversatielessen te volgen onder leiding van de ervaren lerares Jenny Cornelissen. Zowel overdag als 's avonds wordt er geoefend in groepjes of privé, in uitspraak en spreekvaardigheid. Voor beginners en wat minder gevorderden wordt er gewerkt met de methode 'C'est ga' deel 1 en deel 2. Dit zijn een lesboek en oefeningenboek, speciaal ontwik keld voor volwassenen, die het begrijpen en spreken van het Frans langzaam maar gedegen willen opbouwen. Voor de meer gevorderden bestaan er verschil lende niveaus in discussievorm, waarin met elkaar geconverseerd wordt in het Frans over allerlei interessante onderwerpen uit de maatschappij, actualiteiten, enzo voort. Soms zal de lerares zelf een ver telling in het Frans geven, om ook uw luister- en begrijpvaardigheid te trainen. Zonder al te veel huis werk, maar wel met een bepaalde regelmaat in het bezig zijn met de Franse taal kunt u uw Franse spreekvaardigheid op een pretti ge wijze opbouwen. Jenny Cornelissen verzorgt ook de lezingenserie 'Van Lappen tot Pygmeeën', in de periode oktober tot december. In tien wekelijkse lezingen zal gesproken worden over het dagelijks leven van tien verschillende volkeren, waaronder de Eskimo's, Lappen, Yanomamö Indianen, Masai, Papoea's en Pygmeeën. Aan de hand van voorwerpen, foto's en kaarten wordt verteld en samen gepraat over onderwerpen als kli maat, geografie, flora en fauna, voedsel, kleding, behuizing, mid delen van bestaan, leeftijdsriten voor jongens en meisjes, ziekte en gezondheid en begrafenisritu elen. In de laatste lezing wordt een uiterst boeiende expeditie besproken van de alpinist R. Messner op Antarctica, een deel van de wereld waar geen volke ren wonen (op wetenschapsmen sen na). Tevens worden op elke bijeen komst boeken aanbevolen om u zelf verder te kunnen verdiepen in het onderwerp. De serie geeft aan de deelnemers een globaal, interessant en veelzijdig beeld van de specifieke leefwijzen en tradities van deze volkeren. Elke lezing vormt steeds een afge rond geheel. Voor inlichtingen kunt u bellen naar Jenny Cornelissen, tel. 072-5336878. 't Vennewater badminton start deze week met het nieuwe sei zoen. Ook u kunt meedoen. Bij alle speelgroepen kunnen nog nieuwe leden geplaatst worden. Voor de seniorleden zijn er acht speelgroepen, overdag en in de avonduren. De jeugd is in actie op woensdagmiddag en vrijdag van 17.00 tot 19.00 uur. Badminton is een zeer populair spel over de gehele wereld, prima te beoefenen door jong en oud. Zoals één van de oudere leden van 't Vennewater opmerkte: 'het is net gymnastiek, maar dan anders, veel speelser!' In Nederland zijn ruim 80.000 men sen lid van de Nederlandse Badminton Bond. 't Vennewater is één van de grootste verenigingen van Nederland met ongeveer 450 leden. De club beschikt als één van de weinige verenigingen over een eigen hal met zes westrijdbanen. De vloer en het licht zijn specifiek op de badmintonsport afgestemd. Buiten de prachtige speelhal beschikt 't Vennewater badminton over een gezellige bar en een grote vergaderzaal. Een goede gelegenheid dus voor het sociale contact met de medemens. Naast de grote groep recreanten heeft 't Vennewater ook een flink aantal competitiespelers en - speelsters. Ook hierbij doet Heiloo mee in de nationale top. Het eerste en tweede team spelen in de tweede divisie landelijk. Twee teams horen dus bij de beste 54 teams van Nederland en daar mag Heiloo best wel trots op zijn! Wie zin heeft om ook eens een boeiend spelletje te spelen, kan zich aanmelden. Jeugdleden tot 12 jaar betalen f116,- en de jeugd tot 18 jaar f 168,-. Seniorleden (overdag spelend) betalen f 189,- en de avondleden f 225,-. Inschrijfkosten bedragen eenmalig f 35,-. Als u zich als lid aanmeldt tijdens de Uitmarkt, ver valt het inschrijfgeld. Twee maan den 'op proef' spelen kan ook. De jeugd tot 12 jaar betaalt daarvoor f 30,- en de ouderen f 40,-. komt het eens een keertje niet uit om te spelen in uw groep, geen nood, dan mag u ook spelen op een ander tijdstip. Voor meer informatie en aan meldingen kunt u terecht bij Jenny de Wijs, De Laghe Weijdt 56, tel. 072-5332985. U bent van harte welkom en zult ontdek ken: speel je het badminton- spel, dan zit je goed in je vel. De speelhal staat op sportpark Het Vennewater aan Het Zevenhuizen 46 te Heiloo. Frans, aangenaam! Frankrijk is een heerlijk land waar Nederlanders graag vertoe ven. Zij trekken dóór de bergen of liggen op het strand en kiezen als verblijf tussen tent en boerenhoeve. Frans is een wondermooie taal. Voor Nederlanders vaak een strui kelblok, wel jammer, want na een lekker maal is 't leuk te babbelen met de kok. Frankrijk heeft een rijke cultuur die vele Nederlanders blijkt te boeien. Beeldende kunst, theater en literatuur waaruit meesterwer ken konden groeien. De Alliance Frangaise is een stich ting voor vele Nederlanders een bekende naam. Je kunt er zonder schoolse verplichting Frans leren spreken en verstaan. Die Franse club kuntu nu bellen in het Nederlands of in het Frans. Wij kunnen u precies vertellen van hoe en wat, en u maakt kans op een heerlijk flesje wijn als u de 10de, 20ste, 30ste beller zou zijn. Tel. 072-5331622 Of 072-5121687. Voor wie weten wil wat het verschil is tussen de Alliance Frangaise en haar concurrenten, ligt de vernieuwde brochure klaar. De grpep ouderen die hun werk zame periode achter de rug heb ben, is relatief groot en zal in de komende jaren alleen nog maar een steeds groter deel van de bevolking gaan uitmaken. Omdat deze ouderen voor de economie minder belangrijk zijn geworden, is er voor hun belangen eveneens minder belangstelling en op een aantal plaatsen is er zelfs sprake van discriminatie. De ouderen bonden KBO en ANBO zijn er dan ook in de eerste plaats om voor die belangenbehartiging zorg te dragen en een steun in de rug te zijn voor hen die door de nadelen van een gevorderde leeftijd soms voor schier onoplosbare proble men komen te staan. Daarnaast kom je, na de activitei ten op de arbeidsmarkt, thuis en 'dan hoefje niets meer', zoals dat heet. Gelukkig zijn er vele oude ren die nog wel actief willen blij ven op maatschappelijk gebied en bijvoorbeeld inhoud geven aan het werk van de ouderenbonden, het verenigingsleven of anders zins actief zijn in hun omgeving. Maar niet iedereen heeft natuurlijk daartoe gelegenheid, kan dit lichamelijk opbrengen of heeft de kwalificaties die daarvoor nodig zijn. Die mensen kunnen wellicht wel profiteren van het aanbod op creatief, educatief en ontspan- ningsgebied van de ouderenbon den. !n Heiloo wordt een breed scala van mogelijkheden geboden dankzij een goede samenwerking tussen de KBO, ANBO en de Stichting Ouderenwerk Heiloo. Het centrale punt daarbij is het gebouw het Trefpunt, op de hoek van de Pastoor van Muijenweg en de Abraham du Bois-hof. Voor wie daar nog nooit geweest is: kom eens kijken, vraag naar alle mogelijkheden en doe mee aan de verrijking van uw leefsituatie door samen met anderen aan één of meer activiteiten deel te nemen. De informatie over één en ander kunt u op 9 september al op de Uitmarkt verkrijgen, waar u de stands van ANBO en KBO naast elkaar in 't Hoekstuk zult aantreffen. U bent daar van harte welkom. 36 uur, 34 minuten en 12 secon den: dat is de tijd dat het team van hardlopers van de Stichting Sportevenementen Heiloo gelo pen heeft in de estafetteloop van Rotterdam naar Parijs, een afstand van 514 kilometer. Die afstand hebben de lopers niet alleen voor zichzelf gelopen, maar ook voor een goed doel: hulp aan mensen met kanker. De hardlopers zelf deden voor de derde keer mee aan dit grote eve nement. Deze 'Rotterdam-Parijs Run' (afgekort Roparun) heeft dit jaar in totaal ruim 4 miljoen gul den aan sponsorgelden opge bracht. Een totaal waar dus ook het hardloopteam van de Stichting Sportevenementen Heiloo een steentje aan heeft bij gedragen. De doelstelling van de Stichting Sportevenementen Heiloo (SEH) is het deelnemen aan, ondersteu nen van en organiseren van spor tevenementen die tot doel heb ben om fondsen te werven ten bate van erkende hulporganisa ties die de dienstverlening bij ongevallen en calamiteiten onder steunen en van organisaties en initiatieven die de humanitaire zorg dienen. Dat betekent dus dat de stichting niet alleen met eigen teams aan meer evenementen wil meedoen, maar ook andere sporters die gelegenheid wil geven. En met andere sporters bedoelt zij ieder een, jong en oud, klein en groot, met en zonder handicap en alles wat daar tussenin zit. Uiteindelijk is het ook de bedoeling om zelf evenementen in Heiloo en omge ving te organiseren. Daarvoor gebruikt de stichting haar uitvals basis, tenniscentrum De Dors met zijn verschillende faciliteiten. Voor de uitvoering van hun ideeën hebben de leden spon sors nodig, op facilitair en vooral financieel gebied. Om sporters (soms met handicap) te onder steunen en om evenementen die in het teken staan van een goed doel te kunnen ondersteunen. Wie de stichting facilitair of finan cieel wil helpen, kan contact opnemen met de familie Evers, tel. 072-5150883. Het komende jaar gaat de stich ting de ideeën uitwerken in con crete plannen. Daarbij wil ze gaan samenwerken met andere sportverenigingen uit Heiloo, maar ook mei gemeente(n) en provincie. Op sportief gebied richten de leden zich nu op de Ronde van het IJsselmeer in oktober, een estafetteloop waar van de opbrengst ten goede komt aan het Rode Kruis. Voor vragen en nadere informatie kunt u terecht bij het secretari aat: luider buiten Spaarne 118, 2012 AD te Haarlem, tel. 023-5327739. Schietsportvereniging De Vrijheid Heiloo is op 9 septem ber met de schietstand weer aanwezig op de Uitmarkt. Leden van de vereniging wil len u die dag graag ontvan gen en uitleggen waarom de schietsport zo mooi is. De tien beste schutters boven de 16 jaar ontvangen een prijs. Op de open dag, die wordt gehouden op zaterdag 16 september, kunt u kennisma ken met de echte schietsport. Onder het genot van een kopje koffie kunt u antwoord krijgen op alle vragen over deze sport. Bij de schietsport speelt het wedstrijdelement, evenals bij andere sporten, een hoofdrol. U kunt op de open dag zonder enige verplich ting even binnenlopen op de schietbaan aan Het Zevenhuizen 44 in Heiloo. Op die dag worden ook de op de Uitmarkt gewonnen prijzen uitgereikt. De open dag begint om 10.00 uur. Schietsportvereniging De Vrijheid hoopt u te ontmoeten op de Uitmarkt of de open dag. Patricia Duineveld vertegen woordigt op de Uitmarkt Home Decorating Heiloo en combitrai ning. Zo'n zes jaar geleden is zij begonnen met het geven van creatieve workshops. Het aantal cursisten is in de loop der jaren flink gegroeid en men komt werkelijk overal vandaan om in Heiloo creatief bezig te zijn. 'Nu denkt u misschien, leuk zo'n workshop, maar ik ben totaal niet creatief. Schroom niet, maar schrijf gewoon in,' zegt Patricia Duineveld dan op haar beurt. Alle workshops zijn voor iedereen te doen. Her en der biedt zij tijdens de les de hel pende hand, zodat uiteindelijk iedereen met een prachtig werkstuk naar huis gaat. Voor het komende seizoen staan er ruim twintig gevarieer de cursussen op het program ma (o.a. een herfstkroon, wil gentenen kroonluchter en windlicht met servetten). Tijdens de Uitmarkt kunt u het program ma gratis bij de stand afhalen en krijgt u een éénmalige kor ting van f 5,- wanneer u meteen voor twee of meerdere cursus sen inschrijft. Werkstukken, uit gezonderd het vers materiaal, zijn dan ook te bezichtigen. Een fotoboekje geeft u een impres sie van de werkstukken met verse bloemen en (kerst)groen. Maar Patricia Duineveld is van nog meer markten thuis, want zij geeft ook een cursus combi training, voor wie sportief is aangelegd. Deze start op woensdagavond 13 september van 20.00 tot 21.00 uur in het Trefpunt. Een pittig uurtje trai nen, waarbij zowel jonge als iets oudere dames zijn verte genwoordigd. De lessen wor den gegeven op muziek. Er wordt eerst een warming up gedaan met tae bo (een combi natie van oosterse gevechts- sporten) en vervolgens passe ren de zogenaamde probleem gebieden buik, benen en billen de revue, soms met behulp van haltertjes en dynabanden. Belangstellenden kunnen geheel vrijblijvend een proefles doen. (foto: Starfield fotografie)

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2000 | | pagina 17