ook voor u! Het Niv Zenit, Centrum voor Bewustzijn MoGoJoKo Hengelsport vereniging De Vroegte Wint Stichting Teilhard de Chardin Schildersvereniging Tintoretto UITKIJKPOST - 6 SEPTEMBER - PAGINA 18 Sportvisserij is een zeer belangrijke vorm van open luchtrecreatie, die door ruim anderhalf miljoen mensen in Nederland wordt beoefend. Reeds in de Griekse en Romeinse oudheid werd er als ontspanning gevist. In 1496 schreef de non Juliana Bremer 'Ge zult hoofdzakelijk vissen ter vertroosting en om uw lijf en speciaal uw ziel gezond te maken'. Ook van daag de dag is vissen nog steeds een prima manier om de accu weer eens flink op te laden. Het geeft de mens nieuwe energie voor het werk en de beslommeringen van elke dag. Ontspanning en nieuwe ener gie die in ons overvolle landje hard nodig zijn om stress te voorkomen. Het brengt je terug naar de natuur, waarvan je deel uitmaakt. Daarmee verrijkt het je bestaan en wekt het weer de kinderlijke nieuwsgierigheid op voor die natuur, waarvan we als mens vaak zover zijn afgedwaald. Hengelsportverenigingen als DVW leveren een belangrijke maatschappelijke bijdrage door het waterkwaliteitstoe- zicht en de waterkwaliteits controle op de Nederlandse binnenwateren. De commissie water- en visstandbeheer van DVW bewaakt al zo'n 25 jaar de kwaliteit van de in totaal zestien hectare grote water partijen die Heiloo rijk is, en waarvan de visrechten door de gemeente aan DVW wor den verhuurd. Maar een goede waterkwaliteit is natuurlijk niet alleen van belang voor de hengelspor- ters. Voldoende zuurstof is een van de belangrijkste voor waarden voor het bestaan van bijna alle organismen, zowel op het land als in het water. Zuurstof komt in het stilstaan de water slechts voor een klein gedeelte uit de atmo sfeer. Een tweede proces, en tevens het belangrijkste, is de pro ductie van zuurstof door groe ne waterplanten. Zowel de grote planten als de vele microscopisch kleine en in het water zwervende algen produ ceren zuurstof. Te veel algen of onvoldoende lichtinval ver oorzaakt zuurstofgebrek. Het gevolg is vissterfte. Vorming van te veel algen komt vooral door overbemesting. Dit doet zich voor bij hevige regenval waarbij rioolwater op het oppervlaktewater wordt geloosd. De hengelsportver eniging is dan ook regelmatig in de weer om bij de gemeen te en andere verantwoordelijke instanties invloed uit te oefe nen op zaken als waterkwaliteit en baggerwerk- zaamheden. De Stichting Teilhard de Chardin, in 1994 opgericht, beoogt de ideeën van Teilhard de Chardin uit te dragen. Teilhard de Chardin (1881-1955) werd bekend als natuurkundige, bioloog, pale ontoloog, geoloog, filosoof en mysticus, vooral door zijn werk over de evolutie en zijn visie op de toekomst van de mens. Het Vaticaan verbood hem over zijn evolutietheorie te publiceren. Het werd pas na zijn dood door vooraan staande geleerden in Frankrijk uitgegeven en in vele talen vertaald. Ook in Nederland verscheen zijn hoofdwerk Het verschijnsel Mens en een Spectrumuitgave in 23 deel tjes van en over deze geleer de.De Stichting Teilhard de Chardin geeft een tweemaan delijks tijdschrift uit onder de naam GAMMA. Deze naam is bewust gekozen. Immers, Teilhard plaatst het einde van onze evolutie als mens in het punt Omega. Daar zijn we dus nog lang niet. Er moet nog heel wat gebeuren voordat de mens zich van alle complexe structuren in zijn wereld zo bewust geworden is, dat de eenheid van het mensdom in de harmonie van Omega tot stand is gebracht. Volgens de hoofdwet van Teilhard gaat de groei van het bewustzijn in al wat leeft gelijk op met de complexiteit van de soort. De ontwikkeling van alle denk- en geloofsrichtin gen is een voortzetting van de biologische evolutie van de soorten. Ofwel: de culturele evolutie ligt in het verlengde van de natuurlijke evolutie. Wat we in onze tijd zien als een netwerk van verbindingen door de computertechnologie werkt zo mee aan onze bewustwording van de waar de van elkaar en uiteindelijk aan onze eenheid in verschei denheid. 'Tout ce qui monte converge... Op een hoger niveau komt alles samen'. Op internet wordt Teilhard wel de vader van cyber space genoemd. De Stichting Teilhard de Chardin heeft een website: >http:/lhome. worldonline. nlj-sttdc Zenit, Centrum voor Bewustzijn in Alkmaar, stelt zich hierbij aan u voor. Zenit is een sfeervol, toon aangevend centrum met een regionale functie voor de kop van Noord-Holland. Het is reeds veer tien jaar een plek waar cursussen en workshops worden gegeven en waar bijna elke vrijdagavond een lezing wordt gehouden over de meest uiteenlopende eigentijd se onderwerpen. Tevens is het drie ochtenden in de week een ontmoetingsplek voor een drank je, een praatje, telefonische infor matie, reserveringen en biblio theek-bezoek. Zenit kent een voorjaars- en najaarsseizoen, elk beginnend met een open dag. Ook dit najaar heeft het weer een veelbelovend programma. Het programmaboekje is bij de bibli otheken en natuurvoedingswin kels in Noord-Holland verkrijgbaar en natuurlijk ook op Zenit. Cursussen: Basiscursus Esoterische wijsheid, Voetreflexologie, Intuïtie en spiri tualiteit, Creatieve dramatherapie, Zenmeditatie, Hatha yoga, T'ai Chi Chuan, Integratieve ademthe- rapie, Tarot, Rebalancing, Ontspanningsmassage, Eerste hulp met homeopathie, Interpreteren van tekeningen, Zang, Trans en transformatie. Pers. consulten: Lichaamsgerichte psychothera pie, Astrologie, Paranormaal genezen en hypnotherapie. Workshops: Klezmer concert, Avatar, Godinnen-energie, Dreamtime healing concert, Essentiële oliën, Sabbatical day, Meditatief mandala-tekenen, Kabbala, Klank en healing. Lezingen: 8/9 Integratieve adem- therapie (Anneliese Piepers);, 15/9 Vanzelfsprekend (Marie Louise de la Rosière); 22/9 De kracht van edelstenen Coby de Grijs); 29/9 I Tjing (Token Bartman); 6/10 Intergratieve ademtherapie, thema sexueel misbruik (Anneliese Piepers); 13/10 Helderziende waarnemingen (Simon Bakker); 20/10 Je eigen leider zijn (Roger Rundqvist); 27/10 Liefde en spiri tualiteit (Jef Beerends); 3/11 De dood overleven (Henny Dekker); 10/11 De geheime leer van het Tibetaans Dodenboek (Erik Bruyn); 24/11 Spiegologie (Willem de Ridder); 15/12 Werken vanuit ontspanning (Hans Wopereis van ITIP). Alle lezingen beginnen om 20.00 uur. De cursus ontspan ningsmassage kan ook in Heiloo gevolgd worden, waar ook indivi duele massages gegeven wor den. Info bij Lize Vermeulen, tel. 072-5052925. Zenit telt een grote en een klei ne zaal alsmede een therapie ruimtedie allen de gehele week inclusief de weekends per dagdeel (4 uur) te huur zijn. Adres: Zenit, Spoorstraat 62, Alkmaar, iel./fax 072-5111311 (1 minuut vanaf het station). Geopend op maandag, woens dag en vrijdag van 10.30 tot Theater De Beun heeft een belangrij ke plaats in het sociaal- culturele leven in Heiloo Het Nivon is een vereniging van en voor mensen die progressief den ken, die met haar tijd meegaat. Oorspronkelijk is zij opgericht met het doel het niveau van de arbei ders te ontwikkelen en daardoor betere bestaansmogelijkheden te bieden. Na de Tweede Wereldoorlog heeft het Nivon zich omgevormd tot een ontmoetings plaats voor iedereen, waar meningsvorming en ontspanning, natuur en cultuur centraal staan. Met behulp van de vele vrijwilligers worden reizen, zomer- en winter kampen en studiebijeenkomsten georganiseerd. In de Natuurvriendenhuizen in binnen- en buitenland vinden de leden een gastvrij onderdak. Speciale pro gramma's zijn er voor ouderen en voor de jeugd. Op lokaal niveau verzorgen de plaatselijke afdelin gen vele activiteiten waaraan zowel leden als niet-leden kunnen deelnemen. Kortom, het Nivon is er voor iedereen. Afdeling Heiloo Al meer dan vijftig jaar biedt de afdeling Heiloo (ruim driehonderd léden) elk seizoen een gevarieerd programma: lezingen en excur sies, alsmede een uitgebreide keuze aan handvaardigheids- en andere cursussen. Ook zijn er speciale activiteiten voor geologie- liefhebbers. Deelname staat open voor zowel leden als niet-leden. Tijdens de Uitmarkt is het Nivon aanwezig met een overzicht van hetgeen het nieuwe winterpro- gramma te bieden heeft. Dat zijn onder meer dialezingen over Spanje en Canada, een excursie I naar de fabriek van de Melkunie, wandelen in de omgeving (waar onder een puzzeltocht) en over l de Zaanse Schans en een twee daagse voettocht langs het Vogeltrekpad. Opnieuw is er een cursus kunstgeschiedenis met excursies naar enkele steden. Letterlijk en figuurlijk hoogtepunt is een avond waarop de eerste Nederlandse vrouw die de Mount Everest heeft beklommen, ons iets komt vertellen over haar bele venissen. Het aanbod van de handvaardig heidscursussen omvat onder meer tekenen en schilderen, aquarelleren, glas-in-loodschilde- ren, kalligrafie en boekbinden, werken met textiel, papier, stro, klei en speksteen, en middagen voor de doe-het-zelvers. In de Nivon-stands op de Uitmarkt kan men alle gewenste inlichtingen krijgen over het Nivon in het algemeen en bij zonderheden over de cursustij den, kosten en materiaal. Enkele cursusleiders zullen een demonstratie verzorgen. Zij heten u graag welkom. Je bent jong en je zingt graag? Dan wil MoGoJoKo zich graag even aan je voorstellen! MoGoJoKo is een jongerenkoor dat bruist van de activiteiten. Het koor repeteert elke vrijdagavond van 20.00 tot 22.15 uur in de Moeder Godskerk te Heiloo. Eén keer in de maand verzorgt het koor een viering in de kerk. Andere activiteiten van het koor zijn onder meer het zingen op 10 september in het Medisch Centrum Alkmaar, gezellige fees ten en op z'n tijd een weekendje weg. Dit jaar is gezamenlijk een musical opgevoerd in de zaal van de kerk aan de Noordergeeststraat en tevens in het Provadja Theater in Alkmaar. Ook doet het koor elk jaar mee aan een korenfestival in de omge ving. Heb je zin om eens kennis met MoGoJoKo te maken? Kom dan luisteren op de Uitmarkt. Het koor bestaat uit 25 leden. De leeftijd varieert van 15 tot 30 jaar. Het koor heeft een zeer gevarieerd repertoire met muziek van onder anderen De Dijk, Trijntje Oosterhuis en Marco Borsato. Dus wat let je, kom naar de Uitmarkt en beluis ter dit gezellige en swingende jongerenkoor. Wil je meer infor matie of wil je eens komen lui steren, bel dan met Marian van Velzen, tel. 072-5336254. Tot ziens bij MoGoJoKo! Cursus schilderen met acryl Cursus gedichten en liedteksten Voordracht gedichten Iwan J.A. de Croot tel (072) 5330847 Heiloo is een goede plaats om de teken- en schilderkunst te beoefe nen. Er is al vanaf 1945 een schil dersvereniging, Tintoretto. Vroeger bestond die uit artistieke dames en heren die slechts na een ballotage lid konden worden. Nu zijn het mensen die gewoon graag tekenen en schilderen in hun vrije tijd en willen ontdekken wat ze zoal kunnen met deze lief hebberij. De club wil door geza menlijk werken de kunst in het algemeen en de beeldende kunst in het bijzonder bevorderen, haar leden in de gelegenheid stellen zich door onderlinge samenwer king cultureel op een hoger plan te brengen en een bijdrage leve ren aan een gezond cultuurleven in het algemeen. De vereniging bestaat momenteel uit zo'n 100 leden. Het schilderseizoen loopt van september tot en met mei en de club zorgt voor een gevarieerd cursusaanbod. De professionele begeleiders zijn enthousiaste, kunstzinnige mensen voor wie het een plezier is hun kennis en ervaring over te brengen. Daarbij houden zij rekening met de indivi duele belangstelling en de persoonlijke prestaties van de leden. Ook leren leden veel van elkaar, bijvoorbeeld tijdens de wekelijkse clubavonden. Dit zijn vrije inloopavonden, traditiege trouw nog steeds op donderdag, waar iedereen vrij kan werken, zittend aan tafel of staand achter een ezel. Er wordt elke week gezorgd voor een model (een maal per maand naaktmodel), meerdere stillevens of een ruiker. De resultaten van alle inspannin gen zijn zichtbaar tijdens de jaar lijkse kersttentoonstelling in het atelier in De Hofdijk, Mariënstein 178a te Heiloo. Verder gaat een aantal leden, als het weer goed is, in groepjes bui ten schilderen. In de zomer neemt Tintoretto deel aan speciale schil- derdagen op verschillende plaat sen.Tintoretto organiseert zelf jaarlijks een schilderweekend in mei, dit jaar was dat in Mechelen in Zuid-Limburg. Overdag gaan deelnemers het land in om te schilderen en 's avonds worden gezamenlijk de resultaten beke ken en wordt er gezellig gegeten en gedronken. Eén van de docen ten gaat altijd mee als begeleider en zorgt voor de noodzakelijke aanwijzingen. Werken van de leden van Tintoretto zijn te zien op de Uitmarkt, waar ook schilderstuk ken en aquarellen te koop worden aangeboden. Voor meer informatie kunt u tijdens de Uitmarkt terecht bij de Tintoretto-stand of anders bij het secretariaat: Marlo Boots, De Vlei 46, 1852 KE Heiloo, tel. 072-5331120.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2000 | | pagina 18