Nierdialyse, het laat je nooit los "Eindelijk kan 'Ik weet hoe het is om te moeten vechten voor je lichaam' Roy kind zijn" Geven aan een goed doel? Als het je overkomt, zijn we er Q gelezen worden NIERSTICHTING Let op dit keurmerk! UITKIJKPOST - 15 NOVEMBER - PAGINA 12 Sans Atout Mogojoko Damclub Heiloo Herfstwandeling Landgoed Nijenburg tü Klaverjasdrive Popquiz in 't Rode Hert Inbraak in kantine Bromfietser gewond bij ongeval Handbal Meervogels Woninginbraak Een nieuwe prins voor Gorteldonk SV Vredeburg wint ook tweede bondswedstrijd Première 'Portret van Limmen' Jazz Session club HSV Limmen nieuws Activiteiten Conquista Kalender Oud Limmen Bridgeclub Limmen Drankrijder gesnapt Bijna de helft van zijn leven lag hij in het ziekenhuis NIERDIALYSE. HEILOO - De uitslagen van dames bridgeclub Sans Atout van 8 november: A-lijn: 1. Bakker - De Waal 65,00, 2. Slob - Schaffer 53,75. B-lijn: 1V. Dijk - Krul 56,25,2. Schaap - Zijlstra 55,42. C- lijn: 1. Tonino - Motta 70,14, 2. Oos- terwijk - Warmenhoven 68,75. D-lijn: 1. Kemper - Roozen 70,83, 2. Visser - Koster 55,21 HEILOO - Op zaterdag 18 november zal Mogojoko om 19.00 uur een speci aal door Mogojoko in elkaar gezette themaviering in de Moeder Godskerk verzorgen. Het thema van deze viering is 'Wat past bij jou'. Mogojoko geeft een geheel eigen visie op dit thema. HEILOO - In de onderlinge competitie van Damclub Heiloo zijn de volgende partijen gespeeld. Op 26 oktober: M. Houtenbos - W. Solleveld 2-0, P. Heyne - R. Koch 0-2, C. v. Lieshout - J. Kraakman 1-1, N. Ligthart - M. Out 1-1. 2 November: A. Valkering - M. Out 1-1, N. Ligthart - M. Houtenbos 1-1, F. Schouten - C. v. Lieshout 1-1.9 Novem ber: A. Valkering - C. v. Lieshout 1 -1F. Schouten - M. Houtenbos 2-0, J. Kraak man - N. Ligthart 0-2. De damwedstrijd van Heiloo tegen Bergen wordt gespeeld op donderdag 16 november. HEILOO - Het is herfst en het is nat in het bos! Toch valt er veel te genieten. De bomen, planten en dieren zijn klaar voor de winter. Bij sommige planten zijn de knoppen voor volgend jaar al weer te zien. Over dit soort zaken vertelt een na- tuurgids van het IVN u op zondagmor gen 19 november tijdens een rondlei ding door het Heilooërbos, ook wel Landgoed Nijenburg wordt genoemd. Hij of zij staat tv om 10.00 uur 's och tends op te wachten in Heiloo bij theater de Beun en neemt u mee voor een wandeling van ongeveer anderhalf uur. Omdat het nogal drassig kan zijn, wordt aangeraden geschikt schoeisel aan te trekken. Voor deze excursie wordt een bijdrage van f 2,50 voor volwassenen en f 1,- voor kinderen gevraagd. Voor nadere inlichtingen kunt u bellen 072-5350323. cs> CU AKERSLOOT - Zaterdag 18 novem ber wordt er in café De Vriendschap te Akersloot weer een gezellige klaverjas drive georganiseerd. Deze drives zijn voor iedereen toegankelijk en er zijn fantastische prijzen beschikbaar. Zo zal er worden gestreden om levensmidde lenpakketten, koffiezetapparaten, luxe koffersets enz. Wie minder geluk heeft met het klaver jassen kan altijd z'n geluk proberen tij dens de grote loterij, ook hiervoor zijn prachtige prijzen beschikbaar. Deel name aan deze drive kost vijf gulden. Telefonisch opgeven kan via 0251- 312866. De aanvang van de drive is 20.00 uur. EGMOND - Op zaterdag 18 november wordt in café 't Rode Hert te Egmond aan den Hoef voor de tweede keer een popquiz georganiseerd. De quiz zal voor een groot deel bestaan uit het her kennen van muziekfragmenten uit veertig jaar popmuziek. De fragmenten zijn onderverdeeld in een vijftal vra genrondes en bij elk fragment moeten één of meerdere vragen beantwoord worden. De meeste vragen zullen in een meerkeuze vorm worden aangebo den. De organisatie stelt met nadruk dat 'het feest der herkenning' niet zo ge schikt is voor de echte freaks, maar meer geschikt is voor de doorsnee muziekliefhebber. Deelname geschiedt in twee- of drietallen. De kosten zijn een knaak per persoon en je kunt je aanmelden bij café 't Rode Hert of te lefonisch bij Peter Groot 072-5065606 of JosTwisk 072-5070652. De aanvang is 20.00 uur. Het café is te vinden aan de Slotweg 1 in Egmond aan den Hoef. EGMOND - In de kantine van het dorpshuis aan de Visweg in Egmond Binnen is in de nacht van vrijdag op zaterdag ingebroken. Men kwam bin nen door een raampje te vernielen. Een grote hoeveelheid drank, rookwaar en snoep is gestolen. De schade is aanzien lijk. EGMOND - In Egmond aan den Hoef is in de nacht van zaterdag op zondag een bromfietser ernstig gewond ge raakt na een eenzijdig ongeval. De jon gen reed over de Hoeverweg in de rich ting van Alkmaar. Hij droeg geen helm. Nadat hij een personenauto had inge haald, raakte hij de macht over het stuur kwijt en stuurde naar links. Via de berm botste hij tegen een hekwerk. Met ernstige verwondingen aan zijn hoofd is hij overgebracht naar het zie kenhuis. AKERSLOOT - De dames senioren 1 van Westside versloegen die van Meervogels met 26-13. Een wedstrijd tegen een team dat louter bestond uit handbalsters met een interland-verle den. Daarom heeft het nog jonge team van Meervogels vooral de eerste perio de goed gespeeld. De ruststand was 12- 8. Dit was ook de verdienste van keep- ster Laura Groenveld, die een groeien de vorm laat zien en menige zekere treffer stopte. Na rust kwam de fysieke kracht en ervaring van Westside naar boven en liepen zij uit naar een 26-13 eindstand. De heren senioren 1 van Fulmen Fidelitas verloren van Meervogels met 22-23. Afgelopen zondag stond de zwa re uitwedstrijd tegen Fidelitas op het programma. Dit werd een wedstrijd waarin subliem gespeeld werd. Twee maal werd een grote voorsprong bereikt, die ook tweemaal laconiek werd weggegeven. Meervogels startte goed en bleef ook in de beginfase aan de goede kant van de score. Bij 4-6 liep Meervogels door twee doelpunten van William Kerssens en een schot uit de tweedelijn van Peter Schagen naar een 4-9 tussenstand. Deze voorsprong werd te makkelijk weer teniet gedaan door Fidelitas. Vier doelpunten op rij brachten de gasthe ren weer terug in de wedstrijd. Tot de rust ging het nu gelijk op, ruststand 11- 12. De tweede helft gaf eenzelfde beeld te zien. Meervogels nam weer een flinke voorsprong, 12-17, en weer werd dit voordeel te makkelijk weggegeven, via 14-19 werd het 18-19. Meervogels her stelde op tijd en met 22-19 voordeel en nog vijf minuten te spelen kon.de eind zege hen niet meer ontgaan. In de hec tische eindstrijd kreeg keeper Sander Verduin een tijdstraf. De tweede keep er, Cees Wevers, had interland verplichtingen en speelt in Rusland en Litouwen voor het Marineteam. Jelle Putter was de vervanger in de laatste minuten. Deze kreeg direct een af standschot om de oren: 22-23. Met nog vijftien seconden te spelen werd er middenuit genomen. Na vijf seconden floot men voor tijdrekken en ook nog een overtreding werd met rood en een strafworp bestraft. De coach Jos Post maakte terechte opmerkingen op de leiding en ook hij verdween met rood naar de kant. Tot ieders verbazing en tot .opluchting aan Meervogels-zijde werd deze strafworp door de lat gestopt en had Meervogels twee zwaar bevoch ten punten binnengesleept. AKERSLOOT - Vorige week vrijdag middag is tussen 15.10 en 19.15 uur ingebroken in een woning aan de Bea- trixlaan. Men kwam het huis binnen door een bovenlicht te vernielen. Buit gemaakt zijn een printer, een camcor der, een videorecorder, sieraden, tele foons, een klok, cd's, cassettebandjes en elpees. LIMMEN - Op de elfde van de elfde, afgelopen zaterdagavond dus, werden Gorteldonk en zijn leutminnende aan hangers verrast met een prinsenwisse ling. Door middel van een theaterstuk, dat zich zowel in het scheppingsverhaal als bij Petrus aan de hemelpoort af speelde, werd er op spectaculaire wijze afscheid genomen van het raadslid Henk Verdonk, die de afgelopen vijf jaar de carnavalsvereniging op onna volgbare wijze heeft gediend. Er moest dus wel een superman gezocht worden om dit raadslid op te volgen. Dat is gelukt in de persoon van Andre Koopman. Tevens liet in het toneelstuk ook René Vermolen 'het le ven' na zeven jaar de prins en zijn gevolg muzikaal te hebben onder steund, en met hem sneuvelde ook de laatste hofmuzikant van de Uylen- spieghels. Toen echter tijdens de voorstelling prins Tyl IX door een bliksemschicht dodelijk werd getroffen, werd het dui delijk dat de Uylenspieghels het nieu we seizoen met een nieuwe prins in moeten gaan. Met dank aan zijn raad en aan alle aanhangers in het publiek nam Gerard Broedersz na vijftien jaar afscheid van de vereniging. De afgelo pen vier jaar was hij prins, de jaren daarvoor raadslid. Ook deze prins werd met een levensgroot portret (geschil derd door T. Tebbens) in het prinsen boek bijgezet. Het praesidium van oud-prinsen heeft in de persoon van Martin Baars een waardig opvolger gevonden. Martin was in het verleden al bij de vereniging betrokken als raadslid, en kent derhal ve het reilen en zeilen erg goed. Leuk detail is dat deze nieuwe prins uitgaat van het motto 'Vooruit zien is regeren'. Hij is namelijk woonachtig in Cas- tricum en dat is met de fusie in het vooruitzicht een zaak die de vereniging hopelijk ten goede komt. Op 10 december staat Gorteldonk in het teken van de eetmiddag in de Burgerij en iedereen is van harte wel kom. Voorverkoop start op 25 novem ber op de bekende adressen. LIMMEN - Vrijdag 10 november speel de schaakvereniging Vredeburg ronde acht van de interne competitie. R. v.d. Storm kwam goed uit de Franse ope ning tegen koploper K. Kramer, maar verloor in het eindspel het overzicht. G. Hafkamp heeft de laatste tijd moeite met zijn openingen, ook nu weer kwam hij slecht te staan tegen de in vorm zijn de J. Levering. Zijn combinatietalent in het middenspel redde hem en bracht hem de overwinning. J. Admiraal won pion na pion tegen D. Schut, die echter taai tegenspel bleef geven, waardoor pas na voldoende afruil de winst zeker werd. H. Ebels durfde het kwaliteitsoffer niet aan te nemen tegen E. Stolp, die hier door voordeel bereikte en de partij langzaam naar zich toe kon trekken. Analyse achteraf wees uit dat het offer onterecht was. Herintreder B. Kerkhof liet zien dat hij het spelletje nog niet verleerd is en won overtuigend van M. Wester. Vredeburg won dinsdag 6 november de bondswedstrijd tegen VVV uit Alk maar met 4,5-3,5. Dit gebeurde dankzij overwinningen van J. Admiraal, H. Ebels, K. Kramer en R. Rommel. G. Hafkamp speelde remise, J. Limmen, B. Stolp en P. v.d. Heijdt verloren. Za terdag 18 november beginnen de schaakopleidingen. Kinderen vanaf circa 8 jaar kunnen zich alsnog aanmel den voor Stap 1 om 15.45 uur in cultu reel centrum Vredeburg. De uitslagen: Groep A: R. v.d. Storm - K. Kramer 0-1, G. Hafkamp - J. Levering 1 -0, J. Admiraal - D. Schut 1 -0, E. Stolp - H. Ebels 1-0, P. v.d. Heijdt - J. Limmen 1 -0, J. de Graaf - K. Aafjes 0-1 H. Levering - D. Aafjes 0-1, G. Pouw - G. de Graaf 0-1, M. Kos - T. Al 0-1, K. Keijzer - R. Termes 0-1E. van Duin - J. Tebbens 0-1B. Kerkhof - M. Wester 1 - 0,T. Admiraal - H. de Hoog 0-1. Groep B: T. Witkamp - B. Blekemolen 0-1, M.Tijm - D. Keijzer 0-1, S. Sofan - J. Duin 0-1, M. van Rees - J. Valkering 0- I, E. Mooij - B. Schijf 1-0, M. Mooij - N. van Leen 0-1, T. Castelein - I. Mooij 0- 1A. Zwart - W. van Leen 0-1 LIMMEN - Niet afgelopen vrijdag, zoals vorige week abusievelijk in de Uitkijkpost stond, maar komende vrij dag gaat in cultureel centrum Vre deburg de film 'Portret van Limmen' in première voor genodigden. Na die da tum is de video, die 40 minuten duurt, te koop bij het gemeentehuis a f 35,-. LIMMEN - Op zondag 19 november komt Jazz Session club Vredeburg weer bijeen, van 16.00 tot 20.00 uur. Ditmaal is er een optreden van Chickens Jazz Egg. Dit is een vier jaar oude jazzfor matie uit Noord-Holland, waarvan een aantal leden een behoorlijke professio nele achtergrond hebben. Het combo speelt naast eigen werk ook stukken van Joe Henderson, John Coltrane en Miles Davis. Begin dit jaar heeft de Jazz Egg twee cd's uitgebracht. De toegang is gratis. Inlichtingen kunt u vragen bij Fred Timmer, tel. 072-5053414. LIMMEN - Een goede afsluiter van de baarscompetitie was de wedstrijd van 5 november. 25 Deelnemers, een totaal van 715 baarzen, maar het meest won derbaarlijke: het regende die ochtend niet. Thuiswater 't Stet had deze keer geen negatieve gevolgen ondervonden van de overvloedige regenval die de voorgaande dagen had plaatsgevonden. Dit water oogt mooi door de omringen de treurwilgen. Maar harde wind heeft vele takken in het water doen belanden en er werd dan ook veel vuil bovenge haald tijdens het vissen. Een takkenbos onder water is wel een prima schuil plaats voor met name de baars. Lootte je zo'n stekje en wist je bovendien de tak te ontwijken, dan was je verzekerd van een goede vangst. De drie meest gelukkigen waren 1Peter v.d. Heijdt 58 baarzen, 2. Wim Krom 55 st, 3. Nico Krom 45 st. Extra baarswedstrijd Herman Lute van bar bistro De Uit komst organiseert voor de Limmers een extra baarswedstrijd. Ook deze zal worden gevist aan 't Stet en wel op zon dag 19 november. Steknummer-uitrei- king vindt plaats om 8.00 uur in het café, gelegen aan Rijksweg 7 te Lim men. Vóór de wedstrijd zal de koffie bruin staan en na de wedstrijd liggen er als prijs gevulde enveloppen klaar en verder al hetgeen wat nodig is om de hengelaar aan te sterken. Herman, die de taal van het vissersla tijn niet schuwt, zal zelf ook de hengel ter hand nemen maar belooft de prijs, indien eerlijk gewonnen, niet in ont vangst te nemen maar aan de volgende op de ranglijst te schenken. Na de wed strijd volgt nog een verloting. LIMMEN - Zaterdag 18 november staat bij Conquista in het teken van de intocht van Sint-Nicolaas. Kinderen tussen 4 en 12 jaar kunnen deze feeste lijke gebeurtenis bij Conquista volgen op groot scherm. Verder worden er pepernoten gebakken en beschuitjes versierd. Van 10.30 tot 12.30 uur ben je welkom, tegen betaling van f 1,50. Tieners van 12 tot en met 18 jaar heb ben zaterdag een disco. De entree is gratis, van 19.00 tot 23.00 uur. Jongeren vanaf 16 jaar zijn vrijdag en zaterdag welkom van 20.30 tot 01.00 uur in het jongerencafé. LIMMEN - Het idee komt van Niek van der Kolk en Wim Castricum. Een kalender uitbrengen met fraaie pente keningen van Wim Castricum en tek sten van de Stichting Oud Limmen. En het resultaat mag er zijn. Het is een prachtig uitgevoerde kalender gewor den, met unieke plaatjes van Limmen en met leuke wetenswaardigheden over heden en verleden. Het drukwerk is uitgevoerd door drukkerij Repro- form te Heiloo. De kalender, die in een beperkte opla ge is uitgebracht, is te koop voor f 25,- bij onder andere Albert Heijn en de Spar. LIMMEN - Bridgeclub Limmen heeft op 8 november als volgt gespeeld: A- lijn: 1. Korff - Straathof 69.6, 2. Dol mans - Bollweg 59.4,3. Bom - Kruiswijk 50.4, B-lijn: 1. Fam. v.d. Molen 57.5, 2. Kuiper - Zijp 53.9,3. Noordenbos - Van Straten 53.6. C-lijn: 1. Claus - Limmen 62.5, 2. Balkenende - Min 61.2, 3. Fam. Nierop Groot 53.1D-Iijn: 1Sandkuyl - Van Vliet 65.2, 2. Gelzing - Doorenbos 59.6, 3. Brinkhorst - Tuinstra 57.9. E- lijn: 1. Fam. Maas 59.6, 2. Fam. van Balen 55.4,3. Fam. Segerius 55.0. LIMMEN - Afgelopen weekeinde is een 22-jarige man uit Limmen aange houden. De man had teveel gedronken. Een test wees uit dat hij bijna drie maal teveel op had. Zijn rijbewijs is ingevor derd. Nierdialyse is nodig als door een chronische nierziekte de nieren niet meer goed genoeg werken. Als ondanks de behandeling met medicijnen en een streng dieet de werking van de nieren nog maar 5 a 10 procent is, is dialyseren (via een kunst nier of via buikvliesspoeling) noodzakelijk. Het lichaam raakt door ophoping van afvalstoffen in het bloed vergiftigd. Wanneer hier niets aan gedaan wordt, leidt dit uiteindelijk tot de dood. Met dialyse wordt het bloed op kunstmatige manier gezuiverd. Wie dialyseert verliest vrijheid. De dialysebehandeling gaat altijd door en voor. Een dialysepatiënt voelt zich letterlijk en figuurlijk gebonden. Wie lange re tijd van huis wil, zal speciale maatregelen moeten nemen. De Nierstichting organiseert hiervoor speciale reizen. Het principe van dialyse Dialyse betekent letterlijk 'scheiding'. Biologisch gesproken gaat het om een pro ces waarbij in een vloeistof nuttige stoffen in 't bloed van afvalstoffen worden gescheiden. Dit scheidingsproces vindt plaats langs een vlies dat gedeeltelijk door laatbaar is. Aan de ene kant van het vlies bevindt zich de schone vloeistof (spoel- vloeistof) aan de andere kant de te zuiveren vloeistof (bij de nieren is dit dus het bloed). De afvalstoffen uit het bloed gaan door het vlies heen net zolang tot de concentratie afvalproducten aan beide zijden van het vlies gelijk zijn. Andere bestanddelen zoals de meeste eiwitten en bloedcellen kunnen het vlies niet pas seren. Volgens dit principe wordt het bloed van afvalstoffen ontdaan, maar blijven de nuttige stoffen daarin bewaard. Zijn ondeugende koppie onder de vrolijke krulletjes is onweerstaanbaar. Maar wie goed kijkt, ziet méér. Z'n donkere oogjes vertellen dat Roy in z'n jonge leventje al heel wat heeft meegemaakt. De komende maand zal de foto van de vijfjarige Roy Meijer overal in het land te zien zijn om de aandacht te vestigen op de Nationale Collecteweek van de Nierstichting. Terwijl Roy onvermoeibaar van buiten naar binnen rent en weer terug, vriendjes mee naar binnentroont, een stukje gaat fiet sen of even voetballen, vertelt moeder Angelina Mans over de overlevingsdrang van haar zoontje. Want zonder dat zou hij het niet gered hebben. Een klein jochie naast een immens groot dia lyse-apparaat. Roy Meijer vond het maar wat stoer om voor de campagne van de Nierstichting te poseren voor een echte foto graaf. Maar hij wilde niet té dicht bij die grote witte machine komen. 'Die tijd heb ik gehad', zag je hem denken. Eind vorig jaar kreeg Roy een donornier, die hem hopelijk voor altijd van dat akelige apparaat verlost. Roy is nog geen zes en heeft in zijn leven al meer dan tien zware operaties ondergaan. Moeder Angelina: "Roy is geboren met maar één nier, een blaas die niet groter was dan een vinger topje en nog een aantal ernstige afwijkingen. Twee dagen na zijn geboorte onderging hij zijn eerste opera tieVaak moest hij na een operatie maandenlang in het ziekenhuis blijven. Ik denk dat hij alles bij elkaar de helft van zijn leven in het ziekenhuis heeft gelegen." Afscheid nemen Het is, naast de inzet van de artsen, vooral aan Roy's eigen vechtlust te danken dat hij nog leeft, weet zijn moeder. "Ik heb zo vaak te horen gekregen dat ik me erop moest voorbe reiden dat ik afscheid van mijn kind moest nemen, dat hij het niet zou redden. En elke keer kwam hij er weer bovenop. Het is onge looflijk. Roy geeft nooit op. Hij heeft sinds november vorig jaar een donornier, waardoor het een stuk beter met hem gaat. Maar ook vóór die tijd, toen hij eigenlijk altijd moe was van de dialyse en zich ziek voelde, wist hij van geen ophouden. Ook al heeft Roy veertig gra den koorts, hij blijft spelen en rennen. Pas als hij echt helemaal instort, gaat hij een halfuur tje liggen om daarna weer net zo enthousiast verder te gaan. Het is me altijd een raadsel geweest waar hij de energie vandaan haalt. Hij is een levensgenieter van de eerste órde. Dat is ook zijn redding geweest." 'Zieker kan niet' De transplantatienier die Roy vorig jaar kreeg, heeft zijn leven op veel manieren veranderd. Van een dieet dat zijn moeder als 'het streng ste van het strengste' omschrijft, mag hij nu weer vrijwel alles eten. Zes dagen in de week moest Roy om zes uur opstaan om op tijd te zijn voor de dialyse in 'We leven bij de dagdat hebben we ^et AM<T m y Amsterdam. Douchen de afgelopen jaren wel geleerd. of zwemmen mocht hij niet omdat het dialy seslangetje een open verbinding met zijn hart vormde. Vanwege infectiegevaar moesten de twee katten, waar hij zo dol op was, de deur uit. Maar nu is alles anders en lijkt Roy's leven veel meer op dat van de andere kinderen in de straat. Roy mag naar het zwembad, 's och tends gaat hij gewoon naar school in plaats van naar het ziekenhuis, over een tijdje mag er misschien weer een huisdier komen en hij smult van alle dingen die hij mag eten. Maar de allergrootste verandering vindt zijn moe der dat Roy nu eindelijk weer kind is. "Hij gedroeg zich zo volwassen, dat was soms bijna eng. Hij vroeg me een keer of hij een sateetje mocht. 'Dat kan niet Roy', zei ik, 'je weet wel waarom.' 'Ja, omdat ik ziek ben,' zei hij. 'ja', antwoordde ik. 'En als je saté neemt, Angelina Mans: "Ik ben de gelukkigste moeder van de wereld." word je ziek-ziek.' 'Nee mam, dat kan niet', was zijn reactie. 'Zieker dan dit kan ik nooit worden.' Hij was toen vier!" Straatschoffie Als alles even te veel tegenzit kan Roy een driftkikker zijn, maar hij is ook een heel gevoe lig en aanhankelijk jongetje. Toen een van zijn vriendjes geopereerd moest worden, zei hij dat hij liever in diens plaats ging, want 'ik weet al hoe dat gaat.' En als hij ergens geen zin in heeft, dan gebeurt het niet. Angelina: "Op school - Roy zit op een school voor chronisch zieke kinderen - moest hij een keer een testje afleg gen. 'Moet je horen', zei Roy tegen de mevrouw die dat kwam doen, 'ik heb vanoch tend gedialyseerd en daar word ik moe van. Ik ga eerst een dutje doen.' En Roy ging op de grond liggen en viel in slaap." "Vijf jaar lang heeft Roy in een kooitje geleefd. Dat kon niet anders, ik moest hem bescher men. Nu het kan, probeer ik wat meer aan de zijlijn te staan en hem de vrijheid te gunnen waar hij recht op heeft. En ja, dat betekent ook dat ik hem schromelijk verwen. Maar wie ben ik om hem voortdurend alles te verbieden na wat hij heeft meegemaakt? Hij kan nu spe len zoals alle kinderen van zijn leeftijd. Binnen één week tijd was hij zindelijk, kon hij fietsen zonder zijwieltjes en begon hij met tanden wisselen. Er vielen er meteen twee tegelijk uit. Gewoon, net als bij andere kinderen. Heerlijk." N Gelukkigste moeder Roy zal altijd kleiner blijven dan zijn leeftijds genoten en hij heeft de komende jaren waar- Roy (hier met zijn vader) is een levensge nieter van de eerste orde. Hij gedroeg zich zo volwassen, het was soms bijna eng. schijnlijk nog verschillende operaties in het vooruitzicht, maar daar probeert zijn moeder niet te veel bij stil te staan. "Zolang z'n nier het doet, doet 'ie het en daar genieten we elk moment van. We leven bij de dag, dat hebben we de afge lopen jaren wel geleerd. Als Roy gelukkig is, ben ik de gelukkigste moeder van de wereld," besluit Angelina, terwijl ze lachend uit het raam kijkt. Samen met een vriendje sleept Roy, druk kletsend, een grote lap vloerbe dekking de voortuin in. Een stoer straat schoffie, dat is het. Alleen wie goed in z'n ogen kijkt, ziet dat kleine Roy ook een hele geschiedenis met zich meesleept. Er zijn veel stichtingen die regel matig om een financiële bijdrage vragen voor een goed doel. Maar hoe weet u of uw geld goed terechtkomt? Het Centraal Bureau Fondsenwerving (CBF) controleert fondsenwervende organisaties en geeft - als zij de strenge beoorde ling doorstaan - een keurmerk voor Goede Doelen. Als een stichting dit CBF-keurmerk voor Goede Doelen heeft gekregen, kunt u zeker van zijn dat: niet meer dan 25% kosten worden gemaakt, de fondsenwer ving gericht is op vrijwillige bijdra gen, de stichting een jaarverslag en jaarplan maakt en dat het bestuur bestaat uit onafhankelijke personen. De Nierstichting heeft het CBF-keurmerk en besteedde in 1999 ruim 80% van de ontvangen giften aan haar doelstellingen. <3 VOOR GOEDE DOELEN Bij meer dan 40.000 Nederlanders werken de nieren slecht en bij duizenden patiënten helemaal niet meer. Zij moeten, om in leven te blijven dialyseren: een intensieve en belastende bloedzuiverende behandeling. Elk jaar weer komen er 1.400 nierpatiënten bij die deze zware behandeling moeten ondergaan. Veel van deze patiënten wachten op een niertransplantatie: hun enige kans om weer een normaal leven te kunnen leiden. Maar de wachtlijst voor een donornier is lang. U begrijpt, het leven verandert dramatisch voor wie eenmaal nierpatiënt is geworden. Vaak levenslang. De Nierstichting trekt zich hun lot aan en helpt door: - financiering van wetenschappelijk onderzoek naar verbetering van behandeling en het voorkomen van nierziekten. - financiering van projecten om knel punten in de zorg weg te nemen, bij voorbeeld opdat meer (niertransplan taties kunnen plaatsvinden; - individuele hulp aan nierpatiënten, bijvoorbeeld voor opleidingen en werk, en steun voor projecten die daar aan bijdragen. Nierstichting Nederland www.nierstichting.nl gratis informatielijn nierziekten (0800) 388 00 00 giro 88.000 Pieter van den Hoogenband is ambassadeur van de Nierstichting. Onze nationale zwem- hoop wil zich graag inzetten voor nierpatiën ten. Hij kan zich de situatie waarin zij moeten leven goed voorstellen. "Als topsporter weet ik hoe het voelt om het uiterste van je lichaam te vergen. En net als een nierpatiënt leid ik een strak georganiseerd bestaan. Mijn hele leven is ingedeeld. Zo veel trainen per dag, niet uit gaan, uitgerust blijven. Ook ik moet mezelf ijzeren discipline opleggen. Toch gaat de ver gelijking niet helemaal op, een nierpatiënt heeft geen keuze." Pieter van den Hoogenband HET LAAT JE NOOIT LOS. Dialyse, je zit er altijd aan vast. Want ook de dagen dat je niet aan het dialyseapparaat vastzit, ben je er toch mee bezig. Je leven is er volledig op ingericht, alles moet er voor wijken. De Nierstichting wil nierpatiënten zoveel mogelijk helpen en bijstaan. Dat kost geld, veel geld. Bel voor meer informatie 0800-222 40 07 of stort uw bijdrage op giro 88.000. Hartelijk dank. NIERSTICHTING ALS HET JE OVERKOMT, ZIJN WE ER.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2000 | | pagina 12