Oud Heiloo moet Oude Pastorij uit Elckerlycschool onthult nieuwe naam met middeleeuws trompetgeschal a m 1 ■■11 krant fancy fair HEMA Amltooppfmen? 'BcIkma n™ PRIMALICHT LIMMEN pROEKMAN [jjj ■öj Vos Makelaardij www.heiloo-online.nl BORDEN NIEUWSBLAD VOOR HEILOO EN OMSTREKEN l.v.m. PASEN 2e PAASDAG rConquista B Huis kopen? A P E L L A (072)5351000 r LdJU j Drukkerij uitkijkpost bv Ill 66e JAARGANG NO. 15 Opbrengst collecte Paaswandeling in het Heilooër Bos Modeshow door Platform Heiloo Wereldwijd Gevonden voorwerpen Lezing astrologie 2e paasdag (16 april) WARENHUIS VAN SCHAIK zoekt een - VERKOOPSTER VERKOOPSTER - JONGENS Kids for Animals zijn boos Tendenz houdt dropping Tel. 072-515 08 88 www.halmakelaardij.nl SCHONG SCHILDERWERKEN B.V. 06-53576089/072-5338472 Keuze uit duizenden lampen Zeer veel kleinmeubelen - spiegels Exclusieve verkoop alle topmerken Speciaal ingericht voor ondernemers Parkeren voor de deur C. HACHMANG Redactieacquisitie en administratie: De Hoefsmid 5-1851 PZ - Heiloo Postadres: Postbus 68 - 1850 AB Heiloo Telefoon: 072 533 01 75 Telefax: 072 533 56 44 e mail redactie: redactie@uitkijkpost.nl Openingstijden kantoor: maandag t/m vrijdag: 8.00-17.30 uur Geen Uitkijkpost ontvangen? Bel donderdag tot 15.00 uur: 0226 331020 (Nieuw nummer Rodi verspreiding bv) 11 APRIL 2001 De Uitkijkpost verschijnt op woensdag huis-aan-huis in een oplage van 16.00.0 exemplaren in Heiloo, Limmen, Akersloot, Egmond-Binnen, Egmond aan den Hoef en Rinnegom. Redactionele kopij en advertentie-opgave moeten uiterlijk maandag om 15.00 uur in ons bezit zijn. Advertentieprijs per mm 87 cent (excl.BTW) Bij adverteren op contractbasis gelden n n=?> n <n i aanzienlijk lagere mm-prijzen. verzorgt tevens al uw drukwerk; van briefpapier tot full-color brochures. Vraag offerte! advertenties en kopij voor de Uitkijkpost van ]8 april, tot uiterlijk vriidaq Ji amll 1MB ÜMI aanleveren. maandag 16 april is Drukkerij Uitkijkpost GESLOTEN HEILOO - 'Geef Gezondheid, Geef Leven' was het thema van de nationale collecte van Simavi, die werd gehouden van 25 tot en met 31 maart. De collecte in Heiloo heeft f 7349,35 opgebracht. Wie de collectant gemist heeft kan een bijdrage storten op giro 300100 ten name van Simavi in Haarlem. HEILOO - Elke maand vindt er op de derde zondag van de maand een natuurwandeling plaats in het Heilooër Bos. Deze maand is dat dus zondag 15 april, eerste paasdag. Ook de vogels zijn dan waarschijnlijk druk doende met paaseitjes en alles wat daarbij komt kijken. Dat houdt in: een territo rium vinden en verdedigen, een partner lokken, een nest bouwen, eieren leggen en bebroeden, enzovoort. Hoe doen ze dat en waar doen ze dat? Hoog in de bomen of laag bij de grond, in het bos of op de weilanden? Samen met de gids kunt u gaan luisteren naar hun geluiden en kijken of de vogels zich laten zien. De IVN-gids staat om 10.00 uur klaar bij de Kattenberg aan de Kennemerstraatweg. Van volwassenen wordt een vrijwillige bijdrage van f 3,50 verwacht, voor kin deren is dat f 2,-. De wandeling duurt anderhalf a twee uur. Voor nadere inlichtingen kunt u bellen met tel. 072- 5350323. HEILOO - Platform Heiloo Wereld wijd houdt op 21 april vanaf 14.00 uur een modeshow in winkelcentrum 't Loo. De modeshow heeft als thema 'eerlijke kleding' en wordt met een muzikaal programma omlijst. De violis te Marieke Donker Kaat en de gitarist Laurens Joensen spelen Mexicaanse muziek. Na de modeshow zal het ensemble Alomtonen liederen uit ver schillende streken ten gehore brengen. De modeshow is een van de activiteiten die het Platform Heiloo Wereldwijd organiseert om het project 'Naar een nieuw patroon' te ondersteunen. Dit is een project van Solidaridad, dat een eerlijke kledinglijn introduceert samen met naai-ateliers in Mexico en Guatemala. De kleding, die onder de merknaam Kuyichi wordt geprodu ceerd, is zoveel mogelijk gemaakt van een zeer hoogwaardige katoenkwali teit, die biologisch wordt geteeld. Dit project biedt niet alleen eerlijke lonen aan de werknemers in de ateliers, maar brengt tevens een regionale ontwikke ling op gang waardoor mensen meer kansen krijgen om menswaardig te leven en zich te ontwikkelen. Op 21 april zullen er verschillende organisaties aanwezig zijn waar u eerlij ke kleding kunt kopen en stoffen en andere accessoires kunt bekijken. Het Platform Heiloo Wereldwijd is aanwe zig om u van informatie te voorzien over het project. Wilt u nu al meer informatie, dan kunt u ook bellen naar Jan Rood, tel. 072-5335297 of naar Marjolein Huijser tel. 072-5202517. HEILOO - De volgende voorwerpen zijn bij het politiebureau van Heiloo als gevonden aangemeld: enkele sleutels, inhalator in wit plastic etui, zwart ge watteerd jack met gele voering, paar grijze suède handschoenen, rood col bertje, zwarte fietstas met regenpak en kabelslot, bruin leren jack. De Vereniging Oud Heiloo organiseerde in De Oude Pastorij een tentoonstelling over historisch speelgoed. (Archieffoto) HEILOO - De Vereniging Oud Heiloo moet De Oude Pastorij verlaten. Het pand aan de Nicolaas Beetsweg 94 zal op termijn waarschijnlijk niet meer be schikbaar zijn voor de vereniging. Dat blijkt uit het jaarverslag dat de vereni ging onlangs naar haar leden stuurde. Hoewel de Vereniging Oud Heiloo al sinds 1974 gebruiker van het pand is, dreigt zij binnenkort toch uit het pand te moeten. De gemeente heeft namelijk andere plannen met het gebouw, maar wil daar in dit stadium verder nog niets over kwijt. HEILOO - „Ik werd vanmorgen al vroeg wakker gemaakt door een ridder en een jonkvrouw die aan mijn bed stonden," vertelde vorige week don derdagmiddag een van de vaders op de Freinetschool. Hij was daar om samen met zijn vrouw en in middeleeuwse dracht gestoken kinderen, andere ou ders en hun kroost plus de leerkrachten van de Freinetschool de onthulling bij te wonen van de nieuwe naam van deze school: Elckerlyc, basisschool voor Freinetonderwijs. Deze naam is het resultaat van een enquête die de school gehouden heeft onder de kinderen, hun ouders en de leerkrachten. „We wilden de school graag een nieuwe naam geven, omdat alleen de aanduiding 'Freinetschool' nog al eens voor onduidelijkheden en misverstanden zorgde, en omdat we het gewoon ook leuk vonden om een nieu we, passende naam aan de school te geven," vertelt directeur Wim Blom. Het nieuwe logo van de school werd onder trompetgeschal van een heuse heraut onthuld door oud-leerling Joeri Horsthuis (22) en Bojoura van Riel, de jongste van de school. Met grote preci sie pulkte zij, zich niets aantrekkend van de dreigende regen en vorstelijk gezeten op de schouders van Joeri, het papier van het naambord. Marcel Wiebering, voorzitter van het schoolbe stuur, nam de gelegenheid te baat om de nieuwe naam van de school nog even uit te leggen. Elckerlyc betekent 'iedereen', en dus is de school er voor iedereen. De naam komt van het gelijk namige rederijkersstuk Elckerlyc, geschreven in de Middeleeuwen. Deze Middeleeuwen zijn de afgelopen weken een bron van inspiratie geweest voor de kinderen. Er werden kastelen gebouwd, potten gebakken, er zijn uit stapjes gemaakt naar onder andere het Slot op den Hoef en Abdijkaarsen in Egmond, er is een historische wande ling gemaakt door de oude binnenstad van Alkmaar. De resultaten hiervan waren donderdag in de school te bewonderen. Leerkrachten en leerlin gen hadden zich voor de gelegenheid een middeleeuwse 'look' aangemeten. Ridders en jonkvrouwen, monniken, nonnen en minstrelen waren goed ver tegenwoordigd. Dat de jaren van voor heen zich heel goed mengen met de nieuwe tijd bewees een tafereeltje in de gang van de school, waar een aantal jonkvrouwen druk in de weer was met het versturen van sms-berichten via hun mobieltje. Eigen ideeën uitwerken De Freinetschool is in 1981 in Heiloo van start gegaan, vanaf 1984 met de locatie aan Het Malevoort en sinds november '99 in Boekenstein. Momen teel telt Elckerlyc om precies te zijn 103 leerlingen en dat is 'mooi zo', vindt de directeur. Célestin Freinet was een Franse onder wijzer/pedagoog die het klassikale frontonderwijs verliet om met zijn onderwijs dichter bij de interessen en de belevingswereld van het kind te komen. Hij baseerde zijn onderwijs op de interessegebieden van het kind en ontwierp een individuele leerlijn in een democratisch onderwijsproces: Freinet school. De Freinetschool vertaald naar onze tijd bestaat uit een pedagogisch-didac- tische lijn, democratisch en ervarings gericht. Dat betekent in de praktijk dat de kinderen op school de gelegenheid krijgen om hun eigen ideeën uit te wer ken, verantwoordelijkheid te nemen, zich te uiten en elkaar te helpen. De kinderen hebben een eigen leerlijn en een eigen leerproces; de leerkrachten hebben een begeleidende en stimule rende rol. Uit het voorgaande zou je af kunnen leiden dat de kinderen op de Freinet school zomaar hun zin kunnen doen. Niets is echter minder waar: je kunt namelijk alleen maar samenwerken als iedereen rekening houdt met regels en afspraken. De regels en afspraken komen in samenspraak met de kinde ren tot stand, in klassen- en schoolver gaderingen. ■S De reactie van gemeentesecretaris Hetty van der Meent, die samen met wethouder Evalyn Schoutsen-Bolten de gesprekken met de vereniging heeft gevoerd, bracht verder ook geen duide lijkheid: „De Vereniging Oud Heiloo heeft zo'n 27 jaar geleden De Oude Pastorij betrokken. Zij zitten er echter zonder huurovereenkomst in. De Oude Pastorij is een kapitaal pand en we bekijken momenteel wat we er mee kunnen doen." De gemeente laat dus in het midden wat haar plannen zijn. Een deel van het gebouw is bewoond. De gemeente heeft de Vereniging Oud Heiloo inmid dels een aantal andere mogelijkheden aangeboden, maar de vereniging vindt deze alternatieve locaties niet aan vaardbaar. Zij liet in een brief aan de gemeente weten dat het plaatsen van vitrines in gebouwen als de nieuw te bouwen bibliotheek, een locatie op Nijenburg of een plek in een van de gebouwen van GGZ Willibrord niet wenselijk is. De leden vinden dat een oudheidkun dige vereniging een eigen locatie hoort te hebben, om goed te kunnen functio neren. Hoewel De Oude Pastorij geen monumentaal pand is, is het een van de oudste gebouwen van Heiloo en de inrichting is ten behoeve van tentoon stellingen op het pand afgestemd. Het pand heeft een grote tentoonstelling zaal, een kleine zaal, een bibliotheek met enkele honderden boeken en tijd schriften en een knipselarchief met tienduizenden krantenknipsels. Er is een klimaatbeheersing aangelegd, die vereist is om voorwerpen en archief stukken van musea en archieven te ver krijgen voor een tentoonstelling. De pastorie De pastorie, oorspronkelijk het huis van de predikant van de Hervormde Gemeente, is inmiddels al eeuwenoud. Hoe oud het gebouw was toen Johan nes Petrus Hasebroek er zich in 1836 met zijn zuster Betsy vestigde, is niet bekend. De pastorie heeft in die tijd een lange rij schrijvers geherbergd. Ni colaas Beets, Jan Kneppelhout, Truitje Toussaint, Willem Hofdijk, E. Potgieter, Jacob van Lennep en Bernhard Gewin waren regelmatige en graag geziene gasten. De zogenoemde Heilooër lite raire kring kreeg daarmee een stevige invloed op de negentiende eeuwse vaderlandse literatuur. Van een bepaal de groep was echter nauwelijks sprake, het literaire leven in Heiloo verliep niet volgens een vast patroon. De mensen ontmoeten elkaar in de pastorie en op zondag in Nijenburg. Tijdens deze ont moetingen werd er gemusiceerd en werd er voorgedragen uit eigen werk. De verhouding tussen Potgieter en Hasebroek was echter verre van goed. Potgieter wilde predikant te Heiloo worden en Hasebroek moest dan maar plaats voor hem maken. Ook Willem Hofdijk, de minstreel van Kennemer- land, viel bij de dominee niet in de smaak, hij bezat te veel inbeelding en te weinig goede smaak. Het was derhalve niet altijd gezelligheid troef op de pas torie. In januari 1956 bood de kerkvoogdij van de Nederlandse Hervormde Ge meente de pastorie te koop aan voor f 39.000,-, ten einde daarin een verzor gingshuis te vestigen. Een paar maan den later, in augustus, werd de eerste steen van bejaardentehuis De Oude Pastorij, waarvan het parochiehuis deel uitmaakte, gelegd door oud-wethouder J. Rus. Op 7 juli 1957 konden 38 bewoners hun intrek nemen in het gebouw, dat op 22 september door de toenmalige minister J. Suurhoff van Sociale Zaken en Volksgezondheid officieel werd geo pend. De Oude Pastorij voldeed bijna twintig jaar later niet langer aan de ei sen. De te kleine kamers deden in 1976 de bewoners naar de nieuwe vleugel van zorgcentrum De Loet verhuizen. De Oude Pastorij werd vervolgens een woongelegenheid voor jongeren, óe oorspronkelijke pastorie werd een museum. In totaal 29 jonge alleenstaan den betaalden voor hun kleine kamers f 150,- per maand, inclusief gas en licht. In 1985 werden de 29 kamers verbouwd tot 19 HAT-eenheden, die in juni 1986 in gebruik werden genomen. De pasto rie werd door de vereniging Oud Hei loo ingericht als oudheidskamer, die eind december 1979 voor publiek werd opengesteld. Opheffen van de vereniging Dat het behouden van De Oude Pas torij voor de vereniging van essentieel belang is, blijkt uit het bezwaar dat Oud Heiloo uit in haar brief naar de gemeente van 12 augustus vorig jaar. „Voor elk der alternatieven geldt, dat het geen éigen locatie betreft, doch een medegebruik, eigenlijk inwoning, waar bij wij min of meer volledig afhankelijk zijn van de andere gebruikers met alle nadelen van dien. Bovendien gaat het eigen gezicht van de vereniging hier mee verloren. De Oude Pastorij verla ten betekent feitelijk de vereniging opheffen," zo voorziet voorzitter W. Admiraal treurig. Bovendien vindt Oud Heiloo dat een historische vereniging voor een ge meente als Heiloo van cultureel belang is. Alleen al voor de gemeente en de gemeenschap is het van groot maat schappelijk nut om deze oudheidska mer in stand te houden. Dit maatschap pelijk nut weegt zeker op tegen een eventueel ander (zakelijk) gebruik door de gemeente of derden van De Oude Pastorij, zoals in de brief aan de gemeente geschreven staat. Hoewel de plannen voor een ander gebruik en een andere gebruiker nog in de oriënterende fase verkeren, geeft de gemeente in elk geval de voorkeur aan andersoortig gebruik van het gebouw. Concreet betekent dit dat de Vereniging Oud Heiloo uiterlijk eind 2002 het pand verlaten moet hebben. Directeur Wim Blom temidden van zijn middeleeuwsekinderen. (Fotostudio Star field) Regio Noord- Kennemerland Als bijlage in dit Nieuwsblad de Woningkrant Regio Noord-Kennemerland. Deze Woningkrant komt twee keer per maand uit en wordt huis-aan-huis verspreid met het Heerhugowaards Nieuwsblad, Alkmaars Nieuwsblad, De Uitkijkpost en Langedijker Nieuwsblad. In de Woningkrant publiceren de woningcorporaties de leeggekomen én de toegewezen huurwoningen in de hele regio Noord-Kennemerland. In deze krant is ook alles te lezen over de nieuwe aanpak van woningtoewijzing. HEILOO - Wat is het Waterman tijdperk, kent u uw dierenriemteken, hoe is de stand van de planeten? Op donderdag 19 april verzorgt L. Pos in het Trefpunt een lezing over astrologie. Voor sommigen misschien een bekend terrein, maar voor de meeste mensen een 'schemergebied'. We kunnen elke dag onze horoscoop lezen, maar welke waarde moeten we daar aan hechten en waarom is het van belang,onder welk gesternte we geboren zijn? De antwoorden' op deze vragen doet Pos uit de doeken. De lezing begint om 14.00 uur, de toegang is f 3,50 inclusief een kopje koffie of thee. Van ïz.oo -17.00 uur er is een Rommelmarkt en een Rad van Fortuin aankondiging aangeboden door: MAKELAARS (Jr TAXATEURS ONROEREND GOED www.vosmakelaardij.nl Warenhuis Van Schaik B.V. exploiteert sinds 1 979 een bij de HEMA aange sloten bedrijf in Winkel hof 't Loo te Heiloo. Een levendig niet te groot warenhuis waar we er plezier in scheppen om gezamenlijk, op moderne wijze, een aantrekkelijke winkel te verzorgen. afwisselend werk, in goede sfeer. Leeftijd ca. 18-25 jaar. pittig, vriendelijk meisje. afd. vleeswaren tijdelijke baan i.v.m. ziekte alg. werkzaamheden 8-12 uur per week Ben je geïnteresseerd maak dan een telefonische afspraak onder nummer 072-5331138 HEILOO - De leden van Kids for Ani mals pikken het niet langer, zeggen ze. Na de dioxinevergiftiging bij kippen, de varkenspest, de BSE bij koeien en nu mond- en klauwzeer waarbij zoveel gezonde dieren als vuilnis worden ver brand, is de maat vol. Het is de hoogste tijd voor actie, vinden ze. Volgens Kids for Animals is de hele bio-industrie ziek en niet meer van de ze tijd. Biologische veehouderij moet worden aangemoedigd, het eten van biologisch vlees of vleesvervangers is volgens hen ook veel gezonder, voor mens en dier. De Kids gaan de straat op met handtekeningenlijsten en hoe meer ze ophalen, hoe beter ze het vin den. De handtekeningenlijsten worden ingezameld op 18 april in het Open Huis in Heiloo, tussen 13.30 en 15.30 uur. HEILOO - Op vrijdag 13 april is het weer tijd voor de dropping.die Tendenz elk jaar organiseert voor de vrijdag avondbezoekers. Heb jij een goed rich- tingsgevoel? Ben jij niet bang in het donker? En lijkt het je spannend om samen met een groep de weg terug te zien vinden? Ga dan op vrijdag de der tiende om 20.00 uur naar Tendenz. De kosten zijn f 2,50, inclusief gratis consumptie. Deelnemers zijn waar schijnlijk iets later dan 23.00 uur terug in Tendenz. RSGROEP Kennemerstraatweg 129 te Heiloo tel.: 072 5335330 'Met 4 kantoren actief in de regio! (Alkmaar (1), Heiloo en Heerhugoivaard). Uitvaartverzorging Heiloo e.o. Henny Stoop Tel: 072 - 532 03 45 Makelaar sinds 1933 VAN DER www.vanderborden.nl Erkend schilder- wandafwerkingsbedrijf. Bel voor vrijblijvend offerte ALKMAAR boven TOYS 'RUS Noorder Arcade Koopavond donderdag LIMMEN t.o Ten Dam Parket Rijksweg 43 Koopavond vrijdag INSTALLATIEBEDRIJF - Badkamerinstallatie Droonecampstraat 13 - Centrale verwarming 1851 TH Heiloo - Dakbedekking Telefoon 072-533 50 85 - Loodgieterswerk Werkplaats: Holleweg 19

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2001 | | pagina 1