Scouting is allang niet meer ouderwets Een kind kan meer verzinnen dan twaalf volwassenen bii elkaar mm 35 miljoen vluchtelingen wereldwijd Vergeet ze niet Giro 999 ft VLUCHTELING Optreden Hammerhawk en Brainpower in Buk Buk Adressen Heiloo Heiloose wint schilderij met Hema prijsvraag Expositie Bergense schilder bij Silhouet GIRO 999 STICHTING www.vluchteling.org Dierenbescherming s UITKIJKPOST - 7 NOVEMBER 2001 - PAGINA 8 K i i' - C X" *\%i r 1 :v - - Zaalvoetbal HZV de Witburger Speelgoedbeurs in Heiloo Ypsalon presenteert Kyrlianfotografie SV Oppositie Gratis abonnement Monumentenwacht voor eigenaren monument HEILOO - De Heilooër Zeilscouting Victorie is opgericht in 1946. Sinds 1987 heeft de vereniging de beschikking over een fraai clubhuis, genaamd De Bolder. Dit clubhuis ligt op de hoek van de Westerweg en de Kerkelaan in het Heilooërbos. Van april tot en met okto ber hebben de leden van Victorie - samen met vier andere zeilgroepen - de beschikking over een boerderij, zeer ruime kampeervelden en een eigen jachthaven bij De Stierop in Uitgeest. Anton van Riel, bestuurslid van de ver eniging, is blij dat er aandacht aan Victorie en aan scouting in het alge meen wordt besteed. Op de vraag of scouting niet een één of ander stoffig clubje met heiligè boontjes is, reageert hij dan ook als door een adder gebeten: „Welnee!, dat heb je echt helemaal mis." Eigen verantwoordelijkheid Aan het begin van de vorige eeuw - zo rond 1900 - ontwikkelden een aantal pedagogen een andere kijk op kinde ren. Rondom deze grote denkers ont stonden soms nieuwe bewegingen, scholen en instituten. Zij baseerden hun ideeën op het feit dat een kind geen kopie van een volwassene hoeft te worden. Integendeel, kinderen moeten worden aangezet tot zelfontwikkeling, zelfstudie, kiezen van eigen leerdoelen, eigen verantwoordelijkheid en de orga nisatie moet worden gedragen door een bestuur van jongeren zelf. Baden Powell ontwikkelde in deze tijdgeest zijn scoutingorganisatie, die zich over de hele wereld verspreidde. Na scouting de kamer in Ook bij zeilscouting Victorie is het goed te merken, scouting is weer 4in'. Ouders en kinderen ontdekken opnieuw de bijzondere waarden die scoutingactiviteiten met zich meebren gen. Zozeer zelfs dat er sprake is van wachtlijsten in alle speltakken. Jongens en meisjes ervaren het als zeer waarde vol, dat zij in een eigen omgeving span nende keuzes mogen maken. Scouting biedt spanning, maar ook een hoog democratisch gehalte. Jongeren leren al heel vroeg dat alle speltakken samen (5-25 jaar) verantwoordelijk zijn voor de activiteiten en het materiaal. De kunst is om met zo min mogelijk mid delen zo veel mogelijk te bereiken. Bij de zeilscouting Victorie is een van de doelen dat elke scout, jong of oud, gaat leren om leiding te geven. Uit oudere speltakken komen de leidinggevenden voor de jongere speltakken. Uiteindelijk wordt ieder een op deze wijze leidinggevende in één of meer speltakken. Alle leidingge venden samen vormen een eigen groepsbestuur, dat sturing geeft aan de enorme hoeveelheid activiteiten en zorgt voor de nodige coördinatie, daar bij gesteund door het ouderbestuur. Het is dan ook niet vreemd dat veel latere leidinggevenden in de maat schappij vroeger lid waren van een scoutinggroep. Veel opleidingen (HBO-Universiteit) geven extra studiepunten aan leiding gevenden bij scouting. En saillant detail: meer dan de helft van de Tweede Kamerleden is vroeger lid geweest van scouting! Clubhuis De Bolder, het thuishonk van Zeilscouting Victorie. zij een aantal keren in het seizoen zei len op het Alkmaardermeer. Zij wor den daarbij begeleid door voldoende leiding en leden van De Stam voor een optimale en veilige tocht. De Verkenners (11 t/m 15 jaar) en leden van de Wilde Vaart (15 t/m 20 jaar) zeilen vanaf 30 april tot ongeveer 1 oktober elk week end op het Alkmaardermeer. Naast De Bolder beschikt de scouting groep, samen met vijf andere scouting groepen, over boerderij De Stierop in Uitgeest. Rondom de boerderij liggen kampeervelden en een haven. In de haven liggen 's zomers de vijf lelievlet- ten en de schouw van de groep. Elke zaterdag gaan de zeeverkenners op de fiets naar De Stierop om daar te zeilen. Zeilen op het meer De activiteiten van de scoutinggroep zijn zeer gevarieerd. Het spel voor de bevers (4 t/m 6 jaar) vindt meestal plaats in of rond het clubhuis. Dit geldt ook voor de welpen. Als de welpen (7 t/m 11 jaar) kunnen zwemmen, kunnen Tijdens deze opkomsten leren de Zee verkenners de basis van het zeilen. Ook worden er spelen gedaan waarbij ze de geleerde vaardigheden kunnen demon streren. Per boot moet één persoon het CJVO III certificaat hebben, als dat niet zo is vaart de leiding mee. Naast de gewone opkomsten worden 's zomers ook speciale weekenden gehouden in De Stierop. Deze weeken den worden georganiseerd door de activiteitencommissie, waarin van elke groep een afgevaardigde zit. De week enden hebben een thema dat de zee verkenners erg aanspreekt. Op zondag worden ook zeilwedstrijden gehouden, waar zo'n twintig boten aan meedoen. Geen hobbyfarm Ouders worden actief betrokken bij de activiteiten Van de kinderen, samen met de leiding van de vijf speltakken en de spelbegeleider vormen vijf ouders het bestuur van de Victoriegroep. De scoutinggroep heeft daarnaast als doel om zich maatschappelijk dienstbaar op te stellen. Zo wordt tijdens de doden herdenking op 4 mei een krans gelegd, geholpen waar het nodig is tijdens de intocht van Sinterklaas, de afzetting van wegen verzorgt tijdens de Dam tot Damloop en ook tijdens de Uitmarkt is de scouting altijd present. „Scouting is echt geen hobbyfarm," meent Van Riel. „Ook wij knutselen, maar dan met een heel ander doel, gerelateerd aan belangrijke zaken in het leven. Natuurlijk kleien we en werken wij met hout, maar meer als middel om verbon denheid, gezamenlijke verantwoording, en het leren om zelfstandig leiding te geven in een juiste vorm te gieten. Het is geep gezellige bezigheid maar een middel om doelen te bereiken." Jasje, dasje Natuurlijk hoort bij scouting ook een uniform. Dit uniform bestaat uit een groene blouse met diverse insignes/ badges, een groepsdas en een welpen pet. Hoewel ook de leden van scouting Victorie een uniform dragen, ziet Van Riel dit niet als iets 'oubolligs'. „Ik zie het meer als een sticker op een cara van, als een wandelend vakantieboek," laat hij weten. „De herinneringen op de mouwen ver wijzen naar een bepaalde gebeurtenis. Het geeft een gevoel van saamhorig heid, net als voetballers in hetzelfde shirt rond lopen. Toch hebben de oude ren haast nooit hun shirt aan, tenzij ze leiding geven. Het is ook minder belangrijk, de sfeer is heel relaxed en niet-dragers worden heus niet naar huis gestuurd hoor! Van mij hoeft het ook allemaal niet zo strak, we leven niet meer in het jaar 1920." Helemaal vol Wie na het lezen van dit stuk denkt dat Van Riel wervend bezig is heeft het echter faliekant mis. „Scouting Victorie zit helemaal vol. We hebben ruim hon derd leden, het maximale aantal dat de capaciteit van het gebouw, maar ook de leiding en de boten hebben kan. Zover ik weet is dit een landelijke tendens, ik spreek nog wel eens mensen van scou ting Rurik uit Limmen en die hebben ook zo'n grote toeloop. De kinderen /ïjn hagip. met hei herontdekken van liefJevén, komen er achter dat ér meer is dan alleen maar de computer. Bij de scouting kom je met leeftijdsgenoten in een spannende omgeving terecht, en de scouting is echt geen 'schooltje'." Hij vervolgt aarzelend: „Natuurlijk gebeuren er hier ook wel eens dingen die eigenlijk niet kunnen, één kind kan nu eenmaal meer verzinnen dan twaalf volwassenen bij elkaar. Extreme din gen doen zich gelukkig niet voor, dat je mé niet verkeerd begrijpt. Dat wil ik absoluut niet, daarvoor is de groep mij veel te waardevol. Ik heb juist enorm veel waardering voor de 'oudere jonge lui'. Zij stoppen enorm veel tijd in de jeugd, moeten meefietsen en gaan zei len met die gasten. De meesten zijn tenslotte zelf pubers die dan toch op moeten blijven letten. Dat zij dit doen vind ik echt grote klasse. Wil je dat opschrijven, dat verdienen ze zeker." HEILOO - In een matige wedstrijd heeft HZV de Witburger de punten cadeau gedaan aan Dio uit Haarlem: 4- 6. Ondanks het creëren van legio kan sen wisten de Heilooërs maar vier keer te scoren. In de zevende minuut werd het 1-0 door Ralf Mulder, na storend werk van Jan Schoorl. Het publiek ging er eens goed voor zitten, want HZV kwam regelmatig vrij voor de keeper, maar het vizier stond duidelijk niet goed. Omdat Dio in deze fase van de wed strijd de schade beperkt wist te houden, konden de bezoekers wat meer aan aanvallen gaan denken. In een tijdsbe stek van vijf minuten bogen zij de stand om naar 1-3. HZV kwam deze klap uit eindelijk niet meer te boven en ging ook steeds meer tegen zich zelf lopen voetballen. Rene Tromp maakte in de tweede helft 2-3, maar één minuut later werd de marge alweer op twee gebracht uit een vrije trap van Milco Uitendaal. HZV wist nog wel op 4-4 te komen door doelpunten van Jan Schoorl en Ralf Mulder, maar door het missen van de vele kansen sloop er angst in de Heilooër ploeg; dit resulteerde één minuut na de gelijkmaker in de 4-5, wederom uit een vrije trap. Toen het drie minuten voor tijd 4-6 werd was het verzet van HZV gebro ken en kon de ploeg van Bart Moleman zijn wonden gaan likken. Door deze onnodige nederlaag bivakkeert HZV in de onderste regionen en wordt de volgende wedstrijd tegen het Egmondse Rolff (wat ook stroef draait) op 16 november zeer belangrijk. HEILOO - Op vrijdag 9 november is de formatie Hammerhawk in de Buk te horen. Met deze zeer succesvolle metal band uit de lage landen kan er lekker geheadbanged worden. Hammerhawk bestaan al sinds 1982, opgericht door de Australiër Maniac Bruyns en de Nederlander Ray van Wijngaarden. Na twee jaar kwam dan het debuutalbum Breaksloose uit de oefenruimte. Sinds dien zijn ze niet meer te stoppen, na een aantal wisselingen van de wacht en een paar cd's kregen de mannen one nigheid met de platenmaatschappij besloten ze om onder eigenbeheer ver der te gaan. Dit heeft de band geen windeieren gelegd. Zij zijn in 1999 tot oudste nog steeds draaiende metal band in Nederland uitgeroepen door het blad Aardschok. Hammerhawk wordt ondersteund door twee formaties die op hun beurt ook niet misselijk zijn. Sad Iron en Vortex zijn beide bands die zich in het metal circuit hebben laten gelden. Het belooft een avond vol vuurwerk, bier en zweet te worden. De Buk opent haar deuren om 21.00 uur en zal om 2.00 uur weer sluiten. De entree bedraagt f 15,-. Op zaterdag 10 november is het de beurt aan Brainpower om kennis te maken met de Buk. Op die dag komt Gert-Jan Mulder, de in België geboren en in Nederland getogen rapper naar Heiloo. In 1989 kwam hij naar Alphen aan de Rijn om zich te ontpoppen tot een succesvolle rapper/ songwriter. Begonnen op de piano begint Gert-Jan Gemeente Heiloo Algemeen: tel. 5356666, fax 5356788. RIMA Regionale Instelling Maatschappelijke Dienstverlening, Slimpad 16, tel. 5330984. Spreekuren maandag, woens dag en vrijdag van 09.00 tot 10.00 uur. Terminale Thuiszorg Vrijwilligersorganisatie, die belange loos de helpende hand wil bieden. Info: tel. 5334383,5334828 of 5338850. Telefonische Hulpdienst Voor een gesprek van mens tot mens, dag en nacht bereikbaar: tel. 0900-0767. Unie van Vrijwilligers Heiloo Info: I.G. Niessink, de Spanring 33 in Heiloo, tel. 5333332. Rode Kruis Heiloo Rode Kruisgebouw: Slimpad 16c, 1851 LB Heiloo, tel. 5333399. Secretariaat: W.G.A. Meijer, Kennemerstraatweg 389,1851 NE Heiloo, tel. 5331122. De Zonnebloem Vereniging tot bevordering van het welzijn der zieken van alle gezindten, voor bezoek thuis, ziekenhuis of ver pleeghuis. Secr. A. Hoedjes, Holleweg 119, Heiloo, tel. 5335268. Rolstoelbus Heiloo Dagelijks beschikbaar, inlichtingen en afspraken: tel. 5333695. O.V. (openbaar vervoer)taxi Noord- Kennemerland Elke dag beschikbaar van 06.00 tot 24.00 uur. Rijdt in alle gemeenten van Noord-Kennemerland. Iedereen kan van de taxi gebruik maken, in het bij zonder ouderen en gehandicapten. Minimaal een uur van tevoren bestel len, tel. 0900-8878. Stichting Uitkeringsgerechtigden Bergeonstraat 30, tel. 5339885, open maandag de hele dag, dinsdag tot en met vrijdag 13.30 tot 17.00 uur. Stichting Ouderenwerk Heiloo Activiteiten en voorzieningen voor 55- plussers. Abraham du Bois-hof 2, 1852 EZ Heiloo, tel. 5331297. ANBO Belangenbehartiging en sociaal-cultu rele activiteiten voor 50 plussers. Inlichtingen: secretariaat C.M.W. van Aalst-Ruiters, Vrieswijk 11, 1852 VA Heiloo, tel. 5331451. KBO Belangenbehartiging voor ouderen. Inlichtingen: mw. J. Kleene Verbeek (secr.), Boekenstein 29,1852 WS Heiloo, tel. 5340097 of 5331458 toestel 13. Woningstichting Heiloo Kennemerstraatweg 380, 1851 BK Heiloo, tel. 5338536. Technische dienst: tel. 5330430. Bereikbaar op werkdagen van 9.00 tot 11.00 uur. HEILOO - Zaterdag 17 november wordt in Heiloo een speelgoedbeurs gehouden. Tussen 9.00 en 11.30 uur kan speelgoed voor de verkoop worden ingebracht. Zeventig procent van de opbrengst is voor de inbrenger. De ver koop vindt plaats van 12.00 tot 16.00 uur. Het gaat om houten speelgoed, lego, puzzels, spelletjes, poppenmeu- bels, kinderboeken, video's, cd's en der gelijke. Ook kindermeubilair is wel kom. De beurs wordt gehouden in gebouw De Bergeon, Bergeonstraat 30 in Heiloo. Voor informatie en aanmel ding: tel. 072-5340925 of 5340274. HEILOO - Donderdag wordt er een aura-avond gegeven door Frank Kwaaitaal in de Ypsalon aan dq Hucht te Heiloo. Frank maakt een aurafoto van uw vingers en daaraan kunt u zien hoe u in uw energie zit en waarom dit zo is. De foto Iaat tevens zien waaraan u dient te werken, want het onderbewust zijn doet meer dan wij denken en door dit naar voren te halen wordt een en ander duidelijk. Iedereen komt gega randeerd aan de beurt. Entree f 12,- en 1 gulden voor de foto. Aanvang 20,00 uur. Zaal open vanaf 19.30 uur. HEILOO - Donderdag 1 november was het feest bij de Hema in Heiloo. De winkelketen viert namelijk het 75-jarig bestaan, waarbij diverse leuke activitei ten voor de klanten werden georgani seerd. Een van deze activiteiten was een fotowedstrijd, waarbij de deelne mers op een zo origineel mogelijke wijze een of meerdere plastic draagtas sen van de winkel in beeld moesten brengen. Aan deze wedstrijd deed ook de Heiloose Jacqueline de Vré mee. In eerste instantie hoopte zij om met haar foto een vliegreis naar Mallorca in de wacht te slepen. Deze prijs ging echter net aan haar neus voorbij. Met haar foto van een boer met twee jongens in een weiland (uiteraard met Hema-tas) wist zij echter wel een schilderij van Hugo Kaagman in de wacht te slepen. De winnares was bijzonder trots op haar prijs. „Ik vind het schilderij van Jip en Janneke heel mooi. Het is echt niet zomaar iets, ik heb begrepen dat het nog een kostbaar schilderij is ook. Maar ik ben vooral supertrots dat mijn foto uit al die andere foto's is gekozen, er doen toch heel veel mensen aan zo'n prijsvraag mee." Ada Apeldoorn, bedrijfsleidster van de Hema in 't Loo, was eveneens bijzon der te spreken over de prestaties van De Vré. „Wij hebben een leuke fees- tweek, allerlei festiviteiten en dan mag ik ook nog eens aan iemand uit Heiloo een dergelijke prijs uitreiken. Ik vind het een mooi gebaar om onze klanten te bedanken voor het vertrouwen dat zij al die jaren in ons hebben. Dat iemand uit Heiloo dan ook nog eens een van de winnaars is maakt het voor ons dubbel feestelijk!" T\1 zich steeds meer te interesseren voor de hip hop muziek. Zijn genialiteit in de muziek laat zich snel belonen en in N98 gaat hij de top 40 in als ondersteu ning van de rapper Extince met het nummer 'zoete inval'. In het zelfde jaar wordt hij uitgenodigd om op het drum en rhythm en North Sea jazz festival te verschijnen. Hij won de grote prijs van Nederland en tevens de publieksprijs. Zijn live partner en plaatjesdraaier TLM sleept de prijs van beste dj in de wacht. In 2001 geeft Gert-Jan zich met 'De Vierde Kaart' helemaal bloot. Bekend van radio en tv is dit een act die je niet mag missen. De Buk is open om 21.00 uur en sluit om 2.00 uur, de entree is f 15,-. Op zondag 11 november is het tijd voor Lounge, Mr Guide zal vanaf 19.00 uur de deuren openen. Er is vrij entree en de sfeer is relaxed. In het weekend van 16 november staat vrijdag in het teken van het house café Dj Will, bekend van New Vision, zal dan u gastheer zijn samen met een nog onbekende gast. Op zaterdag 17 november staat Erwin Nijhof in de Buk. Bekend van de Prodigal Son zal hij samen met band de Bukvloer doen trillen. Algemene informatie: 072-5332879 Vermiste en gevonden dieren: 072-5616106 Knaagdieren: 072-5119998 Honden en katten Akersloot: 0251-310079 Asiel: 072-5114861 Dierenambulance Noord-Kennemer land: 072-5150173 (alarm) en 072- 5150085 (informatie) Stichting Zwerfdier: 072-5612482 Kids for animals: 072-5336180 Vermist Schildpadpoes, wit befje en witte voet jes, rood bandje met belletje, 17 jaar, Het Hoekstuk, Heiloo. Witte ongec. kater, 2 zwarte strepen op de kop, 1 jaar, Westerweg, Akersloot. Zwarte gec. kater, wit befje en witte buik, zwart vlooienbandje, 10 jaar, Nicolaas Beetsweg, Heiloo. Gevonden Grijscyperse ongec. kater, witte bef, buik en sokjes, witte halsband, Kennemerstraatweg bij rotonde Heiloo. Grijscyperse poes, grote witte bef, witte sokjes, donkere staart, Oosterzijweg, Heiloo. De Dierenbeschermingskalender 2002 is verkrijgbaar bij mevrouw J. de Rover, Schuine Hondsbosschelaan 4, Heiloo. Prijs f 7,50. Werk van Kees den Tex. HEILOO - Vanaf zondag 11 november heeft Silhouet Binnenhuisarchitectuur, Kennemerstraatweg 99 een nieuwe expositie. Het betreft werk van de Bergense Kunstenaar Kees den Tex. Mén kan de tentoonstelling komende zondag tijdens extra openingsuren van 12.00 tot 18.00 uur bezichtigen. De andere openingstijden zijn: dinsdag tot en met vrijdag van 9.00 tot 18.00 uur, vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur; gra tis toegang. Voor informatie, tel. 072- 5331199. De Bergense schilder heeft een afwis selend leven gehad. Na een loopbaan in het bedrijfsleven werd hij in 1954 leer ling op het atelier van een andere Bergense Kunstenaar, Nico Berkhout. Hij rondde in 1958 zijn studie grafische technieken aan de Rijksacademie af. Tijdens zijn leven heeft Kees den Tex tal van exposities in binnen- en buiten land gehad, regelmatig had hij tentoon stellingen in zijn woonplaats, het kun stenaarsdorp Bergen. Den Tex overleed in september 1997, hij werd 81 jaar en was tot het laatst actief. Bij Silhouet kan men nu kennismaken met zijn ori ginele kunstwerken. HEILOO - In de zevende ronde van de interne competitie kon weer eens een daverende verrassing worden geno teerd en wel door Tuinstra die in een prima gespeelde partij Sauer het nakij ken gaf. Tuinstra zette zijn partij oerde gelijk met louter solide zetten op, waar door zijn stelling, zo op het oog, geen zwaktes kende. Van zijn kant probeerde Sauer kansen te creëren en lette daar door niet zozeer op de risico's die hij liep. Zoals altijd zat het ongeluk in een klein hoekje want na eën wat verkeerd uitgevallen taxatie van de mogelijkhe den had Tuinstra plotseling het initia tief, ruilde voordelig af en profiteerde bekwaam van de beroerde stand van de koning. Sauer probeerde nog een sch- windeï maar zijn tegenstander bleef alert en liet zich niet meer verschalken. Terwijl V.d. Wal met moeite zijn toppo sitie consolideerde door in een lastig eindspel tegen Limmen overeind te blijven vocht Hassing voor zijn schaak leven in een partij waarin zijn opponent V.d. Werff langzaam maar zeker zou gaan profiteren van de verkeerde rochade van Hassing. V.d. Werff dacht een sluitende matcombinatie te hebben gevonden, stak en passant een loper in dit avontuur maar op weg naar de over winning Overzag hij een finesse in de verdediging van Hassing waardoor hij pardoes mat werd gezet. Met mazzelschaak kreeg Hassing het punt in de schoot geworpen. Houtenbos speelt leuke partijen met grappige ideeën, maar kan niet wennen aan het feit, dat pionnen niet achteruit mogen slaan. Op de één of andere manier speelde hem dit panten in zijn partij tegen Jongerius die pas in het verre pionneneindspel kans zag zijn greep op de partij te verzilveren. Na lange tijd mochten V. Etten en Kracht weer eens de degens met elkaar kruisen. Na wat vuurwerk in de opening zag het middenspel er knap ingewikkeld uit waarin geen der spelers kon bogen op een voordeel hoe miniem ook. De wit- speler probeerde in het centrum een doorbraak te forceren die door Kracht met behulp van twee ijzersterke paar den werd verijdeld.Toen duidelijk werd dat waaghalzerij de partij en aanslui ting met de top zou kosten werd de vrede getekend. De uitslagen: V.d. Wal - Limmen 1/2- 1/2, Bosma - Maas 1/2-1/2, van Etten - Kracht 1/2-1/2, Woudstra - Folkertsma 0-1, V.d. Werff - Hassing 0-1, Munk - Blom 1-0, Miedema - Koenders 1/2-1/2, Sauer - Tuinstra 0-1, Jongerius - Houtenbos 1-0, Horninge - Niehaus 1/2-1/2, de Lange - Kraayenbrink 0-1. Ada Apeldoorn overhandigt Jacqueline de Vré het schilderij van Hugo Kaagman, (foto UKP) HEILOO - Eigenaren van een gemeen telijk monument kunnen van de gemeente Heiloo een gratis jaarabon nement krijgen op de Monumenten- wacht. Eind oktober zijn eigenaren van panden die op de gemeentelijke monu mentenlijst staan hierover schriftelijk geïnformeerd. Dit zijn in totaal 36 eige naren, waarvan er één per omgaande zich heeft aangemeld. Wethouder Anne-Marie Worm-De Moei reikt persoonlijk het eerste abon nement op de Monumentenwacht sym bolisch met een bloemetje op donder dag 8 november uit aan de eigenaar van een gemeentelijke monument aan de Kennemerstraatweg 81 in Heiloo. Sinds een aantal jaren voert Heiloo een gemeentelijk monumentenbeleid omdat de gemeente het belangrijk vindt deze culturele waarden voor Heiloo te behouden. Om die reden vindt het gemeentebestuur het ook belangrijk dat de gemeentelijke monumenten in een goede bouwkundige staat blijven. Dat is niet altijd gemakkelijk omdat het onderhoud van oudere panden een specialisme is. Een abonnement op de Monumentenwacht kan daarbij een steun in de rug zijn. De Monumentenwacht Noord-Holland is een ideële Stichting die monumenten bouwkundig inspecteert en daarvan voor de eigenaar een schriftelijk rap port opstelt. Een abonnement op de monumentenwacht houdt een regelma tige inspectie in van het monumentaal bezit, waarbij ook kleine reparaties worden uitgevoerd. De gemeente biedt het abonnement aan de eigenaren aan. De bijkomende kosten voor inspectie, te weten het uurtarief en kleine werk zaamheden kunnen eigenaren van zo'n pand weer declareren bij de gemeente op basis van de Subsidieregeling voor gemeentelijke monumenten (50 pro cent). Op deze wijze kunnen eigenaren van een pionument voor een redelijke prijs de bouwkundige staat van een monument op peil houden. De gemeente Heiloo heeft in totaal 56 gemeentelijke monumenten op de monumentenlijst staan. Een deel daar van is eigendom van de gemeente. Daarnaast telt Hfciloo ook nog eens 14 rijksmonumenten. Jaarlijks heeft de gemeente een bedrag van 30.000 gul den (plm. 13.613 euro) in de begroting staan om aanvragen van subsidie aan eigenaren van een gemeentelijk monu ment te kunnen verstrekken op basis van de subsidieregeling. Voor 2001 is er nog geld beschikbaar. Eigenaren die nog onderhoud willen plegen aan hun gemeentelijk monu ment en gebruik willen maken van de subsidiemogelijkheden kunnen dus nog een aanvraag indienen bij de gemeente Heiloo. Zij kunnen daarvoor contact opnemen met mevrouw A. van Breugel van de afdeling VROM, tel. 072- 5356755.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2001 | | pagina 8