4 1 Oud-Heilooër schrijft ontroerend boek hei£M° KIEZERS H BEDANKT!! £a krant Veelbelovend slotconcert winterserie in Witte kerk I Vaders van tien: verhaal van een jeugd die even volwassen mocht zijn edri eli ZEKERHEID NIEUWSBLAD VOOR HEILOO EN OMSTREKEN BORDEN 13 MAART 2002 liiliiïiilll j Drukkerij uitkijkpost bv 67e JAARGANG NO I "tlx. M mm Schildersclub ABC b Schildersbedrijf Bolten bereikbaar Collecte van Stichting Hulp Kindertehuizen Roemenië Geslaagd/ gepromoveerd, afgestudeerd Fancy Fair De Duif KIES VOOR (072) 53510 00 N3 >nrt jfir C- HACHMANG Thuis in uw regio! Tel. 072-515 08 88 www.halmakelaardij.nl Belastingaangifte 2001 Ypestein Consultants b.v. Redactieacquisitie en administratie: De Hoefsmid 5-1851 PZ - Heiloo Postadres: Postbus 68 - 1850 AB Heiloo Telefoon: 072 533 01 75 Telefax: 072 533 56 44 e mail redactie: redactie@uitkijkpost.nl e mail advertenties: advertenties@uitkijkpost.nl Openingstijden kantoor: maandag t/m vrijdag: 8.00-17.30 uur Geen Uitkijkpost ontvangen? Bel donderdag tot 15.00 uur: 0226 331020 (Rodi verspreiding bv) De Uitkijkpost verschijnt op woensdag huis-aan-huis in een oplage van 16.000 exemplaren in Heiloo, Limmen, Akersloot, Egmond-Binnen, Egmond aan den Hoef en Rinnegom. Redactionele kopij en advertentie-opgave moeten uiterlijk maandag om 15.00 uur in ons bezit zijn. Advertentieprijs per mm 0,41 (91 cent) (excl.BTW) Bij adverteren op contractbasis gelden nrp* - aanzienlijk lagere mm-prijzen. JJ vL=> Lj verzorgt tevens al uw drukwerk; van briefpapier tot full-color brochures. Vraag offerte! Henk ten Berge: Vaders van tien beschrijft het verhaal van een jongen van amper 10 jaar die even volwassen mocht zijn.foto MSP) EGMOND - „In eerste instantie heb ik het boek geschreven om de miskenning die ons na de oorlogsjaren ten deel viel. Jongens van tien namen de leiding, omdat hun vaders gedeporteerd waren naar concentratiekampen of ergens ver weg ondergedoken zaten. De honger tochten naar bijvoorbeeld Heerhu- gowaard waren weliswaar avontuurlijk, maar bovenal levensgevaarlijk. Na de oorlog was onze rol uitgespeeld. Jongens van mijn leeftijd werden mis kend, grote mensen deden alsof we van niets wisten. En dat, terwijl wij in feite veel meer wisten dan zij! We hebben alles van dichtbij meegemaakt, maar die rol werd ons gewoon 'afgepakt'. Jongeren waren destijds geweldig bezig, glipten tussen razzia's door en deden dingen die ouderen niet konden doen omdat ze anders werden opge pakt. Maar 'goed gedaan' is ons eigen lijk nooit eens gezegd... Henk ten Berge, schrijver. Geboren in Heiloo, opgegroeid in Alkmaar en thans woonachtig in Egmond-Binnen. Met schrijven begonnen bij de school krant, tijdens zijn schooljaren werk zaam bij een Alkmaarse krant, doorge stroomd naar het Noordhollands Dagblad als fulltime redacteur, wat later werkzaam als oorlogscorrespon dent, om ten slotte neer te strijken bij de Telegraaf, waar hij 40 jaar werkzaam zou blijven. „Bij de Telegraaf ben ik op elke redac tie werkzaam geweest, behalve de financiële", vat Ten Berge zijn loop baan in het kort samen. Zijn meest bekende activiteiten bij de Telegraaf zijn ongetwijfeld de artikelen die hij schreef voor de filmpagina. Hij recen seerde films van Nederland tot Amerika, sprak alle bekende acteurs en actrices en bleef de krant tot 1999 voor zien van nieuwe verhalen over filmido len. Ondertussen vond hij de tijd om te schrijven voor tv-series (Zeg eens Aaa) en om een aantal boeken te schrijven, waaronder Van beesten en mensen (over Bert Haanstra), De Pleitvader (over Max Moszkowicz) en na zijn Telegraafjaren De droom van Hollywood (over zijn ervaringen in de filmwereld) en Johan Cruijff is onge neeslijk beter. Oorlog breekt uit Zijn laatste werk Vaders van tien is zijn eerste fictiewerk, hoewel het boek gro tendeels is gebaseerd op zijn eigen (jeugd)ervaringen. Het verhaal speelt zich voornamelijk af tussen Alkmaar en Heiloo en belicht een verrassende, jeugdige kant van een dramatisch tijd perk. Als de 10-jarige Rieks Hogen- birk, penningmeester van jongensclub TIP, wat staat voor Tuinieren Is Prettig, (die de tuinen van omwonenden onkruid- en sneeuwvrij houdt) om schrijft Ten Berge zijn jeugdjaren als die van een doorsnee Hollandse jongen uit die tijd. Er wordt geruzied met 'vij anden' uit het Rooie Dorp en Rochdale en er zijn 'oorlogen' met andere buur ten. Wanneer de zoveelste 'oorlog' door de jongens van TIP is uitgevochten breekt de oorlog werkelijk uit. Opwinding maakt zich meester van de kinderen, volwassenen wachten angstig op de dingen die komen gaan. Wanneer de Hollandse soldaten naar het Heilooër bos marcheren om de geschutsstellin- gen te camoufleren, biedt TIP onmid dellijk haar diensten aan. In tuinen die zij een dag daarvoor nog keurig hadden verzorgd worden ligus ters en forsythia's uit de grond gesleurd en aan de soldaten overhandigd die zich op de Kennemerstraatweg hebben verschanst. In de weg worden diepe kuilen gegraven, van de brokken asfalt worden wallen opgeworpen die de sol daten moeten beschermen tegen de vij and. „Na de gevechten werden de gaten in de Kennemerstraatweg provisorisch gedicht met gele bakstenen. Tot ver na de oorlog kon je zien dat er ooit gaten hadden gezeten", mijmert Ten Berge hardop. „Alsof het leed onder de bevol king eerst moest slijten alvorens er nieuw asfalt overheen te strooien. Weet je, dat is ook het mooie van dit boek. Ik ben een jaar of vijf geleden begonnen met het bouwen van de romp. Ik ben er maanden mee bezig geweest, maar ik kreeg het einde niet goed in beeld. Het boek over Johan Cruijff dat ik onder tussen schreef kwam mij goed uit. Op deze manier kon ik mijn plannen mooi een beetje laten rijpen." Niemand beschadigen Ten Berge heeft voor zijn research zo'n beetje alles over de oorlog gelezen wat er te lezen valt. „Oorlogsboeken zijn vaak niet meer dan statistieken", vindt hij. „Vaders van tien gaat over iemand die dichtbij je staat, over plekken die je kent. Het wereldwijde drama wordt teruggebracht tot een paar hónderd vierkante meters. Het gaat over een rustige streek, die opeens verandert in een deel van de hel. Ik denk dat deze nieuwe invalshoek ook de jongere mensen meer aanspreekt." Veel fragmenten die voorkomen in Vaders van tien zijn letterlijk gebeurd. De belangrijkste personages en slacht offers zijn onder hun eigen naam beschreven. Wanneer de namen zijn gefingeerd, zijn de straten en de huis nummers wel echt. „Wanneer je het over NSB-ers hebt kun je natuurlijk niet met de echte namen aankomen", vindt Ten Berge. „Wellicht wonen er nog familieleden in deze regio die niets van doen hebben met de activiteiten van hun voorouders. Daar zou je iemand alleen maar mee beschadigen." Surrealistische dorpjes In Vaders van tien worden betrekkelijk kleine gebeurtenissen beschreven die echter een grote impact hadden op Ten Berge en zijn alter ego Rieks. De schrij ver laat zien dat oorlog meer is dan alleen maar op elkaar schieten. „Moet je je voorstellen, alles wat nu heel nor maal is was er niet meer. De omgeving in de brave dorpjes en stadjes was haast surrealistisch, zeg maar luguber, en dat op de plek waar wij nu leven!" Een diepe frons maakt zich meester van het voorhoofd van Ten Berge. Hij vervolgt: „Dat er pal na de oorlog geen jeugdcriminaliteit is ontstaan vind ik nog steeds wonderlijk. In de oorlog werd je voor dingen die je normaal niet mocht doen gehuldigd wanneer je het wel deed. Na de bevrijding hielden die illegale bezigheden op, alsof we zoiets hadden van 'de vijand is weg en bij gewone mensen doe je zoiets niet'. Moet je tegenwoordig eens zien, de jeugdcriminaliteit is gigantisch, en dat terwijl nu iedereen toch genoeg heeft." Auschwitz: Laatste halte Enkele jaren geleden bezocht Ten Berge Auschwitz en Buchenwald. „Ik zocht naar een afronding van mijn ver haal, maar wilde ook een eerherstel brengen aan meneer Bruin (een van de personages in het boek die wordt ver dacht van samenzwering met de vijand, maar in werkelijkheid een verzetsstrij der blijkt te zijn). Ik wilde het met eigen ogen zien, kijken of mijn gedach ten en beelden klopten met de werke lijkheid. Deze gedachten suhlimeer je nu eenmaal beter op die plek, dan in je eigen achtertuin. Het was er vreselijk. Ik zag er de laatste verblijfplaats van mijn oude buren en mijn vrienden. Ik heb met schaamte plaatsgenomen in de commandotoren, omdat dit het over zicht was van de massamoordenaars op het vernietigingskamp. Zoveel jaar later sta ik daar zelf, maar met één groot verschil: ik mag het kamp onge hinderd uitwandelen...". Vaders van tien wordt uitgebracht door uitgeverij BZZTöH en is onder andere te koop bij boekhandel Deutekom voor E 13,50. NIEUWSBLAD VOOR HEILOO EN OMSTREKEN HEILOO - Schildersclub ABC begon twee jaar geleden als een kleine hobby club in de hobbyfarm 'Hofdijk'. Inmiddels is de club uitgegroeid tot een grote groep van enthousiaste mensen uit Heiloo en wijde omgeving. De leden ervaren deze wijze van werken: veel vrijheid in onderwerpskeuze, een groot aanbod van mogelijkheden, korte alge mene instructies, maar vooral de heel persoonlijke benadering op eigen niveau als heel prettig en stimulerend. Soms verbaast 't zelfs De Groot, de gedreven begeleider, dat Veel mensen zo snel 'iets oppikken', maar dat ook het enthousiasme, waarmee ze thuis zelfs niet verplicht 'thuiswerk' maken zo groot is. De Groot overweegt zelfs in het nieu we seizoen een soort 'masterclass' te gaan vormen waarin de deelnemers onder begeleiding opbouwende kritiek kunnen uiten op eikaars werk. Ook cursussen in Zuid-Frankrijk en in Griekenland maken deel uit van de plannen die de Groot uitwerkt. Er zijn nog enkele plaatsen op deze buiten landse cursussen vrij, ook voorlopig (wie 't eerst komt, 't eerst maalt) voor niet-leden van ABC. Wie door het bovenstaande interesse gekregen heeft in welke activiteit dan ook, kan voor inlichtingen bellen naar 072-5330847. liefst na 17.00 uur. B HEILOO - Eigenaar J.J. van Os is zeer te spreken over de nieuwe formu le van zijn zaak. Sinds de komst van Van Os Unique Damesmode op de eerste etage kunnen de vrouwelijke klanten nog beter in de modezaak terecht. „Ruim 25 jaar geleden open den wij in winkelcentrum 't Loo twee winkels met drie bestemmingen. Beneden was er een damesafdeling een primeur voor Van Os-mode, en tevens een herenafdeling. Op de bovenverdieping was de Broektiek gehuisvest, een jeans/casual herenaf deling. In de herenmode hadden wij op dat moment al ruim 70 jaar erva ring in Alkmaar, waar mijn vader Otto van Os het bedrijf starttelaat de heer Van Os weten. Vakkundig en goed advies Inmiddels is er 25 jaar verstreken sinds de opening van Van Os in 't Loo. Na vele veranderingen en ver bouwingen is de herenafdeling nog steeds op de benedenverdieping te vinden. Aan de aangebouwde achter zijde is een geheel nieuwe afdeling geopend; die voor de bruidegom en de mannelijke bruiloftsgasten. Bekende merken als Wilvorst, Boss en Pondo zijn daar onder andere ver tegenwoordigd. Onder de deskun dige leiding van Hans Sal krijgen de klanten een vakkundig en goed advies over de herenkleding. Hart ophalen Ook de vrouwelijke clientèle kan rekenen op een goed advies bij Van Os Unique Damesmode. Het team, bestaande uit cheffin Corry Schaap en de medewerksters Ria, Hanny en Nel, is er trots op om nieuwe merken als Falino, Lecomte, Bogie en Court One en bestaande merken als Carlo In deze rubriek wordt wekelijks gratis een ander bedrijf in het verspreidingsgebied van de Uitkijkpost belicht. Voor aanmelding: Hoefsmid 5, 1851 PZ Postbus 68, 1850 AB Heiloo. Of e-mail: redactie@uitkijkpost.nl In de aanmelding graag duidelijk uw gegevens vermelden. Colluci, Gina B, Sophia Pigozzi, JeanPaul en Master-Coat in de schap pen te hebben hangen. Falino toont veel lichtblauwe en roze pasteltinten, en kan door zowel moeder als doch ter worden gedragen. „Wanneer je op zoek bent naar een leuk vakantiesetje dan kun je bij ons je hart ophalen", vindt de heer Van Os, „deze kleding is geschikt voor een stoer en jong publiek. Van JeanPaul verwachten wij in mei de nieuwe zomercollectie." De lijn van Bogie vertoont kleding voor de wat chiquere gelegenheden. Onder andere mantels, van Master- Coat bijvoorbeeld in lakstof en ande re geklede jassen voor bruiloften hebben een plaatsje gekregen in de kledingrekken. Daarnaast is de kle dinglijn van Court One van Gerry Weber vertegenwoordigd, een jonge en sportieve kledingleverancier t/m maat 48. Trap op naar boven Hoewel de vaste klanten van Van Os Unique Damesmode de weg naar boven inmiddels al hebben gevon den, mag het volgens de heer Van Os best wat duidelijker worden dat de trap naar boven leidt tot een afdeling vol fraaie dameskleding. „De mede werksters op de eerste etage tonen de klanten graag de nieuwste collectie. Onze vaste klanten weten het wel, maar tegen al die anderen zou ik wil len zeggen: loop maar eens naar boven. Bovendien staan de koffie en de thee er altijd klaar." Een ding is inmiddels wel duidelijk: zoals de advertentie verderop in de krant het ook al aangeeft, jonge en sportieve mode vindt u bij Van Os Unique in Heiloo." Corry Schaap, cheffin van Van Os Unique damesmode, (foto UKP) HEILOO - In de Uitkijkpost van vori ge week stond per abuis vermeld dat schildersbedrijf Jörgen Bolten pas vanaf 15 april te bereiken. Vanaf die datum is hij weliswaar actief aan het werk, maar u kunt hem nu natuurlijk al bellen of faxen om een afspraak te maken. Zijn telefoonnummer is: 072- 5320391, fax: 072-5320971. Adres: Jan Boltenhof 24 te Heiloo. HEILOO - Van maandag 25 tot en met 30 maart collecteren medewerkers en vrijwilligers van de Stichting Hulp Kindertehuizen Roemenië in de gemeente Heiloo. Deze collecte is nodig, om de kosten te betalen voor het transport dat de Stichting Hulp Kindertehuizen Roemenië dit voorjaar naar Roemenië maakt, waar onder andere de plaats Draguseni wordt bezocht. Ook worden twee tehuizen en de Sociale Dienst in Bistrita bezocht. HEILOO - Oud-plaatsgenoot Rik Klercq is op 28 februari geslaagd voor zijn doctoraal examen in de studierich ting Internationale Communicatie wetenschap aan de Universiteit van Amsterdam. HEILOO - Vrijdag 15 maart houdt basisschool De Duif haar jaarlijkse fancy fair. Dit jaar staat het thema 'bou wen' centraal. Waar mogelijk is het thema de laatste weken in de lessen geïntegreerd. Zelfs de schoolkrant stond vol bouwactiviteiten. Tijdens de fancy fair zijn er voor de kin deren tal van spelletjes te doen, zoals baksteen raden, spijker slaan en riool ontstoppen. Kinderen uit groep 7 en 8 hebben dit jaar ook zelf een paar spel letjes mogen verzinnen en zelf het materiaal mogen bouwen. Voor de kleintjes is er net als voorgaande jaren een poppenkast en ook de klassiekers als het grote en het kleine rad van avontuur en de rommelmarkt ontbre ken niet. Er is in de aula een volledig restaurant ingericht, waar broodjes zaag, bordjes bouwvakker en cement boden te koop zijn. De opbrengst van de fancy fair is ook dit jaar bestemd voor een goed doel en wel voor een speelgoedtoestel van Villa Trivesta. In deze villa kunnen kinderen met een psychiatrische stoornis logeren, met als doel om de gezinnen, waar deze kinde ren opgroeien, te ontlasten. Dit is een vrij nieuw fenomeen in Nederland. Slechts twee jaar geleden heeft het ministerie besloten dat een tien centra in Nederland moesten komen, die logeervoorzieningen voor kinderen met een psychiatrische stoor nis konden bieden. In de kop van Noord-Holland heeft Kinder- en Jeugdpsychiatrisch Centrum Triversum de verantwoordelijkheid op zich geno men één van die logeervoorzieningen te creëren. Daartoe heeft het Triversum in Castricum een pand aangekocht, dat omgedoopt is in Villa Trivesta. In april zal deze villa in gebruik worden geno men. De fancy fair van CBS de Duif is voor iedereen vrij toegankelijk van 17.00 tot 20.00 uur, Mariënstein 180. Woning- en beclrijfsmakelaardij Kennemerstraatweg 386 1851 BK Heiloo Tel. 072-535 10 00 Fax 072-532 05 33 www.vanderborden.nl 31 i jüffï Regio Noord* Kenn&merfand Als bijlage in dit Nieuwsblad de Woningkrant Regio Noord-Kennemerland. Deze Woningkrant komt twee keer per maand uit en wordt huis-aan-huis verspreid met het Heerhugowaards Nieuwsblad,Alkmaars Nieuwsblad, De Uitkijkpost en Langedijker Nieuwsblad. In de Woningkrant publiceren de woningcorporaties de leeggekomen én de toegewezen huurwoningen in de hele regio Noord-Kennemerland. In deze krant is ook alles te lezen over de nieuwe aanpak van woningtoewijzing. INSTALLATIEBEDRIJF - Badkamerinstallatie - Centrale verwarming - Dakbedekking - Loodgieterswerk Droonecampstraat 13 1851 TH Heiloo Telefoon 072-533 50 85 Werkplaats: Holleweg 19 A Het Zandstuk 19 Tel: 072-5320238 1851 WH Heiloo Fax: 072-5320239 www.vpesteinconsultants.nl HEILOO - Op zondag 17 maart, aan vang 15.00 uur, wordt de concertserie in de Witte kerk van Heiloo (Heerenweg 32) afgesloten door het instrumentaal ensemble Arcadia Amsterdam. Dit ensemble wordt gevormd door Foskien Kooistra en Alida Schat - viool, Orsze Adam - altviool, Thomas Pitt - cello, Erwin Wieringa en Teunis van der Zwart (Heilooenaar en Europese grootheid op dit instrument) - hoorn. Deze musici hebben allen ruime erva ring verkregen bij gerenommeerde orkesten. Arcadia Amsterdam richt zich hoofdzakelijk op muziek uit de barok, de laat-barok en de rococo. Op het programma staan het strijktrio in D van Luigi Boccherini, het sextet in Ls van Ludvvig van Beethoven en twee werken van Mozart, te weten het hoornkwintet in Es en het bijzondere 'Ein musikalischer Spass'. De toegangprijs voor het concert bedraagt E 8,- (of E 7,- voor 65+, CJP en 13-). Kaarten zijn telefonisch te reserveren via 072-5334804 of 5335852. Ook kan geboekt worden voor het con certdiner, dat bestaat uit de toegang tot het concert en een daaropvolgend drie gangen menu in restaurant de Loocatie (tegenover de Witte kerk). De prijs van dit arrangement bedraagt E 25,-. l« Het instrumentaal ensemble Arcadia Amsterdam (foto Ger Helder

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2002 | | pagina 1