Grondeigenaren Zandzoom winnen rechtszaak inzake Wvg Gemeente Heiloo accepteert verlies maar geeft zich nog niet gewonnen m edri ■BÉ krant JahWin J het blijft eli BORDEN «liliiilSKi NIEUWSBLAD VOOR HEILOO EN OMSTREKEN 8 Huis kopen? (072)5351000 wakker öf niet JJ^LdJU 67e JAARGANG NO. 21 22 MEI 2002 J Drukkerij uitkijkpost bv Lotgenotencontact voor hartpatiënten voor Tel. 072-515 08 88 www.halmakelaardij.nl C- HACHMANG Niet geplaatste kopij Politiebureau voortaan op zondag gesloten Fietsertje gewond na aanrijding Boeken en cd-markt Trefpunt gaat niet door slaapcomfort ÏS> Rijksweg 127 Limmen 072 505 34 01 De Uitkijkpost verschijnt op woensdag huis-aan-huis in een oplage van 16.000 exemplaren in Heiloo, Limmen, Akersloot, Egmond-Binnen, Egmond aan den Hoef en Rinnegom. Redactionele kopij en advertentie-opgave moeten uiterlijk maandag om 15.00 uur in ons bezit zijn. Advertentieprijs per mm 0,41 (91 cent) (excl.BTW) Bij adverteren op contractbasis gelden n n=^ n <m aanzienlijk lagere mm-prijzen. Redactieacquisitie en administratie: De Hoefsmid 5-1851 PZ - Heiloo Postadres: Postbus 68 - 1850 AB Heiloo Telefoon: 072 533 01 75 Telefax: 072 533 56 44 e mail redactie: redactie@uitkijkpost.nl e mail advertenties:advertenties@uitkijkpost.nl Openingstijden kantoor: maandag t/m vrijdag: 8.00-17.30 uur verzorgt tevens al uw drukwerk; van briefpapier tot full-color brochures. Vraag offerte! Geen Uitkijkpost ontvangen9 Bel donderdag tot 15.00 uur: 0226 331020 (Rodi verspreiding bv) Dhr. Zant: „Ondanks dat de voor deze materie speciaal ingestelde gemeente lijke commissie voor bezwaarschriften de gemeente adviseerde om de bezwaarmakers in het gelijk stellen, zette de gemeente door, iets wat voor mij tot op de dag van vandaag nog onbegrijpelijk is. Het begint er in mijn ogen steeds meer op te lijken dat de gemeente willens en wetens het onrechtmatig genomen besluit zolang mogelijk probeert te rekken om de pro jectontwikkelaars buiten de deur te houden. Bovendien ziet het er naar uit dat men in strijd met het aankoopbe leid van de Wvg, zelf actief gronden verwerft op een manier waar menig projectontwikkelaar jaloers op zal zijn. Mensen die bureaucratisch mondig waren, yolop tijd hadden om zich in de materie verdiepen of een deskundige in de arm namen, wisten al snel dat men bezwaar moest maken bij de gemeente Zie vervolg op pagina 6 ALKMAAR - Hartezorg: Hartpatiëntenorganisatie N.H., regio Alkmaar, organiseert samen met het Medisch Centrum Alkmaar voor zater dag 25 mei een ochtend over cardiomy- opathie (ziekte van de hartspier), voor alle (ex-)hartpatiënten en hun naasten. De bijeenkomst is van 1 tot 12.00 uur in het MCA. Mevrouw I. Hill vertelt in het eerste deel van de morgen over cardiomyopa- thie en de behandeling ervan. Daarna is er ruimte om vragen te stellen. Het tweede deel van deze ochtend kunnen de deelnemers in een ongedwongen sfeer praten met lotgenoten en ervarin gen met elkaar uitwisselen. De patiën tenorganisatie zorgt verder voor aller lei documentatie over hart- en vaat ziekten. De bijeenkomst is in de Pieter van Foreestzaal (015), die te bereiken is via de hoofdingang vaan de Wilhelminalaan 12 te Alkmaar. De toe gang is gratis. f Als u deze ochtend wilt bijwonen, dan is het noodzakelijk om u van tevoren aan te melden bij de balie van de Patiëntenvoorlichting van het MCA (huisnummer 037), tel. 072-5483500. Het gebied Zandzoomhier afgebeeld op een tekening int het Concept Structiiurvisie Zandzoomvan bureau voor Ruimtelijke ordening en Milieu Bügel Hajema uit Assen. Dit gebied, dat 325 hectare tussen de r Zevenhuizerlaan en de Vennewatersweg in Heiloo en de lijn Lciandervaart, Nieuw elcicin, Visweg, gemeentegrens en Zanddijk Limmen bestrijkt, is al sinds 2000 onderwerp van hevige discussie tussen gemeente en belanghebbenden. HEILOO - De kwestie Zandzoom en de Wvg (Wet voorkeursrecht gemeen ten): het gebied aan de zuidkant van Heiloo en de Wet die daarop van toe passing is, houdt al sinds begin 2000 de gemoederen behoorlijk bezig. Het kwam zelfs tot een rechtszaak op 24 januari j.l., waar tien eigenaren van per celen in het Zandzoom gebied (325 hectare tussen de Zevenhuizerlaan en de Vennewatersweg in Heiloo en de lijn Laandervaart, Nieuwelaan, Visweg, gemeentegrens en Zanddijk Limmen) beroep instelden tegen het besluit van de gemeente Heiloo om de Wvg op deze grond toe te toepassen. De uit spraak van de rechtbank in Alkmaar werd gedaan op 8 april: de tien eisers kregen het gelijk aan hun kant. De rechtbank vernietigde met deze uit spraak het besluit v^n de gemeente raad van Heiloo van 10 april 2000 waar mee het voorkeursrecht was gevestigd. Op grond van dit voorkeursrecht moe ten grondeigenaren hun percelen in geval van verkoop, eerst geheel of gedeeltelijk aan de gemeente aanbie den, zodat grondspeculatie door pro jectontwikkelaars kan worden voorko men. Wet voorkeursrecht gemeenten Op 17 februari 2000 is de Wet voor keursrecht gemeenten van kracht gegaan. Kort gezegd houdt deze wet in dat de gemeente het eerste recht op aankoop heeft van daarvoor aangewe zen percelen grond binnen de gemeen tegrenzen. Positief van deze wet is dat de gemeente op deze manier speculatie van grote projectontwikkelaars, die de grond voor veel geld kunnen doorver kopen, kan tegengaan. De keerzijde van de wet is echter dat, nadat de gemeente grondgebied heeft aangewe zen als zijnde grond waarop de Wvg van toepassing is, de eigenaren ver plicht zijn hun bezit, indien men dit wenst te verkopen, in eerste instantie aan te bieden aan één vastgestelde koper: de gemeente. Naar d'e mening van veel eigenaren worden zij daarmee door de Wvg beperkt in hun eigen domsrecht. De gemachtigde van een van de tien bovengenoemde eisers, dhr. E. Zant uit Castricum verwoordt het als volgt: „Op zich is de Wvg een nobele wet. Dat er niet kan worden gespeculeerd met gronden waardoor betaalbare woning bouw voor een gemeente mogelijk wordt, is, hoewel je hier anders over kunt denken, een goede zaak. Maar dit doel heiligt niet alle middelen. Als een gemeente tot zo'n ingrijpende beper king van het eigendomsrecht overgaat dan zou je toch op z'n minst mogen ver wachten dat een gemeente voldoet aan de vereisten om de Wvg te mogen ves tigen. Een gemeente mag de Wvg slechts vestigen indien blijkens natio naal of provinciaaL ruimtelijk beleid uitbreidingscapaciteit is toegedacht of gegeven. En in gevallen waarin zodani ge capaciteit niet is toegedacht of toe gekend, mag het besluit niet worden genomen voordat van gedeputeerde staten een verklaring van geen bezwaar is verkregen. Aangezien de gemeente Heiloo geën uitbreidingscapaciteit was gegeven, diende men dus over een ver klaring' van geen bezwaar van gedepu teerde staten te beschikken. De gemeente Heiloo maakte echter gebruik van een verklaring van geen bezwaar die men eerder had verkregen expliciet voor het industrieterrein de Boekelermeer. Een dubieuze zaak. Een beetje ambtenaar behoort mijns inziens te weten dat dit niet kan. Met een rijbewijs expliciet afgegeven voor een auto, mag je immers ook geen vrachtwagen besturen." „Daarnaast blijkt de gemeente op dubi euze wijze gronden te hebben aange kocht waarbij in overleg met de verko per een aangeboden lagere koopsom, zo men dit wenst, wordt aangevuld met de bereidheid een 'artikel 19-procedu- re' te starten voor de bouw van een woning op een achterblijvend, niet te verkopen perceel grond. Hierdoor wordt de deal dus voor beide partijen interessant. Maar als een eigenaar van een perceel in het plangebied, onafhankelijk van enige grondtransactie, een woning wenst te bouwen, dan is de gemeente dus niet bereid om mee te werken aan een artikel 19 - procedure. Je hoeft geen grote geest te zijn om aan te voe len dat hier iets niet klopt. In mijn ogen is hier sprake van misbruik van bevoegdheid, en van concurrentiever valsing ten Opzichte van projectontwik kelaars." Wethouder Opdam in een reactie op de uitspraken van dhr. Zant: „De gemeen te heeft het ingrijpende instrument van de Wvg niet ingezet uit eigenbelang, maar uit een oogpunt van volkshuisves ting. In de toekomstige woonwijk Zandzoom moet vooral plezierig en betaalbaar worden gewoond. Daarbij gaat het niet om het duperen van grondeigenaren, maar om het verwer ven van gronden voor een realistische prijs in plaats van woekerprijzen. Dooi de bestemmingswijziging wordt de waarde van de grond fors verhoogd, wat de eigenaren juist ten goede komt." „Van de wijze waarop de gemeente in het verleden een drietal keren gronden heeft aangekocht met gebruikmaking van planologische medewerking heeft het college bij monde van de burge meester vorig jaar in een artikel in het Noordhollandsdagblad van 24 augustus al expliciet afstand genomen. Hoewel ook in die gevallen een zorgvuldige afweging gemaakt is of de bouw uit een planologisch en stedenbouwkundig oogpunt aanvaardbaar was, heeft het college besloten omwille van de zuiver heid die constructie niet meer toe te passen. De vestiging van de Wvg heeft daar ook een rol bij gespeeld.Van dubi euze praktijken is dan ook zeker geen sprake." Onrustige bijeenkomst Zoals de Wvg voorschrijft, stuurde de gemeente vlak na het besluit in februari 2000 een aangetekende brief naar alle 550 grondbezitters in het besproken gebied. Kort daarna werd in het Golden Tulip Hotel aan de Kennemer- straatweg een informatiebijeenkomst gehouden over deze maatregel. Deze avond ontstond er een storm van pro testen van betreffende eigenaren, die uit de officiële brief van de gemeente hadden ervaren dat de gemeente hun bezit wilde afnemen. Een andere grief was dat de gemeente de wet gebruikte om de grondprijzen te drukken. Burgemeester Den Boon gaf toe dat de gemeehte wellicht wat al Je Rigoureus was omgegaan met het versturen van de aangetekende brieven en beloofde dat een aantal woningen zouden kun nen worden uitgesloten van de Wvg- bepaling, vanwege de grootte en/of lig ging ervan. Dit resulteerde in april 2000 tot het uit het voorkeursrecht halen van een kleine 200 percelen. Het regende yervolgens bezwaarschriften (85 in totaal) waarbij de gemeente zich liet bijstaan door juristen en een óp dit ter rein gespecialiseerd extern deskundige en daarnaast om een 'second opinion' bij het gespecialiseerde advocatenbu reau Houthoff Buruma vroeg. Dhr. Zant: ..Het mocht blijkbaar alle maal wat kosten, duizenden euro's aan aangetekende brieven, vervolgens een informatieavond op een luxe locatie en dan nog eens de duizenden euro's die aan juristen en adviseurs werd besteed. Weggegooid geld, want al in het begin stadium bleek immers dat de Wvg niet zonder een specifieke verklaring van geen bezwaar van gedeputeerde staten gevestigd mocht worden." De wethouder: „Wij hebben ons als gemeente aan de wet gehouden en dat betekent dat brieven aangetekend moeten worden verzonden. De locatie voor de informatieavond is met zorg gekozen vanwege de verwachte opkomst en de ligging in het Zandzoomgebied. Om zo veel mogelijk vragen te kunnen beantwoorden waren ook deskundigen uitgenodigd. Hoe ingrijpend ook voor de betreffende eigenaren, op de totale plankosten zijn het relatief kleine bedragen die gemoeid zijn met*de toepassing van de Wvg." Voorwaarden De Wvg kan alleen worden uitgevoerd op voorwaarde dat er voor de gemeen te een bovenlokale uitbreidingscapaci teit is vastgesteld door rijk ot provincie in een streekplan of via een afzonderlij ke verklaring van geen bezwaar. Aan deze voorwaarde voldeed de gemeente volgens eigen zeggen. De verklaring die de gemeente bezit is afgegeven ten behoeve van de Boekelermeer, en niet voor de Zandzoom. B HEILOO - De Kinderconsument is een bijzonder bedrijf of beter gezegd stichting. Deze stichting werd opge richt in het voorjaar van 2001 en is voortgekomen uil het project Jeugd Internet van het Nationaal Jeugd Fonds Jantje Beton. De Kinder consument hanteert als belangrijkste uitgangspunt dat de mening van kin deren op een onafhankelijke manier naar buiten wordt gebracht. Kinderen zijn in de ogen van De Kinder consument namelijk ervaringsdes kundigen bij uitstek. Hun wensen, behoeften, ervaringen, kritiek, alter natieven, ideeën en oplossingen voor problemen dienen te worden gehoord om betere producten en diensten voor kinderen op de markt te brengen. Niet uit zakelijke motieven, maar om het welzijn van kinderen beter te dienen. Bamber Delver, algemeen directeur van De Kinderconsument, is enthou siast over zijn 'bedrijf. „Wij zijn geen marketingbureau, we zijn er niet op uit om bepaalde producten te ver kopen, maar De Kinderconsument is geïnteresseerd in wat kinderen nu eigenlijk willen." Samen met een team van vijf medewerkers inventari seert hij de meningen van kinderen en wil die mening omzetten in con crete producten. „Onze specialisatie ligt op het gebied van internet. We hebben een aantal projecten opgezet, waaronder de pilot van het cd-rom kinderpanel in de bibliotheek van Heiloo. Dit project, waarbij een groep kinderen thuis cd-rom's uitpro beert en na gebruik een oordeel geeft, noemt Bamber Delver bijzon der interessant: „Je krijgt daardoor hele relevante informatie van kinde ren. Wij volwassenen weten toch immers helemaal niet wat zij goed of niet goed vinden? Of bijvoorbeeld voor welke leeftijd cd-rom's geschikt zijn? Door kinderen deze cd-rom's te laten testen kom je erachter of het inderdaad een leuke cd-rom is, en niet alleen maar omdat de uitgever dat uiteraard zelf op zijn hoesje ver meldt." Speurtocht naar seks Nu al worden op de cd-rom's in de bibliotheek van Heiloo de recensies van het kinderpanel geplakt. „Wij hebben deze beoordelingsmethodiek uitgevonden, binnenkort krijgen veel meer bibliotheken door het hele land In deze rubriek wordt wekelijks gratis een ander bedrijf in het verspreidingsgebied van de Uitkijkpost belicht. Voor aanmelding: Hoefsmid 5, 1851 PZ Postbus 68, 1850 AB Heiloo. Of e-mail: redactie@uitkijkpost.nl In de aanmelding graag duidelijk uw gegevens vermelden. deze mogelijkheid. Uiteindelijk wor den al deze recensies op een website vermeld. Bamber Delver is ook regelmatig op scholen te vinden. Op de Radboudschool, waar Delver in de adviesraad zit en daarom graag de mening van kinderen hoort, is in de groepen 5 en 6 het project 'Kijk wijzer' gehouden. „Ik heb het mecha nisme om kinderen te beschermen daarbij eens goed onder de loep geno men. Vinden kinderen de kijkwijzer echt zo duidelijk als wij denken? Zo bleek dat een kind in het plaatje met de vier voetjes, die staan voor 'seks aanwezig in de film', dacht dat het om een speurtocht ging.... Zo duidelijk is het dus voor kinderen helemaal niet! Toen wij een alternatieve kijkwijzer maakten kozen de kinderen voor een plaatje van twee mensen onder de douche met een groot hart eromheen. Dat is voor kinderen dus duidelijk herkenbaar, iets wat een volwassene niet kan bedenken." Enthousiasme centraal Inmiddels heeft De Kindercon sument talrijke projecten en cursus sen achter haar naam staan. De cur sus 'Mijn Kind en Internet' wordt in alle landelijke bibliotheken aan ouders aangeboden. Het enthousias me van de kinderen staat voor De Kinderconsument centraal, waarbij zij oog hebben voor de risico's die kinderen lopen door internet te gebruiken.'Mijn Kind en Internet' is tevens in boekvorm uitgegeven. In het boekje staan praktische tips voor ouders, waarvan de kinderen zich op het internet begeven: Hoe houd je een kind aan een vooraf afgesproken tijdslimiet, mag mijn kind wel alles zien enzovoorts. De resultaten van de diverse onder zoeken en projecten worden gepubli ceerd in jongerenbladen en uiteraard ook op internet. De website van De Kinderconsument staat inmiddels boordevol informatie en afgeronde tests. Via www.kinderconsument.nl .kunt u lezen over deze informatie, projecten, publiciteit, pers en veilig bewegen op internet. U kunt ook mailen naar info@kinderconsu- ment.nl, schrijven naar postbus 97, 1850 AB Heiloo of bellen met tel. 06- 25440050. Haal de zon in uw tuin of bloembak met deze vrolijke Spaanse Margriet. f Bloeit nog de hele zomer! Perstuk 1,89 TUIN Geldig t/m 27 mei 2002 ZAANDAM - Pieter Ghijsenlaan 9a ZUID00STBEEMSTER - Purmerend.erweg 43a Koopavond op donderdag en vrijdag Bamber Delver bekijkt de website van de Kinderconsument. vanderborden Regio Noord- Kenn- meHand Als bijlage in dit Nieuwsblad de Woningkrant Regio Noord-Kennemerland. Deze Woningkrant komt twee keer per maand uit en wordt huis-aan-huis verspreid met het Heerhugowaards Nieuwsblad,Alkmaars Nieuwsblad, De Uitkijkpost en Langedijker Nieuwsblad. In de Woningkrant publiceren de woningcorporaties de leeggekomen én de toegewezen huurwoningen in de hele regio Noord-Kennemerland. In deze krant is ook alles te lezen over de nieuwe aanpak van woningtoewijzing. INSTALLATIEBEDRIJF - Badkamerinstallatie - Centrale verwarming - Dakbedekking - Loodgieterswerk Droonecampstraat 13 1851 TH Heiloo Telefoon 072-533 50 85 Werkplaats: Holleweg 19 De redactie ontving na de pinksterda gen,waarop de Uitkijkpost was geslo ten, nog veel e-mail, post, faxen en andere kopij. De voorgaande weken heeft voorop de Uitkijkpost echter de uiterlijke inleverdatum van kopij rond Pinksteren gestaan, namelijk donder dag 16 mei voor 17.00 uur. De redactie heeft desondanks haar uiterste best gedaan om ook nóg post van vrijdag 17 mei te verwerken. Kopij ingeleverd na die datum kon echter niet meer ver werkt worden, eenvoudigweg omdat de tijd daarvoor ontbrak. Deze kopij zal, afhankelijk van actualiteit en nieuws waarde, volgende week in de Uitkijkpost verschijnen. Redactie Uitkijkpost HEILOO - Het politiebureau in Heiloo zal met ingang van zondag 26 mei voor taan op zondag gesloten zijn. De politie blijft uiteraard wel bereikbaar via het landelijke nummer 0900-8844, of in spoedeisende gevallen via 112. HEILOO - Zaterdag 18 mei omstreeks 06.15 uur werd een 6-jarige jongen uit Heiloo geschept door een 24-jarige automobilist, eveneens afkomstig uit Heiloo. De man reed met zijn auto op de Ewislaan richting kruispunt Patrijsakker, Goodeslaan en Ewislaan. Hij verleende geen voorrang aan de voor hem van rechts komende jongen op de fiets. Het fietsertje werd geschept door de auto en kwam daarbij op het wegdek terecht. De jongen is met hoofdletsel overgebracht naar het MCA en bleef daar in ieder geval nog een dagje ter observatie. HEILOO - De tweedehands boeken en cd-markt in 't Trefpunt, gepland op zaterdag 25 mei, gaat wegens omstan digheden niet door. matrassen, bedbodems, waterbedden, slaapkamers en bedtextiel mtfj maandag gesloten vrijdagavond geopend

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2002 | | pagina 1