Basisischolen Heiloo vieren einde schooljaar Na 40 jaar lesgeven tijd voor afscheid juf Spoelstra Eerste voorstellingen zijn uitverkocht theater Adressen Heiloo Week 3i© Geen Wbejc2) NDERfei Week Activiteiten Castricum UITKIJKPOST - 26 JUNI 2002 - PAGINA 14 ALKMAAR Slotavond De Duif Huistoewijzingsbeleid Heeft u circus Miranimo gezien? Wegwerkzaamheden Kennemerstraatweg Nog meer hulpverleners Expositie Marc Chagall Nieuwsbrief over donoren Tentoonstelling Stoken en koken aan boord in kachelmuseum De redactie behoudt zich het recht voor om inge zonden brieven niet te plaatsen. De Uitkijkpost is een neutrale krant en kiest geen partij, dus ook niet voor politieke partijen. De redactie hanteert een richtlijn van 350 woorden per ingezonden brief: De inhoud moet betrekking hebben op een actuëel onderwerp in het verspreidingsgebied van deze krant. Anonieme brieven worden niet geplaatst. HEILOO - Elke laatste vrijdag van het schooljaar houdt basisschool De Duif een slotavond op het schoolplein waar op kinderen, ouders en leerkrachten hun talenten tonen. Vrijdag 21 juni, de langste dag van het jaar, was het weer zo ver. Dit jaar was het thema 'Liefde'. Veel smoorverliefde liefdesliedjes, - dansjes en toneelstukjes werden op een speciaal voor dit doel opgebouwd podi um opgevoerd. Het weer werkte op deze midzomernacht goed mee, maar vooral de grote variëteit in de acts, zorgde voor een zeer geslaagde avond. De samenwerkende gemeenten en woningcorporaties van Noord- Kennemerland gaan het woonruimten model veranderen omdat het huidig^ niet optimaal functioneert. Dat is wel zeker nodig want er zitten een aantal valkuilen in. Het is goed dat er een aan tal leeftijd categorieën gemaakt zijn en men op leeftijd een passende woning krijgt. Maar als er dan een scheiding gemaakt wordt maak het dan zo dat er voor alle leeftijden gelijke kansen zijn. Op het moment zijn er de categorieën 23-, 30- en 55+. Als je tussen de 30 en 55 bent kom je in een pool van woning zoekenden die heel groot is want hier binnen vallen: de starters 30+, de door stromers, veelal de urgente, 55+'ers. Doorstromers hebben hierbij voorrang op iedereen.Het is natuurlijk raar dat 55+ hier ook op kan reageren terwijl daar al woningen aparte categorie voor is. Het gebeurt ook dat jongeren een 55+ woning krijgen toegewezen. Woningen bestemd voor urgente staan niet gemarkeerd met het gevolg dat je inschrijft op een woning waar je toch al geen kans maakt, wat natuurlijk zonde is. In de categorieën 30- maak je vooral de laatste drie jaar kans op een woning. Het kan dus zijn dat je je gehele leven in Heiloo woont maar mocht het nu zijn dat je andere plannen hebt met je leven waardoor je geen woning zoekt voor je dertigste, maak je geen kans in Heiloo. In mijn geval betreft dit ontwikkelings werk waarbij ik geen inkomsten had en dus voor mijzelf geen kosten in Nederland kon dragen. Als je dan ziet dat in de verantwoording toegewezen woningen leest dat afgelopen tien edi ties van de woning krant aan 23 jonge ren onder de dertig een woning is toe gewezen. Tegenover het feit dat er maar één keer een advertentie heeft gestaan voor starters van boven de der tig vind ik dat toch erg weinig. Het feit dat je zeven jaar ingeschreven staat doet er niets toe. Dit maakt dat een grote groep van deze mensen gaan tegen hun zin in verhuizen naar ander plaatsen zich daar gaan vestigen moge lijk een gezin stichten en daardoor waarschijnlijk niet meer terug komen naar Heiloo. Weg verjonging in Heiloo! De onte rechte toewijzingen welke beschreven worden in de Alkmaarse krant van anderhalve week geleden en het feit dat gemeenten de schaarse particuliere initiatieven zoals rijksweg 61 gaan slo pen is natuurlijk van de zotte. Wat is dit voor beleid! Zal men dit niet snel moe ten herzien naar een eenduidig strak beleid, dit kan toch zo niet langer. E.G.J. Stet Heiloo Circus Miranimo deed 21 juni de Willibrordschool aan. HEILOO - Op alle basisicholen was het eind vorige week, of begin deze week feest. Nog een paar dagen en dan hebben alle kinderen in Heiloo en in de rest van Noord-Holland zomervakantie. Van 1 juli tot en met 11 augustus geen lastige rekensommen of vervelende taalvra gen meer, maar hopelijk veel zon, zee en strand. De afsluiting van het schoolseizoen werd op veel scholen feestelijk afgeslo ten met bijvoorbeeld circus, een spelle tjesmiddag of playbackshows werden zowel de kinderen als de ouders prettig vermaakt. HEILOO - Nee? Dan heeft u wel iets gemist. Afgelopen vrijdag 21 juni was het groot feest bij de Willibrordschool. Al ruim een maand lang was de hele school in de ban van het circus. In de klassen werd druk geoefend aan dé acts en werden er zeer moeilijke acrobati sche toeren uitgehaald. Dit was moge lijk met diverse circusmateriaal geleend van het S.K.V. Het uiteindelij ke resultaat was afgelopen vrijdag te zien op het' schoolplein, dat omgeto verd was tot een heus circus met een prachtige piste. Een spetterend, kleurig en zeer afwis selend geheel zorgde bij menig ouder, opa of oma voor veel enthousiasme en ontroering. Natuurlijk waren er de clowns, de acrobaten die op grote bal len konden lopen, slangenbezweerders, goochelaars, olifanten, leeuwen, paar den, jongleurs en een prachtige Chinese draak. De entree was gratis, alleen werd er een kleine bijdrage in de clownspet verwacht. Voorafgaande aan de voorstelling en tijdens de pauze kon iedereen op het plein genieten van een hapje, drankje diverse spellen doen en meedoen aan een loterij. Deze prachtige jaarsluiting had tot doel om zoveel mogelijk financiële steun te geven aan Pater Borst. Pater Borst heeft zijn missiepost in Chili. Hij pro beert daar zoveel mogelijk steun te geven aan kinderen en gezinnen in sloppenwijken door daar scholen op te zetten. Hij wordt ondersteund bij zijn werk door de Willibrordschool, omdat hij een voormalig leerling is van deze school. Deze avond is voor iedereen een zeer geslaagde avond geworden en zeer zeker voor Pater Borst. En als een circus nog wat artiesten nodig heeft, klop dan even Willibrordschool. aan bij de Bij de Elckerluc, basisschool oor Freinetonderwijs aan dé Boekestein, stond de afsluiting an het schooljaar in het teken an Harry Potter en andere magische figuren. Er konden allerlei spannende spelletjes worden gedaan en bijna iedereen was prachtig, eng of bijzonder erkleed. (foto UKP) ZING MEE MET 0E ZOMERHIT VAN 20021 Deze zomer op de -adio Sole sole In de zon uil de zon Meer tips om je huid te öeschermen tegen ie veel zon ol om de muziek galis ie dowiloader /s. -i SBfc .AN.HMSHIIOINO KZ. www.kankerbestrl ding nl ALKMAAR/HEILOO - Maandag 1 juli, 06.30 uur, wordt begonnen met spoedeisende wegwerkzaamheden aan het kruispunt Kennemerstraatweg - Heilooërdijk. De asfaltlaag wordt ver vangen en er wordt een verkeersdrem pel geplaatst. Alhoewel één rijstrook open blijft, verwacht de gemeente Alkmaar toch de nodige verkeersop stoppingen. Er wordt dan ook aangera den gebruik te maken van het open baar vervoer of van de fiets, of te kiezen voor alternatieve routes met, de auto. De verwaéhting is, dat de werkzaamhe den in de loop van week 28 klaar zijn. Alternatieve routes naar en uit de bin nenstad kunnen zijn: de Aert de Gelderlaan Van Ostadelaan en de Vohdelstraat Willem de Zwijgerlaan. De bovenste laag asfalt moet direct worden vervangen omdat deze niet goed meer is. En omdat de weg toch gedeeltelijk wordt afgezet, wordt van de gelegenheid gebruikgemaakt tevens een verkeersdrempel te'plaatsen. Deze snelheidsremmende maatregel komt er op verzoek van de buurtbewoners. De voetgangersoversteekplaats krijgt meer accent waardoor de verkeerssituatie veiliger wordt. Het kruispunt Kennemerstraatweg - Heilooerdijk is een T-splitsing. De Kennemerstraatweg wordt half afgezet tot 150 meter voor en 150 meter na het kruispunt. Het verkeer kan gebruik blijven maken van één rijstrook. Het verkeer wordt hier geregeld met behulp van stoplichten. De Heilooerdijk is geheel afgesloten tot de Rippingstraat. Borden geven een omleidingroute aan. Allemaal geslaagd oor het EHBO-diploma! HEILOO - Groep 8 van de Benedictusschool heeft onlangs exa men gedaan voor het jeugd-EHBO- certificaat. Alle kinderen zijn geslaagd. De cursus werd gegeven door juf Lizette Roozing én juf Annemieke Laan vanuit de EHBO vereniging Heiloo. Het doel van de cursus is de kinderen te leren wat ze juist wel en beslist niet moeten doen om iemand te helpen. Een ander belangrijk onder deel was wat je zelf kunt doen om ongelukken zoveel mogelijk te voorko men. lanaaapiein l ioi i i\t. iei. Kassa mil m\luw HEILOO - Het was gezellig druk tij dens het afscheid van juf Wil Spoelstra van de Springschans. Na 40 jaar voor de klas in het basisonderwijs te hebben gestaan was hel moment van afscheid gekomen op woensdag 19 juni. Met veel plezier heelt ze aan de J.P.Hasebroekschool en later de Springschans in Plan Oost gewerkt met de kinderen, ouders en het team. In de zomer van 1962, ze was toen 21 jaar. kwam Wil uit Friesland. Ze kwam net van de kweekschool en was op zoek naar een baan. Allereerst vond zij die voor een half jaar aan de Nicolaas Beetsschool. Maar al gauw ging zij over naar de nieuw op te richten J.P.Hasebroekschool in Heiloo. Na haar afscheid heeft juf Spoelstra zich een belangrijk doel voor ogen gesteld: voelen hoe het is om niets te hoeven doen. Daarna haar huis opknappen en natuurlijk zich wijden aan haar liefste hobby: schilderen. Juf Spoelstra krijgt uit handen an burgemeester Den Boon een fraai boeket en een cadeaucheque o erhandigd. (foto MSP) ALKMAAR -Voor het nieuwe theater seizoen heeft Theater De Vest de afge lopen weken meer dan 7700 bestelfor mulieren ontvangen. Maar liefst 25% van deze formulieren zijn per e- mail binnengekomen. Op dit moment is men druk bezig met het zo spoedig mogelijk verwerken van alle formulieren; tot nu toe zijn er al zo'n 2400 verwerkt. Ook dit seizoen zijn er voor een aantal voorstellingen zoveel aanvragen bin nengekomen, dat zij op dit moment al zijn uitverkocht. Plien en Bianca, Van Muiswinkel Van Vleuten, Karin Bloemen Cor Bakker en Theo Maassen zijn in elk geval verzekerd van een volle zaal. De verwachting is dat wanneer alle bestelformulieren zijn verwerkt er nog een aantal voorstellin gen uitverkocht zal zijn. Zo blijken de cabaretvoorstellingen ook dit jaar weer zeer geliefd, evenals de grote musicals. Ook worden er flink wat kaarten besteld voor de kinder voorstellingen van Theater Terra, De Band Krijgt Kinderen en het Nederlands Kindertheater. Een aantal voorstellingen is bij het publiek minder bekend maar vaak zeer de moeite waard. Zo komt het ro theater met twee voorstellingen op twee achtereenvolgende avonden, die op zich los van elkaar te bezoeken zijn, maar samen een prachtig dubbelpro gramma vormen; 'Portia Coughlan' en 'Kattenmoeras'. Het balletgezelschap C de la B bracht vorig jaar een prachti ge theatrale dansvoorstelling in Theater De Vest en is dit seizoen opnieuw te zien met 'Just another landscape for some juke-box money'. En ook het Volksoperahuis, waarover het publiek vorig jaar zeer enthousiast was, komt met een nieuwe voorstelling: 'Nummers'. Elke klant ontvangt bij de factuur een alternatievenlijst; hierop staan de voor stellingen vermeld waarvoor op dit moment nog kaarten beschikbaar zijn. Tot en met 30 augustus kan men uit sluitend schriftelijk kaarten bestellen via het bestelformulier, of via de websi te van Theater De Vest:.www.theater- devest.nl. De kassa van Theater De Vest is gesloten tot 2 september; dit betekent dat men pas vanaf 2 septem ber weer telefonisch of aan de kassa kaarten kan reserveren. Tijdens de zomermaanden zal het Canadaplein/Cultuurplein dienst doen als een groot podium voor diverse cul turele activiteiten, zoals optredens van Mathilde Santing en Carel Kraayenhof en diverse straattheatergroepen. Een overzicht van deze activiteiten is te ver krijgen bij alle culturele instellingen en de VVV Alkmaar. Horizon College Expositie Patricia Walter, tot en met 29 augustus in het Centraal Bureau Horizon College, Rechte Hondsbosschelaan 24a te Heiloo. Openingstijden op werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur. Theo Boots Het werk van kunstschilder 'Theo Boots is op afspraak te bezichtigen, tel. 5331120 en tijdens de kunstmarkt in Bergen, elke donderdagavond vanaf 26 juni. Sylvia en Jos van Onna Schilderijen en beeldende kunst te zien in hun atelier aan huis, Rector Federiklaan 25, tel.5153766/ 06-, 44180439. Ab van Wijhe Het werk van beeldhouwer Ab van Wijhe is van maandag t/m donderdag van 10.00 tot 16.00 uur te zien in zijn atelier in de Kapellaan. Lucia Admiraal Objecten van klei en glas, elke eerste zaterdagmiddag van de maand vrij te bezichtigen aan de Pastoor van Muijenweg 98 of op afspraak, tel. 5339490. Dierenkliniek Schaap en de Jong Expositie aquarellen van Hanny van de Berg en Riet Poelman, in juni en juli te zien aan de Commandèurslaan 1. Bibliotheek Tentoonstelling op de kleuterafdeling Wat vind jij lekker?' Over eten en Irinken. Gedurende de hele maand uni te zien tijdens openingstijden van Ie bibliotheek, Het Malevoort 13. /anaf 24 juni in de afdeling voor vol wassenen: 'Reis mee! Ver en dichtbij, te land en ter zee/ Reisbeschrijvingen'. De leerlingen van de basisscholen in Heiloo hebben vakantie van maandag 1 juli tot maandag 10 augustus, in deze 6 weken is de bibliotheek niet alleen op zaterdag, maar ook op woensdag geslo ten. Debibliotheek blijft open op dins dag, donderdag en vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 20.30 uur. Van Burgsteden Antiek T/m 22 juni fotokunstexpositie van Magda Carels en Els Kiipers uit Berkel-Rodenrijs. Kennemerstraatweg. Geopend: dinsdag t/m zaterdag van 10.00 tot 18.00 uur en op vrijdagavond. Galerie van Lubeck Expositie olieverfschilderijen van Marianne Brons- Winter en bronzen beelden van Johan Steenhoek, t/m 30 juni. Kanaalweg 6, geopend op vrijdag, zaterdag en zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Casa Design Expositie van Rina Snel, Winkelhof 't Loo 45. Noordergeestkerk Expositie van werken van Wim Diepenveen en Peter Huijzer, van 10.00 tot 18.00 uur. Silhouet Wisselende exposities, geopend op dinsdag t/m vrijdag van 9.00 tot 18.00 uur, vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. Atelier TP Atelier Tine Poelsma, Termijen 189, is vanaf 4 september van 10.00 tot 16.00 uur geopend. Beeldentuin Ditta Engel Expositie beeldende kunst, bronzen en gietstenen beelden. Te bezichtigen na tel. afspraak op 072-5336266 aan de Westerwe» 182. Gemeente Heiloo Algemeen: tel. 5356666, fax 5356788. RIMA Regionale Instelling Maatschappelijke Dienstverlening, Slimpad 16, tel. 5330984. Spreekuren maandag, woens dag en vrijdag van 09.00 tot 10.00 uur. Terminale Thuiszorg Vrijwilligersorganisatie, die belange loos de helpende hand wil bieden. Info: tel. 5334383, 5334828 of 5338850. Telefonische Hulpdienst Voor een gesprek van mens tot mens, dag en nacht bereikbaar: tel. 0900-0767. Unie van Vrijwilligers Heiloo Info: I.G. Niessink, de Spanring 33 in Heiloo, tel. 5333332. Rode Kruis Heiloo Rode Kruisgebouw: Slimpad 16c, 1851 LB Heiloo, tel. 5333399. Secretariaat: W.G.A. Meijer, Kennemerstraatweg 389,1851 NE Heiloo, tel. 5331122. De Zonnebloem Vereniging tot bevordering van het welzijn der zieken van alle gezindten, voor bezoek thuis, ziekenhuis of ver pleeghuis. Secr. A. Hoedjes, Holleweg 119, Heiloo, tel. 5335268. Rolstoelbus Heiloo Dagelijks beschikbaar, inlichtingen en afspraken: tel. 5333695. O.V. (openbaar vervoer) taxi Noord- Kennemerland Elke dag beschikbaar van 06.00 tot 24.00 uur. Rijdt in alle gemeenten van Noord-Kennemerland. Iedereen kan van de taxi gebruik maken, in het bij zonder ouderen en gehandicapten. Minimaal een uur van tevoren bestel len, tel. 0900-8878. Stichting Uitkeringsgerechtigden Bergeonstraat 30, tel. 5339885, open maandag de hele dag, dinsdag tot en met vrijdag 13.30 tot 17.00 uur. Stichting Ouderenwerk Heiloo Activiteiten en voorzieningen voor 55- plussers. Abraham du Bois-hof 2, 1852 EZ Heiloo, tel. 5331297. ANBO Belangenbehartiging en sociaal-cultu rele activiteiten voor 50 plussers. Inlichtingen: secretariaat C.M.W. van Aalst-Ruiters, Vrieswijk 11, 1852 VA Heiloo, tel. 5331451. KBO Belangenbehartiging voor ouderen. Inlichtingen: mw. J. Kleene Verbeek (secr.), Boekenstein 29, 1852 WS Heiloo, tel. 5340097 of 5331458 toestel 13. Woningstichting Heiloo Kennemerstraatweg 380, 1851 BK Heiloo, tel. 5338536. Technische dienst: tel. 5330430. Bereikbaar op werkdagen van 9.00 tot 11.00 uur. Openbare Bibliotheek Heiloo Het Malevoort 13, 1852 KZ te Heiloo, tel. 5330670. Openingstijden: Dinsdag 10.00-12.00 14.00-20.30 uur Woensdag 14.00-16.00 uur (m.u.v vakantieperiode 1 juli t/m 10 augustus) Donderdag 10.00-12.00 14.00-20.30 uur Vrijdag 10.00-12.00 14.00-20.30 uur Uitleenpost Ypestein (tot 12 jr) woensdag open van 14.00 tot 16.30 uur (m.u.v. 10,17, 24 en 31 juli). Uitleenposten De Loet en Overkerck, ook bestemd voor oudere bewoners uit de omgeving, geopend op dinsdag en vrijdag van 09.30 tot 11.30 uur. Politiebureau Heiloo Tel. 0900-8844, dagelijks geopend van 09.00 tot 17.00 uur. Scriba J.P. Hartog, tel. 5053403. Dienst: zondag 10.00 uur. Politiebureau Limmen tel. 0900-8844, geopend maandag van 09.00 tot 12.00 uur en donderdag van 14.00 tot 17.00 uur: Politiebureau Akersloot tel. 0900-8844, geopend maandag van 14.00 tot 17.00 uur en donderdag van 09.00 tot 12.00 uur. Voor spoedeisende meldingen: 112. Lees het elke week in de Uitkijkpost. Hét gratis weekblad voor Heiloo en omstreken ALKMAAR - Van vrijdag 7 juni tot en met zondag 1 september is in de Grote Kerk te Alkmaar een expositie te bewonderen van Marc Chagall. Meer dan 300 grafische werken bèlichten de beeldende poëzie Vfin deze veelzijdige kunstenaar. De tentoonstelling geeft het publiek een beeld van de vele litho grafische meesterwerken, vaak geïnspi reerd door de klassieke literatuur, zoals de bijbel, de psalmen van David, de fabels van La Fontaine, Daphne en Cloé, de Griekse mythologie en zijn verblijf in Parijs. Ook tal van individu- •ele titels Worden op deze grafische Chagall-tentoonstelling getoond. Marc Chagall wérd in 1887 geboren in Vitebsk, Rusland. Ondanks zijn Russische afkomst wordt hij echter algemeen beschouwd als een Franse schilder. Zoals geen andere kunstenaar uit de 20ste eeuw, bezat Chagall de gave het ogenschijnlijk onverenigbare met elkaar in overeenstemming te brengen. In zijn kunst overbrugde hij verschillen tussen religieuze gemeen schappen, wereldbeschouwingen en artistieke ideologieën. Zijn werken getuigen van een diepe gelovigheid en verbondenheid met zijn geboorteland. Chagall overleed in 1985 op 97-jarige leeftijd in Sainl-Paul-de-Vence, Frankrijk. Expositieadres: Grote Kerk, Koorstraat 2 te Alkmaar. Openingstijden dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur. Maandag geslo ten, entreeprijs 7 -euro, CJP/Pas 65/Vrienden van de Grote Kerk 6 euro. De Witte Brug Tot 2 juli exposeert Elisabeth Bexhter Polder haar wandkleden in de rust ruimte van sauna De Witte Brug in Castricum, te bezichtigen tijdens ope ningstijden van de sauna. Johwin Slaapcomfort T/m 30 juni exposeert Dick Heijne met aquarellen bij Johwin Slaapcomfort aan de Rijksweg 127.Te bezichtigen tij dens openingstijden. Tineke's Atelier Wisselende kunstexposilies van aqua rellen, olieverf en etsen. Elke zondag geopend tussen 13.00 en 17.00 uur, Rijksweg 176 Limmen. Tineke's atelier is ook deelnemer aan de Kunst- Fietsroute op zondag 23 juni. Gemeentehuis Limmen Tot 28 juni: expositie 'De Spiegeling' door leden van de Waterlandse Kunstkring in het gemeentehuis, Zonnedauw 4. Openingstijden: maan dag t/m vrijdag van 08.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 uur. Gemaal 1879 Het poldergemaal aan de Fielkerweg 4 te Akersloot. In de expositieruimte (voorheen de ketelruimte) worden ten toonstellingen gehouden van heden daagse kunst. Heden is dat expositie over het Midden-Oosten van Hetty Kruk, tot en met 28 juli. Elke zondag geopend van 13.30 tot 16.30 uur. Elke eerste zondag van de maand is het gemaal (onder voorbehoud) in werking te bezichtigen. Bibliotheek Akersloot Expositie Elisabeth Apeldoorn- Rozenbroek. Te bezichtigen tijdens de openingsuren van de bibliotheek, Rembrandtsingel 1. Serre Nella van Os Expositie van Nella met haar drie dochters 'Kwartet van Os', onder ande re bronzen beelden, keramiek, acryl, olieverfschilderijen en aquarellen. Tot oktober elke zondag van 13.00 tot 18.00 uur, W^sterweg 39. - - v - NIEUWSBLAD VOOR HEILOO EN OMSTREKEN REGIO - Veel nabestaanden van orgaan- of weefseldonoren hebben na de donatieprocedure behoefte aan meer informatie over hun situatie. Dit blijkt uit reacties en vragen van nabe staanden die de Stichting Donor voorlichting (SDV) krijgt. Om aan de informatiebehoefte tegemoet te komen en eenvorm van lotgenotencontact te realiseren, geeft SDV een nieuwsbrief uit speciaal voor deze nabestaanden: 'Nabestaanden Contact'. De nieuws brief komt twee keer per jaar uit en kan gratis aangevraagd worden bij de Stichting Donorvoorlichting. Nazorg nabestaanden Het rouwproces bij nabestaanden van donoren verloopt over het algemeen niet anders dan van nabestaanden waarbij geen ^donatie heeft plaatsge vonden. Toch is er sprake van een bij zondere situatie. Deze ontstaat door het vaak onverwachte sterfgeval in combinatie met de (vraag om toestem ming) voor donatie. De zorg voor nabe staanden tijdens de donatieprocedure is een taak van het ziekenhuis. Echter, wanneer nabestaanden van donoren het ziekenhuis hebben verlaten, vallen de contacten met deze hulpverleners vrijwel weg. Door middel van de nieuwsbrief hoopt SDV een vorm van nazorg te geven aan nabestaanden. In de nieuwsbrief is veel aandacht voor de persoonlijke verhalen van nabe staanden over hun beleving van verlies en donatie. Daarnaast geven deskundi gen op het gebied van rouwverwerking informatie en vertellen getransplan teerde patiënten hun verhaal. Ook is er aandacht voor actualiteiten en mensen die beroepsmatig te maken hebben met orgaan- en weefseldonatie. De eerste nieuwsbrief wordt als bijlage meege zonden in het weekblad 'Medisch Contact'. Ook zullen de transplantatie coördinatoren de nieuwsbrief eenmalig aan de nabestaanden van de afgelopen drie jaar sturen. ALKMAAR - In het Nederlands Kachelmuseum, Bierkade 10 in Alkmaar, is 'Stoken en koken aan boord' geopend, een nieuwe tentoon stelling over scheepskachels en -fornui zen (uit de periode 1890-1965). Naast enkele scheepskacheltjes uit eigen bezit, toont de expositie kachels en fornuizen, in bruikleen gegeven door verschillende visserij- en maritieme musea in het land. Zo leverden het Scheepvaartmuseum Amsterdam, het Maritiem Buitenmuseum Rotterdam en het Visserijmuseum in Vlaardingen een bijdrage. Er zijn kachels en fornuizen te zien, die aan boord van kleine en grote binnen vaartschepen en op vissersschepen op het IJsselmeer, de Waddenzee, en de Noordzee werden gebruikt. Kookgerei, afkomstig van een Vlaardingse haring- logger en diverse foto's van scheepsin terieurs en 'koken aan boord'comple teren de tentoonstelling. De scheepskachel kreeg en krijgt door gaans niet veel aandacht. In de algeme ne literatuur over de geschiedenis van de scheepvaart, maar ook in die over bepaalde scheepstypen in het bijzonder is hij nogal ondergewaardeerd. Toch was de scheepskachel, gelijkertijd kookkachel, dus fornuis, een belangrijk en onmisbaar voorwerp. Hij maakte de roef, kombuis of woonruimte tot de enige warme 'en behaaglijke plaats aan boord. Hij stond centraal bij het ver warmen, koken en koffiezetten, de warmwatervoorziening voor wassen en scheren, het drogen van natte kleding en het min of meer comfortabel maken van het leven op het schip. De expositie is opvallend, niet zozeer door zijn kwantiteit - hij beslaat niet meer dan twee zalen - maar vooral door de kwaliteit van de getoonde kachels en fornuizen. De tentoonstel ling duurt tot 1 april 2003. Het Nederlands Kachelmuseum is op zon dag van 12.00 tot 16.00 uur geopend en van 1 april tot 1 oktober ook op vrijdag van 12.00 tot 16.00 uur.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2002 | | pagina 12