Seniorenraad door adviesrapport als overbodig bestempeld t a h o iBob s# fu intratuin 1 79 n LJ -*-r edri ,We zijn niet zomaar een hobby clubje!9 BORDEN I Bosma 25 jaar Üfc* bij de 'J Uitkijkpost! 'WWMMMM eli NIEUWSBLAD VOOR HEILOO EN OMSTREKEN Inleveren kopij Uitmarkt Heiloo sk- I (072)5351000 I Vrij 26 JUNI 2002 J LbJu jj Drukkerij uitkijk post bv 67e JAARGANG NO. 26 HEILOO - De Uitmarkt Heiloo wordt dit jaar voor de achtste keer gehouden. Op de markt, die gehouden wordt op 7 september, vindt u informatie over sportclubs, verenigingen, informatie over talencursussen enz. Er zijn meer dan 50 deel nemers aan de Uitmarkt, veelal staan de leden er met informa tiestands. Dankzij de talloze optredens en demonstraties en activiteiten voor kinderen en volwassenen belooft de Uitmarkt Heiloo ook in 2002 een groot feest te worden. U kunt geheel vrijblijvend veel informatie verzamelen over hetgeen u op het gebied van cultuur, educatie en sport tijdens het komend sei zoen in Heiloo te wachten staat. De Uitkijkpost wil de deelne mers in de gelegenheid stellen kopij in te leveren over de voor genomen activiteiten op de Uitmarkt. Zij. kunnen dit doen tot uiterlijk vriidag 30 augustus 17.00 uur. In de editie van 4 september zullen dan een of twee pagina's aan de Uitmarkt gewijd worden. BERICHTEN WÊÊÈÊÈ J LITIE HEILOO C. HACHMANG VAN DER jfërvw.f Op 1 juli viert Bob Bosma zijn 25-jarig jubileum bij drukkerij de Uitkijkpost. Wij kennen Bob als een echte Bourgondiër. Hij kan erg genieten van een Belgisch biertje, van lek ker en uitgebreid tafelen en natuurlijk van veel gezelligheid. Ook op de Uitkijkpost heeft Bob altijd tijd voor een grap en grol en zien we hem bijna nóóit zonder glim- Ook om zijn werk zaamheden waarderen we hem en we hopen dat hij nog lang bij de Uitkijkpost blijft. I lach. I zaan: rij dagmiddag vieren we dit j ubileüm. De Uitkijkpost is daarom vanaf 12.00 uur gesloten! nu W'% Lobelia in grote pot, 0 20 cm. Van 2,79 Redactieacquisitie en administratie: De Hoefsmid 5-1851 PZ - Heiloo Postadres: Postbus 68 - 1850 AB Heiloo Telefoon: 072 533 01 75 Telefax: 072 533 56 44 e mail redactie: redactie@uitkijkpost.nl e mail advertenties: advertenties@uitkijkpost.nl Openingstijden kantoor: maandag t/m vrijdag: 8.00-17.30 uur Geen Uitkijkpost ontvangen? Bei donderdag tot 15.00 uur: 33 1 020 (Rodi verspreiding bv) iiv'.r-./ili v -- De Uitkijkpost verschijnt op woensdag huis-aan-huis in een oplage van 16.000 exemplaren in Heiloo, Limmen, Akersloot, Egmond-Binnen, Egmond aan den Hoef en Rinnegom. Redactionele kopij en advertentie-opgave moeten uiterlijk maandag om 15.00 uur in ons bezit zijn. Advertentieprijs per mm 0,41 (91 cent) (excl.BTW) Bij adverteren op contractbasis gelden n n=5> <m aanzienlijk lagere mm-prijzen. verzorgt tevens al uw drukwerk; van briefpapier tpt full-color brochures. Vraag offerte! De heer Cahn en me rouw Settels an de seniorenraad, (foto UKP) HEILOO - Twee weken geleden kreeg mevrouw Settels, vice voorzitter van de seniorenraad in Heiloo, een telefoontje van wethouder Roelof Bos: de senio renraad wordt opgeheven. Hogelijk verbaasd hoorde ze deze mededeling aan, want de gemeenteraad was toch juist erg tevreden over de adviezen die de ervaringsdeskundigen geven zodra er iets op de agenda staat dat de senio ren van Heiloo aangaat? Volgens de wethouder was dat ook het geval. Echter, volgens een recent ambtelijk adviesrapport,waarin de diverse com missies, raden en platforms die het col lege en de raad adviseren tegen het licht worden gehouden in het kader van de gewijzigde gemeentewet (Elzinga- effecten), werd de seniorenraad als overbodig bestempeld. „In verband met de dualisering van het gemeentebestuur is de Gemeentewet met ingang van 7 maart 2002 gewijzigd. Daardoor vallen alle adviserende orga nen van de gemeente onder nieuwe wetsartikelnummers. Eind mei werden de consequenties van e.e.a. voorgelegd aan het college van burgemeester en wethouders in het ambtelijk adviesrap port. Naar aanleiding van dit rapport kwam het college op 28 mei tot een richtinggevend advies over het com missiestelsel.En een van de adviezen betrof de definitieve ontbinding van de Seniorenraad. Geschrokken èïi ontzet toog voorzitter Alfred Cahn, samen met vice voorzitter mevrouw Settels en de secretaris van de seniorenraad naar het gemeentehuis voor een gesprek over dé desbetreffen de passages in het achteraf ontvangen adviesrapport. Over de seniorenraad staat er onder andere: 'Geconstateerd moet worden dat zij onvoldoende tot hun recht komen, ondanks dat de leden veel tijd en energie steken in de advise ring. Een enquête onder raadsleden in het najaar van 2001 heeft nagenoeg geen reactie opgeleverd. Gelet op voor genoemde wordt u geadviseerd om de seniorenraad in de huidige vorm te ont binden en de verordening in te trekken. Vervolgens werden de andere leden van de seniorenraad opgeroepen voor spoedberaad. Mevrouw Settels: „Omdat het juni is, was niet iedereen bereikbaar, in deze maand gaan veel senioren namelijk op vakantie. Een week later, op 18 juni, vond echter de raadscommissie Bestuurlijke Zaken al plaats, waarin het richtinggevend advies van het college aan de orde zou komen. We moesten dus snel actie ondernemen en hebben een brief opge steld waarin we het bestaansrecht van de seniorenraad aantonen. Dhr. Cahn: „Tot voor kort hoorden we nog van alle kanten in het gemeente huis dat ze blij met ons waren en dat onze adviezen op het gebied van wonen en verkeer, welzijn en sociale economi sche zaken en zorg zeer werden gewaardeerd. Ook in het overleg in Motel Heiloo, dat aan het einde van de vorige collegeperiode werd gehouden en waarin adviesrapporten in het kader van 'Elzinga in Heiloo's perspectief van de hand van diverse werkgroepen uit de gemeenteraad werden behan deld, werd ons verzekerd dat de senio renraad geen punt van discussie zou zijn; daar hoefden we ons geen zorgen over te maken. En nu is de senioren raad opeens overbodig!' Mevrouw Settels: „Het ergste vinden wij dat het collegebesluit al is genomen, het adviesrapport dus al goedgekeurd, nog voordat wij dit rapport ook maar ter inzage hebben gekregen. En dat ter wijl het nieuwe college nog wel zo hoog opgeeft van burgerparticipatie. Dat heb ik wethouder Bos ook verteld toen hij me belde: waarom is er niet vooraf met ons overlegd? Platform Als alternatief voor de seniorenraad wordt in het adviesrapport gesproken over het instellen van een platform 'integraal gehandicapten en ouderen beleid'. Op deze manier kunnen, vol gens het rapport, de advieskennis en de opgebouwde adviesvaardigheden van de leden van de seniorenraad gebun deld worden in een adviesorgaan, samen met de cliëntenraad van de gehandicapten. Dhr. Cahn: „Wat wij geen goed voorstel vinden. De senioren en de gehandicap ten in Heiloo worden pp deze manier als het ware op één hoop gegooid alsof we dezelfde problemen en wensen heb ben. Maar niet elke gehandicapte is 55 jaar of ouder en onder de senioren is ten hoogste 10% minder valide of chro nisch ziek. Beide groepen kennen naast enkele overeenkomsten een totaal ver schillende problematiek! Een typisch geval van appels en peren vergelijken dus. Daarnaast is een platform redelijk vrijblijvend van aard, terwijl een advies van de seniorenraad altijd in behande ling moet worden genomen. Als het college besluit een dergelijk advies niet op te volgen moet die afwijzing vervol gens onderbouwd worden. Het structu reel volgen van alle agendapunten en inschakelen van de seniorenraad is heel 4 112 kl-0900-1 4 88 44 1 WWÊmmi wat anders dan het praten in een plat form of het achteraf mogen reageren op al genomen besluiten. Op die manier heb je als deskundigenforum weinig of geen invloed op de besluit vorming van de gemeente. De missie van de seniorenraad is immers bij te dragen tot optimalisering van het oude renbeleid." Tijdens de raadscommissie Bestuur lijke Zaken op 18 juni, was wel duide lijk dat alle fracties de hen toegezonden notitie van de seniorenraad uitgebreid hadden behandeld. „Wederom werd door het overgrote deel van de raad ons bestaanrecht bevestigd. Alleen de fractie van GroenLinks was nu opeens tegen een seniorenraad, met als argu ment dat de ouderen in Heiloo worden bevoorrecht ten opzichte van bijvoor beeld de Heilooer jongeren. Maar daar kunnen wij toch niets aan doen!" Geschiedenis Eind 1997 hebben de ouderenbonden in Heiloo een verzoek tot oprichting van een seniorenraad aan de gemeen teraad voorgelegd. Dat werd positief ontvangen en vervolgens werden door de gemeente 14 senioren geselecteerd, die plaats mochten nemen in deze seni orenraad: 7 vaste leden en 7 reservele den. Na een proeftijd van 2 jaar werd de seniorenraad definitief ingesteld. Sindsdien zijn veel (pré)adviezen van de seniorenraad overgenomen in de besluiten van de gemeenteraad. Ook ongevraagde adviezen, zoals het plaatsen van extrabankjes in Heiloo en de strijd voor het behoud van de buslijn naar Egmond, wat mede geleid heeft tot de initiatieven om te komen tot een buurtbus. Maar ook minder zichtbare adviezen, zoals bij voorbeeld door preadvisering of voor overleg op niveau van sectordirecties mede over zaken, die niet eens in de gemeenteraad komen, werden door de seniorenraad gerealiseerd. De senio renraad is in de ogen van de senioren van Heiloo en de leden van de gemeen teraad inmiddels uitgegroeid tot een volwaardig adviesorgaan dat weliswaar gebruik, maakt van gemeentelijke faci liteiten, maar volledig onafhankelijk is. Toekomst Alhoewel college en gemeenteraad nog geen definitief besluit hebben genomen o'ver de toekomst van de seniorenraad, zijn de leden, vooral na de vergadering van de commissie Bestuurlijke Zaken, ondanks de heersende onzekerheid gematigd optimistisch. Mevr. Settels: „We blijven positief en hebben goede hoop op ons voortbe staan, omdat de commissie opnieuw ons bestaansrecht heeft bevestigd en de waarde van een onafhankelijke senio renraad ziet, maar we zijn wel erg geschrokken. Zowel het adviesrapport als ons verweer daartegen liggen nu bij het college evenals het verslag van de commissie Bestuurlijke Zaken: zij zul len, waarschijnlijk na de zomervakan tie, met een definitief besluit komen. We hopen dat de gemeente beseft wat ze zichzelf aandoet als ze de Seniorenraad afschaft. Je gaat toch geen winnend paard naar de slacht bank brengen?" In het ergste geval wordt de senioren raad in zijn huidige vorm inderdaad opgeheven. Dhr. Cahn: „Als het college besluit de seniorenraad onder te brengen in een platform waarin we slechts onderdeel zijn van een groot geheel zonder duide lijke functie, dan hebben wij er ook geen zin meer in. Je moet niet vergeten dat elk lid van de Seniorenraad erg veel tijd en energie in de (voorbereiding van de) advisering stopt. Alle stukken van de gemeente worden nauwkeurig bestudeerd, we willen ook op de hoog te blijven van het landelijk beleid ten opzichte van senioren, we vergaderen zeer regelmatig op werkgroepniveau, informeren ons in het veld, om zo op de hoogte te zijn van wensen problema tiek en mogelijk oplossingen. Stuk voor stuk zijn we zeer gemotiveerd, wat het ook meteen zo teleurstellend maakt dat we nu als overbodig worden gezien. We solliciteren ook helemaal niet naar een pluim, laat staan dat de gemeente ons van de straat moet houden. We zijn echt geen hobbyclubje en hebben elk genoeg andere dingen te doen, maar we hebben er voor gekozen een volwaar dig onderdeel te zijn van de gemeente- advisering. Daarvoor hebben we heel wat hobbels moeten nemen en zijn inmiddels uitgegroeid tot een goedgeo- lied volwaardig adviesorgaan. We kun nen nu slechts hopen dat de gemeente ons toch niet wil missen en alsnog besluit het adviesrapport op dit punt te negeren." *rtoora«rtajiami wooro Ingebroken werd in een tweetal schu ren op een erf van een woning aan de Kanaalweg. De twee deuren van de schuren alsmede een kozijn werden geforceerd. Er wordt niets vermist. Op dinsdag 18 juni weró om 04.00 de brand gemeld in een container op een bedrijfsterrein aan de Westerweg. De brandweer zag kans de brand in de papiercontainer te blussen. De contai ner raakte geheel beschadigd. Een 32-jarig automobilist werd 19 juni om 02.15 uur op de Kanaalweg. gecon troleerd. Aanleiding voor de controle was zijn slingerend rijgedrag. Een blaastest gaf aan dat de inwoner van Heiloo teveel alcohol had gedronken. De man werd aangehouden en overge bracht naar het politiebureau te Alkmaar waar hij naar verhoor om 03.10 uur werd heengezonden. Proces verbaal werd opgemaakt. Tussen 15.00 en 16.00 uur werd op de Nijenburgerweg in een personenauto ingebroken. Nadat een portierraam van de zwarte VW Golf werd ingeslagen werd een portemonnee met inhoud ontvreemd. Op vrijdag 21 juni vond op de kruising van de van Vladerackenlaan met de Westerweg een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. De aanrijding ontstond omdat een 48-jarige automo bilist geen voorrang verleende. Er was alleen materiele schade. Een 14-jarige fietser werd tussen 12.00 en 12.30 uur op het fietspad Jangs de Kennemerstraatweg ter hoogte van het Motel door een passerende bromfietser geslagen. De jongen fietste in de rich ting, van Alkmaar en was vergezeld door twee vrienden. Terwijl de brom fietser hem passeerde kreeg hij een klap en kwam ten val. Hij liep wat rug pijn op en zijn fiets raakte beschadigd. De bromfietser die hem sloeg had een zwarte helm op en reed op een grijze- zilverkleurige scooter vermoedelijk van het merk Honda. Hij was in het gezelschap van twee jongens, een blan ke en een Chinese, die reden op een Yamaha Aerox, kleur groen-geel en wit, voorzien de cijfers 832. De jongens die op deze bromfiets reden waren een jaar of 16 oud. De dader reed vergezeld van deze twee jongens weg in de rich ting van Heiloo. Eventuele getuigen worden verzocht met de politie Heiloo, tel. 0900-8844 contact óp te nemen. Zondag 23 juni vond_ op de Vennewatersweg om 14.55 uur een frontale aanrijding plaats. Een 46-jarige automobilisté, afkomstig uit Egmond- Binnen kwam op de Vennewatersweg in de bocht komende uit Egmond- Binnen met haar auto in de berm. Bij het tegensturen kwam ze pp de rij strook voor het tegemoetkomende ver keer terecht. Ze botste frontaal op een personenauto bestuurd door een 20- jarige inwoonster van Limmen een 19- jarige inzittende ook afkomstig uit Limmen. Alle drie werden met een ambulance overgebracht naar het zie kenhuis. De beide bestuursters konden na behandeling weer naar huis. De pas- sagiere werd voor een nacht ter obser vatie opgenomen. De schade aan beide voertuigen was aanzienlijk. In een op het Maalwater geparkeerde personenauto werd ingebroken. De Hyundai Excel stond niet afgesloten. Uit het dashboardkastje werd een por temonnee met inhoud ontvreemd. Gevonden voorwerpen van 17 tot en met 23 juni: enkele sleutels, zwarte flee ce bodywarmer, enveloppe met school foto, cadeautje verpakt in papier, lees bril rood montuur. vanaf 27 juni 13.00 uur van onze zomercollectie Bergen Hoorn Heiloo Alkmaar INSTALLATIEBEDRIJF - Badkamerinstallatie - Centrale verwarming - Dakbedekking - Loodgieterswerk Droonecampstraat 13 1851 TH Heiloo Telefoon 072-533 50 85 Werkplaats: Holleweg 19 Makelaar sinds I 933 www.vanderborden.nl k altijd ti I een gr< T bijna r NIEUWSBLAD VOOR HEILOO EN OMSTREKEN! HET GROENE WARENHUIS Heiloo, Vennewatersweg 15, 072-5332727, vrijdag koopavond. I HEILOO - - Dagbehandeling Amberhof is sinds 2,5 jaar gehuisvest in de Noordvleugel van Zorgcentrum de Loet in Heiloo. Dit initiatief van Stichting Westerhout biedt oudere mensen met een psy chogeriatrische aandoening onder steuning, evenals hun familie/ver zorgers die dankzij dit steunpunt verlichting krijgenzodat de zorg thuis draaglijk blijft. Doelstelling van Amberhof is de cliënt op een zodanige manier te behandelen en te begeleiden dat er een nieuwe balans in de thuissituatie ontstaat tussen de cliënt en zijn of haar woonomge ving. Dit heeft tot positief gevolg dat verpleeghuisopname uitgesteld kan worden en dat de psychogeriatrische cliënt zo zelfstandig mogelijk kan blijven functioneren. Teamleidster Elly Zomerdijk en de professionele begeleid(st)ers Mirjam Soorsma, Anja Timmer en Wim Nanne zijn blij met de aandacht die de dagbehandeling deze week krijgt. Elly Zomerdijk: „Veel mensen denken dat Amberhof een onderdeel is van de Loet, terwijl daar geen sprake van is. We zitten wel in het gebouw van de Loet, maar zijn geheel zelfstandig. Mensen uit de hele regio Alkmaar, Heiloo, Akersloot, Limmen en de Egmonden kunnen gebruik, maken van deze vorm van dagbehan deling." Amberhof heeft twee huiskamers waarin diverse activiteiten georga niseerd worden. Die kunnen zowel door het personeel als door de bezoekers zelf worden bedacht. Zo zijn er bewegings- en creatieve activiteiten, wordt er geluisterd naar (orgel)muziek, gewandeld en een bezoek gebracht aan de markt. „Natuurlijk .proberen wij de deelne mers te stimuleren en te betrekken bij de activiteiten", laat Mirjam Soorsma weten, „maar heeft iemand echt geen zin dan is het geen ver plichting." Zelfstandig bezig Aandacht en 'ondersteuning zijn belangrijk voor mensen die (ernstig) vergeetachtig zijn en die moeite hebben met de dagelijkse gang van zaken en het begrijpen van anderen. Op de dagbehandeling wordt ge werkt met professionele begeleiders, aangevuld met vrijwilligers via de UW, die de deelnemers deze onder- In deze rubriek wordt wekelijks gratis een ander bedrijf in het verspreidingsgebied van de Uitkijkpost belicht. Voor aanmelding: Hoefsmid 5, 1851 PZ Postbus 68, 1850 AB Heiloo. Of e-mail: redactie@uitkijkpost.nl. Inde aanmelding graag duidelijk uw gegevens ver melden. steuning kunnen bieden. „We proberen de mensen zo veel mogelijk de dingen te laten doen die zij nog goed kunnen", verduidelijkt Anja Timmer. „Sommige bezoekers hebben ook vaste taken als planten water geven, afdrogen en helpen met het voorbereiden van de brood maaltijd. Zij voelen zich daar prettig bij doordat ze zelfstandig bezig kun nen zijn." Laagdrempelige opvang „Deelnemers zijn vaak bang dat zij hier moeten blijven", vult Wim Nanne zijn collega aan. „Zij zien de dagbehandeling als het voorportaal van het verpleeghuis. Dit is natuurlijk vaak ook het geval, maar wij doen er alles aan om de deelnemers zo lang mogelijk zelfstandig te laten func tioneren. Amberhof is ook Iaagdrem- peliger dan een dagopvang in een verpleeghuis. Daar komen inderdaad om 12.00 uur de karren met eten, voortgetrokken door mensen in een wit uniform. Dat zie je hier niet, wij eten doordeweeks een broodmaaltijd met wat lekkers, en op zaterdag koken wij met de deelnemers ons eigen potje." Deelnemers aan dagbe handeling Amberhof worden dikwijls door de huisarts, thuiszorg of het DOC-team (Dementie Onderzoek en Casement) gewezen op de mogelijkheden van het centrum. Ook Stichting Ouderenwerk verwijst de mensen door. De toekomstige deel nemers en mantelzorger worden uitgenodigd vooreen kennismakings gesprek. Na dit gesprek kan de-deel nemer (mits er plaats is) minimaal twee en maximaal vier keer per week een bezoek brengen aan Amberhof. Als er geen gelegenheid is de dagbe handeling met eigen vervoer te bereiken, dan zorgen twee vaste chauffeurs voor hel transport van en naar huis. „We hebben echt kanjers van chauffeurs", jubelt Anja Timmer tot slot. „Zij weten precies hoe zij met de mensen om moeten gaan. En zo begint de dag voor iedereen op een ontspannen manier." Wie meer wil weten over Dagbehandeling Amberhof aan de Loet 1 kan bellen met Elly Zomerdijk, tel. 072-5325191 Regioburo Zorgiiulicatie, tel. 072-5670050 of I)()C-team Noord-Kennemerlandtel. 072- 5270390. Mar jon SoorsmaElly Zomerdijk, Anja Timmer en Wim Nanne in de, prima door een van de deelnemers onderhouden, tuin.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2002 | | pagina 1