Sfeervolle Kerstshow Kerstdiner 2002: het klassiek of New Food? Haal de kerstsfeer binnen voor snelle klanten van Activiteiten Alkmaar UITKIJKPOST - 20 december 2002 - pagina 10 WE GAAN NU VAN START U geniet als klant als eerste van onze voorverkoop. Als u snel in actie komt, kunt u profiteren van onze scherp afgeprijsde kostuums en casual kleding van alle toon aangevende A mode merken met kortingen tot 50°/o Wees er snel bij. Vrijdag koopavond 1852 AG Hciloo Fox 072 - 532 16 86 UJesteruieg 261 Tel. 072 - 532 17 38 STATIONSWEG 61,1851 LJ HEIL00, TEL. 072 533 00 68 ujuiuj.rozing.nl Kerstmenu nieuwe stijl Paprikasoep met roquefortsticks Lauwwarme pasta met gerookte kip, bosui en korianderpesto Kerst 2002: Klassiek of New Food? Salade met jakobsmosselen en rivierkreeftjes Reebiefstuk met rode-wijnsaus Warme appeltaart met vanilleijs Kerst in het Noorder Dierenpark Romige truffelsoep t Rozlng m*'*> Helloo M, BIJ KONINKLIJKE BESCHIKKING; Hf>f leverancier Vooraf Sushi Crémant de Loire Hoofdgerecht Pasta met gekookte kip, bosui en korianderpesto Chardonnay (Languedoc) Dessert Chocolade-kersentaartje Banyuls Sushi (voor 4 a 8) Voor de sushirijst: 300 g Japanse rijst 1 eetlepel sake 1 dl azijn 3 eetlepels suiker 1 theelepel zout Voor de vulling: 1/2 komkommer 1 avocado 1 bosuitje 100 gram zalmfilet 100 gram tongfilet 2 crabsticks 100 gram Noorse garnalen 8 vellen nori (zeewierbladeren) Voor de dipsaus lichte sojasaus Bereiding: Was de rijst in een zeef. Laat de rijst goed uitlekken. Breng de rijst met 3 1/2 deciliter water en de sake aan de kook. Kook hem in ca. 20 minuten zachtjes gaar. Maak de komkommer schoon. Snijd hem over de lengte doormidden en schep de zaadjes eruit. Snijd de kom kommer in reepjes van ca. 8 x 1/2 cm. Snijd de avocado doormidden. Haal'de pit eruit, schil hem en snijd het vrucht vlees in reepjes van ca. 8x1/2 cm. Maak de bosui schoon en snijd hem in reepjes van ca. 8 x 1/2 cm. Dep de vis droog. Snijd de vis in reep jes van ca. 8 x 1/2 cm. Laat de crabsticks ontdooien. Snijd ze in reepjes van ca. 8 x 1/2 cm. Spoel de garnalen af. Leg alle ingrediënten voor de vulling op een schaal. Doe de sojasaus in een schaaltje. Houd de noribladeren een voor een boven een gasvlam om ze wat soepeler te maken voor het rollen. Snijd ze in vieren en leg ze in een mandje. Schep de rijst om. Roer de azijn, sui ker en zout door elkaar. Meng het door de rijst. Leg een norivelletje in de hand. Schep er een beetje rijst en vulling naar keuze op. Dip in de sojasaus en eet de sushi uit het vuistje op. (voorgerecht voor 4) Voor de soep: 800 gram gele paprika blikje pizzadeeg (Danone) 1 ui 1 kruidenbouillontablet 2 deciliter droge witte wijn zout, versgemalen peper 8 sprietjes bieslook Voor de sticks: (ca. 12 sticks) 50 gram roquefort 50 gram roquefort Verwarm de oven voor op 200(C. Leg de helft van de paprika's op een bak plaat en bak ze in het midden van de oven ca. 30 minuten. Leg ze ca. 10 minuten in een afgedekte schaal of wik kel ze in een theedoek. Maak de rest van de paprika's schoon en snijd ze in stukken. Pel de ui en snijd hem in stukken. Breng paprika en ui met het bouillontablet, wijn en 1 decili ter water aan de kook. Laat minstens een half uur trekken. Pel de gerooster de paprika's en vang het vocht op. Zeef de bouillon. Doe alle paprika, het opge vangen vocht en een scheutje bouillon in de keukenmachine. Pureer de papri ka's. Wrijf de puree boven een kom door een zeef. Roer er zoveel bouillon door tot een gladde soep ontstaat. Breng hem op smaak met zout en peper. Rol het pizzadeeg uit op een ingevet te bakplaat. Roer de roquefort met een scheutje water glad. Bestrijk het deeg met de roquefort. Snijd het deeg in smalle repen. Bereiding: Verwarm de oven voor op 200(C. Bak de sticks in het midden van de oven in ca. 10 minuten lichtbruin. Verwarm de soep. Verdeel over 4 bor den. Knip de bieslook erboven fijn. Serveer met de roquefortsticks. (Hoofdgerecht voor 4) 1 flinke bos koriander 100 gram pijnboompitten 1 teen knoflook olijfolie zout, versgemalen peper aceto balsamico citroensap 300 gram gerookte kipfilet 4 bosuitjes 200 gram penne 1 a 2 theelepels kerriepoeder Voorbereiding: Hak de koriander heel fijn. Maal de pijnboompitten fijn. Pel de knoflook en snipper hem heel fijn. Meng de korian der, pijnboompitten en, knoflook door elkaar en voeg zoveel olie toe tot een glad mengsel ontstaat. Breng het op smaak met zout, peper en citroensap. Snijd de kipfilet in smalle reepjes. Maak de bosui schoon en snijd in rin gen. Bereiding: Kook de penne in ruim water met zout beetgaar. Giet af. Verhit wat olie in de wok. Roer de kerriepoeder en pesto erdoor. Blus af met een scheut aceto balsamico. Schep snel de penne erdoor. Schep de penne op 4 borden. Verdeel de kip en bosui erover. De kerstdagen komen eraan en ieder een gaat weer druk op zoek naar een bijzonder menu voor familie of vrien den. De een kiest voor klassiek, de ander waagt zich aan een van de vele nieuwe wereldkeukens. Ter inspiratie twee totaal verschillende menu's met bijpassend wijnarrangement. Klassiek Kerstmenu Vooraf Salade met jakobsmosselen en rivier kreeftjes Riesling (Elzas) Hoofdgerecht Reebiefstuk met rode-wijnsaus Margaux (Bordeau) Dessert Warme appeltaart met vanille-ijs Muscat de Frontignan (Voorgerecht voor 4) 5 eetlepels zonnebloemolie 2 eetlepels sinaasappellikeur (Grand Marnier) limoensap 8 jakobsmosselen 12 gekookte rivierkreeftjes 1 eetlepel hazelnootolie 3 eetlepels sinaasappelsap 1 eetlepel witte-wijnazijn mespunt Franse mosterd mespunt honing scheutje Riesling zout, peter 150 gram gemengde salade 10 takjes kervel Voorbereiding: Klop 2 eetlepels olie, de likeur en een scheutje limoensap door elkaar. Marineer hierin de jakobsmosselen. Spoel de rivierkreeftjes af en laat ze uitlekken. Klop 3- eetlepels zonnebloemolie, 1 eetlepel hazelnootolie, sinaasappelsap, azijn, mosterd en honing tot een dres sing. Breng hem op smaak met een scheutje Riesling, limoensap, zout en peper. Bereiding: Verwarm de grill voor. Doe de sla in een kom. Knip de kervel erboven fijn. Schep 3/4 deel van de dressing erdoor. Verdeel de sla over 4 borden. Haal de jakobsmosselen uit de mari nade, dep ze droog en grilleer ze in ca. 4 minuten aan beiden zijden lichtbruin. Leg de rivierkreeftjes ook 1 a 2 minu ten onder de grill. Verdeel de mosselen en kreeftjes over de salade. Besprenkel ze met de rest van de dressing. Bestrooi de mosselen met wat zou en peper. (hoofdgerecht voor 4) voor de saus: 3 sjalotjes 3 worteltjes 2 stengels bleekselderij 75 gram koude boter 2 eetlepels aceto balsamico 4 deciliter rode wijn Voor het vlees: 4 ree- of hertenbiefstukjes a ca. 125 gram 30 gram boter 2 eetlepels olie zout, versgemalen zwarte peper Voorbereiding: Pel en snipper de sjalotjes. Maak de worteltjes en bleekselderij schoon en snijd ze in stukjes. Smelt 2 eetlepels boter en smoor de sjalot, wortel en bleekselderij op laag vuur gedurende 10 minuten. Roer de aceto balsamico erdoor en laat het vocht verdampen. Voeg de wijn toe en laat de saus op middelhoog vuur in ongeveer een kwartier tot de helft inkoken. Zeef de saus. Druk de groentenpuree door de zeef. Snijd de rest van de boter in blokjes en bewaar ze in de koelkast. Bereiding: Dep het vlees droog met keukenpa pier en laat het op kamertemperatuur komen. Verhit de olie en de 30 gram boter in een pan en schroei de biefstuk jes op hoog vuur aan beide kanten dicht. Bestrooi ze met zout en versge malen peper en bak ze op matig vuur in nog ca. 3 minuten rosé. Neem de bief stukjes uit de pan en houd ze warm. Schenk de helft van het bakvet uit de pan. Voeg aan de rest van het bakvet de gezeefde saus toe. Breng de saus aan de kook en laat hem eventueel nog iets inkoken. Neem de pan van het vuur en klop de koude boter erdoor. Klop zoveel boter erdoor totdat een mooie, gladde saus ontstaat. Verdeel de saus over 4 borden. Leg de biefstukjes erin. (12 punten-taart) 5 stevige appels (goudreinetten) 175 gram suiker 3 eieren poedersuiker 75 gram blanke amandelen 150 gram boter kaneel 150 gram zelfrijzend bakmeel vanilleijs Voorbereiding Schil de appels en snijd ze in plakjes. Doe 75 gram suiker, theelepel kaneel met 4 eetlepels water in een pan. Verwarm al roerende totdat de suiker is opgelost. Beboter een springvorm (inh. ca. 1 liter). Verdeel het fruit over de bodem. Schenk het suikerstroopje erop. Maal de amandelen fijn. Bereiding Verwarm de oven voor op 160(C. Klop met de mixer 100 gram suiker met de boter in ca. 10 minuten romig en wit geel. Klop er één voor één de eieren door. Voeg het volgende ei pas toe als het vorige helemaal is opgenomen. Meng de amandelen door het bakmeel en zeef het meelmengsel boven het beslag. Spatel het luchtig door elkaar. Schep het cakebeslag op de appels in de cakevorm. Bak de cake in ca. 55 minuten gaar en goudbruin. Neem de cake uit de oven. Laat hem minstens 15 minuten rusten. Haal zonodig voorzich tig de randjes van de cake los van de vorm. Leg een schaal op de vorm en keer de vorm en het bord tegelijkertijd om zodat de cake uit de vorm op het bord glijdt. Snijd hem in smalle punten. Zeef boven 4 borden poedersuiker. Zet de puntjes taart erop. Schep er een bolletje vanilleijs naast. Momenteel wordt alles in het werk gesteld om de bezoekers volop te laten genieten van de kerstsfeer in het Noorder Dierenpark. Tijdens de kerst vakantie wordt iedere bezoeker met muziek binnengehaald waarna zij zich een weg banen door een doolhof van honderden dennenbomen. De koude handen kunnen opgewarmd worden rond gezellige vuurkorven of aan een heerlijk glas warme glühwein. Speciaal voor de kinderen is er een winterse zoo-show in het kindertheater. Bovendien worden er in de kerstvakan tie speciale winterprogramma's georga niseerd zoals een lezing over geboortes van dieren, het kinderprogramma van mug tot olifant of na een heerlijk ont bijt een ronde meelopen met een die renverzorger. Op eerste en tweede kerstdag pakt het Noorder Dierenpark extra uit. 's Middags nemen de dierenverzorgers de bezoekers mee voor een speciale rond leiding. Een kijkje achter de schermen bij de haaien en een bezoek aan de giraffenstal. Aan het eind van de dag staat er voor diegenen die gereserveerd hebben in restaurant *t Palviljoen een overheerlijk kerstbuffet klaar. Onder het genot van een drankje en een keur aan smaakvolle gerechten kan een ieder rustig nagenieten van een bijzon dere dag in het Noorder Dierenpark. Het is geopend van 10.00 tot 16.30 uur. IIEUWSBLAD VOOR HEILOO EN OMSTREKEN Galerie 1719 Wisselende exposities aan het Verdronkenoord 29 te Alkmaar, tel. 072-5116034. Waterschap Het Lange Rond Wisselende exposities, te zien op werk dagen tussen 9.00 en 17.00 uur. Nederlands Kachelmuseum Tot 1 april '03 is de expositie 'Stoken en koken aan boord', met daarin o.a. scheepskachels en -fornuizen uit de periode 1900-1965, te zien. Geopend op zondag van 12.00 tot 16.00 uur. (voorgerecht voor 4) 40 gram gedroogde cèpes 1 teentje knoflook 1 ui 1 deciliter houtgelagerde Chardonnay 1 takje tijm 1 kruidenbouillontablet marmite 100 gram gemengde paddestoelen (cantharellen) boter 1/2 liter slagroom witte-truffelolie zout, peper Voorbereiding Spoel de cèpes af. Pel en snipper de knoflook en ui. Meng knoflook, ui, wijn en cèpes door elkaar en laat ze min stens een half uur weken. Doe de cèpes met weekvocht, tijm, bouillontablet, 2 theelepels marmite en 3 deciliter water in een pan. Laat het een uur trekken. Maak de paddestoelen schoon en snijd ze in stukken. Zeef de bouillon. Klop de slagroom halfstijf. Bereiding Smelt de boter. Smoor de paddestoe len. Besprenkel ze met truffelolie. Schenk de bouillon erop en breng tegen de kook aan. Roer de slagroom erdoor. Houd tegen de kook aan. Breng de soep op smaak met zout en peper. Schenk hem in koppen. Besprenkel vlak voor het opdienen met truffelolie. Bij de kerst hoort een kerstboom. Om diverse praktische redenen kiezen som mige mensen voor een kunstboom. Daar is niets mis mee. Toch mis je op die manier wel wat, bijvoorbeeld de sfeer van buiten. Een kunstboom of niet. het is altijd mogelijk om de sfeer in de tuin terug te laten komen in huis. Snij of koop wat kerstgroen, of maak een kerstarrangement met bijvoor beeldeen Skimmia of Gaultheria erin. Bij de bloemistwinkelier of het tuincen trum is de keuze in kerstgroen groot. Het bekendst zijn misschien wel de hulsttakken. De rode bessen van de hulst zijn onlosmakelijk verbonden aan deze tijd van het jaar. Ook worden momenteel volop bossen met coniferentakken aangeboden. Lang niet altijd zijn dat de takken van de bekende blauwspar of de sterke Nordmannspar. Want ook met het groen van tal van andere coniferen zijn de mooiste kerstdecoraties te maken. Kwekers hebben zich de laatste jaren steeds meer toegelegd op het kweken van coniferen en heesters waarvan goed kan worden gesneden. Het is echt de moeite waard om daarvoor eens bij de bloemenwinkel te kijken. Gegarandeerd dat u daar ook Skimmiatakjes aantreft. Die takjes op de opvallende trosjes of bloemetjes passen op de een of andere manier uit stekend bij de kerstsfeer. Ze worden net als hulsttakken heel veel in kerst stukjes toegepast. Mes snijdt aan twee kanten Zet u zelf Skimmia of een hulst in de tuin, dan kunt u daarvan de komende jaren zelf takken in huis halen. Het mes snijdt dan letterlijk aan twee kanten. Verder kunt u er jaar na jaar materiaal van verzamelen voor het maken van decoraties. Overigens is het ook zonder nu meteen aan de kerst te denken, leuk om iets met winterse takken in huis te doen. Kijk eens rond en u zult tot de ontdekking komen dat heesters echt niet wintergroen hoeven te zijn, om deze tijd van het jaar toch op een bepaalde manier mooi te zijn. Let daar ook eens op in een tuincentrum. Loop eens door de heesterhoek, of werp een blik op vaste plantentafels. Dubbel genieten Tijdens de kerst binnen genieten van buitenplanten kan heel goed. Verwacht echter niet dat die planten na de kerst probleemloos de tuin in kunnen. Ze hebben al die dagen bij kamertempera tuur gestaan. Zomaar buiten zetten in de winterse kou kan gewoon niet. Wilt u de plant laten overleven in de tuin, dan moet u 'm heel langzaam weer laten wennen aan de buitentemperatu ren. Dat is een hele uitdaging. Redt de plant het niet meer buiten, dan heeft u er in ieder geval binnen dubbel van kunnen genieten.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2002 | | pagina 10