Y, ERA ...want soms mag het ietsje meer zijn Nét even Beleef de lente in je tuin Aalsmeerse Bloemenhal De service meer ERA MAKELAARS O.G. m BOSCH aannemersbedrijf u IMVM Optimale zonwering zonwering van topklasse.. Opal Design Lux r J NliUWBOUW-VERBOUW-ONDERHOtlD NVOBlid NIEUW!!! REGELBAAR OPBLAASSYSTEEM EasyStore: de koelkast die u in alles tegemoetkomt! pagina voorjaarsbijlage 2003 Uitbundige voorjaarsbloeiers Maak het mooi op balkon en dakterras Natuurlijk in lagen Voorjaarsklusjes die de tuin goed doen Tot ziens bij Een begrip in Heiloo vindt ons halverwege de Zevenhuizerlaan te Heiloo p.s. vrijdagavond koopavond Kerkweg 13 Postbus 123 1906 ZJ Limmen Telefoon: 072 5051464 Telefax: 072 5053348 http://www.era.nl/rietveld Jaap Rietveld Ronald Rietveld Hilde Westera Tegels Sanitair Zonwering Gordijnen Vitrage Tapijten Marmoleum Laminaat Stationsweg 94 - 1852 LN Heiloo - Tel. 072 533 57 98 Of het nu gaat om de Opal Design of de Opal Design Lux, ze functioneren beiden perfect. Met hun elegante design en de comfortabele techniek hebben de ingenieurs van weinor twee zonneschermen van topklasse ontwikeld Zonwering overdag en verlicht- ing's avonds. De geïntegreerde halogeenspots zorgen na zonsondergang voor een aangename sfeer. Opal Design De toptechnologie maakt het mogelijk, dat het doek en de techniek - perfect beschermd - in een 16 cm vlakke cassette verdwijnen sffi&wlllsil BOUW GARAIWT kozijnen onder 1 B.n ifivoè lnltl»tl«» KOMO-keur **Y,KOPS r M §k ao 072-533 ft Stationsweg 13, Heiloo TEL. 072 5330478 FAX 072 5338970 www.y-Kops.nl RIETVELD In het vroege voorjaar zijn de bloemkleuren het felst. Naarmate de zomer nadert wordt het aantal soorten bloeiers groter, maar de kleuren worden rustiger. Die eerste stralende tinten passen fantastisch bij het jonge, sappige groen, de uitrollende varens, zachte regen en het zilverwitte lentelicht. De natuur haalt diep adem en stort zich ongeremd in een gloed nieuw levensjaar. Alles barst open, groeit, werkt zich de grond uit en reikt naar het licht. Van bloem tot bloem gonst het van de insecten op zoek naar nectar en stuifmeel. Het heerlijke tuinleven is weer begonnen. Het is één groot feest! In het voorjaar geven sommige bloemheesters een geweldige kleurexplosie, terwijl ze daarna vooral groen zijn (forsythia, Magnolia, Ribes). In een grote tuin maakt dat niet uit, daar treden het hele jaar door steeds weer andere spelers naar voren. In een kleine tuin moeten minder acteurs meer rollen spelen. Dan is het fan tastisch als een heester in het voorjaar rijk bloeit en bijvoorbeeld, in de herfst schitterend rood blad toont, zoals Fothergilla major of prachtig bloeit, rijke vruchten draagt en een warme herfstkleur heeft zoals het krenten- boompje (Amelanchien), sierappels (Malus) of lijsterbes (Sorbus), en heel veel andere. Vergeet ook de geur niet, de kleinbloemige sering Syringa meyeri 'Palibin' bloeit vanaf half mei, past in iedere tuin en geurt zo ver rukkelijk dat u daar steeds weer naar terug verlangt. Er is zoveel moois! Voorjaarssnoei Goede snoei houdt planten gezond. Als het goed is, kan de voorjaarssnoei beperkt blijven tot normale onderhoudssnoei. Sommige soor ten sierkersen mogen alleen in het jonge hout worden gesnoeid, anders kunnen ze last krij gen van gómziekte. Esdoorns, berken en wal noot hebben in het voorjaar zo'n sterke sap- druk dat ze na snoei blijven bloeden. Die soorten worden later in het jaar gesnoeid. Vroegbloeiende heesters snoeit u natuurlijk pas na de bloei, anders zou u nu de bloem knoppen wegsnoeien, maar bloeiheesters die pas na de langste dag of in de herfst bloeien, kunt u nu wel snoeien. Die bloeien namelijk aan takken die nog gevormd moeten worden. Bij vlinderstruiken kunnen de takken tot op enkele centimeters worden ingekort. Voor iedere tak komen er twee terug dus bloeien ze daarna extra rijk en de planten blijven beperkt qua omvang. Rozen kunt u het beste snoeien tussen 1 maart en 1 april. Snoei hagen en coniferen in mei. Dan zitten ze in hun eerste groeigolf en her stellen ze zich snel na de ingreep. Taxus komt altijd wat later op gang, snoei die ook het laatst. Fruit in je tuin Wie nu fruitbomen en struiken plant geniet daar meteen dubbel van. Fruitstruiken en bomen die met kale wortels worden geleverd kunt u beter niet meer na 1 april planten. Ze lopen dan al zover uit dat ze moeilijk goed aanslaan. Na die datum kunt u veel beter in pot of met kluit gekweekte planten aanschaf fen. De meeste vruchtheesters (rode, witte en zwarte bessen, kruisbessen, jostabessen, loganberry's frambozen en bramen) bestuiven zichzelf uitstekend. Daar hoeft dus niets bij. Maar veel appelrassen hebben een ander ras dat in dezelfde tijd bloeit als bestuiver nodig Anders krijgt u geen vruchten. Bij peren en pruimen, kersen, perziken en abrikozen is dat veel minder het geval. Het genieten begint al meteen met prachtige bloei. Met een beetje geluk heeft u het eerste jaar ook al meteen vruchten (bij de bessen zeker) en sommige soorten verrassen u later in het jaar met prachtige herfstkleuren van het blad. Zet er als basisbeplanting bakken met Buxus of bamboe neer. Plant er massa's bloeiers in potten bij, hang manden op, die u ieder sei zoen kunt uitwisselen. Wat niet mooi meer is gaat weg en nieuwe bloeiers komen er bij. Een minivijvertje met miniwaterlelies erbij? Geen probleem. Er zijn dwergwaterlelies die het al in 15 cm diep water geweldig doen! Zorg wel dat u nog ruimte voor een zitje tussen al die plantenweelde overhoudt. In de natuur groeien de planten in lagen. De bomen reiken het hoogst, daaronder struiken, een kruidenlaag (vaste planten) en een mos- laag. Als u dat principe ook in de tuin aan houdt, ontstaat een heel evenwichtige, gezellig knusse begroeiing. Maar zet geen grote boe- men in een kleine tuin, die nemen te veel licht en ook vocht weg. Er is meer dan genoeg keuze in kleine bomen en hogere struiken. Denk maar aan vroegbloeiende (sier)kersen, lijsterbessen, Gelderse roos, hazelaar, mei doorn, kleine berken, de paarsbladige pruiken boom en roodbladige Japanse esdoorns. Daaronder vaste planten als vergeet-mij-nie ten, salie, anemonen, wilde hyacint, aronskelk. Allemaal planten die het bij heesters heel goed doen. In bosranden zult u zelden planten met felgekleurde bloemen vinden. Witte, roze en blauwe bloeiers zijn daar het mooist. Op vochtige grond onder bomen doen vooral soorten als Pachysandra, maagdenpalm (de hemelsblauwe gevulde bloemen van Vinca minor 'Plena' zijn erg mooi), hersthooi met gele bloemen, en klimop het erg goed. Het wordt wel eens vergeten: planten wil- len ook eten. Geef ze nu een goede organische basis bemesting, bijvoorbeeld bloed- of beendermeel en gedroogde koemest of kip- penmestkorrels. Geen been dermeel bij zure-grond- planten strooien er zit kalk in. Vaste planten vormen soms 'eilandjes'. Ze hebben zich dan op hun wortels omhoog gedrukt en u hebt misschien de grond eromheen schoon geharkt. Woel de grond tus sen de planten dan wat los en strooi er potgrond over. Dat verbetert de grond en houdt onkruidgroei tegen. Strooi geen potgrond over de jonge uitlopers. Vervang pas in mei planten die dan echt dood blijken te zijn. Soms duurt het even voor planten zich van winterse schade herstellen. U kunt nu vaste planten die wat verouderd zijn (het hart is vrijwel dood, vooral de randen vertonen jonge groei) delen of scheuren. Rooi ze op, snijd of scheur de vitale randdelen eraf, gooi het oude hart weg en plant de jonge randdelen weer apart in. Zet alvast groeisteunen bij vaste planten die hoog worden. Dan overgroeien ze die prachtig en ziet u er straks bijna niets van, terwijl ze wel hun werk doen. Plant vanaf 1 april groenblijvende planten die met kluit worden geleverd: coniferen, rododendrons enzovoort. In pot gekweek te exemplaren kunt u het hele jaar door planten. Verwijder heel zorgvuldig het onkruid tus sen de rotsplanten. Hoe langer u er mee wacht, des te lastiger wordt het. Onkruid groeit overal snel. Wied en schof fel het weg en breng daarna een voedzame mulchlaag op de geschoonde grond tussen de planten aan. Met kiemvrije compost of potgrond wordt nieuwe onkruidgroei onderdrukt. Beleef je tuin op: www.tuinweb.nl. Er is veel meer moois mogelijk dan u denkt!

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2003 | | pagina 20