De Egmonden w J. Koninginnedag groot feest in Egmond-Binnen Uitreiking Koninklijke Onderscheiding Nieuwe Geestgronden uit Alle twaalf goed bij DEFA Donateuravond Stichting Historisch Egmond Informatieavond borstvoeding Frivole hoedjes en mysterieuze prenten in De Kapberg ilMBSt UITKIJKPOST - 16 APRIL 2003 - PAGINA 14 Paasavontuur aan zee: Jutters gezocht voor strandexcursie Voorjaarskermis in Egmond aan Zee Agenda De Egmonden I Activiteiten Alkmaar Bustocht na kerkenveiling Alternatieve muziek op Castricum 105 Paaseieren zoeken in De Watertoren Ouderenochtend Beelden op de Wilgenborg en Wilgenroos zt worden gelezen EGMOND - Het Oranjecomité en de Stichting Muziektent uit Egmond- Binnen hebben dit jaar de koppen bij elkaar gestoken. Het resultaat? Een echte ouderwetse Koninginnedag op 30 april in Egmond-Binnen. Met een feestprogramma voor jong en oud, vanaf 10.00 uur tot in de late uurtjes. Wat kunt u op 30 april in Egmond- Binnen allemaal verwachten? Om 10.00 uur start op het Kerkplein de jaarlijkse versierde optocht voor de kinderen. Onder begeleiding van de fanfare 'Eensgezindheid' gaan de kin deren in optocht door het dorp. Daarna van 11.00 tot 13.00 uur zijn er ouderwetse spelletjes in de Abdij laan waar het hele gezin aan mee kan doen. Poffertjes, koninginnesoep en natuur lijk prijsjes ontbreken niet. Deelnameformulieren worden via de school verstrekt of kunnen opgehaald worden bij drogisterij Zentveld aan het Krijt. Om 13.00 uur wordt iedereen weer terugverwacht op het Kerkplein waar de Stichting Muziektent haar jaarlijkse Muziekdag organiseert. De Jonge Gitaristen bijten om 13.00 uur het spits af. Daarna treden in willekeu rige volgorde de volgende bands voor u op: The Monkees, Mr. Mania, Samsonites, Third Wheel en de 7 B's. Dit muzikale festijn duurt tot onge veer 18.00 uur. U hoeft op het Kerkplein niet op een droogje te staan of op een houtje te bijten. Voor koffie, thee, limonade, biertje en een snack is gezorgd. Vanaf 16.30 uur houdt het Oranjecomité in het café 'Het Wapen van Egmond-Binnen' een gezellige 50- plusmiddag. Met de verrassingspadde stoel en een speciaal optreden. Ook 's avonds is er volop muziek in het dorp. Vanaf 18.30 uur treedt in café Tervoort de groep Black Velvet op om deze fee stelijke Koninginnedag af te sluiten. Het Oranje comité en de Stichting Muziektent heten dan ook iedereen op 30 april welkom in hun dorp Egmond- Binnen. Gezellige drukte op en rond het Kerkplein in Egmond-Binnen. ALKMAAR - Ook als je je tijdens de zwangerschap goed geïnformeerd hebt over borstvoeding kunnen er allerlei vragen rijzen wanneer je eenmaal je kindje aan de borst hebt. Je kunt dan behoefte hebben aan specifieke infor matie over het geven van borstvoe ding. Of je wilt gewoon eens andere ouders ontmoeten die net als jij hun kindje borstvoeding geven: om (prak tische) ervaringen en tips uit te wisse len of om zomaar te kletsen over borstvoeding. Daarom houdt de Vereniging Borstvoeding Natuurlijk (VBN) op woensdag 23 april van 20.00 tot 22.00 uur in Alkmaar weer een informatieavond over het geven van borstvoeding. Informatieavonden als deze worden elke laatste woensdag van de maand gehouden (23 april, 28 mei, 25 juni). Je hoort er actuele informatie over het voeden aan de borst. En er is natuurlijk volop gele genheid om vragen te stellen! Verder zijn er folders te koop en boeken te huur. Dus wil je met andere ouders praten over borstvoeding en ervarin gen met hen uitwisselen, kom dan naar de informatieavond! De avonden zijn bedoeld voor voedende moeders, hun partners en andere belangstellenden. Ook baby's zijn welkom. Deelname is gratis maar een bijdrage ter ondersteu ning van dit (vrijwilligers)werk wordt op prijs gesteld. U kunt zich opgeven bij Annemarie Weerman, tel. 072-5125810. BERGEN - Maandagochtend (twee de paasdag) 21 april om 10.00 uur houdt het IVN, vereniging voor Natuur- en Milieu-Educatie, vanuit het IVN Natuur- en Infor matiecentrum Parnassia te Bergen aan Zee een spannende jutterstocht. Een bijdrage in de kosten is E 1,50 per volwassene en E 1,- per kind. Parnassia is te vinden in Bergen aan Zee aan het einde van de Paulineweg. De Paulineweg is de eerste weg links als u Bergen aan Zee binnenrijdt. Hierna kunnen de verwijzingsbordjes worden gevolgd. Voor meer informa tie kunt u bellen met de coördinator Marjolein Themmen 072-5150507. Jutten is een spannende bezigheid. Samen met de gidsen gaat u anderhalf uur op jutterstocht langs het strand. Er zijn altijd verrassende zee- en strandvondsten, waar je veel aan kunt beleven. Allerlei spulletjes spoelen met vloed aan. Vorige maand vonden de jutters onder andere nonnetjes, Amerikaanse zwaardscheden, tepel- hoorns, strandgaper, wulk, blaaswier, zeesla, netvliespoliep, broodspons, zeepokken, zwemkrab, heremiet kreeft en allerlei vogelsporen in het zand. Wat zal het deze maand wor den? Sommige aanspoelsels zijn van menselijke oorsprong andere van dierlijke of plantaardige aard. De ÏVN-gids loopt langs de vloedlijn en vertelt over alle vondsten leuke weet jes. Deze excursie is speciaal geschikt voor gezinnen. Na afloop van de excursie kunnen de kinderen hun vondsten verder onderzoeken onder de stereo-microscopen in het IVN Natuur-en Informatiecentrum Par nassia, waar alle deelnemers een beker gratis warme chocolademelk krijgen. Parnassia is elke zondagmid dag open van 12.00 tot 16.00 uur en is voor iedereen vrij toegankelijk. EGMOND - Zaterdag 19 april begint op de Boulevard de voorjaarskermis van Egmond aan Zee. De kermis duurt t/m maandag 21 april. Er zijn diverse leuke attracties aanwezig, zoals de Autoscooter, zweefmolen, kindermo len, oliebollenkraam enz. De pachtop- brengst komt ten goede aan de KNRM. Burgemeester De Winter van Bergen reikte op zaterdag 11 april een Koninklijke Onderscheiding uit aan de heer C.M. Kager. (foto MSP) EGMOND - Burgemeester De Winter van Bergen reikte op zaterdag 11 april om 18.00 uur in hotel Zuiderduin in Egmond aan Zee, een Koninklijke Onderscheiding uit aan de heer C.M. Kager. De heer Kager woont in Egmond aan Zee. Cor Kager is geboren in Egmond aan Zee op 26 november 1951. Hij maakt deel uit van een drieling (twee jongens en een meisje). Een drieling, was in die tijd een uitzondering. Nog steeds heeft dit trio veel aandacht van de media bij jubilea e.d. Vader en moeder Kager hadden een zuivelhandel aan de Noorderstraat in Egmond aan Zee. Deze zuivelhandel is er nu nog steeds en inmiddels in handen van zus Tiny en haar echtgenoot Joop. Ook broer Kees is de zuivelhandel trouw gebleven en heeft zijn loopbaan gevonden in deze sector door met een winkelwagen door de kernen van Egmond te gaan. Op 27 oktober 1969 is de heer Kager in dienst getreden bij Melk Unie (Campina) in de functie van vulmachi- nebediende op de vul- en verpakkings afdeling. Inmiddels is de heer Kager 33 jaar in dienst bij Melk Unie. Vanaf 5 november 1987 is hij lid van de onder nemingsraad. Vanuit deze onderne mingsraadfunctie zit de heer Kager ook in de Spaarraad en in de commis sie Veiligheid, Gezondheid en Welzijn van Campina. De heer Kager is actief als bedrijfshulpverlener en EHBO'er. Hij behaalde zijn EHBO-diploma in 1979. Naast zijn werkkring zet hij zich met groot enthousiasme in op vrijwilli ge basis voor de Egmondse gemeen schap. Zo is de heer Kager vanaf 1966 lid van de Vrijwillige Egmondse Red dingsbrigade (ERB). Deze reddingsbrigade heeft ongeveer 160 leden waarvan 50 jeugdleden (onder 15 jaar). Zomers zijn er op het Egmondse strand ongeveer 80 leden actief bezig met de bewaking van dit ongeveer 6 km lange strand. De Egmondse Reddingsbrigade heeft per jaar ongeveer 350 hulpverlenin gen, die uiteenlopen van het plakken van een pleister tot het reanimeren van slachtoffers die een hartstilstand hebben. Een ander onderdeel van de reddingsbrigade is de calamiteiten- ploeg. Deze ploeg verleent assistentie tijdens grote watersnoodrampen (o.a. in Limburg). De heer Kager is een van de beleidsmakers bij deze inzet. Vanaf 1975 is de heer Kager bestuurslid van de reddingsbrigade. Daarnaast is hij vanaf 1978 tot heden penningmeester. Bij het organiseren van allerlei dorps activiteiten waarbij de Egmondse Reddingsbrigade betrokken is, kunnen alle Egmonders altijd op de heer Kager rekenen. Enkele voorbeelden: de jaarlijkse halve marathon van Egmond in januari, de jaarlijkse stra- tenloop in augustus, familietoernooi van voetbalvereniging Egmondia en de jaarlijkse jeugdsurvivaltocht. Samen met zijn drieling broer Kees meldden zij zich in 1959 aan als lid van de voetbalvereniging Egmondia. Na zijn actieve voetbalperiode werd de heer Kager jeugdleider en grensrech ter. In 1974 werd de heer Kager grens rechter van het eerste elftal. Tot op de dag van vandaag vlagt de heer Kager nog steeds elke wedstrijd van het eer ste elftal, dit jaar voor het 28ste jaar. In 1980 heeft de heer Kager het scheidsrechtersdiploma van de KNVB behaald/Hierdoor is hij ook nog actief als scheidsrechter voor de zaterdagte ams en de lagere zondagteams. Bij eve nementen die georganiseerd worden vanuit de voetbalvereniging Egmon dia, is het een vast gegeven dat de EHBO-zorg altijd onder de vérant- woording komt van de heer Kager. De heer Kager ontving vanwege zijn langdurige vrijwillige inzet voor de Egmondse gemeenschap de Konin klijke Onderscheiding Lid in de Orde van Oranje Nassau. Abdij kaarsen De kunstenares Mieke Bos-Oudendijk uit Bontehok toont van 29 maart tot en met 3 mei een aantal van haar olieverf schilderijen en enige gobelins in de tentoonstellingsruimte van Abdij kaar sen B.V.aan de Vennewatersweg. De expositie is geopend van maandag tot en met zaterdag van 10.30 tot 16.30 uur. Zondags gesloten, tel. 072- 5062786. www.abdijkaarsen.nl. Galerie Conny van Kasteel In galerie Conny van Kasteel zijn twee exposities te zien: die van Peter Jansen (beelden) en Umberto Mariani lood). In de Noorderstraat 5 is grafiek te zien van Lucio del Pezzo. Galerie Conny van Kasteel, Noorderstraat 4+5 Egmond aan Zee, tel/fax 072-5067151, openingstijden: donderdag t/m zondag tussen 15.00 en 19.00 uur en volgens afspraak. De galerie is gesloten van 24 april t/m 4 mei. Galerie De Kapberg Tor en met 18 mei exposeren in Galerie De Kapberg Dominique Chan, schilderijen, Joop Vegter, mezzotint en Marrigje van der Brug, beelden. Galerie de Kapberg, Slotweg 17 Egmond aan den Hoef is geopend op zaterdag en zondag van 13.30 - 17.00 uur en na telefonische afspraak (tij dens openingsuren), tel: 072-5062645) Ateliers Hallem Wisselende exposities van Huug Zentveld aan de Peperstraat 32, Jos Apeldoorn aan de Visweg 12 en Erik Baart aan de Noordvelderweg 2, allen te Egmond Binnen. Atelier de Hoop Wisselende exposities aan de Julianaweg 23 te Egmond aan den Hoef. Galerie Om de Noord Wisselende exposities aan de Prinses Marijkestraat la in Egmond aan Zee. Openingstijden: do t/m zo 12.00 tot 18.00 uur. Duinrand Artotheek De Duinrand Artotheek stelt bedrij ven en particulieren in staat om op een goedkope en gemakkelijke manier kennis te maken met kunst van lokale kunstenaars. Al vanaf 30 euro per jaar kan een kunstwerk geleend worden. De werken kunnen ook worden gekocht. De kunstuitleen is van 12.00 tot 16.00 uur geopend in de ateliers de Duinrand aan de Van Olden- barneveldtweg 37 in Bakkum. Bel voor meer informatie naar het secretariaat van de Kunstuitleen: 0251-650891. Regionale Thuiszorg In het hoofdkantoor van Regionale Thuiszorg aan de Ampèrestraat 21 in Alkmaar zijn wisselende exposities te zien Geopend van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 16.00 uur. Vrouwencentrum Alkmaar Wisselende exposities. Meer info, tel. 072-5624001 op werkdagen van 9.30 tot 12.00 uur of op www.vrouwencen- trum-alkmaar.nl Galerie 1719 Wisselende exposities aan het Verdronkenoord 29 te Alkmaar, tel. 072-5116034. Waterschap Het Lange Rond Wisselende exposities, te zien op werk dagen tussen 9.00 en 17.00 uur. Stedelijk Museum Alkmaar Duin-,kust-, strand- en zeegezichten spelen deze zomer de hoofdrol in het Stedelijk museum Alkmaar. De ten toonstelling (van 24 april tot 29 sep tember) 'Land in Zicht. Kunstenaars en de Hollandse kust' laat zien hoe het gebied tussen Castricum en Callantsoog vanaf de 17de eeuw tot nu in beeld is gebracht. De tentoonstelling is een belangrijk onderdeel van de manifestatie 'Land in Zicht', die wordt georganiseerd door kunst en Cultuur te Haarlem. Deze bestaat uit een aan tal theatrale muzikale en cultuurhisto rische activiteiten die met elkaar ver bonden zijn door een fietsroute tussen Alkmaar en Haarlem. Informatie over de tentoonstelling of over de manife statie 'Land in Zicht' is te vinden op de websites www.stedelijkmuseumalk- maar.nl en www.landinzicht.com. Nederlands Kachelmuseum Wisselende exposities. Geopend op zondag van 12.00 tot 16.00 uur. The Obsession of Art (Bergen) Tot en met 9 mei wordt bij The Obsession of Art een nieuwe expositie gehouden. Actuele, nieuwe werken vormen de kern van de tweede Nederlandse solo expositie van de Siciliaans/Canadese schilder Carmelo Sortino, getiteld 'Metaphors in Fruit'. De openingstijden zijn: do t/m zo van 13.00 tot 17.00 uur en na telefonische afspraak via tel. 072-5818461 of mail@artobsession.nl of kijk op www. ar tobsessionnl Kunst- en Cultuurcentrum Passifou In het Kunst en Cultuurcentrum Passifou aan de Gedempte Nieuwesloot 111 te Alkmaar zijn wisselende exposities te bezichtigen. EGMOND - Van zaterdag 12 april t/m 18 mei exposeren in Galerie de Kapberg in Egmond aan den Hoef drie kunstenaarsJoop Vegter met mezzotint, Dominique Chan met schilderijen en Marrigje van der Brug met beelden. EGMOND - Al weer diverse seizoe nen wordt bij fotoclub DEFA een avond georganiseerd waarbij de leden de gelegenheid krijgen om twaalf foto 's van.een onderwerp te presenteren. Voorzitter Jos Glorie kon de avond openen met een bijzonder goed gevul de zaal. Het spits werd afgebeten door Sytske Zwart-Wartena. Zij was naar het Zuiderzeemuseum geweest en had van de gemaakte foto's een collage gemaakt. Henk Honhof was zo'n beetje heel Europa doorgereisd om overal bruggen te fotograferen. Frits van Eek is de laatste tijd veel met sportfotografie bezig en presenteerde fietsers en lopers, zoals hij deze de afgelopen twaalf maanden tegen kwam. Hetty Faber, sinds kort lid van DEFA, was naar Artis getogen en liet zien dat je niet lang lid van een foto club hoeft te zijn om mooie foto's te maken. Klasse. En dan Joke de Rooij, zoals altijd oog voor details, fotogra feerde in en om het regenwoud. Theo van Gend maakte in twaalf minuten zijn serie rond de Zeeparel in Egmond aan Zee. Met schitterende opnames van oude sloten, graffiti en andere details maakte dat in de zaal veel reac ties los. Voor het fotobord ontstonden tijdens de diverse presentaties levendi ge discussies. Iedereen had de gelegenheid over zijn of haar foto's te vertellen. Rob de Rooij liet zien dat Sail Amsterdam een prachtig onderwerp is. En dan Jaap Tielrooy, oud-voorzitter van DEFA, legde met zijn nieuwe toestel winterse taferelen vast. Rina Morssink had de kleinkinderen als onderwerp gekozen. Marga Rezel, ook al een nieuw DEFA- lid, reist elk jaar een keer naar haar lie- velingsland Egypte en had daar gemaakte foto's in een collage ver werkt. Gerrit zocht het dichter bij huis met opnamen van de Visserij dag en andere in Egmond gemaakte foto's. Ton Glorie is door broer Jos geïnspi reerd om natuurfotografie te gaan doen. Een serie paddestoelen en zwammen tot gevolg. De rij werd gesloten door Agnes Kager. Zij foto grafeerde keteltjes die in Mali gebruikt worden om de billen na een stoelgang met water schoon te maken. Men kent daar geen WC papier. Het was een drukbezochte en uiterst gezel lige en leerzame avond. Over ander halve week de jaarvergadering. Foto van Hetty Faber. EGMOND - Geestgronden, Egmonds historisch tijdschrift, jaargang 10, nr. 1 is uit. Het tijdschrift is een uitgave van de Stichting Historisch Egmond (SHE) en wordt drie maal per jaar ver spreid. Geestgronden heeft tot doel het vastleggen en verspreiden van informatie en kennis over het Egmondse verléden van prehistorie tot heden. Dit nummer van Geestgronden opent met het artikel Het zweefvliegkamp te Egmond aan Zee. In 1931-1932 bestond er in Egmond een zweefvlieg kamp. Piet Groen en Rob Leijen zijn de geschiedenis ervan nagegaan en bespreken de opleiding en de vlieg tuigtypen. Egmond aan Zee bleek de bakermat van het zweefvliegen in Nederland te zijn. Jos Hof vervolgt zijn reeks over de graven in de Slotkapel te Egmond aan den Hoef. In Begraven in de Slotkapel (5) krijgen de chirurgijnen aandacht. De chirurgijn was een persoon die zich bezighield met het aderlaten, kiezen of tanden trekken en de verkoop van zalfjes en poeders tegen ziekten en kwalen. Daarnaast was hij barbier. Door zijn onderzoek heeft Jos Hof kunnen achterhalen dat tenminste vier personen in de Slotkapel zijn begra ven, die het beroep van chirurgijn uit- LIMMEN - Tijdens de laatste kerken veiling van de Corneliuskerk te Limmen, gehouden op vrijdag 1 november 2002, werd een kavel aange boden onder de titel 'Bustocht met streekmenu' met als thema Noord- Holland voor twee personen. Onder ideale omstandigheden vertrok jl. zaterdag om 13.00 uur een grote bus met aan boord 60 man voor een tocht door Noord Holland. In de uitnodiging stond dat de tocht de deelnemers zou voeren langs de veengebieden, droog makerijen, de Wieringermeer en het schilderachtige Wieringen en vele mooie Noord-Hollandse dorpen. De organisatoren Bert van Diermen, Dirk en Magreet Denckamp en Jan Out trakteerden de passagiers op een onvergetelijke middag en avond. Bert van Diermen, als leraar geografie werkzaam op een scholengemeenschap in Amsterdam, nam de passagiers mee naar het verleden. Hij vertelde over het ontstaan van de strandwallen, de pol ders, de zandkreken, de dijken en hij wist het gezelschap te boeien vanaf het begin van de strandwal in de Limmcr Koog tot aan het schilderachtige Wieringen. Daar liet hij de passagiers uit de bus komen om hen te laten zien en te voelen hoe het keileem daar is gekomen. Bij terugkomst in Limmen werd gestopt bij Vredeburg, alwaar de gasten door de familie Denekamp en hun medewerkers werden getrakteerd op een onvervalste Noord Hollandse maaltijd. De organisatoren hebben laten weten dat eventueel volgend jaar er een herhaling in zit maar dan door een andere streek in Noord Holland. oefenden. Niek Noort speurde naar enkele bewoners van het pand Doelen 132 in Egmond-Binnen. In het artikel Piet Schilder en zijn huisje aan de Doelen belicht hij de figuur van Piet Schilder (1903-1990), werkman van de gemeen te Egmond-Binnen en toentertijd bij iedereen bekend. Schilder woonde van 1929 t/m 1942 in het huisje aan Doelen 132 (later nummer 5). Het huisje is in 1998 tegen de vlakte gegaan. Er is een riante woning voor in de plaats geko men. Mevrouw B.R. Temme (1938) uit Hoorn verbleef als bleekneusje tussen eind december 1952 tot en met maart 1953 drie maanden lang in kinderkolo niehuis Het Zeehuis in Egmond aan Zee. Daar maakte ze de beruchte februaristorm van '53 mee. In De storm raasde over het land vertelt mevrouw Temme hoe ze de ramp heeft beleefd. Deze gevarieerde uitgave van Geestgronden sluit af met Kort Nieuws. Nadere informatie over Geestgronden kunt u krijgen bij Hannie de Vries, tel. 072-5061817. Losse exemplaren van Geestgronden jrg. 10 nr. 1 zijn te verkrijgen bij Foto Jonker en boekhandel Dekker en Dekker te Egmond aan Zee. CASTRICUM - Carry's Music Machine is een programma waarin hoofdzakelijk onbekend gebleven alternatieve muziek uit de jaren 90 en 2000 wordt gedraaid door dj Carry. (Carry Munter uit Akersloot). Carry's liefde voor muziek wordt eind jaren vijftig gewekt, als hij een jaar of 8 is, door de oudere broers van een vriend je; Vetkuiven met vriendinnen die sui kerspinnen hebben en op buikschui vers rijden en rock roll draaien van o.a. Elvis, Little Richard, Gene Vincent, Buddy Holly enz. Sinds een jaar is hij inwoner van Akersloot en daar draait hij enkele keren als gast-dj in de Storey club, waar hij zijn liefde voor de alternatieve muziek laat horen. Elke maandag avond presenteert Carry van 20.00 tot 22.00 uur een muziekprogramma bij Castricum 105, dat helemaal aan de alternatieve muziek gewijd is en Carry's Music machine heet. Daarin worden bands als Rockfour (Israel), Bigelf (U.S.A.), London Underground (Italië), Fabulous Grit The Two-Bit Texas Rangers (Nederland), Nine Invisibles (Engeland), 5.15 (Finland) en Mats Morgan Band (Zweden) gedraaid, maar ook zal er de uitagenda in ver meld worden. Mis het dus niet! Castricum 105 is in de gehele regio te ontvangen in de ether op 105.0 FM en op de kabel op 104.5 FM (in Castricum en Bakkum) en op 89.0 FM (in Akersloot, Limmen en De Woude). Meer informatie over dit programma is te vinden op de Website van de omroep: www.castricuml05.nl. EGMOND - Op zondag 20 april (eerste paasdag), kunnen de kinderen tussen 10.30 en 11.00 uur eieren zoe ken in het subtropische zwemparadijs. Er wordt gezocht in twee categorieën: kinderen t/m 5 jaar en kinderen van 6 t/m 12 jaar. Voor beide categorieën geldt dat er leuke prijzen te verdienen zijn. Alle bezoekers worden overigens getrakteerd op een paaseitje. Het zwembad is eerste paasdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. EGMOND - Op woensdag 23 april is de ouderenochtend weer in Het Gebouw naast de NH-kerk in Egmond aan Zee. Er wordt gekeken naar een film over de visserij vanuit IJ muiden en Scheveningen van onge veer 1930. Daarin wordt getoond zoals het leven er in die dagen aan boord toeging, het vangen en verwer ken van de vis, het trawlen en de vleet. Het ruige leven van dat werk komt in beeld, wat velen zich mis schien nog herinneren of kennen uit de verhalen van vroeger.Want wat is er mooier dan vissersverhalen! Iedereen die zin heeft om de film te zien en meer te horen of te vertellen heeft is welkom. Om 10.00 uur staat de koffie klaar. Als u vervoer nodig heeft kunt u op dinsdagmiddag 22 april* bellen met G.Prins, tel. 072- 5062055. BERGEN - Op zaterdag 19 april wordt in de landschapstuin de Wilgenborg van de fam. Honig Voert 17 te Bergen een beeldenexpositie geopend. De opening wordt verzorgd door Martin Groeneveld uit Amsterdam. De expositie is geduren de het paasweekend (20 en 21 april) geopend van 10.00 tot 16.00 uur. Daarna is de expositie geopend van zaterdag 26 april tot en met maandag 5 mei. Aan de expositie werken 10 kunstenaars uit de regio mee. De expositie is door de kunstenaars Ton Verplanke en Hans Groeneveld in samenwerking met de WilgenRoos tot stand gekomen. Voor meer infor matie, tel. 072-5894501. Naast de expositie wordt er door beide kunste naars een workshop gehouden op vrijdag 25 en zaterdag 26 april. Kosten E 50,- per dag. Aanmelden kunt u zich op tel. 072-5813050. Joop Vegter is specialist in kleurmez- zotint. Mezzotint, ook wel 'zwarte kunst' genoemd is een 17de eeuwse, zeer bijzondere en arbeidsintensieve druktechniek. Vegter werkt soms maanden aan een prent. De mezzotint oogt donker en mysterieus, de kleuren daarentegen zijn prachtig, zeer intens en lijken bijna letterlijk te gloeien. Vegter houdt van de lijn en vindt die in de decoratieve kleurpatronen op een schelp, de nerf in hout en bijvoorbeeld de fijne contouren van blaadjes witlof. Hij brengt zijn objecten op een unieke manier in beeld. De compositie is bijna altijd sober en bestaat uit een enkel voorwerp of hooguit een paar, zoals twee kommen of enkele schelpen, of wat fruit. Door deze voorwerpen strak in het gelid op te stellen krijgen ze ondanks hun bescheiden afmeting een krachtige uitstraling. Wonderlijk om te zien is dat bij Vegter zelfs een nietig voorwerp monumentaal van karakter kan zijn. Een goed voorbeeld is 'Small shell sculpture', dat maar 5 bij 5 centi meter meet. Een schelp is op een vier kant blokje geplaatst en wie dichtbij komt om het goed te zien, ervaart een even grote kracht als van een groot beeldhouwwerk op een sokkel. Een aantal rabarberstelen die netjes achter elkaar zijn gelegd roept het beeld op van een aantal gekleurde kayaks die zachtjes op de golven lijken te deinen. Het werk van Dominique Chan is levenslustig van karakter en een feest van kleur en beweging. In zijn schilde rijen, acryl op doek, bestaan verschil lende afbeeldingen naast en door elkaar, soms elkaar opvolgend als in een stripverhaal. Zijn beelden zijn als dagboekfragmenten uit een snel en bruisend leven. Er is veel kleur, vlak ken warme gele en oranje tinten vor men vaak de basis voor een beweeglijk beeldschrift waarmee hij zijn reisher inneringen noteert en waarin allerlei mensen, dieren en voorwerpen figure ren. Aan de snelle penseelstreken, de kronkelende lijnen direct uit de tube, spetters en vegen is de snelheid en spontaniteit waarmee het werk ont staat goed af te zien. Vaak is een men selijke figuur prominent aanwezig, omringd door allerlei details die pas op het tweede gezicht zichtbaar wor den. Chan toont ook ruimtelijke objec ten, zoals zijn uitbundig beschilderde houten vogels en een beeld dat heel goed, een toepasselijk zelfportret zou kunnen zijn, een mensfiguur die op de top van een berg triomfantelijk een kleurige wimpel laat wapperen. Marrigje van der Brug werkt in ver schillende steensoorten, variërend van keihard graniet tot zachtere marmers oorten. Wat haar inspiratiebronnen betreft gaat het om verrassende uiter sten. Een serie frivole hoedjes, opge steld op een standaard alsof ze zo uit een ouderwetse hoedenwinkel uit de jaren twintig afkomstig zijn, roept de sfeer op van charleston, veren en par fums. Eén exemplaar ligt op een zijden kussen, een ander is voorzien van een glinsterend juweel. Door de associatie met zachte stoffen als vilt en zijde lijkt het bijna niet mogelijk dat deze objec ten van hardsteen zijn gemaakt. Een serie vissen vormt het andere uiterste in haar werk. Uit de steensoort met de passende naam Bianco del Mare gehouwen is het werk Friends for ever. Te zien is een fors uitgevallen vis, zoals men die stil en bijna roerloos in het water hangend aan zou kunnen tref fen. Even onbeweeglijk blijken twee kleinere exemplaren van dezelfde soort aan zijn zijde te schuilen, voor altijd onlosmakelijk met elkaar ver bonden. In een ander object is een vaas te zien die van een amfora afge leid lijkt te zijn, de handvaten in de vorm van een vis. Galerie De Kapberg, Slotweg 17, Egmond aan den Hoef is geopend op zaterdag en zondag van 13.30 tot 17.00 uur en na telefonische afspraak (tijdens openingsuren 072-5062645). m mm EGMOND - Op vrijdag 25 april houdt de Stichting Historisch Egmond haar jaarlijkse donateuravond. Het thema van deze avond is De Geschiedenis van de Duinen. De avond bestaat onder andere uit een lezing van Frits David Zeiler uit Bergen. Aan de hand van lichtbeelden vertelt hij over de historie van het kustlandschap en het duingebied waarin de Egmonden zijn gelegen. Het ontstaan van de Egmonden komt hierbij ook aan de orde. Tevens zal de beheerder van het Noordhollands duinreservaat (PWN) met informatie aanwezig zijn. Dat zich in de loop der eeuwen in het duinge bied veel meer heeft afgespeeld dan we hebben kunnen vermoeden zal aan het eind van de avond duidelijk zijn. De Stichting Historisch Egmond, zal ook een toelichting geven op haar acti viteiten en werkgroepen. Mensen die zijn geïnteresseerd in geschiedenis en zelf hiermee bezig willen zijn worden uitgenodigd aanwezig te zijn. Zij kun nen kennis maken met de medewer kers en zich eventueel aanmelden voor een van de activiteiten. Wanneer u vra gen heeft over de Egmondse geschie denis, of uw eigen familiegeschiedenis, is dit een unieke kans om meer te weten te komen. U kunt wellicht op verrassende wijze een nieuwe hobby ontdekken. De donateuravond begint om 20.00 uur en vindt plaats in het dorpshuis Hanswijk, Hanswijk 1, te Egmond aan den Hoef. Ook niet-donateurs zijn welkom. De entree en het kopje koffie zijn gratis. Rond het dorpshuis is par keergelegenheid aanwezig. Voor meer inlichtingen: 072-5062469 of 5067856.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2003 | | pagina 14