Stichting Ouderwerk werkt mee aan onderzoek Trimbos instituut Huurders Dompvloetlaan tevreden over onderhoud Eensgezindheid Heiloo naar fanfare St. Joseph Pey Feestelijke eerstesteenlegging van KDV de Kwekkerij brieven ■jw UITKIJKPOST - 02 JULI 2003 - PAGINA 8 Cursus veilig fietsen Bezoekdienst voor weduwen en weduwnaars in 2004 van start De redactie behoudt zich het recht voor om ingezonden brieven niet te plaatsen. De Uitkijkpost is een neutrale krant en kiest geen partij, dus ook niet voor politieke partijen. De redactie hanteert een richtlijn van 350 woorden per ingezonden brief. De inhoud moet betrekking hebben op een actueel onderwerp in het verspreidingsgebied van deze krant. Anonieme brieven worden niet geplaatst. De pijnlijke kant van de hengelsport Verwaarloosde fietspaden Postelein Zomerstop Buk Buk Live muziek in Beeldentuin Ditta Engel Concertreis Eensgezindheid Heiloo naar Pey Afzwemmen A en B zwembad Loos Zomer in het land, zomer in de Wereldwinkel Vissen op de Wadden HEILOO - 3VO afdeling Heiloo houdt op zaterdag 27 september de cursus veilig fietsen voor ouderen (65 plus sers) in het Trefpunt in Heiloo. 's Morgens en vs middags wordt de cursus gegeven, de cursisten komen op de fiets naar het Trefpunt. De dagindeling is als volgt: Welkom met koffie en thee en doornemen van het programma, theoretische kennis, onder leiding van een instructeur, en aan de hand van diaNs, worden ver keerssituaties uitgelegd, de plaatselijke fietsenmaker vertelt en laat zien, een zadellift, spiegels, lage instapfiets, fietstassen, versnellingen, sloten, zadels, elektrische fiets, de fietsenmaker keurt de fietsen, stelt indien nodig de fiets optimaal af op de persoon. Een reactie test, een gehoortest, en een oogme ting. Er wordt vervolgens gefietst over een uitgezette route, bij gevaarlijke ver- keersplekken wordt afgestapt om uit leg te geven, en hoe men het beste kan handelen. Ook wordt er een videoband vertoond, meneer Willems leert fietsen. Nabespreken fietstocht, vragen en dis cussie met de politie van Heiloo. Sluiting met een drankje. De cursus kost 1 euro (3VO leden gra tis). U kunt u schriftelijk opgeven bij mevrouw Phaff (opgeven: ochtend- of middagcursus), Groot Barlaken 38, 1851 GC Heiloo. Vissen is een pijnlijke en schadelijke aangelegenheid voor de betrokken vis sen. Ze worden gevangen met een haak, aan hun bek uit het water getrokken, vervolgens vastgepakt en onthaakt, hetgeen vanwege de weer haak niet steeds zo gemakkelijk gaat. Door al deze handelingen raken de vis sen ernstig in de stress en lopen regel matig al dan niet ernstige verwondin gen op. Al dit ongerief wordt nog ver ergerd door van het vissen een wed strijd te maken. Alles moet binnen de competitie zo vlug mogelijk gebeuren. Vissen zijn hoogontwikkelde, gewer velde dieren met dezelfde zintuigen als de mens. Zij communiceren met elkaar via bewegingen, geluiden, kleur- en lichtsignalen, terwijl zij met hun extra zintuig, de zijlijn, die aan weerskanten van het lichaam loopt, minieme bewe gingen in het water kunnen waarne men. Ze zijn ook in staat te leren van opgedane ervaringen. Vissen reageren heftig als zij aan de haak geslagen wor den. Ze zwenken, spuwen en schudden heftig met de kop, en produceren hier bij hormonen tegen de pijn net zoals dat bij mensen gebeurt. De Neder landse onderzoekers Verheijen en Buwalda constateerden op grond van deze gedragingen in 1986 dat vissen pijn en angst ervaren wanneer zij aan de haak geslagen worden. Het recente Engelse onderzoek van de universiteit van Edinburgh en van het Roslin- instituut is een aanvulling hierop, door dat het de pijnreceptoren rond de bek en op de kop van de vis aantoont en precies lokaliseert. Bij de regenboog forel zijn dat er 58. De zenuwbanen die de pijn veroorzaken, zijn er dus! Het is voor sportvissers om begrijpelijke redenen moeilijk om deze nieuwe wetenschappelijke inzichten te accep teren. Want dat betekent toch dat zij meer nog dan voorheen zichzelf de vraag moeten stellen of het wel ethisch te verantwoorden is om dieren terwille van hun sport pijn, stress en angst te bezorgen. Zij dienen zich verder af te vragen of het wel ethisch juist is om kleine kinderen er toe te bewegen vis sen te gaan vangen. Die vraag mogen trouwens ook de ouders van kinderen zichzelf stellen. Vaak wordt gezegd dat het hengelen een goede manier is om de kinderen kennis te laten maken met de natuur, maar dat is dan toch een weinig diervriendelijke manier. Kinderen wordt in feite aangeleerd dat je dieren voor je plezier mag verwon den. Uit een NIPO-enquête uit 2002 blijkt 73% van de Nederlandse bevol king de hengelsport geen geschikt middel te vinden om kinderen respect voor dieren bij te brengen. Wij hopen dat de sportvissers en de ouders van kinderen zich meer gaan realiseren dat het beschadigen van vissen zonder noodzakelijk doel ethisch niet te ver antwoorden is. Dat doen ze immers ook niet bij andere dieren zoals paarden, katten en honden. Waarom dan wel bij vissen? Ton Dekker, (voorzitter Dierenbescherming). Wij willen even klagen over de fietspa den in het geheel, maar over het toe ristisch routepad van de Zeeweg tot aan het Vennewater in het bijzonder. Daar waar wij regelmatig fietsen, maar waar tot ons groot ongenoegen de paarden (in plaats van hun eigen paardenpad) gebruik maken van het fietspad om daar ongeremd hun behoeften te doen, waar wij als fietsers soms noodgedwongen vanwege tegen liggers doorheen moeten rijden. Ook worden we zo nu en dan door elkaar geschud vanwege de vele bob bels en kuilen die in het pad aawezig zijn. Dus al met al geen plezierig pad om te rijden, ondanks de schoonheid ervan die de natuur ons biedt. Ook vin den wij het geen reclame voor de toe risten die er gebruik van maken. Twee teleurgestelde fietsers P. Bosch, Heiloo. HEILOO - Het Trimbos-instituut is het landelijk kennisinstituut voor geestelijke gezondheidszorg, versla vingszorg en maatschappelijke zorg. De missie van het instituut is kennis over geestelijke gezondheid creëren en doen toepassen in beleid en praktijk van de geestelijke gezondheidszorg, de verslavingszorg en de maatschappe lijke zorg. In samenwerking met de gemeente Heiloo en Stichting Ouderwerk Heiloo wil het instituut de komende jaren onderzoek doen of een bezoekdienst psychische klachten bij oudere weduwen en weduwnaars kan helpen voorkomen. Een aantal wedu wen en weduwnaars die aan het onder zoek deelnemen (in Nederland totaal 350) zullen twee jaar lang worden gevolgd. Via metingen zal worden gekeken naar psychische klachten, kwaliteit van leven, het te verwerken rouwproces, kosteneffectiviteit en een zaamheid. „Stichting Ouderwerk Heiloo wil graag meewerken aan dit onderzoek om zodoende zelf ook meer kennis te krijgen in de problematiek die speelt rondom het overlijden van een part ner. Een dergelijk initiatief door ons opgezet, 'Activerend huisbezoek', is helaas niet geworden wat wij ervan verwachtten. Wellicht doordat de doel groep te breed was, bleef het vaag wie zich nu tot dit aanbod kon richten. In het huidige onderzoek wordt er slechts één doelgroep apart uitgelicht, name lijk degene die achterblijft na het over lijden van de partner. Een aantal van deze 'achterblijvers' heeft moeite om de draad weer op te pakken. Zij krij gen te maken met psychische klachten, vereenzaming, zelfredzaamheid en het sociale functioneren loopt niet zoals gewenst", laat ouderadviseur Margit Kooter namens de stichting weten. Laagdrempelig Nog een reden om mee te doen aan het onderzoek van het Trimbos-instituut is dat er veel materiaal bij het centrum voorhanden is om een dergelijk pro ject op poten te zetten. „Waarom het wiel nogmaals uitvinden als dat er al is", meent Margit Kooter. „De vereni ging Handreiking in Alkmaar levert al langer dergelijke bezoekdiensten, organiseert activiteiten en zet gespreksgroepen op. Omdat voor veel ouderen de stap om naar Alkmaar te gaan fysiek te moeilijk is, wordt hier door de mensen in Heiloo nauwelijks gebruik van gemaakt. Oudere mensen zijn nu eenmaal minder mobiel. Voor hen betekent laagdrempelig dan ook vaak dicht bij huis. Aan ons dus te taak om dit aanbod naar Heiloo te halen." Hoewel het onderzoek van het Trimbos-instituut tot en met 2007 zal duren, is de ouderenadviseur niet van plan om eerst de resultaten af te wach ten en pas dan aan de slag te gaan. „Als het onderzoek een jaar loopt kunnen wij zelf ook onze conclusie wel trek ken", meent Margit Kooter. „Wanneer er voldoende vraag naar is en de onderzoeksresultaten positief uitvallen kunnen wij het project verder opzetten en het aanbod vergroten. Om een goede vergelijking te maken tussen mensen die wel bezoek krijgen van de bezoekdienst en mensen die dit niet krijgen is er een controlegroep. De laatste groep doet wel mee aan het onderzoek, maar krijgt geen bezoek van de bezoekdienst. We zullen de mensen van de bezoekdienstgroep actief benaderen en vragen wat zij van de bezoeken vinden. In Amerika is hier al eerder onderzoek naar gedaan en werden positieve resultaten behaald. In Nederland is nog geen lan delijk wetenschappelijk onderzoek naar de werking van een bezoekdienst gedaan. Regionale onderzoeken lieten echter hoopgevende resultaten zien, dus mijn verwachting is dat dit project positief zal uitvallen." Metingen Margit Kooter van Stichting Ouderwerk Heiloo verwacht dat het project positief zal uitpakken, (foto UKP) De weduwen en weduwnaars die aan het onderzoek deelnemen zullen twee jaar lang worden gevolgd. Om een goede vergelijking te kunnen maken tussen de groep die wel van de bezoek dienst gebruik maakt en de groep die als controlegroep functioneert (en dus geen bezoekdienst tot haar beschik king heeft) is het van belang dat beide groepen vergelijkbaar zijn. Dit bete kent dat het aantal mannen/vrouwen en de leeftijdsverdeling in beide groe pen ongeveer gelijk is. Door middel van loting wordt bepaald wie het aan bod van de bezoekdienst krijgt en wie het moet doen met een informatieve folder. De eerste meting vindt plaats vooraf gaand aan het aanbod van de bezoek dienst of de informatieve folder, de tweede meting een half jaar later. De derde en vierde meting zullen na één en na twee jaar worden gehouden. Tijdens deze metingen wordt gekeken naar psychische klachten, kwaliteit van leven, rouwproces, kosteneffectiviteit en eenzaamheid. De gemeente Heiloo zorgt voor de werving van de deelnemers. Zij ver stuurt een brief met informatie over het onderzoek aan alle verweduwden in de regio van 55 jaar en ouder die tussen de 6 en 9 maanden geleden hun partner hebben verloren. Indien de gemeente alleen de adressen beschik baar stelt (is op dit moment nog niet duidelijk) worden deze vanuit het Trimbos-instituut verstuurd. Wanneer een verweduwde wil meewerken aan het onderzoek stuurt deze een toe stemmingsformulier naar het instituut. Vrijwilligers Om een dergelijk onderzoek te kun nen houden en de deelnemers een bezoekdienst aan te kunnen bieden zijn uiteraard vrijwilligers nodig. De vrijwilligers moeten bovendien aan enkele selectie-eisen voldoen. Zo moe ten deze zelf verweduwd zijn (mini maal 2 jaar) en bereid zijn de cursus Helpen bij Rouwverwerking te volgen. En uiteraard moeten de vrijwilligers een luisterend oor kunnen bieden. „Voordeel van dit vrijwilligerswerk is dat het van beperkte duur is. Je zit er niet tot in de oneindigheid aan vast. Hoewel het onderwerp misschien wel triest is, kan het doel van het vrijwilli gerswerk juist wel veel voldoening geven. De vrijwilligers krijgen vol doende handvatten vanuit de stichting om op een goede wijze met de verwe duwde om te gaan. Het is ook de bedoeling om progressie te boeken met degene wie je bezoekt. Als dit niet lukt stoppen we de bezoekdienst en kijken we of we verder moeten verwij zen naar andere instanties. In het najaar verzorgen wij de cursus Helpen bij Rouwverwerking. Er zijn tien vrijwilli gers nodig, die gekoppeld worden aan één, of desgewenst meerdere cliënten. Ik speel in het geheel een coördinerende rol. Op termijn, als het goed loopt, zal ik deze rol overdragen aan een vrijwilliger. Maar laten we er eerst alsjeblieft voor zorgen dat we die tien vrijwilligers bij elkaar krijgen! Aanmelden Wie zich wil inzetten voor dit onderzoek, zelf weduwe of weduwnaar is (minimaal 2 jaar) en interesse heeft om bezoek diensten af te leggen kan zich aanmelden bij ouderenadviseur Margit Kooter in het Trefpunt, Abraham du Bois-hof 2 te Heiloo, tel. 072-5331297. Ook met even tuele vragen kunt u bij haar terecht. HEILOO - In mei heeft Woningstichting Heiloo een onder zoek laten uitvoeren naar de tevreden heid van de bewoners van de Dompvloetlaan in Heiloo over de uit voering van het onderhoud aan hun woning. Het totaaloordeel van de 28 huurders (respons van 84%) die deel namen aan het onderzoek bedraagt een 7,9 waarbij niemand een onvol doende heeft gegeven. De bewoners kregen vragen voorge legd over de informatievoorziening door Woningstichting Heiloo, de uit voering van de onderhoudswerkzaam heden door de aannemer, de mogelijk heden van individuele woningverbete ringen en het eindresultaat van beide. De waardering voor de informatie voorziening over de onderhoudswerk zaamheden bedraagt een 7,4. De infor matieavond werd als nuttig ervaren, Dit keer een recept van 'de echte groenteman'. Een recept over en met postelein. Waarschijnlijk moet u voor deze groente ook bij de groenteman (winkel of markt) zijn. Want het is toch een specifieke en niet alledaagse groente. Voor mij (de samensteller van de rubriek) is postelein één van de lekkerste groente. Maar smaken verschillen en dat is ook maar geluk kig. Postelein is een oer-Hollandse groen te en doet met z'n fris zure smaak haast exotisch aan. Maar de groente zit boordevol mineralen, vitaminen enz., dus gezondheid alom. En dat kunnen we best gebruiken Gekruide postelein Dan nu een recept voor 'Gekruide postelein'. Benodigd (4 personen): 1_ kilo postelein, 15 gram boter, 1 ui, 1 tomaat, mespunt paprikapoeder, mes punt knoflookpoeder, zout en peper. Was de postelein en kook ze 1 tot 2 minuten met aanhangend water. Giet de groente af en snij ze eventueel klein. Smelt de boter, bak de kleinge sneden uit lichtgeel. Voeg vervolgens de gesneden tomaat, postelein en kruiden toe. Gedurende 5 minuten op matig vuur regelmatig omscheppen. Giet de postelein af en dien direct op. Bijpassend zijn gebakken aardappe len of aardappelkroketjes. Daarnaast kunt u kiezen voor diverse vleespro ducten of een vegetarische vleesver vanger. Uw fantasie is vast groot genoeg om een juiste keuze te maken. eventueel een teentje knoflook gesneden champignons, tomaat er kaas. Ui, knoflook en champignons tevoren bakken, Vervolgens d* bodem bedekken met schijfjes tomaat, de al klaargemaakte ui enzo voorts en het geheel afdekken mei wat plakjes kaas. Komijnekaas geefi een lekkere pittige smaak. Verdei kunt u het geheel nog een beetje opsieren met wat groen, olijven er dergelijke. Vooorgerecht Een voorgerecht erbij? Wat dacht u van een kleine 'pizza'. Voor de bodem kunt u gebruik maken van voorver pakte 'shoarma broodjes, deeglapjes uit de diepvries of u kunt uiteraard zelf een kleine bodem maken (van volkorenmeel is dat erg lekker). Voor de vulling kunt u denken aan een ui, Smakelijk eten Wijntip Roséwijn (een prima zomerwijn) is weer helemaal terug van weggeweest Dan praten we natuurlijk wel over de droge rosé's. Rosé uit de Provence is heel bekend, maar ook elders ir Frankrijk (en daarbuiten) maken ze vaak lekkere (of soms nog lekkerder roséwijnen. Dus zoeken, gewoon pro beren en goed proeven. over het nut van de inloopavond bij de proefwoning lopen de meningen uit een. De gemiddelde waardering voor het uitvoeren van de onderhoudswerk zaamheden bedraagt een 8,1. Vooral de correcte en vriendelijke houding van de onderhoudsmedewerkers werd gewaardeerd. Van het wekelijkse spreekuur is niet veel gebruikgemaakt. De waardering voor het spreekuur bedraagt een 6,3. Woningstichting Heiloo bood de huur ders de keuzemogelijkheid om tegelijk met het planmatig onderhoud huur- aanpassing individuele woningverbete ringen aan te brengen, zoals een nieu we HR-combiketel, extra tegelwerk in het toilet en vergroting van de douche ruimte, 89% van de bewoners is tevre den met dit pakket. Een aantal wilde ook andere verbeteringen, zoals een bad of een douchecabine, 76% vindt de huurverhoging die samenhangt met de individuele verbeteringen goed of redelijk. Standaard werd bij elke woning het hang- en sluitwerk aange past aan de eisen van het politiekeur merk. Door de verbeteringen heeft elke woning nu ook het Politiekeurmerk Veilig Wonen gekre gen. Verzekeraars geven minimaal 10% korting op de premie voor de inboedelverzekering als een woning di\ keurmerk heeft. Tevreden Woningstichting Heiloo is zeer tevre den met de uitkomsten van het onder zoek. Bertil de Greeuw, directeur: Natuurlijk is er een aantal punten dat we nader gaan bekijken bij volgende onderhoudsprojecten. Schaffen we het spreekuur in het vervolg bijvoorbeeld af en laten we onze huurders in het vervolg uit meer individuele woning verbeteringen kiezen. Met de uitkom sten van dit onderzoek kunnen we onze klantgerichtheid optimaliseren en wellicht de keuzemogelijkheden voor de huurders vergroten". Pastoor van Muijenweg 12. 1852 EH Heiloo. tel 5321048 C/tert/rvt HEILOO - Zoals elk jaar zal ook dit jaar Buk Buk zijn deuren sluiten tijdens de zomerperiode. Zondag 29 juni is de laatste caféavond. Na 2 maanden zal Buk Buk opgefrist en wel zijn deuren 6 september weer openen en wel met Intwine, voorverkoop begint 6 augustus bij Centerdisc (Slimpad 36 Heiloo). Verder heeft Buk Buk nog meer leuke dingen in petto; 13 september Mark Foggo, 20 september Grote Prijs van Nederland regio finale categorie Dance. Voor meer info www.bukbuk.nl. sszx HEILOO - Elke eerste zondag is er in de zomermaanden live muziek in de beeldentuin. Op de veranda van het atelier is op die dagen een podium ingericht waar gemusiceerd wordt. De muziek combineert prachtig met een wandeling door de beeldentuin, of nodigt uit om zomaar ergens neer te strijken in het gras. Op zondag 6 juli wordt de muziek ver zorgd door Frits Hoeksema en Erna van Es. Dit duo heeft een uitgebreid repertoire van lichte Jazz muziek. Erna van Es heeft een prachtige stem, die wat doet denken aan Margriet Eshuis. Frits Hoeksema begeleidt haar op zijn synthesizer of speelt gitaar. Ze zijn aanwezig tussen 13.00 en 17.00 uur. Voor wie de beeldentuin van Ditta Engel nog niet kent is dit een leuke aanleiding om zomaar eens binnen te lopen. U kunt genieten van de muziek en de prachtige beelden die de kunste nares maakt. De toegang is gratis. De beeldentuin bevindt zich in het cen trum van Heiloo aan de Westerweg 182 en is van mei tot oktober elke zater dagmiddag en zondagmiddag geopend. In de grote oude bostuin van ruim 2000 m2 exposeert Ditta Engel haar werk. Ze maakt bronzenbeelden in een figu ratieve stijl. In haar atelier staan kleine bronzen beelden. HEILOO - Op 27 mei werd er in de Beeck afgezwommen door leerlingen van zwembad Loos uit Heiloo voor het A en B diploma. Van de Nationale Raad Zwemdiploma's was aanwezig dhr. Rijs. De kinderen lieten voor het A-diploma zien dat zij heel netjes op hun buik en rug konden zwemmen. Ze moesten onder water door een gat zwemmen en ook een stuk borst-en rugcrawl zwemmen. Voor het B-diplo ma moesten de kinderen een langere afstand zwemmen en het gat hing ver der in het water maar iedereen ging er doorheen. Allemaal geslaagd. De geslaagden zijn: Diploma A: Jorn Buning, Dario Duineveld, Beau Hendriksen, Jesse Koenders, Tom Leeflang, Roos Metzelaar, Jordy Neyts, Jonthan Pinto, Michel Poel, Menno v. Rooyen, Marisha Rouwenhoff, Puck Schermer, Camilla Son-A-Hing, Sjors v.d. Steen, Nick Visser, Eline v.d. Voort, Stijn Vos, Tijmen de Vries. Diploma B: Pluk de Kort, Anne Moorman, Evy de Nijs, Isa v. Bergen- Henegouw, Koen van't Boveneind, Mike Bruin, John Burger, Cas Daamen, Thimo Dekker, Merle Drommel, Rody Gast, Djurre Heemskerk, Teun Heideman, Karen Jansen, Carol Ranzijn, Mathijs Ruiter, Maartje Zoon. Op 24 juni werd er door een grote groep leerlingen van zwembad Loos in de Beeck in Bergen afgezwommen voor het A en B diploma. Namens de Nationale Raad Zwemdiploma's was aanwezig mevr. Botman. Ze was erg tevreden over het behaalde resultaat. Alle kinderen waren geslaagd. De zomervakantie is van 11 juli tot 11 augustus. De geslaagden zijn: Diploma A: Ruben Bijl, Charlotte Dannijs, Rens v.d. Eng, Layla Floris, Naouras Garali, Dennis Hollander, Renee Koopman, David v.d. Lee, Max Meijer, Matthijs Moerkerk, Laura Noorman, Sophia Ornelas, Casper Posch, Koen Rietsema, Samantha Robertson, Celine Ruiter, Rens Smit, Sandy Springintveld, Maaike Talsma, Nando v.d. Veen, Joeri Vonk, Bas Wallis, Femke v.d. Woude, Wessel v.d. Woude. Diploma B: Lotte Bulder, Pernille Deijlen, Myrthe Duijff, Ivor Groot, Joop de Haan, Beau Hendrikzen, Jamie v.d.Lee, Tom Leering, Cees Lust, Jesse Rietveld, Menno Rooyen, Marisha Rouwenhoff, Niek Smits, Merel v.d. Steen, Sjors v.d. Steen, Fleur Valk, Ted Velzeboer, Sjoerd Zomerdijk. Ingezonden mededeling HEILOO - Lopend over groene dijk jes in de omgeving van Heiloo, speu rend naar grutto?s, kieviten en ture luurs, lijkt een vakantie in ons eigen dorp ineens een heel aantrekkelijk idee. Lekker met het strand en de dui nen dichtbij of luieren in een hangmat in de eigen tuin met allemaal bijzonde re hapjes en drankjes bij de hand. En als er toch behoefte ontstaat naar een exotisch tintje, dan kan de Wereldwinkel daar in voorzien. Heerlijk koele ijstheesiroop met mango of citroen. Frisse salade met mango saladedressing en voor toe ijs met ananas of bosbessen saus. Pittig is de Kaapse saus of de Piri-Pirisaus uit Zuid-Afrika, ze doen het goed bij de barbecue en ook de tomaten/olijven tapenade is een aanrader voor zomer se gezelligheid. Maar...mocht het gaan regenen en vlucht u naar binnen, erger u dan niet aan de slijtplekken op uw bankstel want een Indiase foulard fleurt alles op en ook een kleurige shawl maakt van een eenvoudig T-shirt of bloesje iets aparts. Kijk hiervoor ook naar de advertentie elders in dit blad want er zijn bijzondere aanbiedingen op tex- tielgebied. Nee, ook als u dit keer niet ver weg wilt is er van alles te beleven in Heiloo, want met een bezoekje aan de Wereldwinkel op de stationsweg 105 reist u de hele wereld rond! HEILOO - Muziekvereniging Eensge zindheid Heiloo herdenkt tijdens haar 105 jarig jubileumjaar het feit dat er door de fanfare St. Joseph uit Pey-Echt in 1951 op het concours van Eens gezindheid in het Noord Hollandse Heiloo promotie naar de superieure afdeling gerealiseerd werd. In de Kroniek van de fanfare wordt dit wapenfeit uitgebreid beschreven. In het licht van die tijd was deze concer treis en de geleverde prestatie een onvergetelijke gebeurtenis voor de leden van de fanfare en de hele Peyer gemeenschap. Sinds 1 juli 1951 komt de fanfare nog steeds uit in de superieure afdeling. Middels het tegenbezoek van Eens gezindheid aan Pey-Echt zal er net als het bezoek van de fanfare aan Heiloo in 2001 de nodige aandacht worden besteed aan dit heuglijke feit. Onlangs zette St. Joseph het dorp Pey weer op de landkaart van de Limburgse muziekwereld met de uitvoeringen van The Cauldron en Excalibur. Tijdens het bondsconcours in 2002 te Roermond waardeerde de jury de uitvoeringen van de fanfare onder leiding van Mare Prils met 90,17 punten, 325 punten in de oude telling. Van de 14 deelnemen de harmonie- en fanfareorkesten in de superieure afdeling behaalde St. Joseph tezamen twee andere verenigingen een eerste prijs met lof van de jury. Na de prijsuitreiking werden net als in 1951 dirigent, bestuur en muzikanten gefeli citeerd door vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, afgevaardigden van zusterverenigingen uit Echt en omstreken, familieleden en veel sup porters. Na aankomst in de vereni gingszaal van de fanfare Biej Aolders werd het feest tot in de kleine uurtjes voortgezet. Ook op zondag was ieder een weer present en zelfs op maandag bleek een kleine groep de dorst nog niet helemaal te hebben gelest. Jaarverslag over 1951 Op zaterdag 30 juni 1951 gaf de fanfare onder leiding van Jan Cuypers een avondconcert in het gemeentelijk Muziekpark te Heiloo. Na een over nachting bij leden en supporters van Eensgezindheid werd de volgende dag, de eigenlijke concoursdag, begonnen met een bezoek aan Bergen aan Zee. De fanfare musiceerde zo vol overgave,19 dat het verplichte nummer een hoog staande uitvoering kreeg. Het gekozen nummer Fra Diavolo van Auber sloeg nog meer in. Hoopvol wachtte men de uitslag af. Ze behaalde de eerste prijs met lof der jury en 460 punten. Zoals later bleek niet alleen het hoogste aan tal punten van de dag, maar van het hele concours. Deze uitslag ontketende een storm van enthousiasme. Uit handen van Albert Meijns ontving dirigent Cuypers een tweetal marsen voor de uitstekende prestaties. Voorzitter en dirigent wer den in triomf op de schouders geheven. De aankomst in Echt was overweldi gend. Een grote mensenmassa juichte de fanfare hartelijk toe, feestelijke muziek weerklonk. Daarna werd het hoogst bekroonde gezelschap in een lange stoet van verenigingen uit Pey en Echt in triomf naar de Harmoniezaal begeleid. De volgende dag werd er nog een receptie gehouden voor de bekroonde fanfare. Met een hartelijk woord van dank van de dirigent tot de leden werd deze feestelijke, fleurige en zeer drukke receptie besloten. Uitgesteld tegenbezoek Wegens het gebrek aan baten kon Eensgezindheid het in de jaren vijftig niet opbrengen om een tegenbezoek aan Pey te brengen. Sindsdien is het er ook niet meer van gekomen, al ligt de gebeurtenis nog jaren lang in het geheugen van de leden. Zelfs enkele huidige leden kunnen het bezoek van de Limburgers nog goed herinneren, en sinds de hernieuwde kennismaking in 2001 is dat herinneringsgevoel alleen maar sterker geworden. Dankzij de hartelijke ontvangst van Eensgezindheid zal het tegenbezoek op 27 en 28 september aan Pey een zeer bijzondere en warme belevenis wor den. Na de ontvangst in het vereni gingsgebouw Biej Oalders met koffie en vlaai, zal de vereniging tezamen met de reiscommissie van St. Josepf een bezoek aan Maastricht brengen. Na een Limburgse koffietafel en de ken nismaking met de gastgezinnen geven St. Joseph en Eensgezindheid een geza menlijk concert in de concertzaal Biej Oalders te Pey. Daarna zal er feest gevierd worden op een wijze die Noord-Hollanders niet vaak mee zul len maken. De volgende dag zal wor den besteed aan een excursie naar een Paukenfabriek in het stadje Thorn en een bezoek aan Nederweert. Na het afscheid op zondagmiddag gaat Eensgezindheid weer terug naar Heiloo. Een evenement waar ook de nieuwe dirigent van Eensgezindheid Cees Brugman met vol vertrouwen naar toe gaat werken. Onder zijn lei ding bevindt het orkest zich in korte tijd qua ledental als muzikaliteit in een behoorlijk stijgende lijn, zodat Eensgezindheid zeker niet onder zal doen aan het superieur spelende St. Joseph. De voor het publiek aantrekke lijk klinkende muziekstukken, het enthousiasme van de leden en opge bouwde vriendschappelijke contacten zullen daarbij van doorslaggevend belang zijn. Informatie over de concer treis, de fanfare St. Joseph Pey en de Muziekvereniging Eensgezindheid is te verkrijgen via tel. 072 5334851, www.fanfarepey.nl en www.mv-eensge- zindheid.nl. HEILOO - Op 27 juni is onze oud plaatsgenoot Niels Schuurman afge studeerd aan de faculteit Civiele Techniek en Geowetenschappen van de Technische Universiteit Delft. Zijn afstudeerrapport en presentatie had den als onderwerp: De overgang van rivier naar estuarium. Een studie naar de interacties tussen bovenafvoer, getijbeweging en geometrie. HEILOO - De stichting belangenbe hartiging uitkeringsgerechtigden orga niseert weer een vistocht op het Wad. Deze tocht wordt gehouden op don derdag 28 augustus en duurt de hele dag. De vertrektijd wordt later bekend gemaakt en is afhankelijk van het tij. Hengels en aas worden gratis door de stichting ter beschikking gesteld. De kosten bedragen E 8,- per persoon. U kunt altijd met iemand mee rijden indien u geen vervoer hebt. Ook niet- uitkeringsgerechtigden kunnen zich aanmelden voor zover er plaats is. Voor nadere informatie en aanmelden bij Ton Dijkman, tel. 072-5333215. HEILOO - Maandagochtend was het zover: de eerste steen van Kinderdagverblijf De Kwekkerij aan de Westerweg 21 d (op de voormalige gemeentekwekerij van Heiloo) werd gelegd. Het was wel de eerste steen van de buitenmuur, want eigenlijk staat vrijwel het hele gebouw er al. Dat is maar goed ook, want het is de plan ning om in september van start te gaan met de kinderopvang. De steen werd gelegd door Madelijn en Linda (vrien dinnen van 3 en 13, zoals op de steen wordt vermeld) op de toekomstige ommuurde patio van de Kwekkerij: het 'Kwekkie-plekkie'. Het kinderdagverblijf wordt een klein schalig, knus en kwalitatief zeer hoog waardig kinderdagverblijf. Er wordt uitgegaan van opvang voor gemiddeld tien baby's en peuters vanaf 6 weken tot 4 jaar. Uiteraard zal de Kwekkerij aan alle eisen voor de kinderopvang voldoen en zijn de leidsters volledig gekwalificeerd. De feestelijke legging van de eerste steen werd bijgewoond door tientallen kinderen en volwasse nen die allen vol lof waren over de mooie locatie aan de rand van het bos op de grens tussen Heiloo en Alkmaar. Op de vraag aan de eigenaresse, mevrouw Kemper, of zij bang is dat er weinig aanmeldingen komen nu in de publiciteit steeds aan de orde komt dat de wachtlijsten voor de kinderopvang aan het afnemen zijn, antwoordde zij: „Daar ben ik helemaal niet bang voor. De vraag naar kinderopvang is nog steeds enorm groot, de kosten voor de ouders worden alleen vaak te hoog omdat er zoveel aanpassingen in de kinderdagverblijven moeten worden aangebracht in verband met de steeds hogere eisen. Daar hebben wij geen last van, immers alle aanpassingen zijn al in de bouw verwerkt. De Kwekkerij kan dus kindplaatsen aanbieden voor een relatief lage prijs. De prijs ligt al gauw enkele duizenden euro's lager dan het landelijk gemiddelde en dat terwijl het een heel mooi, luxe afge werkt en ruim kinderdagverblijf is." Voor informatie of aanmelding, tel: 06- 24655053/ 072-5129703. jg 10 juni 2001 liJïMl steen gelegd door Madalijn en Linda vriendinnen van 3 en I Tl. Linda en Madelijn leggen samen de eerste steen van het nieuw te bouwen kinderdagverblijf De Kwekkerij aan de Westerweg 2 ld. De twee vriendinnen, van 13 en 3 jaar oud metselden de steen vakkundig in de muur. (foto MSP)

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2003 | | pagina 8