A B C D E F H G i K L Afvallen Cardio fitness Body balance Fast food Depressie Griep Eczeem Hooikoorts Jeugdpuistjes Inactief Keelontsteking Legionella Gezondheids ABC Gezond zijn betekent meer dan het eten van vitamines alleen. Dat te veel roken, drinken en het eten van veel vet slecht is voor ons lijf is algemeen bekend. Maar wist ti ook dat naar mate een mens meer uren per dag in bed doorbrengt, zijn sterfkansen groter worden? Of dat in thee niet alleen slechte stoffen zitten (theïne) maar ook anti-oxidanten, die ons tegen veroudering, kanker en hartaanvallen kunnen beschermen? Uiteraard: bewegen is gezond! Bewegen bevor dert de gezondheid, dat staat wel vast. Nu hoeft u niet meteen fanatiek te gaan sport, flink bewegen kan ook voldoende zijn. De site www.czmediclnfo.nl geeft u allerlei informatie en een aantal hulpmiddelen waarmee u zelf kunt bepa len of het noodzakelijk is om meer te bewegen, welke sport geschikt zou zijn en hoe het zit met uw calorieinname in relatie tot bewegen. Snel aan de slag! Als u toch op deze site bent, doe dan gelijk de Gezond-Leventest! Leeft u wel gezond? Beweegt u vol doende? En hoe staat het met uw eetgewoontes? Vul de Gezond-Leventest in en u ziet meteen waar u goed bezig bent en waar het beter kan. Wie liever meteen kijkt wat wei en niet goed is voor lijf en leden bladert alvast eens door het Uitkijkpost Gezondheids ABC. wie is er niet al eens, in meer of mindere mate, mee aan het wor stelen geweest. Wie kent nu niet de -jo jo- effecten van het lijnen. Na een afvalperiode komen veel mensen weer in de verleiding, zoals tijdens de Kerst of vakantie om wat extra te nemen. Het lichaam gaat zich dan wapenen voor een mogelijke nieuwe vasten periode en gaat extra reserves opbouwen met als gevolg u bent weer op uw oude gewicht of mogelijk zelfs nog zwaarder. Gewichtsbeheersing is een proces dat dus nooit stopt en zelfs zeer belangrijk is voor uw gezondheid zowel lichamelijk als mentaal. hardlopen. Bij body balance draait alles om het verbeteren van uw houding, lenigheid, statische kracht, coördinatie en evenwicht. Met body balance bereikt u een hogere graad van ontspanning, zodat de dagelijkse stressfactoren minder schadelijke effecten zullen hebben. is het trainen van het lichaam door middel van de fiets, step, loopband ed. Gedurende een bepaalde tijd traint u op diverse fitnesstoestellen. Om echt speci fiek te werken (bijvoorbeeld vet- verbranding) kunt u gebruik maken van hartslagmeters om gedurende de cardio-training in de juiste trainingszone te werken. Door deze training zal voorname lijk de conditie verbeteren en de vetverbranding gestimuleerd worden. In eerste instantie zul je je fitter en minder snel moe voelen. Door voornamelijk cardiofitness verlaagt de cholesterol in het bloed. Cardiofitness zal bij mensen met verhoogde bloeddruk een daling hiervan teweeg brengen. Vetvermindering zowel onder de huid als tussen de organen, vooral deze laatste vorm is gevaarlijk voor de gezondheid.Ook voor senioren is het beoefenen van cardio fitness positief omdat de spierkwaliteit en gangpatroon verminderen door het ouder worden. Door het trai nen zal deze achteruitgang serieus vertraagd worden. Uit dit alles kun je al afleiden dat cardio fitness als het ware een trainingsvorm is op maat naar ieders behoefte en mogelijkheden en dat naargelang de leeftijd en geslacht. toont dan rode plekken, bultjes, blaasjes en schilfers. Veel mensen met eczeem klagen bovendien over jeuk. Er zijn twee soorten eczeem: erfelijk- en contact eczeem. Erfelijk eczeem komt voor op alle leeftijden maar met name bij jonge kinderen. Jeuk is daarbij de belangrijkste klacht. Contacteczeem wordt veroorzaakt door overgevoeligheid voor een stof waarmee je in aanraking komt. Dat kan bijvoorbeeld door cosmetica, (af)wasmiddelen, chroom, rubber of nikkel. De klachten kunnen verminderen door je huid goed te verzorgen en door zo weinig mogelijk irriteren de middelen te gebruiken. Er bestaan verschillende soorten zalf voor verschillende soorten eczeem. Een arts kan je hierover meer vertellen. pijn en braken. Na een paar dagen in bed blijven daalt de koorts, maar het lamlendige gevoel in je lichaam kan nog wel een paar weken blijven voortsud- deren. beweging meegenomen onafhan kelijk van intensiteit, duur, frequen tie en type. maakt gebruik van het traditionele Yoga en Tai Chi. Oude culturen uit India en het Verre Oosten wijzen al eeuwen op de voordelen van een goede balans tussen lichaam en geest. Onderdelen van body balance zijn gecontroleerd adem halen, flexibiliteit, statische kracht, concentratie en meditatie. Het is een workout die geest en lichaam in balans brengt. Bodybalance richt zich dus niet op het verbete ren van de conditie zoals dat het geval is bij spinning, aerobics of Of je er van houdt of niet, fast food is een onderdeel van de Amerikaanse cultuur, het is gemakkelijk, je kunt het op vrijwel elke hoek van de straat kopen, het is goedkoop en de grootste eis die de Amerikanen er aan stellen is dat je het zonder bestek kunt eten. Het grootste deel van de fast food is de hamburger, meestel gewoon 'burger' genoemd. Hij is er in allerlei maten en soorten opmaak; met of zonder sla, mayo naise, augurk, ei of ui. Iedere keten heeft zo z'n specialiteit, de Whopper, de Big Mac etc. Buiten de bekende hamburger en frietjes zijn er meer fast food producten te bedenken, bijvoorbeeld de frikan- del of kroket uit de muur, fried chicken, borritos, club sandwiches en ga zo maar door. Lekker, maar wel slecht voor de lijn! ledereen zit wel eens in de put; heeft wel 'een dip'. Maar dat is iets anders dan lijden aan de ziekte 'depressie'. In Nederland lijden per jaar ongeveer 500.000 mensen aan een vorm van depressie. Hoe zit het bij u? Daar kunt u in een paar minuten achter komen door een interactieve zelftest op http://www.ggzdrenthe.nl/idx_dp zt.htm. De test geeft u geen defi nitief uitsluitsel, maar wel een goede aanwijzing of u aan depres sie lijdt. De Rijksuniversiteit Groningen ontwikkelde een test voor huisartsen om te achterhalen of een patiënt aan de ziekte depressie lijdt. De test is vooral bedoeld voor mensen die nog niet zo lang last hebben van hun klachten. De test kijkt in een paar minuten of uw verschijnselen binnen een bepaalde definitie van de ziekte depressie vallen. Niet meer en niet minder. De test stelt dus geen diagnose, geeft u geen definitief uitsluitsel, maar wel een goede aanwijzing of u misschien aan depressie lijdt. is een besmettelijke infectieziekte. Wat we griep noemen is eigenlijk vaak een zware verkoudheid. Vervelend, maar de klachten zijn niet ernstig en gaan vanzelf weer weg. Van een échte griep kun je flink ziek zijn. Het begint vaak met koorts, hoofdpijn, spierpijn, slape loosheid, verkoudheid en keelpijn. Ook kun je last krijgen van buik- is een vorm van allergie waarbij de huid ontstoken raakt. De huid ver- heeft niets te maken met hooi en ook niets met koorts. Het is een allergie voor het stuifmeel van gras, bloemen of bomen dat door de lucht zweeft. De overgevoelig heid ontstaat doordat het afweer systeem van je lichaam in de war is. Het valt niet alleen schadelijke indringers aan (zoals bacteriën) maar ook stoffen die eigenlijk heel onschadelijk zijn, zoals het stuif meel dat je inademt. Daarbij komt een schadelijke stof vrij; histamine, die de hooikoortsklachten veroor zaakt. Vaak gaat hooikoorts gepaard met neus en oogklachten. Je krijgt dan een jeukende of ver stopte neus of juist een loopneus, je moet niezen en je ogen prikken en worden rood. Ook kun je keel pijn krijgen en zelfs benauwd wor den en piepend gaan ademhalen. De klachten komen het meest voor in mei en juni als de grassen bloeien. Op zonnige, warme, win derige dagen is de kans op pollen in de lucht het grootst. Er bestaan geen geneesmiddelen waarmee je kunt genezen van hooikoorts. De klachten verminderen als je min der stuifmeel inademt. Ook kun je de klachten bestrijden met medi cijnen. Er zijn bijvoorbeeld tablet ten en neussprays. Veel mensen krijgen hooikoorts tussen hun 15e en 25e jaar. Bij jongens ligt dat gemiddeld iets eerder dan bij meisjes. Bij de meeste mensen worden de klachten na een jaar of tien minder. ook wel acné genoemd, is een huidaandoening waar veel tieners en jongvolwassenen last van heb ben. Dit type acne wordt acne vul garis genoemd. Er zijn ook andere vormen van acne, bijvoorbeeld acne rosacea, een type dat voorna melijk voorkomt bij vrouwen boven de dertig. Aangenomen wordt dat verschillende factoren bijdragen aan het ontstaan van acne. Toename van de talgproduc- tie tijdens de puberteit lijkt de belangrijkste factor te zijn. Overtollig talg sluit haarzakjes af zodat bacteriën en gisten vrij spel krijgen. Wanneer een haarzakje vervolgens gaat ontsteken, ont staat er een puistje. Acne komt voor op plaatsen waar veel talgklie- ren zitten, zoals het gezicht, de borst en de rug. Bij acne kunnen zwarte of open comedonen (mee- eters), witte of gesloten comedo nen of ontstekingen op de huid (puistjes) ontstaan. Soms worden deze comedonen groter, bijvoor beeld door infectie, en ontwikkelen zich knobbeltjes waarvan ook later littekens of putjes zichtbaar kunnen blijven. Acne ontstaat meestal tij dens de puberteit en verdwijnt na een aantal jaren weer spontaan. Wie inactief bezig is en per dag maar weinig beweegt kan zijn gezondheid in gevaar brengen. In ons dagelijks leven, waarvan wij van alle gemakken als een auto, computer en televisie verzekerd zijn is bewegen geen vanzelfspre kendheid meer. De Nederlandse Norm Gezond Bewegen (NNGB) schrijft onderstaande regels voor: Jeugdigen (jonger dan 18 jaar): Dagelijks een uur matig intensieve lichame lijke activiteit, waarbij de activiteiten minimaal twee maal per week gericht die nen te zijn op het verbete ren of handhaven van licha melijke fitheid (uithoudings vermogen, spierkracht, lenigheid en coördinatie). Volwassenen (18-55 jaar): Een half uur matig intensieve lichame lijke activiteit op tenminste vijf, bij voorkeur alle dagen van de week. Ouderen (55-plussers): Een half uur matig intensieve lichamelijke activiteit op tenminste vijf, bij voorkeur alle dagen van de week. Voor niet-actieven, zonder of met beperkingen, is elke extra hoeveelheid lichaams- Keelpijn kan verschillende oorzaken hebben. Het kan ontstaan door roken of door veel praten en schreeuwen, naar meestal is een ontsteking de boosdoener. Vaak gaat keelpijn dan samen met ver koudheid, pijn bij het slikken, koorts, oorpijn en opgezette lymfe klieren in de hals. Je bent schor en dorstig, en je keel kan branderig aanvoelen. Keelpijn gaat meestal na een paar dagen uit zichzelf weer over. Het kan echter ook de voorbode zijn van ziekte van Pfeiffer, ontstoken klieren, griep of roodvonk. Het kan ook ontstaan door vitamine gebrek of voedselal lergie. Een koel drankje drinken of een waterijsje eten wil de pijn wel eens verzachten. Ook zuigen op een dropje kan de pijn verlichten. is een ziekte die wordt veroorzaakt door besmetting met een bacterie. Het wordt ook wel de veteranen- ziekte genoemd. De ziekte begint met griepachtige verschijnselen, zoals hoofdpijn, spierpijn, koorts, gevolgd door longontsteking en soms braken en diarree. Legionella kan zeer ernstige gevolgen heb ben. Ongeveer 15% van de patiën ten overlijdt. Vooral mannen, rokers, ouderen en mensen met een lage weerstand zijn vatbaar. De ziekte is met antibiotica goed (Lees verder op pagina 23)

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2003 | | pagina 17