Sparren en dennen met een zilveren glans Sportinstituut het Vennewater Nieuwe generatie fietsen voor trendy consument De trend blijft spits.... Pagina 39 J (Lees verder op pagina 40) Behalve groene, blauwe en gele coniferen is er ook een ongelooflijk mooie groep met loof dat een zilverachtige indruk maakt en dat straalt in de zon. Het zijn de aristocra ten onder de sparren en den nen. Nooit opdringerig, maar zeer elegant en van een onge kende charme. Ze zullen niet de wijde verspreiding kennen die bijvoorbeeld blauwsparren ooit hebben gehad, daarvoor zijn ze te exclusief, maar ze passen in iedere tuin waar ze met respect tot volle glorie mogen uitgroeien. Geef ze die kans en u heeft een juweel in de tuin. Zilverachtig loof Zilverachtig loof komt vooral bij twee geslachten coniferen voor: Abies-soorten die zowel den als zil- verspar worden genoemd (hoewel de echte dennen Pinus heten) en de sparren (Picea-soorten). Het verschil tussen zilversparren en sparren is vooral aan de kegels te zien. Bij Abies staan de vrouwelijke kegels rechtop. Zodra de zaden erin rijp zijn vallen de kegelschub ben af, komen de zaden vrij en blijft de kern staan. Bij Picea han gen de kegels en ze vallen in hun geheel af als de zaden eruit zijn. De 'kerstboom' of 'dennenboom' is een Picea-soort (Picea abies) die eigenlijk fijnspar heet en in de bosbouw het bekende vurenhout levert. Een paar planttips Zowel sparren als zilversparren hebben een hekel aan kalk in de grond. Deze moet liefst neutraal (pH 7) of iets zuur zijn en veel organisch materiaal bevatten. Sparren wortelen nogal oppervlak kig en staan graag vrij in de tuin- ruimte. Zilversparren houden wat meer van gezelschap en zijn mak kelijk te combineren. Op zonnige plekken worden de prachtige kleu ren het meest intens. De dwerg- vormen zijn uitstekend geschikt voor gebruik in potten en andere containers. Bekleed potten en kui pen van binnen met noppenfolie. Dat isoleert geweldig en beschermt de planten. Royaal water Zorg wel dat de drainageopening open blijft. Maak bij planten die met een kluit in gaaslap zijn gele verd, de gaaslap pas in het plant- gat los en spreid hem op de bodem uit. De wortels groeien er wel doorheen en zo voorkomt u dat de kluit grond rond de wortels uit elkaar valt. Druk de grond na het inplanten goed aan en geef de eerste periode royaal water tot de plant tekenen van hergroei vertoont. je ziet het niet, je hoort het niet maar toch is het fietsen een stuk comfortabeler geworden, leder heuveltje wordt met gemak genomen en een behoorlijke tegenwind wordt omge zet in een briesje. Dat was ook bij de Apeldoornse fietsfabri- kant Sparta de overheersende gedachte toen ze vier jaar gele den begonnen met de ontwikkeling van een nieuwe generatie fietsen. Het resultaat is de Ion, een modern vormgegeven fiets vol met elektronische snufjes die het fietsen makkelijker en leuker maken. In 1986 introduceerde de fietsenfabrikant de SpartaAmet en nog geen 4 jaar geleden lanceerde Sparta de serie Pharos Energy-bikes. Het bedrijf, onderdeel van de Accell-group, is in Nederland en in Europa marktleider op het gebied van fietsen. Zilverkleurige dwergvormen van sparren en dennen staan prachtig in de strakke grijsblauwe sierpotten (foto R. v.d. Burg/PPH) Toerfietser en forens Een fiets hoort bij Nederland. Er zijn bijna dertien miljoen fietsen in Nederland en elk jaar worden er 1,2 miljoen nieuwe fietsen ver kocht. In het weekend stappen we massaal op de pedalen voor een lekkere tocht. Met de introductie van de Ion richt Sparta zich op het groeiend aantal toerfietsers dat in het weekend lekker de bui tenlucht in wil. Volgens cijfers van de ANWB, waren er in 2000 maar liefst 800.000 mensen die een of meerdere landelijke fietsroutes fietsten. Vaak routes van 35 kilo meter of meer, en dan is extra trapkracht ondersteuning geen overbodige luxe. Ook voor de twijfelende forens die niet langer in de file wil staan, is de Ion een uitkomst. De ervaring leert dat bij zeven kilometer of meer van woning naar werk, als gauw voor de auto wordt geko zen. Bij meer dan zeven kilometer is de kans groter dat de fietsers gaat transpireren en niemand heeft zin om nat van het zweet op de werkplek te verschijnen. Dat komt ook naar voren in de cijfers van 2,5 tot vijf kilometer kiest 48,6% van de forenzen voor de fietst, terwijl 37,8% hardnekkig vasthoudt aan de autorit. Bij een woon-werkafstand tussen de vijf en tien kilometer geeft 52,3% van de forenzen de voorkeur aan de auto, en kiest maar 27,5% voor de fiets. Imago En dat is jammer, want de voorde len van een fiets zijn zo langza merhand overduidelijk. Beter voor het milieu, beter voor de gezond heid en een stuk goedkoper dan de auto. Dat we niet massaal kie zen voor de fiets om te forenzen, boodschappen te doen of de kin deren naar de crèche te brengen, heeft te maken met het huidige imago van de fiets met hulpmo tor, een beetje oubollig, zwaar, de accu raakt snel op en als de motor uitvalt moet er hard op de peda len getrapt worden. Technologie Maar dat is op basis van verouder de technologie. Dat het ook anders kan bewijst de nieuwe Ion van Sparta. In het oversized frame is een moderne nikkel metaalhy- dride accu weggewerkt, terwijl de elektromotor onzichtbaar is Verstopt' in de achteras van de fiets. Omdat een extra ketting of V-snaar hierdoor niet meer nodig is, wordt een forse energiewinst geboekt. De Ion weeg een paar kilo zwaarder als een normale fiets en heeft een modern uiterlijk. De actieradius van de accu bedraagt maximaal 65 kilometer. Urban mobility Sparta noemt de Ion 'de eerste in een nieuwe generatie fietsen'. De fietsenfabrikant zet fors in op dit schone en comfortabele vervoer middel, kijkend naar de toekom stige ontwikkelingen op het gebied van technologie en mobi liteit. Accu's en elektromotoren worden steeds kleiner en krachtiger, wat voldoende moge lijkheden biedt voor een waaier aan opvolgers voor de Ion. Met de Ion wil Sparta de fietser een extra duwtje in de rug geven om de barrière van 7 kilometer woon-werkverkeer te doorbreken. Van het Ministerie van Financiën hebben ze in ieder geval gelijk gekregen. Sinds vorig jaar vallen ook fietsen met elektrische trap- ondersteuning onder de fiscaal gunstige fietsregeling. Sinds de oprichting op 11 januari 1997, is Sportinstituut het Vennewater uitgegroeid tot een begrip in Heiloo en omgeving. Het bedrijf heeft zich, mede door de toene mende interesse voor sport en gezondheid, enorm ont wikkeld en biedt naast fit ness ook groepstrainingen, fysiotherapie, fysiofitness, spinning, skatecursussen en een zonnebank. Binnenkort wordt het aanbod wederom uitgebreid.Vanaf vandaag staat Bodystep op het pro gramma, een verrassende workout waarbij je op het bekende lage bankje stevig doorstappend de laatste kilo 's eraf stept en je conditie snel verbetert. Voor wie dat wat te snel gaat, maar wel graag wat overtollig gewicht kwijt wil, is de cursus Slank en Fit een uitkomst, die in het begin van 2004 door diëtiste Ria Penders gegeven wordt. Ook aan het begin van volgend jaar, wordt een groep voor mountain- bikers opgestart. Sportievelingen die wat meer uitdaging willen dan alleen het gladde asfalt, komen prima aan hun trekken op de stoere off the road fietsen. En wie wel in de buitenlucht bezig wil zijn, maar liever de benenwagen gebruikt, kan uitstekend terecht bij de Sportief Wandelen groep. Onder leiding van een ervaren instructeur wordt in groepsver band aan de conditie gewerkt, zonder dat daar nu direct voor hoeft te worden hardgelopen. Fitness in Sportinstituut het Vennewater kan op elk moment van de dag worden uitge voerd. Wie wil wer ken aan zijn of haar fitheid, gezondheid of gewoon lekker bezig wil zijn, kan op de moderne appara tuur op een veilige en efficiënte wijze zijn doel bereiken. Dankzij het TGS systeem, waarmee u met een unieke sleu tel de resultaten van uw training in de computer kunt aflezen, traint u met een persoon lijk schema dat telkens wordt ver geleken met de voorgaande prestaties. Fitness begint met het maken van een afspraak voor een introductieles. Voor de les vindt een intakegesprek plaats en u doet tevens een conditie test. Tijdens de tweede afspraak wordt uw persoonlijke schema doorge nomen en de juiste intensiteit vastgesteld. Om de zes weken vindt een evaluatie van het pro gramma plaats en elke drie maan den wordt uw fitheid nogmaals getest. Mogelijkheden Wie meer ziet in de groepstrainin gen, kan uiteraard ook prima terecht bij Sportinstituut het Vennewater. Dankzij de verschil lende abonnementsvormen kan overigens ook een keuze voor beide activiteiten worden gemaakt. Wie een abonnement voor één keer per week neemt, mag kiezen welke groepsles hij die week volgt, of gaat in de fitness zaal aan de slag. Wie beide lessen wil volgen, wordt lid op basis van twee keer per week, zodat een combinatie mogelijk is. De echte sportievelingen kunnen bovendien een onbeperkt abonnement nemen, zodat de hele week door kan worden gesport, ongeacht of dit nu groepslessen zijn of men in de fitnesszaal aan de slag gaat. Ook kinderopvang is mogelijk bij Het Vennewater. Ook dit najaar is de trend vooral spits in de wintercollectie van jones' shoes. De damescollectie van de bekende merken Bronx, Spiral en Esprit bestaat voornamelijk uit laarzen. Van sportief tot gekleed, van kuit- tot kniehoogte, bijna allen voorzien van een spitse neus. Degene die niet houdt van spits heeft het deze winter wat moeilijk. In de collecties van bij voorbeeld Adidas, Converse en Diesel komen we wel minder spitse leesten tegen, maar het betreft dan ook wel sportieve re schoenen. En ook voor het voorjaar van 2004 blijft de trend voornamelijk spits, in allerlei kleuren en model len. Voor wie het eerder nog niet aandurfde, misschien toch de moeite waard om eens wat te gaan passen bij jones' shoes. Niet iedere spitse schoen is even spits (of smal, zoals vaak wordt gedacht) en gecombineerd met de juiste kleding, is het echt weer iets van deze tijd. Ook voor de heren zijn bij jones' shoes wat spitsere leesten te vin den, al zijn deze nog niet zo extreem als wat er bijvoorbeeld in Amsterdam te vinden is. Maar ook voor heren met bijvoorbeeld een mooie jeans met een iets wijdere pijp is de spitse leest echt iets van deze tijd. Voor wie daar nog niet aan toe is, is er gelukkig ook de collectie van Diesel, Blend, Nickelson of van Mexx voor wie een wat gekledere schoen zoekt. Sinds kort brengt Jones' shoes voor heren ook wat basis kle dingstukken van Blend. T-shirts, tank-tops, boxershorts of sokken, allen van een mooie kwaliteit in de prijsklasse van E. 3,95 tot E. 13,95. Misschien een leuk cadeautje voor de feestdagen? Loop dus gerust eens binnen bij jones', er is weer genoeg te zien! Eervolle

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2003 | | pagina 49