Zoektocht naar het verleden a Officiële opening nieuwe bibliotheek Heiloo Nieuwe aanwinst voor Brandweer ■ia OPEN HUIZEN R0UT E korting Esmonds Bloemenzee krant Kees &Kees 1 dschuM Een nieuw bedrijf 7 februari 2 PE L L A Shoarma fCQQ Gevulde €i 50 4 Roomschnitzels speculaasstaaf Runder gehakt 1 kuo 49 broodjes 00 BORDEN Stichting Regionale Archeologie Baduhenna Extra bijlage bij deze krant (072)5351000 Informeer naar ons STARTERSPAKKET, 30% KORTING op normale bestelling (500 vel briefpapier, 500 vensterenveloppen, 250 visitekaartjes.) vanaf 320,- 28 JANUARI 2004 - 69e JAARGANG NO. 05 NIEUWSBLAD "VOOR HEI EI^J OMSTREKEN Ook op internet: Man koopt klap af ERA Omdat iEDER VAARWEL - EEN BIJZONDERE www.era.nl www. vosmakelaardij .nl op de hele wintercollectie 500 gram DY roomboter I nva l. Drukkerij Uitkijkpost, De Hoefsmid 5 t.o Karwei, Heiloo Redactie, acquisitie en administratie: De Hoefsmid 5 -1851 PZ - Heiloo Postadres: Postbus 68 - 1850 AB Heiloo Telefoon: 072 533 01 75 Telefax: 072 533 56 44 e-mail redactie: redactie@uitkijkpost.nl e-mail advertenties: advertenties@uitkijkpost.nl Openingstijden kantoor: ma t/m do: 8.00 - 17.30 uur/ vrijdag 8.00 Geen Uitkijkpost ontvangen? Bel donderdag tot 15.00 uur: 0226 331020 (Rodi verspreiding bv) 14.30 uur HEILOO - In het gezellige programma Intermezzo van Streekradio Excellence was dinsdag 20 januari weer een bijzon dere gaste te beluisteren. Dit keer was het woord aan Silke Lange, werkzaam bij de Stichting Regionale Archeologie Baduhenna. Afgewisseld met haar muziekkeuze (en die van haar kinderen) kwamen al snel onderwerpen als: strandwallen, grond sporen, vondsten en natuurlijk het werk van deze enthousiaste (ama- teur)archeologen ter sprake. Silke weet waar ze over praat wanneer de eerste vraag over de betekenis van archeologie door de microfoon klinkt. Opgeleid als archeologe, daarnaast werkzaam aan de Universiteit van Amsterdam, spendeert zij vele vrijwilli ge uren aan zoekwerk in Heiloo en omgeving. Daarnaast is zij contactper soon voor Baduhenna. Wat is eigenlijk archeologie? „Vroeger moest je het spellen en keken mensen je aan alsof je van Mars kwam", zo vertelt Silke „Archeologie betekent eigenlijk de zoektocht naar het verleden door middel van bijvoorbeeld graafwerk zaamheden. Het verleden zit in de bodem en kun je ontdekken door vond sten en grondsporen. Zo zijn de eerste sporen gevonden in Velsen, zo'n 1000 jaar voor Christus." Prehistorische vindplaatsen Met een charmant Duits accent (Silkes roots liggen in Noord-Duitsland en Denemarken) vervolgt zij haar relaas: „Ik ben met archeologie geboren. Zat vroeger al in de grond te spitten. Ik heb het ook meegekregen van mijn opa in Denemarken. Als ik nu mijn vakantie daar doorbreng, kan ik het ook niet laten het strand af te speuren. En ik vind altijd wat! Meestal vuurstenen voorwerpen." Het was dan ook niet verwonderlijk dat ook in haar woon plaats Heiloo haar archeologisch bloed kroop waar het niet gaan kon. Uiteindelijk bij Baduhenna dus. De stichting is ontstaan uit de Archeologische Werkgroep Heiloo in 1997 en heeft haar onderkomen op het terrein van Willibrord. Het belangrijkste doel dat Baduhenna voor ogen heeft is 'het redden van informatie uit het bedreigde bodemar chief", zoals in de folder valt te lezen. Amateur-archeologen, soms in samen werking met professionals, zetten zich hiervoor in en niet zonder resultaat. Want sinds de oprichting van de werk groep zijn er tal van prehistorische vindplaatsen ontdekt waaruit blijkt dat Heiloo al ruim voor het begin van de jaartelling bewoond werd. Zo is een drinkplaats uit de Late Bronstijd op het volkstuinencomplex Vlooiendijk aan getroffen. Deze leverde onder meer scherven en slachtafval op van de vroegste bewoners. 'Toch kunnen er *V-|j/rïh'i- -".'il Silke Lange, (foto: MSP) nog oudere vondsten verwacht worden, want de strandwal waarop Heiloo ligt, is al ruim vierduizend jaar oud', zo nodigt de folder uit. Baduhenna? De klinkende naam Baduhenna vraagt om een uitleg. Silke: „Baduhenna is een inheemse godheid. In het heilige woud van Baduhenna vond volgens de Romeinse schrijver Tacitus in 28 na Christus een belangrijke slag plaats tus sen de Romeinen en de Friezen. Men vermoedt dat dit in Noord-Holland geweest is, ten noorden van Velsen. De verklaring van de naam Heiloo is 'hei lig bos', Heiloo ligt ten noorden van Velsen, dus de conclusie is snel getrok ken", zo vertelt Silke vol verve. Baduhenna hecht groot belang aan een goede voorlichting over het verleden. Het is niet de bedoeling dat resultaten van onderzoek in handen blijven van een selecte groep. Daarom wordt regel matig de pers ingelicht om een nieuwe ontdekking wereldkundig te maken. Daarnaast wordt gewerkt aan publica ties, folders, nieuwsbrieven, jaarversla gen. En Baduhenna heeft een perma nente tentoonstellingsruimte met bodemvondsten uit Heiloo en omge ving. „Ook heel interessant voor kinde ren. We hebben soms hele schoolklas sen op bezoek. En kinderen mogen onder begeleiding vaak meehelpen met zoeken. Dan merk je dat de jeugd zeer geïnteresseerd is in opgravingen. We zijn dan ook bezig een jeugdgroep op te richten", zo meldt Silke, terwijl ze van enthousiasme bijna op het puntje van haar stoel zit. Boven- en ongestoorde lagen Wat er zoal aangetroffen is zal menig inwoner van Heiloo verbazen. Silke geeft uitleg: „Heiloo heeft veel te maken gehad met de zee en het opschuiven van de kustlijn, en zodoen de vinden we veel. Zo bezien wij een zogenaamd vlak, bestaande uit een bovenlaag en daaronder ongestoorde lagen. Je kunt dit dan zeg maar 'lezen' als een schilderij. Wat ooit een paal was is nu te zien als een rond bruin spoor. Op die manier kunnen we boerenwo ningen reconstrueren. Zelfs fijn vlecht werk is terug te vinden." Vondsten worden soms geheel toevallig gedaan. Zo was een particulier bezig met de aanleg van een kelder aan de Werkendelslaan en stuitte op grond sporen van veeteelt in een 2 meter zwarte laag. „Toevallig was dit mijn buurman, dus ik was snel ter plekke!", lacht Silke. Klotedolk De vondsten variëren van afzonder lijke objecten, zoals het beroemde 'Houtje van Heiloo'. Dit hulpmiddel (een duwer) bij het maken van vuur is in 1994 ontdekt op de Pastor van Muijeweg en dateert van 6100 voor Christus. Maar ook een compleet 'sik keldepot', halve maanvormige sikkels om zoden te snijden. Zes in totaal, van vuursteen en van brons gelegen in een kring. Dus waarschijnlijk een offer plaats. Maar het smeuïgste verhaal is wellicht de vondst van een klotedolk. Silke toont een afbeelding en vertelt „We waren aan het graven in een afval put en vonden toen een gek ding. Eerst leek het alleen een stuk hout, maar met een handgreep en twee bolletjes. Maar het bleek een zogenaamde klotedolk uit de 14de/15de eeuw. Ze zijn ook terug te vinden op schilderijen van Hieronymus Bosch. Werden trouwens ook gedragen door vrouwen, hoor!", zo voegt Silke er geruststellend aan toe. In Intermezzo is een tipje van de arche ologische sluier opgelicht. Maar voor wie meer wil weten of zien of zich wel licht wil aansluiten bij Baduhenna, kan zich wenden tot: Silke Lange, tel. 072- 5337525 of Karsten Hopman, tel. 072- 5331586. HEILOO - Maandag 2 februari vindt de officiële opening van de nieuwe Openbare Bibliotheek in het gebouw De Egelantier aan de Westerweg plaats. Wethouder Roelof Bos verricht rond 16.30 uur de openingshandeling. De Egelantier bevindt zich aan de west kant van het NS-station en maakt deel uit van een gebied dat momenteel een grote face-lift ondergaat. Met de ope ning van De Egelantier wordt een goede stap gezet op weg naar de metamorfose van de Heiloose stationsomgeving tot een aantrekkelijk woon- en winkelge bied. „Het is een mooi gebouw, het is licht en het is ruim- maar liefst anderhalf keer zp groot als onze oude ruimte. Hierdoor krijgen de diverse vormen van dienst verlening de juiste plek die nodig is. Zo is bijvoorbeeld de ruimte waar men rustig een krant of boek kan lezen, onder het genot van een kopje koffie, prachtig gesitueerd rond de patio. Onze nieuwe behuizing betekent dan ook echt een verbetering waar we allemaal erg blij mee zijn", aldus mevrouw A. Timmer, directeur van de Openbare Bibliotheek Heiloo. Sinds 15 december 2003 is de nieuwe Openbare Bibliotheek reeds geopend voor het publiek, dat door de ingebruik name van het RFID-systeem (een nieuw uitleensysteem) veel sneller boeken, cd's en andere materialen kan inleveren en lenen. Met de officiële opening van de Openbare Bibliotheek is een einde gekomen aan een bouwproject dat in februari 2002 gestart is. Op de site www.bibliotheekheiloo.nl is door middel van een digitaal fotoboek de ont staansgeschiedenis van De Egelantier te volgen. Het oude gebouw van de Openbare Bibliotheek aan het Male- voort is inmiddels gesloopt. De gemeen te is nog in onderhandeling over de her bestemming van dat gebied. In deze rubriek wordt wekelijks een ander bedrijf in het verspreidingsgebied van de Uitkijkpost belicht. Voor aanmelding: Hoefs mid 5, 1851 PZ Postbus 68, 1850 AB Heiloo. per e-mail: redactie@uitkijkpost.nl. de aanmelding graag duidelijk uw gegevens vermelden. CASTRICUM - Een niet alledaags bedrijf dat deze week centraal staat in Bedrijf Belicht. Want weet u pre cies wat een kleurenconsulent doet? Henri ëtte Bakker en Angela Besseling gaan er dan ook eens rustig voor zittenom uit te leggen wat een kleurenanalyse met je kan doen. ,,Je imago heeft alles te maken met je zelfbeeldsteekt eigenaresse Henriëtte van Studio Kleur Stijl van wal. Door je zelf beeld te veranderen, verandert je imago. Door je imago te verande ren, verander je je zelfbeeld."Haar collega vult aan: ,,Het zijn vaak de kleine details die iemand tot een persoonlijkheid maken. Wij geven met behulp van het Art of Image programma voor stijl en kleding adviezen voor een perfect uiterlijk. Het uitgangspunt is je eigen figuur en niet de ideale kledingmaat die de mode aangeeft. Een kledingstuk dat goed zit laat je figuur mooi uitko men. Wanneer het ook nog eens de juiste kleur heeft benadruk je de pluspunten en verdoezel je de min der goede kanten van het uiterlijk." 'Waarom zou je er goed uitzien als je er ook geweldig uit kunt zien' propa geert de folder van Studio Kleur Stijl, waarin de workshops Metamorfose, Kleurenanalyse Make-up, Kleur en Kleding en Figuur en Styling worden aangebo den. Alle workshops streven echter hetzelfde doel na: het leren bena drukken van je pluspunten. Door de kleuren van het haar, ogen en de huid te meten berekent de computer de gegevens en maakt een persoon lijk kleurenpalet. Met dit unieke palet koopt u altijd de juiste kleur kleding, accessoires, sierraden, make up en voorkomt u miskopen. De kleurconsulenten leren de deelne mers tevens met deze kleurenwaaiers om te gaan. „Door het volgen van de workshops, of het laten maken van een algemeen kleurenpaspoort, per soonlijke kleurenwaaier of zakelijke kleurenwaaier kan de klant een hoop geld besparen. Met ons advies kan iemand met een paar basiskle dingstukken in combinatie met de juiste accessoires zich dagelijks anders kleden, en er toch perfect uit zien. Geen dure garderobes met kledingaankopen waarvan men later spijt heeft, maar kleding waarin men zich lekker voelt en er perfect uitziet. En dat bespaart juist een hoop geld", is Henriëtte van mening. Dat Henriëtte een goede kijk op kleur en stijl heeft is niet alleen de mening van haar collega Angela. „Ik volgde zelf een kleurenanalyse bij Henriëtte en haar kennis en vakman schap spraken mij enorm aan. Door middel van het kleurenpalet en haar kledingadvies voel ik mij een stuk zelfverzekerder. Ik wilde dit graag overbrengen naar anderen die ook bewuster gekleed willen gaan en daar een goed gevoel aan over willen houden. Dat vind ik ook zo mooi aan dit vak, je wordt niet alleen qua uiter lijk mooier maar innerlijk voel je je ook groeien en sterker worden. Mij heeft het in elk geval heel erg gehol pen om wat minder verlegen te zijn. Ik ben begin januari 2003 de oplei ding Art of Image gestart en sinds september samen met Henriëtte van start gegaan. Ook voor tieners en mannen is een kleurenanalyse een uitgelezen kans om een stukje onze kerheid weg te nemen. Onzekerheid, waarvan ik in elk geval geen last meer heb!" Henriëtte is zo'n 15 jaar geleden begonnen met Studio Kleur Stijl, destijds nog in Voorschoten. „Ik gaf jarenlang naailes, maar toen deze markt inzakte ben ik met kleuren aan de gang gegaan. Ik zag vaak al tijdens de naailessen wanneer iemand met een lap stof aankwam dat het niets zou worden. Niet omdat het kledingstuk niet goed in elkaar werd gezet, maar omdat de kleur of het materiaal totaal niet bij diegene paste. Ik heb verschillende kleuren- huizen bezocht die kleurenwaaiers uitgeven. In Art of Image heb ik een goede organisatie gevonden. Bij Studio Kleur Stijl kunnen diverse workshops worden gevolgd, kunnen bedrijven, zussen of vriendinnen ver schillende arrangementen boeken, of is een complete metamorfose moge lijk. Ook een 3-minuten make-up, garderobeplanning, vakantiebagage of workshops voor tieners (tiener party) staan op onze lijst. Gewoon even bellen voor een afspraak, dan bespreken we alle mogelijkheden." Studio Kleur Stijl vindt u aan de Handelstraat 18 te Castricum, tel. 0251-679236, e-mail kleur- stijl@zonnet.nl. Of bel met Angela, tel. 072-5052511. Waarom zou je er goed uitzien als je er ook geweldig uit kunt zien is het motto van Studio Kleur Stijl, (foto: MSP) HEILOO - Op 20 januari vond de officiële overdracht plaats van een Officier van dienst auto en een Tankautospuit aan het brandweerkorps van Heiloo. Met veel rook en ander spektakel reden de wagens uit de garage van de brandweer Heiloo aan de Rosendaal 2a. De voertuigen vervangen twee wagens uit het huidige wagenpark, (foto: MSP) HEILOO - Een 22-jarige vrouw uit Heiloo deed woensdag 21 januari aangifte van mishandeling. Zij reed maandag 19 januari omstreeks 08.30 uur op haar fiets over de Westerweg in de richting van Alkmaar. Ze reed over het fietspad het bos uit en vroeg, ter hoogte van Kwekerij Meijer, de tijd aan een jongeman die haar op een fiets tegemoet kwam. Hij stopte en gaf haar plotse ling een klap in haar gezicht. Hij verklaarde de klap door te zeg gen: „Sorry maar ik heb ruzie met mijn vriendin." Een onbekend gebleven passerende, ongeveer 40- jarige, man sprak de jongeman nog op zijn gedrag aan. Hierna ging de vrouw.verder op haar fiets waarna ze weer door de jongeman werd ingehaald. Hij zei 'Sorry' en stopte 30 euro in haar tas, waarna hij verdween. De vrouw hield er pijn in haar wang en een verkleuring van de huid aan over. De jongeman is ongeveer 20 tot 25 jaar oud. Hij was ongeveer 1,70 meter lang en heeft een normaal postuur. Hij heeft een blanke huid, sprak Nederlands en droeg donker blauwe regenkleding. MAKELAAR 'Verdriet kan ik niet wegnemen. Wel de zorg er omheen." APPARTEMENTEN WOONHUIZEN VILLA'S Uitvaartverzorging Heèoo e.o Henrvy Stoop tel. 532 0345 E.j. Potgieterweg 27 Heiloo www.mascottemode.nl In de Uitkijkpost van deze week vindt u een extra bijlage van Egmonds Bloemenzee, dat plaatsvindt in Sporthal De Schulp in Egmond- Binnen. Deze bolbloemententoonstelling wordt van donderdag 29 januari tot en met maandag 2 februari voor de 22ste keer gehouden. Deze editie kreeg het evenement het thema Madurodam mee zodat onder andere kasteel Drakensteijn, een waag en een boer derij op schaal en andere karakte ristieke elementen van het Neder landse landschap getoond. Zelfs trei nen en boten zullen in deze bolbloe mententoonstelling niet ontbreken. De maquettes zijn omringd door vele soorten narcissen, tulpen, krokussen, hyacinten en andere geurende bolge wassen. Naast Egmonds Bloemenzee is tevens een uitgebreide gezinsbeurs van 1200 m2 op het terrein aanwezig. In de bijlage heeft de organisatie tevens een leuke kleurplaat opgeno men. De winnaars krijgen hun prijs thuisbezorgd door niemand minder dan Idols-finalist Jim! Kijk dus meteen in de bijlage en ga snel aan de slag! Egmonds Bloemenzee is van 29 janu ari tot en met maandag 2 februari elke dag geopend van 10.00 tot 21.00 uur, en op maandag tot 17.00 uur. Regio Noord- Kennemerland Als bijlage in dit Nieuwsblad de Woningkrant Regio Noord-Kennemerland. Deze Woningkrant komt twee keer per maand uit en wordt huis-aan-huis verspreid met het Heerhugowaards Nieuwsblad,Alkmaars Nieuwsblad, De Uitkijkpost en Langedijker Nieuwsblad. In de Woningkrant publiceren de woningcorporaties de leeggekomen én de toegewezen huurwoningen in de hele regio Noord-Kennemerland. In deze krant is ook alles te lezen over de nieuwe aanpak van woningtoewijzing. HEILOO - Op 21 januari is Carlo Macini, oud plaatsgenoot en oud leer ling van de Vrije School Bergen, geslaagd aan de Hoge School van Amsterdam voor zijn studie werktuig bouwkunde. Onderwerp van zijn afstu deeropdracht was: Het oplossen van een probleem aan het hogeluchtdruk- systeem aan boord van de Walrusklasse Onderzeeboten van de Koninklijke Marine. diverse soorten voor Keurslagerij Kees Burger bakkerij Kees Zoon - Winkelhof 't too - Heiloo VAN DER Makelaar sinds 1933 www.vanderborden.nl

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2004 | | pagina 1