Voorjaarsbijlage 2004 Inhoud Voorjaarseditïe Uitkiikpost Voorjaars*wMUjkpost Uoorjaarsediiie Het voorjaar volgens Van Dale Colofon Het weer nader verklaard Pagina: 04 06 10 11 12 13 14 17 19 21 23 26 28 29 31 mSWBBBÈWWBKË Voor u ligt de voorjaarsbijlage, editie 2004, van de Uitkijkpost. U vindt hierin actuele informatie over mode, beauty en over de tuin. Achtergrondinformatie als 'de psychologie van de mode' komt hierbij aan bod, maar ook wat de trends op mode- en haargebied voor dit seizoen. Voor de tuin vindt handige tips voor bijvoor beeld de aanleg van een tuinpad of voor het creëren van 'het ideale terras'. Ook vindt u in deze bijlage een aantal lekkere recepten, waaronder lente stamppotten, en een aantal frisse lente salades. Naast volop te lezen, valt er in deze pagina ook weer te puzzelen, en wel met de speciale voorjaarspuzzel op pagina 31 Wij wensen u veel leesplezier! Lente is afgeleid van het Engelse Lent. Dat betekent vastentijd. Het woord is samengesteld uit lengen en een tweede lid van het Gotische woord sinteins, dat dagelijks betekent en ver want is met het Latijnse Dies, dag. Opgeteld is de betekenis van lente dus 'het lengen der dagen'. En dat klinkt dan weer heel logisch. bron: www.voorjaar.nu De voorjaarsbijlage 2004 is een uitgave van drukkerij Uitkijkpost, De Hoefsmid 5 in Heiloo, tel. 072- 5330175. Redactie: Marsha Bakker Vormgeving: Kirsti Konijn, jos Kraakman Acquisitie: Marion Becker Met dank aan: Bob Bosma, Marlies Sturk Foto's: MSP Persfotografie (Mario Sacksioni), Uitkijkpost. Met dank aan: Tally Ho, Livera, Sandwich, Loocatie, Plant Publiciteit Holland, tuinweb.nl, beauty.vrouwonline.nl, Centraal Bureau Drog i sterij bed rijven, www.fengshui-living.nl Bronvermelding: Tally Ho, Plant Publiciteit Holland, tuinweb.nl (tuin items), beauty.vrouwonline.nl en Intertekst BV (beauty items), Leo Preusting, bureau voor journalistieke pro ducties (mode items), Koninklijke Horeca Nederland (Pagina Genieten), Centraal Bureau Drogisterijbedrijven (drogisterij item), de Unilever Groep, www.groenespoor.nl (recepten), www.fengshui-llving.nl. Deze krant is verspreid in een oplage van 16.500 exemplaren in Heiloo, Limmen, Akersloot, Egmond Binnen, Egmond aan den Hoef en Rinnegom Lente begint nog maar zelden op 21 maart Zaterdagochtend 20 maart om 07.49 uur is de astronomische lente begonnen: de zon stond toen precies boven de evenaar (equinox of lente punt). Die begindatum valt niet altijd op de 21e van de maand, zoals vaak wordt gedacht. Sterker nog, voorlopig begint dit seizoen niet alleen in de natuur maar ook volgens de astronomen eerder. De komende decen nia begint het seizoen vrij wel ieder jaar op 20 maart en vanaf 2048 komt zelfs 19 maart als begindatum in de tabellen voor. In de 21e eeuw begint de lente behalve in 2003, alleen nog in 2007 en 2011 op 21 maart. Meestal is 19 maart de begindatum en pas na 2102 begint de lente weer vaker op 21 maart. Seizoensindeling De seizoensindeling is gebaseerd op de positie van de aarde ten opzichte van de zon. De seizoensverschil- len vinden hun oorzaak in de schuine stand van de as waar de aarde om draait. Hierdoor komt de zon op het noordelijk halfrond (waar ook Nederland ligt) in de zomer hoger boven de horizon dan in de winter en schijnt daardoor in de zomer langer dan in de win ter. 21 juni niet automatisch het warmst Als de luchttemperatuur direct en alleen op de zon zou reageren dan zou 21 juni, de langste dag van het jaar, ook de warmste dag moeten zijn en precies midden in de zomer moe ten vallen. In werkelijkheid loopt de temperatuur lang zamer op vooral onder invloed van oceanen en zeeën. De opwarming van zeewater door de zon gaat namelijk langzamer dan de opwarming van landopper vlak. Weerkundigen gebruiken om puur praktische redenen en volgens internationale afspraak een andere seizoensindeling. Voor het berekenen van klimatologi sche gemiddelden worden steeds drie opeenvolgende kalendermaanden als één seizoen beschouwd. Volgens de klimatologische indeling is de lente dus al begonnen op 1 maart en duurt dit sei zoen tot en met 31 mei. Geniet ervan! Bron: www.knmi.nl De komende tijd heeft theater De Beun weer een aantal gezellige, interessante, komische of indrukwekkende voorstellingen op de agenda staan. Pijnstillers, neusdruppels, maagtabletten. Voor zelfzorg geneesmiddelen, die allerlei klachten snel kunnen verlichten en verhelpen, gaan we als vanzelfsprekend naar de drogist. En niet voor niets... Al eeuwen versieren mensen hun lichaam met allerlei voorwerpen die voor handen zijn, om het mooier te maken en zich te onderscheiden van anderen. Maar waarom eigenlijk? Oftewel: wat is de psychologie van de mode? Naast het motto 'fijn wonen in het groen' heeft de gemeente Heiloo ook kunst hoog in het vaandel staan. In dt kader heeft de gemeente Heiloo door de jaren heen diverse kunstobjecten aangekocht, die verspreid staan door het dorp. Op deze pagina vindt u de foto's van enkele beelden in Heiloo, met hun achtergrond informatie en informatie over de kunstenaar. De tuin kunt u zien als een buitenkamer, compleet met muren, vloeren, tapijt, meubilair en accessoires. Voor de inrichting, de vormgeving en het onderhoud van de tuin vindt u op deze pagina allerlei tips. Met schuttingen, schermen, hekken, muren en hagen geeft u de grenzen van de tuin aan. Bovendien creëert u er beschutting en privacy mee. Ze zijn te beschouwen als de buitenmuren en als het visitekaartje van uw tuin. Informatie over de verschillende vormen van omheining vindt u hier. Feng Shui is een 4000 jaar oude Chinese wetenschap. Deze heeft tot doel de ruimte waarin men zich bevindt zodanig in te richten dat positieve zaken als geluk, gezondheid, succes en welvaart worden bevorderd. Hoe dat in zijn werk gaat leest u op pagina 14. Zondag 28 maart is het weer koopzondag in winkelhof 't Loo. Dit betekent dat er, naast lekker winkelen voor de ouders, ook voor de kinderen genoeg valt te beleven. Het grootste spektakel vindt binnen in het winkel centrum plaats, tijdens de soundmix-playbackshow voor kinderen. Zin in een nieuw kapsel? Lees dan eerst even wat de trend wordt in 2004 op het gebied van haarstijl en kap sels. Ook op het gebied van de mode leest u op deze pagina wat dit seizoen 'hot' is. Een van de gruwelen van de hectiek van ons bestaan is de kans op stress. Een uiterst onaangenaam verschijnsel, dat niet alleen schade toebrengt aan ons mentale uit houdingsvermogen, maar ook zichtbaar sporen op de huid achterlaat. Welke dit zijn, en wat u er tegen kunt doen, leest u op deze pagina. Het terras bij het huis vormt het middelpunt van de tuin. Bij mooi weer speelt het gezinsleven zich daar af van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Maak het terras bij het huis als het even kan zo ruim dat ook gasten gezellig aan kunnen schuiven. Hoe u het ideale terras creëert, leest u hier. Pagina Genieten: een pagina met informatie van de Koninklijke Horeca Nederland waarin hét genieten- van alles wat de horeca ons te bieden heeft- centraal staat. De keuze van het goede model kleding kan veel voor u doen. Zowel voor het uiterlijk als voor het zelfvertrou wen. Probeer in ieder geval die kleding te kiezen waar u zich prettig in voelt. Hoe u uw figuur optimaal kunt accentueren- of juist camoufleren- met de juiste kleding, leest u op deze pagina. Bij recepten voor de lente denkt u niet meteen aan stamppot, logisch. Toch zijn er wel degelijk frisse en lich te varianten van de doorgaans zware kost, en ze zijn nog erg lekker ook! Zonder de traditionele rookworst en een kuiltje jus, maar met gierst, knoflook of paksoi: eet smakelijk! Naast volop te lezen, valt er in deze voorjaarsbijlage ook te puzzelen. En wel met de speciale voorjaarspuzzel op pagina 31

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2004 | | pagina 15