Heiloo in beeld ViUll Waar staan de beelden? 1Een mens op een stoel 2. Naar 't Loo 3. Pandor 4. Muze 5. De Bloemen- koopman 6. De man van Vught 7. Hercules met Hydra 8. Nereus op zeepaard 9. Het Knooppunt 10. Op Reis 11Vrouw met Volgels 12. Het Geitje 13. De Wisent 14. Het Kasteel 15. 'tioo 16. Drie Muzikantjes 17. Hek Ronald Tolman is in 1948 geboren in Amsterdam. Het beeld 'Een mens op een stoel' staat bij de ingang van het gemeen tehuis. Tolman heeft dit beeld in opdracht van de gemeente Heiloo gemaakt ter gelegenheid van de opening van het nieuwe gedeelte van het gemeen tehuis in april 1990. Voor sommige symboliseert het beeld een man die uit zijn stoel omhoog wil meebe slissen en die zich door niemand op de kop laat zitten. Willem Hopman werd geboren op 10 juli 1939. Via reclameschilderen en tekenlessen in Amsterdam ontwikkelde hij zich steeds verder. Op aanraden van de vroegere beeldhouwer Willem Commandeur ging hij zich, na in surrealistische trant geschilderd te hebben, vanaf 1966 bezighouden met het maken van plastie ken en metaalreliëfs. Willem Hopman: „De inspiratie voor het beeld in 't Loo is voortgekomen uit de naam Heiloo, wat in het kort 'hei lige plaats in het bos, open ruimte' betekent. Door groepering van sterk gesti leerde stammen en boom kruinen, geplaatst in een halve cirkel, wordt deze 'open ruimte' gesugge reerd." De techniek van het beeld is roodkoper, gedreven in vorm, hard gesoldeerd met een fosforbronzen buiten- laag. Truus Wilmink werd in 1934 in Goes geboren en studeerde onder andere aan de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag. Zij maakt tekeningen, zeef drukken, kleinplastieken, grote objecten en houdt zich ook bezig met archi tectuurobjecten. Ook richtte zij in een aantal musea tentoonstellingen in. Tijdens de bouw van het Postkantoor in Heiloo was zij betrokken bij kleur- en materiaalkeuze van het gebouw, zowel in- als uitwendig. Ook kreeg zij de opdracht tot het maken van 'Het Knooppunt', dat de drie verschillende, maar met elkaar verbonden functies van de toenmalige P.T.T. (post, telefoon, telegraaf) symboliseert. Heieen Levano werd in 1941 in Utrecht geboren. Zij volgde tijdens haar mid delbare schooltijd al een avondopleiding aan de kunstacademie. Later stu deerde zij beeldhouwen aan de Rijksacademie. Haar beeld 'De bloemenkoop- man' vindt u bij winkelcen trum 't Loo. Toni Gerlach werd in 1944 geboren en heeft aan de Rijksacademie in Amsterdam gestudeerd. Hij heeft in de loop der jaren een groot aantal gemetsel de kunstwerken gemaakt, die vaak bij scholen wer den geplaatst. Een voor beeld daarvan is het 'Ype- steinkasteel', dat door de wijkvereniging dankzij een gift van een winkelbedrijf kon worden aangekocht. Het is gemaakt van gemê leerde baksteen. Het 'Ype- steinkasteel' staat bij De Kring, aan de Hucht 2-4. Nic Jonk werd in 1928 geboren en overleed in 1994. Hij volgde zijn oplei ding onder andere bij Prof. Esser aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunst in Amsterdam en vestigde zich later in Grootschermer. Hij maakte meestal vrij grote beelden die op vele plaatsen in Nederland, maar ook in Italië en Amerika te zien zijn. Zijn beelden zijn grotendeels gebaseerd op de klassieke oudheid en de mythologie. Nic Jonk was ook een bekend schilder. Het beeld 'Heracles met Hydra', dat bij sporthal Het Vennewater staat, maakte hij in 1970. Heracles en Hydra zijn personages uit de Griekse mythologie. Heracles is de zoon van Zeus en Alkméne (de weer bare), te vergelijken met Samson. Kort na zijn ge boorte stuurde Hera (de gemalin van Zeus) twee slangen op hem af maar hij wurgde deze in zijn wieg. In een vlaag van waanzin schoot Heracles zijn eigen kinderen dood. Als boete hiervoor moest hij twaalf opdrachten uitvoeren. Eén van deze opdrachten is het verslaan van Hydra een reusachtige waterslang. Uit de wonden die Heracles toebracht bij Hydra ont stonden telkens nieuwe koppen, die hij met een fakkel dichtschroeide. Zijn andere beeld in Heiloo 'Nereus op Zeepaard' vindt u bij basisschool De Sprinschans, locatie Oost, aan de Sluysweidt 9. Bert Jonk (1931-1998) werd in Leiden geboren, en woonde in Heiloo. Nadat hij in zijn jeugd zelf zijn teken vaardigheid ontwikkelde, begon hij later met schilder en boetseerwerk, jonk was naast beeldhouwer ook een voortreffelijk tekenaar en schilder. Bij Tintoretto in Heiloo verzorgde hij lessen in olieverfschilderen. 'Vrouw met vogels' maakte hij in 1980 ter gelegenheid van de bouw van het nieu we opnamepaviljoen van het toenmalig Psychiatrisch Ziekenhuis Willibrord in opdracht van de directie. Het was een vrije opdracht. Bert mocht zijn eigen rich ting zoeken. „Ik zie mensen die opgenomen worden in een psychiatrisch ziekenhuis als gevangenen van hun eigen emoties. Zij moeten zich hiervan bevrijden. Deze bevrijding heb ik willen symboliseren door de vrouw die de vogels vrij laat vliegen", aldus Bert Jonk. „Het beeld heeft ook een analogie met de mythische vogel Phoenix, die om de 500 jaar uit de as verrijst. Geheel vernieuwd." Tineke Bot (1945) komt uit Hilversum en heeft onder andere les gehad van de beroemde beeldhouwer Mari Andriessen. Bij verschil lende Nederlandse brons gieters heeft zij ook 't vak geleerd. Haar werk is tech nisch gaaf en geeft een gevoeligheid voor de natuur weer. In Heiloo kunnen wij haar beelden 'Naar 't Loo', 'Pandor' en 'Muze' zien. 'Naar 't Loo' en 'Muze' staan bij winkelcentrum 't Loo, en 'Pandor' bij theater De Beun. Evert Strobos is geboren in 1943. Het 'Hek' bij de riool waterzuivering aan de Kanaalweg is gemaakt in opdracht van de Stichting Kunst en Bedrijf uit Amster- Willem Reyers werd in 1910 geboren. Na in Parijs beeldhouwen te hebben gestudeerd bij de later beroemd geworden Zadkine, wordt hij terug in Nederland overvallen door de oorlog en komt in aanraking met het ver zet waaraan hij actief deelneemt. Na de oorlog maakt hij het beeld 'De man van Vught', een star re magere figuur, uitge mergeld, de handen op de rug gebonden. De jaarlijks herdenking van de 4e mei in Heiloo vindt plaats bij dit beeld aan de Maas Geesteranusweq. dam. De opdracht was dat het werk een min of meer tweeledig doel zou hebbed- het moest afsluitend zijn (hekwerk) en ook een goed stuk vormgeving zijn. Naast het motto 'fijn wonen in het groen' heeft de gemeente Heiloo ook kunst hoog in het vaandel staan. In dit kader heeft de gemeente Heiloo door de jaren heen diverse kunstob jecten aangekocht, die ver spreid staan door het dorp. Beelden voegen volgens de gemeente een extra dimen sie toe aan de bebouwde omgeving en de openbare ruimte waarin ze staan. De woon- en leefomgeving wordt hierdoor kwalitatief verbeterd. Daarom wordt, bij de bouw van nieuw bouwprojecten, naast groen, speelplekken en der gelijke, ook aan kunst in de openbare ruimte gedacht. Om de bestaande beelden de kunst in Heiloo onder de aandacht te brengen, bracht de gemeente Heiloo in 1998 een boekje uit, getiteld 'Heiloo in beeld'. Dit boekje verscheen in een oplage van slechts 1500 exemplaren, dus de kans is groot dat niet iedere inwo ner van Heiloo het boekje in het bezit heeft. Daarom vindt u op deze pagina de foto's van de beelden uit dit boekje, met hun achter grondinformatie en infor matie over de kunstenaar die hun hart en ziel in een kunstwerk hebben gelegd. Bij aanschaf van beelden in Heiloo wordt de Werkgroep Kunst om advies gevraagd. Aan deze werkgroep nemen mensen deel die zich nauw betrokken voelen bij kunst. Voorheen organiseerde de Werkgroep de exposities in het gemeentehuis, die thans zijn voortgezet in de Openbare Bibliotheek aan de Westerweg. Jits Bakker werkt al ruim vijfendertig jaar als veel zijdig kunstenaar. Jits is oorspronkelijk begonnen als schilder en via glasmo zaïeken gegroeid naar zijn grote liefde: beeldhou wen in brons en marmer. De bronzen beelden van list Bakker blaken van levenslust, beweging en uitbundigheid. Zijn mar meren beelden stralen innigheid en warmte uit. Zijn beeld 'Drie muzikant jes' staat in de Muziek- en dansschool Heiloo.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2004 | | pagina 23