De tuin als buitenkamer Lente is HEIDEMA Tuintips voor de maand april: Ed Heidema weet er alles van. tuinontwerp - tuinaanleg - tuinonderhoud 12 iiitkijkpost Voorjaarseditie Uitkijkpost Voorjaarseditie Uitki Voorjaarseditie Uilkijkpost Voorjaarseditie Uitkijkpost Voorjaars Tuinaankleding Ttiinklusjes: nu doen! Tuintrends 2004 Heeft het gazon erg van de winter geleden dan kunt u het volgende doen: huur een verticu- teermachine die de bovenste laag van het gras openhaalt. Zaai dan de kale plekken in met graszaad. Het gazon wordt gedurende het groeiseizoen van tijd tot tijd bemest. Zomerbollen zoals dahlia kunnen nu in de volle grond worden geplant. Eenjarige zomerbloeiers zoals Lathyrus zaait u meteen op de plaats van bestemming. Vaste planten die te groot zijn geworden, kunnen nu nog gemak kelijk gescheurd wor den. De planten die u over heeft, kunt u ook heel goed in een pot planten. In een pot op een schaduwterras of bijvoorbeeld bij de entree zullen zij zeker de show stelen. U kunt nu makkelijke eenjarigen meteen op de plaats van bestem ming zaaien. Succes verzekerd met zaad van goudsbloemen, Oost- Indische kers en koren bloemen. Als u voor de eerste keer dit jaar het gras maait, zet dan de mes sen wat hoger. Geef bloembollen die in een gazon staan 6 weken de tijd om af te sterven. Op die manier gaat de voeding terug naar de bol en is de kans groot dat ze volgend jaar weer op die plek bloei en. U kunt tot ongeveer half april bomen en struiken planten en ver planten. Houd bij droog weer de nieuwe beplan ting in de gaten. Wordt er nachtvorst voorspeld en heeft u kwetsbare planten bui ten staan? Zet dan 's avonds een kartonnen doos over de plant. Buxus is nu flink aan de groei. Stel het snoei en liever uit tot na half mei. De kans op nacht vorst is dan voorbij. Boompjes en rozen op stam zijn echte wind vangers. Zet daarom naast de plant altijd een stok en bind de stam hieraan vast. Maak potten en bak ken die u opnieuw wilt gaan beplanten eerst goed schoon. Aanslag kan met een harde bor stel worden verwijderd. Troebel vijverwater kan een gebrek aan zuurstofplanten zijn. Zuurstofplanten zijn in elke vijver essentieel om het water helder te hou den. Voorbeelden hier van zijn: gedoomd hoornblad, gekroesd fonteinkruid en water pest. Met zeer ruime keuze uit hoogwaardige beplanting uit eigen kwekerij en bijzondere soorten Gespecialiseerd in de wat grotere maten coniferen, heesters en bomen 's Zaterdags is Ed Heidema aanwezig in zijn kwekerij met modeltuinen voor VERKOOP EN ÉEN DESKUNDIG ADVIES Hoogeweg 57 - 1851 PJ Heiloo tel. 072 - 505 29 25 De tuin kunt u zien als een buitenkamer compleet met muren (de omheiningvloeren (de bestratingtapijt (het gazon en de bor der), meubilair (de tuinmeubelen en de tuin- kast) en accessoires (ornamenten en potte- rie). De tuin is een bezit om te koesteren. Het is uniek om zo dichtbij huis de geur van bloemen op te kunnen snuivente luisteren naar de zingende merel hoog in de boomte genieten van de eerste blaadjes die ontluiken en te kijken naar juweeltjes van vlinders die van de ene naar de andere bloem fladderen. De inrichting en de vormgeving van de tuin is heel persoonlijk. Het is net als het interieur een weerspiegeling van de smaak en de voorkeuren van de tuineigenaar. Elke tuin heeft zijn eigen sfeer. Aan het gebruik van de accessoires kun je vaak de smaak en de interesse van de tuineigenaar aflezen. Er zijn heel veel manieren om de tuin aan te kleden. Met beplanting in potten en bakken krijgt de buiten kant van een woning een gezellige uitstraling. Een decoratieve brievenbus, stijlvolle verlichting of een tuinhuisje kan een rijtjes huis onderscheiden van de rest van de buurt. Vooral als de attributen aansluiten bij de bouwstijl en de kleur van het huis zal het geheel een extra dimensie krijgen. U kunt kiezen voor zaken met alleen decoratieve doeleinden zoals tuinbeel den. Er is ook volop keuze in decoratieve elementen die u in de tuin kunt gebruiken. Tip: - Op een balkon, serre of een overdekt terras kunnen zijden boompjes uitkomst bieden. Zo'n groen accent heeft een belangrijke functie als de rest er kaal en kleurloos uitziet. Boompjes op stam hebben een duidelijke vorm en komen bijvoorbeeld aan weerszijde van een deur optimaal tot hun recht. Snoeien, mesten, wieden, maar ook met nieuwe planten aan de slag in de tuin: het kan nu allemaal. Veel planten moeten tus sen 1 maart en 1 april worden gesnoeid. Rozen bijvoorbeeld en struiken die na de langste dag (26 juni) bloeien. Van struiken die in het voorjaar bloei en, moet u nu afblijven. Haal wel dood blad en oude stengels bij de vaste planten weg. Niet alleen de sierplanten, maar ook het onkruid groeit hard. Met bodembedekkende planten ga je dat tegen. Planten die met kale wor tels worden gekocht (zon der grond erom) niet na april planten. Planten met kluit (coniferen en andere groenblijvers) liefst in mei. De Vereniging voor de Tuinbranche laat elk jaar een trendonderzoek uitvoe ren. Daaruit kwamen voor 2004 deze trends naar voren. Decorative Garden Het bijna poëtisch vertalen van organische vormen, waarbij accessoires en ver sieringen belangrijke ingre diënten zijn. Huiselijke technieken zoals handwerken, kantklossen en borduren vormen een belangrijke inspiratiebron. Dessins en detailleringen in een persoonlijk creatief handschrift vormen de basis voor een nieuwe romantiek. Kleur Toon op toon, pastel, blauwgrijs, roze gecombi neerd met wit. Dessin Romantische dessins, mozaïek structuur is belang rijker dan het dessin. Materiaal Aardewerk, keramiek, tin en zink, natuursteen, sier- smeedwerk. Vorm Natuurlijke, organische vor men met een tikkeltje romantiek. Steeds milieuvriendelijker De Nederlanders tuinieren steeds milieuvriendelijker, zo blijkt uit een onderzoek van het Nipo. Negen van de tien balkon- of tuinbezit- ters letten bij het kopen van tuinproducten erop of ze schadelijk zijn voor het milieu. Bij onkruidbestrij- ding zijn biologische mid delen zelfs aanzienlijk popu lairder dan hun chemische equivalenten. In kei voorjaar geniet uw tuin van Van ket ontwerp tot en met de de eerste zonnestralen! Het groen aanleg. Bovendien levert kij gega- ontwaakt en kij u kriekelt ket randeerde kwaliteit en voldoet aan gevoel van een zomerse droom- strenge eisen op ket gekied van tuin. fid Heidema weet er alles kedrijfsvoering en vakkekaamkeid. van Want kij weet op verrassend Heeft u ook lentekriekels? creatieve wijze uw droomtuin te Bel en maak vrxjklijvend een realiseren. afspraak.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2004 | | pagina 24