Hortus Bulborum Het terras als sfeervol middelpunt van de tuin Een kleurrijk boek over de unieke bloembollentuin met zeldzame historische bolgewassen te Limmen H Hout Vlonders ie Uitkijkpost Uoorlaarseditie Uitkijkpost UooriaarstU''""fP»s« Voorjaarseflitie Uitkijkpost voorjaarseditie Uitkijkpost jg&gBJa CP- Bestrating Hortus Bulborum beschreven in rijk geïllustreerd boek - Het terras bij het huis vormt het middelpunt van de tuin. Bij mooi weer speelt het gezinsleven zich daar af van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Maak het terras bij het huis als het even kan zo ruim dat ook gasten gezellig aan kunnen schuiven. Een tweede terras en misschien wel een derde terras is van harte aan te bevelenal is het maar een miniatuurterras met plaats voor een tweezitsbank of een terras in de schaduw van een boom. Dankzij de extra terrassen maakt u straks optimaal gebruik van de tuin. Daarmee knipt u klinkers en tegels precies op maat. Terrasvloeren en paden van hout passen bij alle tuinstijlen. Hout is decora tief en uitstekend te com bineren met andere bes tratingsmaterialen. Het voordeel van hout ten opzichte van steen is dat het niet koud voelt aan de voeten. Staat de zon er vol op, dan wordt hout niet gloeiend heet. Hout is goed schoon te houden door het met de tuinslang of de hogedruk spuit schoon te spuiten. Voor het maken van hou ten terrassen en paden heeft u de keuze uit ver schillende mogelijkheden. Er zijn houten tuintegels in verschillende varianten, van de bekende vierkante tegel met rechte planken tot tegels met diagonale planken en 'mozaïekte gels'. Met waaiervlonders zijn cirkels, delen van cirkels en bochten heel makkelijk te leggen. Met losse vlonder planken en regels of grondbalken maakt u een pad of terras op maat. Paden leiden u ook van het ene deel naar het andere deel van de tuin. Heeft u de ruimte dan is het leuk om een pad zo aan te leggen dat u een rondje in eigen tuin kunt lopen. Laat een pad in een kleine tuin eens afslaan en ver dwijnen achter een haag of groep hoge planten. Het pad hoeft nergens naar toe te leiden. Dit is een goede truc om de tuin groter te doen lijken. Overweldigende keuze Voor terrassen en paden zijn er allerlei bestratings materialen van natuur steen en beton tot grind en hout. De keuze is over weldigend. En dat is alleen maar fijn, omdat u precies die bestratingsmaterialen kunt kiezen die bij de sfeer en uitstraling van uw tuin passen. Tips - Houd bij uw materiaal keuze rekening met de bouwstijl van het huis. - Kies voor zachte tinten die de aandacht van de beplanting niet afleiden. - Gaat u zelf straten, huur dan een stenenknipper. Zelf doen Een terras en pad van planken kunt u zelf maken. Vervang de grond door een 15 cm dikke laag aan gestampt vulzand of straatzand. Egaliseer en leg anti-worteldoek over het zand. Leg daarop tegels met een onderlinge afstand van 40 tot 60 cm. Controleer met een water pas of ze ten opzichte van elkaar waterpas liggen. Leg balken (7x7 cm of 9 x 9 cm) over de tegels. Boor gaten voor en schroef de vlonderplanken op de balken. Tips - Er zijn houten tuintegels met een extra grote afme ting van 1 m2. - Voor een verrassend visu eel effect: leg vlonderplan ken diagonaal in plaats van recht. - Houd 3 tot 5 mm ruimte aan tussen de planken voor een goede wateraf voer. - Roest veroorzaakt donke re vlekken. Gebruik daar om messing of roestvrijsta len schroeven. In natuursteen is de keuze groot. Natuursteen wordt verkocht in de vorm van flagstones, blokken, brok ken en gezaagde platen. Kies voor de bestrating natuursteensoorten die vorstbestendig zijn. Voegenmes Groeit er onkruid tussen klinkers en tegels? Dan is een voegenmes een ideaal stukje gereedschap om dit makkelijk weg te halen. Baksteen en beton Bakstenen zijn wat duur der dan stenen van beton. Ze worden bij hoge tem peraturen van klei gebak ken en zijn te koop in standaardformaten. Gebruik voor de bestrating nooit bakstenen die bestemd zijn voor de hui zenbouw. Die zijn niet 'hard' genoeg. De keuze in bestratings materialen van beton is enorm. Tot de populairste stenen worden de zogehe ten getrommelde stenen gerekend. Tijdens het pro ductieproces worden de stenen in een trommel rondgedraaid. Dankzij de lichte beschadigingen die daardoor ontstaan, gaan de scherpe kantjes eraf. Het resultaat zijn stenen die er niet zo nieuw uit zien. En dat is juist de charme van de stenen die in vele formaten en tinten verkrijgbaar zijn. Beton is ook het materiaal voor veel soorten tegels. Naast de bekende straatte gels en uitgewassen betontegels zijn er tegels met een luxe coating, geslepen tegels, tegels met een toplaagje van natuursteensoorten waar door ze wel van massief natuursteen l'jken. De vor men zijn onder andere vierkant, langwerpig en zeshoekig. In Hortus Bulborum- Schatkamer van historische bolge wassen beschrijft Leslie Leijenhorst aan de hand van aller lei anekdotes en gebeurtenissen de geschiedenis van een bijzondere bollentuin aan de voet van het Nederlands Hervormde kerkje in Limmen. Een klein en bescheiden maar bijzonder stukje Nederlands cultureel erfgoed. In deze botanische schatkamer komen elke lente weer, al meer dan 75 jaar vaak eeuwenoude bolgewassen tot bloei. Tachtig jaar geleden begon bovenmeester en tuinbouwleraar Pieter Boschman in Limmen met het verzamelen van oude tulpsoorten. Hij zag mid den jaren twintig met lede ogen hoeveel historische variëteiten van dit bij uit stek Nederlandse symbool in rap tempo dreigden te verdwijnen. Al gauw bleek zijn, toch ruime, tuin rond de onderwijzerswoning te klein. In die periode kwam Boschman in contact met een autoriteit op het gebied van de hyacinten- veredeling, dr. W. E. de Mol. Hij beschikte over een indrukwekkende ver zameling historische hya cinten. De heren besloten in 1928 hun collecties samen te voegen. De toen al gerenommeerde Limmer bollenkwekers en exporteurs Van 't Hof Blokker boden hen een perceeltje aan waar ze hun collecties konden opplan- ten. Daarmee was de Hortus Bulborum geboren. Tulpengekte Leijenhorst neemt ons als opmaat mee naar het pril le begin van de tulpenteelt in Nederland. Want hoe wel de tulp het symbool van Nederland is, ligt haar bakermat in Turkije en Centraal-Azië. In 1593 plantte Carolus Clusius in de eerste botanische tuin, de huidige Hortus Botani cus van Leiden, voor het eerst tulpen in ons land. De bloemen werden al gauw zo populair dat er een ware tulpengekte in ons land uitbrak. Het was een periode waarin de prijzen voor een tulpenbol tot ongekende hoogten stegen en je voor de prijs van drie bollen een grach tenpand in Hoorn kon kopen. Een gevelsteen met drie tulpen verwijst daar nog altijd naar. Tal van gebeurtenissen en anekdo tes passeren de revue, maar ook wordt ingegaan op de toenemende buiten landse contacten en de beslissing om als stuifmeel- bank te gaan fungeren. Daarmee verwerft deze tuin de nationale status als genenbank voor bolge wassen. Vrijwilligers Ook de groei van de col lectie, zowel in aantal als in diverse soorten zoals narcissen en bijgoed als krokussen, Fritillaria's en irissen, wordt uitgebreid behandeld. De rol van de grote groep gepassioneer de vrijwilligers, waarvan velen uit de bollensector afkomstig zijn, die vaak vele jaren belangeloos gaven aan dit cultuurhisto rische erfgoed, komt even eens her en der aan bod. Paleistuinen In een apart hoofdstuk wordt ingegaan op de groeiende belangstelling voor historisch plantgoed bij tuinbazen en conserva toren van oude- vaak gerestaureerde- kasteel- en paleistuinen, waarin korte portretten over onder andere Paleis het Loo, Frederiksborg bij Kopen hagen en Hampton Court ten zuidwesten van Londen. In deze tuinen wordt dankbaar gebruik gemaakt van de histori sche cultivars. Extra Achterin de tweetalige (Nederlands en Engels) publicatie is het register van de complete collectie van de Hortus Bulborum opgenomen. En in het achterkaft zit als toegift een klein botanisch memory-spel dat histori sche bolgewassen als thema heeft. Hortus Bulborum- Schatkamer van histori sche bolgewassen kost €22,50. En er zijn tegels die door hun reliëf en kleur zo uit de ruïne van een oud kasteel lijken te komen. Met betonnen vormste- nen kunnen allerlei patro nen worden gelegd. Tips - Een lange, smalle tuin lijkt breder wanneer u de stenen in de breedte legt, een ondiepe tuin lijkt wat langer wanneer u stenen in de lengterich ting legt. - Oude tegels met banen nieuwe klinkers, dit is een van de vele mogelijkhe den om oud en nieuw te combineren. - Cirkelterrassen zijn als pakket te koop (vaak met een legpatroon op ware grootte dat met stenen kan worden 'ingevuld'). Grind, schelpen en houtsnippers Grind, schelpen en hout snippers zijn stuk voor stuk materialen die uit de natuur afkomstig zijn. Voor stadstuinen, boerentuinen en cottagetuinen en voor tuinen met een oosterse sfeer is grind heel geschikt. Voor de tuin met een natuurlijke uitstraling is een pad van schelpen of boomschors prachtig. Werkwijze Breng voordat u een 5 cm dik laagje stort van grind, split en schelpen, eerst anti-worteldoek aan. Daardoor zakken de steen tjes en schelpen niet weg in de grond. Een randop- sluiting van betonbanden, palissaden enzovoorts houdt grind en schelpen op hun plaats. Voor een pad van houtsnippers is anti-worteldoek niet nodig. Snippers verteren. Daardoor zult u het pad toch regelmatig aanvullen met nieuw materiaal. Stol, kleischelpen Met stol en kleischelpen voorziet u terrassen en paden van een stevige toplaag. U brengt een 15 cm dikke laag aan op een ondergrond van aange stampt zand. Rond het grind en de schelpen zit een laagje klei of leem dat het grind en de schelpen aan elkaar doet kleven. Door aanstampen en belo pen ontstaat er een stevi ge laag. Paden en terras sen van deze materialen worden mooier naarmate ze langer liggen. Grind en schelpen worden na verloop van tijd steeds beter zichtbaar omdat ze naar de oppervlakte komen. Tips - Nadeel van losse mate rialen is de inloop. Oplossing: een metalen rooster met daaronder een putje. - Voor opritten is een extra stevige ondergrond nodig, bijvoorbeeld een laag aan gestampt puin. prijs 22,50 ISBN 90-71123-74-x wilt u meer weten of bestellen: tel. 075 647 65 07

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2004 | | pagina 35