Stevige gitaarmuziek in de Bakkerij Vlinderlokkers in de border J Wede 072-533 01 75 Parketvloeren Opgraving onthult middeleeuws deel van Limmen Vlinderweek in het Noordhollands duinreservaat Duizend aangiftes via internet afspraak... is snel gemaakt is se her Nijs en DHfiX* IPA BENELUX BV Vochtproblemen? gnerömeöenj Zageman 072 5051202 Acl Leusink VOOR INFORMATIE OVER ADVERTEREN OP DE TELEFOONPAGINA BEL: Castricum niet uit CROS Aanhouding na bedreiging portier Aanhoudingen na vernielingen CROS Informatie Klachtenbureau (1KB) Maak van het Noord-Hollands Duinreservaat geen openbaar toilet! Kennis gevraagd Rode kruis start klimaat campagne STUKADOORS 4930 Sandecamplaan 15 Heiloo - tel./fax 072 - 5340842 Lekkende kelders/optrekkend vocht/doorslaande muren VOORAL UW HEKWERKEN Voor al uw sierhekwerk, toegangspoorten, schoorsteenkappen. Tevens verkoop van hekwerkonderdelen schilderen, behangen en glaszetten voor particulieren en bedrijven tevens kleuradvies www.schilderbolten.nl ScVulJerskefcfrijf 072 - 5333 007 Slimpad 24 1851 LB Heiloo Nieuwbouw Verbouw Wandafwerking Onderhoud Herenweg 212 1934 BE Egmond a/d Hoef www.mfisscher.nl Tel. meet cttuc 35 faast Bel 072 5334007 Schuine \-\ondeboeeche\aan 57 1552 HR Heiloo CASTRICUM - De gemeente atrium is niet van plan uit de Commissie Regionaal Overleg Schiphol (CROS) te treden. In het Dagblad Kennemerland van 15 juli werd ver meld dat de gemeente mogelijk van plan is samen met de IJmondgemeenten, ook wel Cluster Noord genoemd, uit het overlegor gaan te stappen. „Het is stelüg onjuist dat de gemeente Castricum uit de CROS wil treden. Wij kunnen niet voor andere gemeenten spreken, maar voor Castricum is dit niet aan de orde", liet een woordvoerder van de gemeente weten. CASTRICUM - Zondag 18 juli is een 17-jarige man uit Alkmaar omstreeks 2.00 uur aangehouden wegens het bedreigen van een portier van een horecagelegenheid aan de Dorpsstraat. Na een opstootje op straat kwam de portier tussenbeide. Een van de jon gens uitte bedreigingen naar hem. Deze man is aangehouden en voor verhoor meegenomen naar het bureau. Hij krijgt een proces-verbaal. CASTRICUM - Zondag 18 juli zijn twee 17-jarige mannen uit Castricum omstreeks 3.45 uur aangehouden op de Dorpsstraat wegens het plegen van ver nielingen. Drie mannen vernielden rui ten van winkels en bedrijven in de straat. De politie kwam ter plaatse en kon twee verdachten aanhouden. Naar een verdachte wordt nog gezocht. De mannen krijgen een proces-verbaal. REGIO - Voor klachten over vliegtuiglawaai en overige vragen over Schiphol kunt u terecht aan de Havenmeesterweg 29, 1118 CB Luchthaven Schiphol, tel. 020- 6015555, fax. 020-6530164, e-mail: vragen@crosinfo.nl. LIMMEN - Bij opgravingen op privé- terrein (De Krochtin Limmen zijn sporen aangetroffen van middeleeuwse bewoning. De opgraving is in het voor jaar van 2003 en 2004 in opdracht van de provincie Noord-Holland uitge voerd door archeologen van het Amsterdams Archeologisch Centrum (AAC) van de Universiteit van Amsterdam en vrijwilligers van arche ologische verenigingen uit de omge ving. De provincie gaf opdracht tot opgraving omdat de aanwezige arche ologische sporen heel dicht aan de oppervlakte lagen en door normaal agrarisch gebruik anders binnenkort verdwenen zouden zijn. De woonerven lagen op duingrond aan de noordkant van het voormalige mon- dingsgebied van het 'Oer-IJ'. De Krocht blijkt een grote rijkdom aan archeologische overblijfselen te bevat ten, waarvan het merendeel dateert tussen de negende en dertiende eeuw. Ruim vijftig gebouwplattegronden, zestig waterputten en verrassende vondsten zoals hertshoornen kam, twee benen gissen (soort schaats) en vrijwel complete aardewerken potten zijn aan getroffen. Voor het eerst is voor de bewoningsgeschiedenis van Kennemer land nu een goed beeld te geven van een nederzetting uit deze periode. Zo is gebleken dat dwars over het ter rein vroeger een door greppels begrensde landweg liep. De huidige Uitgeesterweg is hier een. vervolg op. Aan beide kanten van deze weg wer den tegen de negende eeuw enkele boerderijen gebouwd. Wanneer de boerderij bouwvallig was geworden, bouwde men vlak in de buurt weer een nieuwe. Dit proces herhaalde zich tot het verdwijnen van het dorpje aan het einde van de Middeleeuwen. Daarna werd het terrein vooral gebruikt voor landbouwactiviteiten, waaronder oogstopslag. Slecht een enkele boerde rij lijkt er nog over te zijn gebleven, waarschijnlijk één van de voorgangers van de huidige stolphoeve 'De Wester'. Meer weten? De komende maanden wordt op het AAC gewerkt aan het analyseren van de woonerven en hoe de nederzetting zich in de loop der tijd heeft ontwik keld. Dit zal resulteren in een weten schappelijk rapport. Na de zomer wor den de tussentijdse resultaten gepresen teerd, evenals een filmdocumentaire die tijdens de opgravingen gemaakt is. Craven gaat er stevig tegenaan...! Wie geniet er nu niet als vlinders als vliegende juwelen in grote aantallen klapwiekend op de planten in de tuin neerstrijken. Het is een geweldig gezicht! Met de juiste planten is het vlinderbezoek enorm te stimuleren want ze komen lang niet overal op af. En wat ze lekker vinden is net zo ver schillend als de reden van hun bezoek. Sommige planten worden bevlogen om eitjes op te leggenwaar rupsen uitko men die zich weer tot schitterende vlin ders verpoppen. In andere gevallen gaat het om de nectar in de bloemen het stuifmeel of zelfs om het sap uit overrijpe vruchten. Wie ooit atalanta's het sap uit druiven heeft zien pompen wil alleen al om die reden druiven in de tuin. Er is ook een flink aantal borderplan- ten (vaste planten en heesters) die u zeker in de tuin moet planten om hele wolken vlinders te kunnen verwelko men. Over het algemeen planten met een zoetkruidige geur die aan Zuid- Europa en warmte doet denken. Vaste planten als vlinder-ballrooms De mooiste vlinders fladderen van de ene bloem naar de andere op bloeiers als zonnehoed (Echinacea purpurea, dit is zelfs de Vaste Plant van het Jaar 2004!), asters, leverkruid (Eupatorium), Sedum, Monarda (met de geur van Earl Grey-thee), guldenroede (Solidago), Rudbeckia en Verbena. Maar ook sie- ruien (Allium 'Purple Sensation'!), steentijm (Calamintha nepeta), de blauwe kogeldistel (Echinops), de alant (Inula), niet te vergeten het half- heestertje lavendel en uiteraard krui den als veldsalie (Salvia pratensis) en tijm (Thymus). Geweldige vlinderheesters Iedereen kent de naam vlinderstruik (Buddleja davidii). Die staat zo onge veer model voor alle struiken waar vlinders dol op zijn. En toegegeven, ze vliegen kilometers om als ze een vlin derstruik ruiken, want vlinders vinden alles met een ongelooflijk reukzintuig. Maar zo vinden ze ook struikheide CASTRICUM - Liefhebbers van het betere gitaarlawaai komen deze zomer flink aan hun trekken: eerder deze maand was het al de beurt aan bands als Zone en Opaque, en komende vrij dag kunnen de metalliefhebbers onder de jongeren genieten van de bands Craven en Return To Reason, Op het enige noemenswaardige poppodium dat de CAL- gemeente nog rijk is: met name het Rotterdamse Craven is ver plichte kost voor iedere zichzelf respec terende headbanger. Deze vijfmansfor matie stond met hun indiemetal al in het voorprogramma van Soulfly, en dat is toch een klinkende naam in het wereldje. Craven maakt weliswaar veel vuldig gebruik van de hardheid van metal, maar erkent de grenzen van het genre niet- de band speelt dan ook regelmatig met muzikale contrasten, waarbij agressieve grooves en breekba re melancholische passages elkaar afwisselen. De invloeden moeten onder andere gezocht worden in bands als Tool, Ultra, Faith No More en Alice In Chains. Eerder op de avond is het de beurt aan het eveneens vijfkoppige Return To Reason, die hun verschillende muzika le achtergronden gebruiken om zoveel mogelijk invloeden in hun songs te ver werken. De bandleden hebben elk al een verleden in andere bands, en heb ben in de loop der jaren zo hun eigen muzikale koers kunnen ontwikkelen. Deze metaalsmelters staan dan ook garant voor een boeiende en dynami sche live- set. Omdat De Bakkerij niet voorziet in oordopjes, wordt bezoekers aangera den deze zelf mee te nemen. Jongerencentrum De Bakkerij is te vin den aan Bakkersplein 1 te Castricum. Vanaf 21.30 is iedereen, jong en oud, welkom. De entreekosten zijn 3 euro. Voor meer informatie: bel tel. 0251- 654877/ 679112. CASTRICUM - Heeft u ook altijd zo'n zomergevoel bij het zien van vlin ders en wilt u wel eens wat meer weten van deze fladderaars? Ga dan in de week van 26 juli tot 1 augustus mee met de boswachters van PWN. In deze vlinderweek heeft u maar liefst vier keer de kans om alle bijzonderheden te horen over deze prachtige beestjes, die veel meer vertellen dan dat het hoog zomer is. U bent daarvoor wel kom op verschillende plaatsen. Op woensdag 28 juli is er van 14.00 tot 16.00 uur boswachterspreekuur in bezoekerscentrum De Hoep. Naast de algemene onderwerpen zal er vooral aandacht zijn voor het wel en wee van vünders. U kunt hier gratis al uw vra gen voorleggen aan de boswachter. Op zaterdag 31 juli kunt u om 10.30 uur deelnemen aan een vlinderexcur sie vanaf de parkeerplaats Middenweg in Egmond Binnen. Op diezelfde zaterdag 31 juli kunt u om 14.00 uur mee met een vlinderex cursie vanaf de parkeerplaats aan de Woudweg, gelegen tussen Egmond aan de Hoef en Bergen ter hoogte van restaurant 't Woud. Tot slot is er op zondag 1 augustus om 10.30 uur een speciale excursie voor kinderen van 6 t/m 12 jaar, waarbij allerlei doe activiteiten op het pro gramma staan. We starten om 10.30 uur vanaf de parkeerplaats de Middenweg in Egmond Binnen. De kosten van alle excursies bedragen 3,- voor volwassenen en 1,- voor kinderen van 6 t/m 12 jaar. Opgeven voor zowel zaterdag als zondag kan via de Excursieiijn 0800-7966288 of via het boekingsformulier op www.pwn.nl. Perfecte graadmeter In het Noordhollands duinreservaat komen heel veel soorten vlinders voor. Door de verschillende biotopen is het duingebied een ideaal leefgebied voor vlinders. Sommige soorten komen alleen in het duingebied in grote aan tallen voor. Soorten als duinparel moer, kommavünder en eikepage zijn zeldzame soorten die nog geregeld worden waargenomen in het duinter rein. Verder vertellen de vlinders iets over de kwaliteit van het gebied en daardoor zijn ze een perfecte graad meter voor de natuur. Vaste plant van het Jaar 2004: de vlinderlokkende rode zonnehoed (Echinacea purpurea). Foto PPH aanplant heeft u volgend jaar (en voor een deel zelfs nog dit jaar) een geweldi ge vlindertuin. Planten en verzorgen Planten die in pot zijn gekweekt (dat zijn tegenwoordig de meeste soorten) kunt u het hele jaar door planten. Laat de wortels bij het inplanten even schrikken door ze met een mes licht aan de buitenkant van de kluit aan te krassen als u ze uit hun pot haalt. Dan groeien ze beter door. Verrijk de grond in het plantgat met veel organisch materiaal en druk de grond rond de wortelkluit goed aan. Daarna flink water geven en dat de eerste weken na het inplanten blijven doen. Plant even diep als de planten in hun pot stonden. Bij vaste planten in het voorjaar de afgestorven plantendelen wegsnoeien. De heesters kunnen op verschillende wijzen gesnoeid worden, maar bijv. bij de vlinderstuik kunt u het beste ieder voorjaar de takken kort afsnoeien. Dat geeft de rijkste bloei. (Calluna vulgaris), Hebe, de bloemen van de struikklimop (Hedera helix Tuintips voor augustus 'Arborescens'), vuurdoorn Het is nu nog (tot eind augustus) tijd (Pyracantha), seringen (Syringa), om hagen te snoeien. Wilt u zaden ver- Rubus met z'n roosachtige bloemen en zamelen, dan zijn ze nu bij veel planten de mooie bloemen van Ligustrum qui- rijp te oogsten. Augustus is ook een ide- houi. Er zijn er meer, maar als u deze ale maand om een gazon aan te leggen Onlangs is bij de politie Noord-Holland Noord voor de 1000-ste keer aangifte gedaan via het internet (www.politie.nl). Vanaf 26 mei was het mogelijk om bij de politie in Noord-Holland Noord aangifte te doen van een aantal delicten. en wortelopslag bij fluweelboom, Kerria, Rubus, populier e.d. weg te nemen. Wie wil een buitenlandse vrouw fietsles geven of kennis van zaken rond het maken van een website delen? Heel veel mensen hebben in hun leven een schat aan ervaring, kennis en inzicht opgedaan. Door Gilde Castricum wordt deze kennis en ervaring belange loos en vooral informeel doorgegeven aan belangstellenden, zowel aan parti culieren als aan organisaties, verenigin gen, scholen enz. Op dit moment wordt specifiek gezocht naar iemand die het leuk vindt om een buitenlandse vrouw, die nog nooit heeft gefietst, te leren fietsen. Ook is het Gilde op zoek naar mensen die ervaring hebben met het maken van een website en anderen (met name Castricumse instellingen) zouden willen ondersteunen op dit gebied. Daarnaast zijn ook mensen die andere kennis van zaken hebben, op welk terrein dan ook, en bereid zijn deze te delen met anderen welkom bij het Gilde. Belangstellenden kunnen contact opnemen met de Stichting Welzijn Castricum in Geesterhage, Geesterduinweg 5 (achter de biblio theek) te Castricum tussen 9.00 en 12.00 uur, tel. 0251-656562. Steeds vaker zien bezoekers van het Noord-Hollands Duinreservaat sanitai re papiertjes, papieren zakdoeken, lui ers en maandverbanden langs de paden, ruiterpaden en bij vogelkijkhut- ten. Hierover komen klachten binnen bij de boswachters. Het is een vies gezicht en een storend element in de natuur. De boswachters vragen de bezoekers hier zorgvuldiger mee om te gaan. Begrip maar laat geen rommel achter Boswachter Marianne Snabilie: „We hebben begrip voor het feit, dat een duinbezoeker wel eens wordt overval len en plotseling nodig moet of dat er toch echt een luier moet worden ver vangen. Wat doe je dan als je op dat moment ver weg bent van huis, auto of toiletmogelijkheid? Juist,Maar zorg er dan ten minste voor dat je geen rom mel achterlaat. Een simpele oplossing is, om altijd een plastic zak mee te nemen. Zo kan afval goed verpakt wor den opgeborgen in de rugzak of luiertas tot de eerstvolgende vuilnisbak. En als je plotseling nodig moet, ga dan niet vlak bij het pad zitten, maar op een plek waar je niet zichtbaar bent. Geen plastic zak bij de hand? Verzwaar dan gebruikt papier met zand, hout of bla deren zodat het niet weg kan waaien." Afval mee naar huis Papieren zakdoekjes waaien gemakke lijk weg de berm in. Als het regent, zijn ze meestal snel verdwenen. In droge perioden duurt echter het veel langer voordat ze zijn verteerd. Luiers en maandverbanden nemen veel meer tijd om te verteren, omdat ze plastic laagjes bevatten. Langs de fietspaden en bij de parkeerplaatsen staan vuilnisbakken waar het afval in gedeponeerd kan worden." Het is nog beter als iedereen zijn eigen afval weer mee naar huis neemt en daar weggooit, zodat het niet ten laste komt van het Noord-Hollands Duinreservaat. Het gaat om: diefstal of vernieling van een bromfiets of fiets, diefstal uit of ver nieling van auto's en vernieling aan openbaar vervoer of openbare gebou wen. Het korps Noord-Holland Noord is het zevende korps in Nederland dat internetaangifte heeft ingevoerd. De andere korpsen zullen in de loop van 2004 volgen. Burgers en bedrijven uit deze regio kun nen via het Internet aangifte doen van een aantal relatief eenvoudige delicten waarbij er geen aanwijzingen zijn voor een mogelijke dader en waarbij geen geweld tegen personen is gebruikt. In alle gevallen worden de aangiften na een controle automatisch in de bedrijfs processen systemen van de politie ver werkt voor verdere behandeling. De verwachting is dat op termijn 25 van het totale aantal aangiften via het Internet zal verlopen. In de regio Noord-Holland Noord zijn dat ongeveer 10.000 aangiften per jaar. Met de eerste 1000 aangiften binnen de eerste twee maanden tijd, lijkt die verwachting uit te komen. Internet aangifte betekent een verbete ring van de service aan de burgers. Zij kunnen nu aangifte doen op de plaats en het tijdstip die hen het beste uitko men. Daarnaast is de verwachting dat er meer aangiftes worden gedaan, doordat het gemakkelijker wordt om aangifte te doen. Er zijn ook voordelen voor de politieor ganisatie. Dat is bijvoorbeeld een verla ging van de kosten omdat menselijk handelen deels wordt vervangen door een geautomatiseerd systeem. Boven dien zal de verhoogde aangiftebereid heid van het pubüek leiden tot meer inzicht in wat er speelt. De eerste 1000 aangiften die nu zijn binnen gekomen via www.pohtie.nl zijn zeer divers. 'Er is geen sprake van typi sche delicten die alleen via internetaan gifte bij ons binnen komen', zegt Erna Tamis, hoofd van het Regionaal Meld en Servicecenter, de plek waar de aan giftes binnen komen en worden ver werkt. 'Een aantal opvallende aangiftes van de afgelopen tijd zijn auto-inbraken waarbij er motoronderdelen worden ontvreemd.' De kwaliteit van de inter- netaangiftes is over het algemeen goed. Als er toch gegevens ontbreken of zaken onduidelijk zijn, dan wordt de aangever gebeld door een van de mede werkers van het Regionaal Meld- en Servicecenter. Naast internetaangifte, zal het altijd mogelijk blijven om op het politiebu reau aangifte te doen van een strafbaar feit. Ook kan telefonisch aangifte wor den gedaan via 0900 8844. REGIO - Strandgasten tussen IJmui- den en Bergen aan Zee worden van 26 juli tot en met 8 augustus geïnformeerd over de gevolgen van klimaatverande ring en extreem weer voor mensen in Nederland en ontwikkelingslanden. Ruim 60 jonge vrijwilligers van het Nederlandse Rode Kruis gaan op tour nee met een klimaatquiz en een ten toonstelling. De strandcampagne is de eerste Neder landse klimaatcampagne van het Rode Kruis Klimaatcentrum in samenwer king mét onder andere het ministerie van VROM, de gemeenten Castricum en Heemskerk, het Hoogheem raadschap Hollands Noorderkwartier en de Nationale Commissie voor Internationale Samenwerking en Duurzame Ontwikkeling (NCDO). Door de handen ineen te slaan met overheden en andere maatschappelijke organisaties wil het Rode Kruis het Nederlandse publiek attent maken op de grote gevolgen van klimaatverande ring. Daarnaast legt het Rode Kruis het publiek uit wat het doet om de negatie ve gevolgen van klimaatverandering en extreem weer voor mensen in met name ontwikkelingslanden zo min mogelijk te maken. Op 25 juli vindt de officiële start van de klimaatcampagne plaats tijdens het 'the World at your Beach' festival in IJmuiden aan Zee. Om 13.30 uur pre senteert Daan Schuurmans (Costa!, Volle Maan, Westenwind, Phileine Zegt Sorry) op het hoofdpodium voor de eerste keer de klimaatquiz. Kinderquiz Op 26 juli om 13.00 uur wordt de eerste kinderquiz gespeeld. De presentatie is ditmaal in handen van Monique van der Werff (Taffy uit Zoop van Nickelodeon, Onderweg Naar Morgen). Vervolgens wordt de quiz tot en met 8 augustus drie keer per dag gespeeld om 13.00,15.00 en 17.00 uur. De wereld krijgt in deze eeuw te maken met de gevolgen van klimaatverande ring. De opwarming van de aarde is inmiddels een feit. Als gevolg daarvan zal de zeespiegel stijgen. Er zullen meer natuurrampen plaatsvinden: overstro mingen, droogtes, orkanen. Ziektes als malaria en knokkelkoorts zullen oprukken naar noordelijke streken en hoger gelegen gebieden. Overal ter wereld krijgt het Rode Kruis met deze gevolgen te maken. Omdat de kerntaak van het Rode Kruis het bieden van humanitaire hulp is, werkt de organisatie onder meer aan programma's die zich richten op het voorbereiden van mensen die in ramp- gevoelige gebieden leven. Aan deze programma's levert het Rode Kruis Klimaatcentrum een bijdrage. IPA BENELUX* De Hoefsmid I4a* I85l PZ Heiloo Tel. 072-5323187 'i N ii i' >i ii ii 1 Molenlei 1i, 1921CX Akersloot Jan Boltenhof 24 1852 HG Heiloo T 072 532 03 91 mobiel: 06-20428375

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2004 | | pagina 9