Informatieavond over nieuwe Wet kinderopvang Muil 1291 I 2,99 BRINK Zomweld VERS 4.50 de Uitkijkpost 70 jaar Hoe een reiziger consul werd Open Dag Beheer Openbare Ruimte en Brandweer Heiloo casual HOPMAN Sinnige's Fruit, munt uit! y v 1 Nieuwe oogst Hollandse appelen en peren, Apotheker is Honorair Consul van Palau BOSS BORDEN (072) 53510 00 Een nieuwe bril binnen 15 SEPTEMBER 2004- 69e JAARGANG NO. 38 N I EUWSB LAD VOO R WÊÊSÊÈÊgÈÊÊÈÈiÊËm Heeft u een bijzondere herinnering? Schrijf het op! Uitkijkpost viert haar 70- jarig bestaan! STONES Omdat ieder. MAKELAAR S ERA Uw huis? ERA'S Landelijke I^Smi Open Huizen Route era; I alle soorten, 3 kilo Ambachtelijke slagerij Satéburgers (eigen fabrikaat) Kaartverkoop theater de Beun AMBACHTELIJK STRIPPENKAARTACTI 500 gram Kipfilet samen 4 Runder- Speculaasbrokken hamburgers v' 2 stuks III 100 gr CRILLSALADE 15 stuks Gehakt cordon bleus Elke dag 4 3 broden Tonijnsalade GRATIS Roziinenbollen €^00 Redactie, acquisitie en administratie: De Hoefsmid 5-1851 PZ - Heiloo Postadres: Postbus 68 - 1850 AB Heiloo Telefoon: 072 533 01 75 Telefax: 072 533 56 44 e-mail redactie: redactie@uitkijkpost.nl e-mail advertenties: advertenties@uitkijkpost.nl Openingstijden kantoor: mat/m do: 8.00 -17.30 uur/vrijdag 8.00 - 14.30 uur. Geen Uitkijkpost ontvangen? Bel donderdag tot 15.00 uur: 0226 331020 (Rodi verspreiding bv) 9;V: n,\i v Av Voor het speciale jubileumnummer, dat op woensdag 20 oktober verschijnt, is de redactie van de Uitkijkpost op zoek naar uw herinneringen foto's uit de historie van de Uitkijkpost. Schrijf, fax of mail uw verhaal naar de redactie! redactie Uitkijkpost, o.v.v. Herinneringen, De Hoefsmid 5, 1850 AB Heiloo, fax. 072-5335644, of e-mail: redactie@uitkijkpost.nl. Ook op internet: HEILOO - U zult er hoogstwaarschijn lijk nooit van gehoord hebben: de repu bliek Palau. Toch heeft Heiloo een link met deze prachtige eilandengroep in de Pacific. Apotheker Tjeerd van den Berg is namelijk Honorair Consul Generaal van de republiek Palau voor het Koninkrijk der Nederlanden. Een hele mond vol en natuurlijk roept dat vra gen op. Vragen die de sympathieke, maar tevens kundige consul met veel schwung weet te beantwoorden. Het lijkt bijna wel een soort museum wanneer je zijn werkkamer in apotheek Heylo aan de Stationsweg binnenloopt. Aan de muur hangen kaarten, mooie oude prenten, een inheemse rieten rok en natuurlijk de vlag van Palau. Tjeerd van den Berg steekt vlot van wal met het verhaal van bijna 'zijn' Palau. Paradijselijk oord Palau is een eilandengroep bestaande uit zo'n 300 eilandjes in de Stille Oceaan. Ongeveer 6 eilanden zijn bewoond. In totaal heeft Palau 21.000 inwoners, vergelijkbaar met Heiloo dus. Het grootse eiland heet Babeldaob en is vrijwel onbewoond. Hoofdeiland en hoofdstad is het kleinere Koror. Palau biedt ongelooflijk veel natuur schoon en is met name voor duikers een geliefde trekpleister. Maar ook snorkelen, zwemmen, kanoen, wande len of gewoon genieten van al het moois wat flora en fauna biedt is moge lijk in dit paradijselijke oord. Geschiedenis Hoewel de eilanden al 3000 jaar bewoond zijn, is Palau eigenlijk pas begin 20ste eeuw door de Duitsers ingenomen. Slechts 20 jaar was het in Duits bezit. Vervolgens was Japan de nieuwe koloniale macht. Het was een tijd van landje pikken en zo heeft Japan als het ware de achtertuin ingelijfd. Dat isj voor Palau niet ongunstig geweest, want zij brachten het land infrastruc tuur, de visindustrie werd op poten gezet, een vliegveld aangelegd. Kortom: de welvaart steeg. In 1945 heeft ook Japan het land verloren en Palaur-werd beheergehieeL-va m de VN. Amerika heeft Palau destijds onder haar hoede gekregen als zogenaamd: 'Trust Territory". Op 1 oktober 1994 is Palau dan eindelijk autonoom gewor den. Een zelfstandige staat, een repu bliek, met een gekozen president en het 185ste lid van de VN. Schoondochter van de president Al deze kennis schudt consul van den Berg zo uit zijn mouw. Dat was ook het geen dat opviel aan hem bij zijn bezoek aan Palau. „Ik heb nou eenmaal reizen als hobby. En dan vooral verre reizen naar bijzon dere bestemmingen, omdat ik erg in andere culturen geïnteresseerd ben. Eén daarvan was Palau, waar ik in 2000 was met mijn vrouw en kinderen. Juist door die kinderen vielen wij op. De meeste toeristen komen voor een vrij exclusieve vakantie naar Palau, om te duiken bijvoorbeeld. Dus blonde kin deren zagen ze daar niet. Het verhaal ging rond dat we er waren. Zo trokken we ook de aandacht van de schoon dochter van de toenmalige president. Het viel haar op dat ik zoveel wist van het land. Zo kwam de vraag boven water wie Palau dan vertegenwoordigt in Nederland of elders in Europa. Zo iemand was er niet en ik werd gevraagd of ik interesse had.", zo ver telt van den Berg. Antecedentenonderzoek en Koninklijk Besluit Na het uitzoeken van wat kleinigheid jes kreeg deze hulp na enige tijd een wat formeler karakter. In 2002 startte een antecedentenonderzoek naar van den Berg in Den Haag. In een brief van de president van Palau gedateerd janu ari 2003 werd Tjeerd van den Berg offi cieus benoemd als Honorair Consul. Nu moest de ontvangende natie, Nederland in dit geval, nog oordelen. Tot slot kwam in juni 2003 bij Koninklijk Besluit de officiële benoe ming. Chocolademelk drinken bij de koningin „Wel leuk hoor, ik mag nu 1 keer in de zoveel jaar bij Beatrix chocolademelk drinken", grapt van den Berg. „Mijn taken bestaan officieel uit 'het dienen Tjeerd van den Berg uit Heiloo is de trotse Honorair Consul Generaal van de republiek Palau voor het Koninkrijk der Nederlanden.Wel leuk hoor, ik mag nu 1 keer in de zoveel jaar bij Beatrix chocolademelk drinken.(foto: MSP) HEILOO - Vorige week maandag, om precies te zijn: 6 september, trof men zo rond 20.00 uur een keur aan fietsen met kinderzitjes en auto's met dito stoeltjes in het centrum van Heiloo. In de Beun vond een informatieavond plaats over de nieuwe Wet kinderopvang. De avond was op touw gezet door het Platform Kinderopvang Heiloo. Dit platform bestaat uit 5 Heilooër kinderdagverblij ven: Kits Oonlie,Villa Lilla, De Boskabouter, Humanitas en Poppejans. Wethouder Roelof Bos en Walter Bax, directeur van de Kobergroep in Breda (een van de 10 grootste kinderopvang organisaties van Nederland) waren pre sent. Zij informeerden de ruim 150 ouders over de nieuwe uitgangspunten in de wetgeving. Op 6 juli is de Wet kin deropvang in de Eerste Kamer aange nomen. Het heeft een aantal jaren en menig wijziging geduurd, maar op 1 januari 2005 zal de wet in werking tre den. Op hoofdlijnen is de wet bedoeld om de ouder centraal te stellen met marktwerking als doel. Daarnaast wil men de kosten van de opvang over ouder, werkgever en overheid verdelen, uniforme kwaliteitsregels afspreken en ouderinspraak vastleggen. Wet in het kort In het kort en volgens de website ziet de wet er als volgt uit: de Wet kinderop vang regelt de kwaliteit en de financie ring van de kinderopvang. Uitgangs punt is dat kinderopvang een zaak is van ouders, werkgevers en overheid. Voor al deze betrokkenen gaan er zaken veranderen. Ouders die werken en voor hun kinderen zorgen, kunnen een tegemoetkoming van het Rijk krij gen. Wie betaalt straks voor kinderopvang? De Wet kinderopvang regelt de finan ciering van de opvangkosten. De meeste ouders maken nu gebruik van een subsidieplaats of een bedrijfsplaats, deze regelingen komen te vervallen. In de nieuwe wet sluiten de ouders zelf een overeenkomst met het kindercen trum of gastouderbureau. De rijksover heid deelt in de kosten voor de kinder opvang. Ouders vragen deze tegemoet koming zelf aan. De Belastingdienst voert de regeling uit en stort de bijdra ge in maandelijkse termijnen op uw rekening. In de Wet kinderopvang maken werkgevers en ouders zelf afspraken over de hoogte van de werk geversbijdrage voor de kosten van kin deropvang. Beide werkgevers mogen samen maximaal een derde van de kin deropvangkosten belastingvrij vergoe den. Ouders ontvangen zelf de bijdrage. Hoe regelt de wet kwaliteit? Met de Wet kinderopvang regelt de overheid ook de kwaliteit van de kin deropvang. In de wet zijn basiskwali teitseisen geformuleerd waaraan de kinderopvang moet voldoen. De wet verplicht het kindercentrum of gastou derbureau te zorgen voor de veiligheid en gezondheid van de kinderen. Ook zijn zij verplicht ouders te informeren over het gevoerde beleid. Elk kinder centrum of gastouderbureau is verplicht een oudercommissie in te stellen. Lees vervolg op pagina 02 van de belangen van Palau in het Koninkrijk der Nederlanden'. Stel dus dat iemand uit Palau met problemen op Schiphol staat, dan word ik ingescha keld. Af en toe komt er een bezoeker uit Palau naar Nederland. Men heeft in Palau meer het idee van 'laat ons maar'. Andersom gaan er ongeveer 40 Nederlanders per jaar daar naar toe. Ze gaan voor stage, werk, sabaticals en soms om te trouwen. Daar krijg ik ook wel eens vragen over. Belangrijk in deze functie is dat je verbindingen kunt leggen, bruggetjes kunt slaan. Ik zeg altijd maar: ik verschaf je de tools en verder moet je jezelf redden." Houdt u dus op 1 oktober Kennemer- straatweg 51 in de gaten, want de enige Honorair Consul van Palau viert dan zijn feestje. Palau is dan 10 jaar onaf hankelijk en de blauwe vlag met gele stip zal wapperen aan de gevel! HEILOO - Op vrijdag 22 oktober 2004 is het precies 70 jaar geleden dat de broers P. en J. Eriks van start gingen met een een drukkerij en binderij aan de Holleweg in Heiloo, in een schuurtje naast het ouderlijk huis. Met beperkte middelen, er stond niet veel meer dan een kleine degelpers, een kast met letters en een perforeermachine, begonnen de broers 's avonds na hun werk met het verwerken van drukwerk. Het werk nam toe, al snel wist Heiloo de drukkerij te vinden. De broers besloten de schuur uit te breiden en zelfs personeel aan te nemen. Het extra paar handen von den ze in de door de crisistijd werk loze drukker Gerrit Keppel. De tweede wereldoorlog brak uit en opnieuw ontstond een zware tijd voor de drie jonge ondernemers. Maar vooral Gerrit bleek een inventieve doorzetter te zijn, die het hoofd boven water wist te houden met het drukken van gemeente drukwerk voor de inmiddels door de NSB-burgemeester Swaalf gelei de gemeente Heiloo. De Onderduiker Dit werk was echter een dekmantel voor het maandelijkse verzetblad De Onderduiker. Een behoorlijk riskant initiatief, maar zeer belang rijk. Toen de elektriciteit in Heiloo werd afgesloten, zodat men geen radio meer kon luisteren en er behoefte ontstond aan een dage lijks berichtenblad, werd de Onderduiker omgedoopt in de min der riskante Nieuwsbode; dagblad voor het bezette Nederlandse gebied dat in de hele regio werd verspreid. Ook na de oorlog bleef de vraag naar publiciteit toenemen, waardoor werd besloten een weke lijks nieuwsblad te gaan maken. Uitkijkpost De naam Uitkijkpost werd bedacht, dezelfde naam werd gegeven aan de drukkerij, waarmee 'Eriks' Drukkerij en Binderij' voortaan tot het verleden behoorde. In het redactionele 'Ten geleide' wordt een beroep gedaan op de meest aanhankelijke lezers en vrienden ook dit nieuwe blad als hun 'lijfor gaan' te beschouwen. Het ademde tenslotte dezelfde geest van 'vrij heid en vernieuwing'. De Uitkijkpost werd steeds meer gezien als serieus nieuwsblad voor de regio Heiloo en omstreken, waarin echter ook ruimte was voor achtergronden bij het nieuws, infor matie van de gemeente en human interest artikelen. Tot op de dag van vandaag wordt dit uitgangspunt gehanteerd, en heeft weekblad de Uitkijkpost bestaansrecht verwor ven door klein te blijven tussen al haar grote concurrenten. Heeft u een bijzondere herinnering? Voor het speciale jubileumnummer, dat op woensdag 20 oktober ver schijnt, is de redactie van de Uitkijkpost op zoek naar uw herin neringen uit de historie van de Uitkijkpost. Dit mag uit het verre verleden zijn, maar natuurlijk ook recent. Heeft u een bijzondere her innering waarin de Uitkijkpost een belangrijke rol speelt, een leuke ervaring met het bedrijf, een humo ristische anekdote, of een kritische noot? Schrijf, fax of mail uw verhaal naar de redactie! De mooiste, beste of leukste verhalen worden in het jubileumnummer gepubliceerd. Stuur uw verhaal naar: redactie Uitkijkpost, o.v.v. Herinneringen, De Hoefsmid 5, 1850 AB Heiloo, fax. 072-5335644, of e-mail: redac- tie@uitkijkpost.nl. Ook jarig? Wordt u, of worden uw (groot) ouder(s) 70 jaar op 22 oktober? Stuur ons een foto en een kort ver haaltje over uw leven, of dat van de jarige, en wie weet staat u straks in het jubileumnummer van de Uitkijkpost! E-mail: redactie@uitkijkpost.nl. HEILOO - De afdeling Beheer Openbare Ruimte (BOR) en Brand weer Heiloo hielden samen een open dag op zaterdag 11 september. Het was een zeer boeiende dag waar veel te zien was, maar zeker ook zelf uit te proberen. Zo konden volwassenen ervaren hoe de brandweer te werk gaat bij de bevrijding van een persoon na een auto-ongeval. De medewerkers van de BOR brachten de verschillende disciplines en werkzaamheden onder de aandacht. De wijkteams, de bomenploeg, de veegploeg, de wegenploeg, de riole- ringsploeg en de medewerkers van de garage, de technische dienst, de begraafplaats, het Beestenboetje en de Afvalbrengplaats lieten zien waar zij dagelijks mee bezig zijn. Daarnaast werden er demonstraties gegeven door de Huisvuilcentrale (verwerker van restafval), de Purva (verwerker van GFT-afval), Tardy (bewerking van het plantsoenafval met wormen), GP Groot (verwerker van niet-huishoude- lijk afval) en de Vaop (ondersteunt de gemeente bij het inzamelen, verwijde ren en verwerken van papier en tex tiel). Niet alleen de volwassenen, maar ook de kinderen keken hun ogen uit bij alle demonstraties tijdens de Open dag, de brandweer hadt een spel voor kinde ren en daarnaast was er een springkus sen, waar ze zich flink kunnen uitleven. Natuurlijk is er ook wat te snoepen: gratis popcorn en suikerspinnen. HUGO lOSS Casual jasjes VAARWEL EEN BIJZONDERE IS... 'Verdriet kan ik niet wegnemen. Wel de zorg er omheen." 5Ra pe l l a Uitvaartverzorging Héiiöo e.o Henny Stoop tel. 532 0345 E.J. Potgieterweg 27 Heiloo Heerenweg 28, Heiloo, www.mull.nl VAN DER Makelaar sinds 1933 www.vanderborden.nl HEILOO (9 oktober a.s.) Kennemerstraatweg 330 Heiloo Telefoon072 - 533 40 95 Internet www.hopman.nu Natuurlijk mocht er tijdens de Open Dag ook worden 'gespeeldmet het gereedschap van de brandweer. Deze meneer gaatdan ook los op een auto die moet worden opengeknipt, (foto: MSP) B HEILOO - Trek in een appeltje, verse groenten of iets speciaals? Loopt u dan eens binnen bij Groente en fruitspecialist Marco Angelina aan de Heereweg 246B. Aanstaande zaterdag is het op de kop af 15 jaar geleden dat Marco Zagers hier zijn zaak begonnen is. Geen onbekende in het vak, want hij had er al een aantal jaren op zitten bij groenteman Aad Duijs. Toen die vertrok hebben Marco en toenmalig collega Piet Klaver de zaak overgenomen. En met succes dus! Zelf gemaakt De winkel is een lust voor het oog. Veel verse producten in de schappen, maar ook specialiteiten. Alles vers van de veiling. Hoewel Piet Klaver uit de zaak gestapt is,doet Marco nog steeds met hem de inkoop. Vroeg uit de veren, want ze gadn al om 5.30 uur op pad om bij de grossier in Uitgeest hun waar uit te zoeken. De aardbeien komen weer bij tuinders uit de omge ving en komkommers komen zelfs uit Heiloo. De specialiteiten maakt Marco zelf. Achter in de zaak is zijn domein met hak- en snij-apparatuur. Zo is de klant verzekerd van kwaliteit, smaak en zijn de specialiteiten altijd vers van het mes en uit de pan. „Ik wijk graag af van de standaardrecepten" zo vertelt Marco met een schuin oog de winkel in de gaten houdend, „Mijn Heilooër bospaddestoelen soep is bijvoorbeeld een topper! Verder hebben we veel salades, zoals fruitsalade met vers fruit van het sei zoen, lentesalade en ook weer Heilooër salade. Maar ook verse tapenades, verschillende soorten olij ven en niet te vergeten de kant en lp deze rubriek wordt wekelijks een ander bedrijf in het verspreidingsgebied van de Uitkijkpost belicht Voor aanmelding: Hoefs mid 5, i 851 PZ Postbus 68, 1850 AB Heiloo. Of per e-mail: redactie@uitkijkpost.nl. In de aanmelding graag duidelijk uw gegevens vermelden. klaar maaltijden. Van boerenkool-, snijbonen- en zuurkoolstamppot tot spaghetti, lasagne en Catalaanse kip. Je merkt toch dat klanten het leuk vinden dingen uit te proberen. Vooral als we wel eens een hapje op de toonbank zetten om te proeven. We hebben trouwens toch een hele gezellige en trouwe klantenkring. Het is hier af en toe net een buurtsu per! We zijn ouderwets in het maken van een praatje, maar modern in de verkoop." Service Zijn vrouw Angelina heeft haar spo ren verdiend in het supermarktwe- zeri. Toen ze Marco ontmoet had, wilde ze het dan ook wel eens probe ren in de groentewinkel. Daar werkt ze nu al een aantal jaren met veel plezier. Samen met het team: Jacqueline en Jeannette doorde weeks en Jan en Saskia op zaterdag. Marco en Angelina zetten de klant op de eerste plaats. Dat is ook wel te merken aan de service die ze bieden. „Als iemand maar een halve kom kommer of paprika nodig heeft, is dat geen probleem, hoor. Marco brengt gratis bestellingen rond en de asperges worden bij ons gratis geschild." Klanten kunnen terecht voor rauw kost- en fruitsalades of manden. En niet te vergeten de bijzondere ingre diënten die altijd besteld kunnen worden. Zo grijpt de klant nooit mis. Volgens de groentespecialisten is dat ook de kracht van de kleine zelfstan dige: "de service die je nog kunt bie den tegenover de grote supermarkt". Over een paar dagen dus een jubi leum waar een leuke actie tegenover staat. Let u dus op de advertentie elders in deze Uitkijkpost! ANQEUNa Trek in een appeltje, verse groenten of iets speciaals? Loopt u dan eens binnen bij Groente- en fruitspecialist Marco Angelina (foto: MSP) donderdaq t/m zaterdaq Heerenweg 44 072 5338487 Heerenweg 44a Tel. 072-5330012 f# donderdag t/m zaterdag Kogelbiefstuk 3 stuks6,50 Pekelvlees 150 gram €1,65 Hachee (kant-en-klaar gratis rijst) 500 gram 4,25 Vleessalade 150 gram0,99 4 stuks€2,75 HEILOO - Onze voormalige plaatsge noot Joeri Buwalda is op 7 september aan de Universiteit van Amsterdam gepromoveerd tot doctor in de genees kunde. Onderwerp van zijn onderzoek was de behandeling van tumoren in het hoofd-halsgebied bij kinderen. mme HEILOO - De hekken rondom de Beun zijn verdwenen, er zit een nieuw dak op, de kassa is inmiddels weer open, en er is een pinapparaat. Via de inte kenlijst bestelde kaarten kunnen wor den afgehaald. Het overgrote deel van alle bestellingen is uitgevoerd. De kin dervoorstelling Peter en de Wolf was razendsnel uitverkocht. Een gering aan tal van de bestellingen voor deze voor stelling kon daardoor helaas niet wor den gehonoreerd. De kassa van de Beun is open van maandag tot en met vrijdag van 13.30 tot 17.00 uur. Tele fonische inlichtingen: 072-5333156. 1 uur: jouw stijl Heerenweg 151 j Heiloo www.zonneveldobtiek. n 1 neerzaden broden) a a a 4 stuks voor Bij aankoop van 150 gr. broden) Keurslagerij Kees Burger bakkerij Kees Zoon - Winkelhof 't too - Heiloo

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2004 | | pagina 1