Biografie Peter Zwijnenberg Boek over herinneringen aan Heiloo tijdens de oorlogsjaren Herinneringen van Peter Zwijnenberg Vaders achter het behang Inleiding van Peter Zwijnenberg Geboren in Heiloo, dat levert een straatnaam op! Deze foto, te vinden op pag. 27 in het boek, illustreert feilloos de door vele auteurs in het boek beschreven onbevangen omgang tussen de kinderen en de Duitsers. HEILOO - Het begon allemaal in 1991 toen de, thans in Alphen aan den Rijn wonende Peter Zwijnenberg besloot om zijn jeugd herinneringen aan Heiloo tijdens de oorlogsjaren op papier te gaan zet ten. Het werd een klein boekje dat onder de titel A452a (zijn vroegere huisnummer aan de Kennemer- straatweg), in een oplage van tien exemplaren onder enkele, met veel moeite opgespoorde dorps- en klas genootjes werd verspreid. Nadat de Alkmaarsche Courant hieraan op 13 mei 2000 aandacht besteedde volg de een golf van enthousiaste reac ties. Het gevolg daarvan was de start van een viermaal per jaar verschij nend blad, het Rondschrijven Heiloo, waarin oud-Heilooërs niet alleen hun herinneringen aan Heiloo in en rond de oorlogstijd kwijt konden, maar ook hun 'kiekjes' uit vergeelde foto albums. Uniek en kostelijk materiaal, waarin zo ongeveer 'heel Heiloo' wordt beschreven en dat zelfs van overzee de weg naar de redactie tafel van Peter Zwijnenberg vond. De titel 'Vaders achter het behang' is niet zómaar gekozen. Om zich tij dens de Duitse razzia's te kunnen verbergen, verborg menig Heilooër zich achter het behang, onder de vloer, in gootsteenkastjes of in een zelf gegraven hol in de tuin. Een tijd waarin overleven voor iedereen het allerbelangrijkste was. Ruim vijftig oud-Heilooërs komen in het boek aan het woord en beschrijven in 280 pagina's - geïllustreerd met maar liefst 250 foto's - hün herinneringen aan de oorlogsjaren. Over de zoge naamde 'blindgangers' van het Peter Zwijnenberg wordt op 31 augustus 1937 te Heiloo geboren in een twee-onder-een-kap woning aan de Kennemerstraatweg A452a, alwaar hij de eerste tien jaren van zijn jeugd doorbrengt. Een ondanks de oorlogsjaren gelukkige, maar niet volbrachte jeugd, waaraan hij sinds de verhuizing naar Amsterdam een blijvend heimwee overhoudt. Ineens staat daar in de vroege ochtend van de 17e april 1947 die grote verhuis wagen voor de deur van A452a, in één klap een einde makend aan de onbezorgde jeugd van een negenja rig jongetje. Zijn poppenkast, schom mel, fietsje en ander speelgoed wor den door onbekende handen beet gepakt en ingeladen. Voorbij is het slootjespringen, het kievitseieren rapen, de dagelijkse gang naar de Nicolaas Beetsschool en het contact met zijn vriendjes en vriendinnetjes. In augustus 1991 besluit Peter om zijn dierbare jeugdherinneringen voor zijn kinderen en kleindochters op papier te zetten. Pas negen jaar later, in april 2000, wanneer enkele met veel moeite opgespoorde dorps- Duitse afweergeschut in IJmuiden, waarbij Heilooërs omkwamen of gewond raakten; over de regelmatig boven hun dorp uit geallieerde vlieg tuigen - die dachten dat ze al boven de Noordzee 'hingen' - gedropte bommenlast. Over het door toevallige passanten onder dwang moeten toekijken hoe bij Limmen een tiental gevangenen door de Duitsers uit een vrachtauto werd gesleurd om vervolgens ter plekke te worden neergeknald; maar ook hoe hun door de honger gedre ven moeders van uitgekookte suiker- bietenpulp nog een soort van koek jes (platters genaamd) wisten te bak ken. Over de Heiloose middenstan ders; over het gebrekkige onderwijs genootjes belangstelling voor zijn verhaal tonen, besluit Peter tot een uitgebreidere herdruk van zijn herin neringen. Hij roept de hulp in van de 'Alkmaarsche Courant', die in haar zaterdageditie van 13 mei uitvoerig aandacht besteedt aan Peters zoek tocht naar vroegere oud-Heilooërs. Een lawine van enthousiaste reacties is het gevolg, waarop Peter besluit om al die, vaak emotionele jeugdhe rinneringen van zijn vroegere kame raadjes te gaan publiceren in een viermaal per jaar verschijnend 'Rondschrijven Heiloo'. Peters belof te aan zijn voormalige dorps- en klas genootjes, hun verhalen ooit nog eens in boekvorm te zullen uitbren gen, wordt met dit boek Vaders ach ter het behang ingelost. Heiloo mag best blij zijn met het initiatief van Peter Zwijnenberg. Zonder zijn niet aflatende ijver om de vele uiteenlo pende verhalen van hen die in en rond de tweede wereldoorlog hun jeugd in Heiloo doorbrachten, op papier te zetten, zouden al die kos telijke herinneringen voor altijd in vergetelheid zijn geraakt. in allerlei noodlocaties, wanneer de bezetter weer eens een school had gevorderd, maar ook - zoals alleen kinderen dat kunnen beleven - hün omgang met de (vaak toch best wel kindvriendelijk) gehate vijand. Een vijand die snoepjes uitdeelde, ze van hun zelfgebakken vis liet proeven, hen liet plaatsnemen in hun 'gehei me' pantservoertuigen, ja zelfs speel goed voor ze maakte. Ook beschrijft menig oud-Heiloose de strenge scheiding die toen tijdens de kerkelijke verdeeldheid in het dorp gold en veel leed veroorzaakte wanneer het hen, op bevel van pas toor of dominee werd verboden nog langer met een hartsvriendinnetje Vader achter het behang... Ik kwam ter wereld tijdens een lach- stuip van mijn moeder en dat gege ven heeft, denk ik, mijn verdere leven bepaald. Ik ben dus aangege ven in Heiloo, door mijn vader, die even boven dook voor die gebeur tenis. Hoe 'ie dat deed weet ik niet, want mijn vader werd gezocht, maar geen Duitser kwam op de gedachte dat in Heiloo te doen; ik 'van de tegenpartij' om te gaan. Niet onmogelijk dat sommige Heilooërs bij het lezen van Vaders achter het behang tot hun verbazing kennis nemen van een geheime verstopplek in het huis waar ze thans wonen, of kennis nemen van wat zich vroeger in hun huis afspeelde en wie de bewoners toen waren. Kortom, het boekwerk is, volgens samensteller Peter Zwijnenberg, van belang voor ieder die in de plaatselijke geschie denis geïnteresseerd is. De titelpagina van het boek bevat een authentieke foto van 'een vader achter het behang', zich aldaar ver stoppend voor een razzia door de Duitse bezetter tijdens de Tweede Wereldoorlog, terwijl het 'Woord vooraf' werd geschreven door nie mand minder dan cabaretier, acteur, tv-presentator en predikant Jos Brink, die beschrijft hoe hij 'tijdens een lachstuip van zijn moeder' in Heiloo ter wereld kwam en wiens geboortetegeltje een afdruk van het Witte Kerkje bevat. Uniek geschenk Vaders achter het behang is bij de boekhandel verkrijgbaar voor 27,95. Overbodig te vermelden dat Vaders achter het behang, met de feestdagen in aantocht, een uniek geschenk is. Voor bedrijven die het boek misschien als relatiegeschenk willen aanschaffen geldt een specia le prijs. Het boek is verkrijgbaar bij de plaatselijke boekhandels in Heiloo en Alkmaar of via toezending per post: te bestellen bij Peter Zwijnenberg, Park Dolce Vita 7, 2435 NS Zevenhoven, of telefonisch 0297- 593631 of per e-mail pazwijnen- berg@hotmail.com. Wie alvast enthousiast wil worden kijkt onder www.heiloo.dvonline.net. kan me daar iets bij voorstellen. Ik rijd langs Heiloo op weg naar 'De Vest' in Alkmaar, ik kom in Heiloo als ik tryouts speel in de 'De Beun dat lieve kleine theatertje, maar als daar ooit een straat naar me wordt genoemd, zal ik er niet wezen, want je moet eerst de moord gestikt zijn en van onbesproken gedrag, vóór een gemeentebestuur daartoe besluit. Het eerste zal zelfs een Duitser kunnen constateren, denk ik, en het tweede.... Ik weet het nog zo net niet. Het Witte Kerkje staat afgebeeld op mijn geboortetegel tje. Ik ben daar trots op. De 'Jos Brinksteeg', is dat wat? Jos Brink kwam ter wereld in Heiloo tijdens een lachstuip van zijn moe der. Hij schreef het voorwoord in Vaders achter het behang en 1gaatvoor de Jos Brinksteeg. Het moge veel oud-Heilooërs inmiddels bekend zijn, dat dit boek Vaders achter het behang haar ontstaan dankt aan mijn nimmer verdwenen heimwee naar mijn jeugd in Heiloo tijdens de oorlogs jaren 1940-'45. Niet zonder reden toont de foto op de voorpagina 'een vader achter het behang'. Mijn vader! Die deze toch wel wat primitief aan doende schuilplaats had gecreëerd, om zich bij razzia's te kunnen verschuilen. En dat bleken meer vaders te hebben gedaan, getuige de in dit boek vastge legde herinneringen van hen die, net als ik, tijdens de oorlogsjaren opgroei den in dat langgerekte dorp Heiloo, daar in de kop van Noord Holland. Aardige Duitsers Herinneringen, met de daarbij behoren de vreugdes en verdrietjes; geenszins wereldschokkend, maar misschien toch uniek omdat ze de belevenissen en gedachten vertolken van kinderen die, door hun onschuldig en onbevangen 'kind zijn', diezelfde oorlog totaal anders beleefden dan hun ouders. Terwijl onze moeders zich in bochten moesten wringen om ons niet te laten verhongeren; terwijl onze vaders zich onder de vloer of achter aanrechtkast jes verstopten, liepen wij kinderen onbekommerd in en uit bij die 'aardige Duitse soldaten', die ons op snoepjes, stukjes zeep en andere zeldzaam geworden dingen trakteerden. Terwijl Onkel Hein rich, Franz, of Karl-Heinz ons lachend optilden en in hun voertuigen zetten, speelgoed voor ons maakten en ons van hun zelfgebakken visjes lieten proeven, waren onze ouders voor hen op hun qui-vive. Het was een periode vol van gevaren en verraders, maar ook van eensgezind heid, waarbij er opeens geen plaats meer was voor onderlinge vetes of burenruzies. Een tijd ook, waarin domi nee en pastoor plotseling andere din gen aan hun hoofd hadden, dan eikaars 'vijandig gezinde' zieltjes uit de zo zorgvuldig afgebakende territoria te verjagen. Wij kinderen analyseerden dit alles haarscherp, kwamen er ongetwij feld wel eens mee thuis, maar vonden geen of nauwelijks gehoor voor wat we onderweg hadden gezien of gehoord. Opgesmukte verhalen Wat de volwassenen direct na de bevrij ding zo snel mogelijk probeerden te vergeten, bleef in onze hoofden onuit wisbaar opgeslagen. Sluimerend, lang zaam verstoffend in een 'bijna' verge telheid, totdat... in het jaar 2000, ondergetekende vond, dat 'ie al die herinneringen maar eens moest vast leggen, voordat ze voorgoed zouden zijn vergeten. Wat er sindsdien loskwam bleek vol doende om er een boek mee te vullen. Dit boek dus! Met onopgesmukte ver halen zonder sensatie, maar juist daar door een waardige herinnering voor onze kinderen en kleinkinderen! Peter Zwijnenberg. Helaas heb ik mijn vader nooit gevraagd, hoe hij het in vredesnaam presteerde, om in die moeilijke oor logsjaren, waarin haast niets te krij gen was, steeds over voldoende fotorolletjes voor zijn 'Kodak Brownie' boxje (fotoformaat 6,5 x 11) te beschikken, waardoor ons rij kelijk gevuld familiealbum voor mij mede aanleiding was om mijn herin neringen aan Heiloo op papier te zetten. Of het nu gaat om beelden van de strenge winter 1944-'45; dat super wonder-noodkacheltje waar over iedereen vol eerbied spreekt maar waarvan nog nooit een foto werd getoond; de vele activiteiten rond de bevrijding; maar zeker niet op de laatste plaats de foto van zijn 'schuilplaats achter het behang' (niet alleen aanleiding voor de titel van dit boek, maar ook voor de foto op de voorpagina), haast overal bestaan foto's van. Postuum komt mijn vader zeker de eer toe, mij te hebben geïnspireerd voor het samenstellen van dit boek Vaders achter het behang. Maar..., ook ik ontkom er niet aan om mezelf - net als mijn voorgan gers dat deden - eerst even voor te stellen.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2004 | | pagina 21