Ed Toorenburg en historisch erfgoed Tulpengedicht Tulpen »«f «W* CASTRICUM - Kunstschilder en foto graaf Ed Toorenburg gaat er eens goed voor zitten. Het valt dan ook niet mee om precies uit de leggen wat 'foto's die geen foto's zijn', nu precies moeten voorstellen. Het betreft een specifieke werkwijze om unieke, niet-reproduceerbare af beeldingen te maken. Door natte chemicaliën van een Polaroidfilm over te zetten op een andere drager - in dit geval hoogwaardig lompen - papier - kunnen het 'heden en ver leden' met elkaar worden versmol ten. De beelden zijn namelijk van nu, maar ze lijken van vroeger. Een techniek waarmee Ed Toorenburg inmiddels een collectie prachtige tulpenprenten heeft opgebouwd. De provincie Noord-Holland had enkele jaren geleden een opdracht uitgeschreven met het thema 'Industrieel Erfgoed'. „Ik had al een aantal jaren met thema's als 'Lost Beauties', 'Cultuur en Religie' en 'Hollands Landschap in Transfer' Oud en nieuw worden één", legt Ed Toorenburg uit. Al fotograferend met het Industrieel Erfgoed kwam Ed ook met het Agrarisch Erfgoed in aanraking. „De oude drooggemalen polders, weiden, sloten, veeteelt, akker bouw, tuinbouw en landschapsinde ling zijn allen resultaat van mense lijk handelen. De grootse, bloeiende bollenvelden in geel, wit of rood vallen optisch heel erg op en trok ken mij erg aan. Iets wat mij enorm fascineerde. Ik heb mij meer ver diept in het onderwerp bloembol len en in het bijzonder de tulpen en kwam zodoende bij de Hortus Bulborum in Limmen terecht. De Hortus is een heel bijzondere tuin van grote historische waarde. Het is één brok cultuur. Er zijn oude tul penbollen uit heel Nederland verza meld, al het genetisch materiaal is daar zo'n beetje vastgelegd! Er staat daar een stuk werelderfgoed waar je U tegen zegt. Dat wilde ik graag vastleggen en gebruiken!" publiek reageerde enthousiast op zijn werk. Enthousiast waren ook de kinderen van de Paulusschool in Heiloo, waar het project Kunstenaar in de Klas door Ed Toorenburg gestalte werd gegeven. „Ik heb de kinderen voor al meegegeven dat zij moeten dur ven. De creativiteit moet niet wor den beperkt tot 'Het moet zo', maar de durf om te DOEN. Dat betekent overigens niet dat aanrotzooien een vrijbrief is. Dat wat gesloopt was, moest weer worden opgebouwd. De kinderen hebben laten zien dat je met durf en enthousiasme tot mooie, verrassende (moderne) werkstukjes kunt komen", aldus de kunstenaar. De techniek die Ed Toorenburg zelf hanteert is er ook één van 'durven'. Als anecdote vertelt Ed dat hij in de Polaroidstudio in Frankfurt heel gedurfd voor de technici aldaar met scharen, linealen, lichten, chemica liën en verfsoorten te werk ging om in zijn polaroidfoto's/transfers bepaalde effecten te bereiken. Oubollig Nederland wordt dikwijls geasso cieerd met tulpen, klompen en molens. „In haar ministerperiode liet Annemarie Jorritsma in een televisie-interview weten dat Nederland af moet van dit oubolli ge imago", spreekt Ed Toorenburg zijn verbazing uit. „Het is juist hele maal niet oubollig. Het is juist zo actueel als het maar zijn kan! Wij Nederlanders vinden namelijk niet veel uit, maar in producten verbete ren zijn we zeer sterk. Zo komen klompen, molens en tulpen oor spronkelijk helemaal niet uit Nederland, maar hebben wij deze artikelen die allemaal komen uit landen zoals Iran via Turkije naar Nederland geïmporteerd en verbe terd. Vervolgens hebben wij er exportproducten van gemaakt die nog steeds up to date zijn, en dat door de eeuwen heen!" Tulp La Reine de Medici. Gij die, op uw steel gestegen, schijnt te zijn uit zon gedegen, die met uw doorvlamd gewaad Drachtig in de velden staat, in de statige avonduren ligt gij met de wijde vuren uwer levensheerlijkheid voor mijne oogen uitgespreid,- gij ij die, nog in 't morgendoomen, en nog diep in kalme nachten En dat is nu precies datgene wat Ed Toorenburg in zijn prenten laat zien. De beelden zijn van nu, ze lij ken van vroeger. Oud erfgoed, dat meegaat in de moderne tijd... tegen vroege-voorjaarsboomen ijl de verten bloeit en brand,- in de verten van mijn land, zien, herdenkend, mijn gedachten u bij menigten geplant in de schoonheid van mijn land. Tulp Violet met op de achtergrond de kerk. Ed Toorenburg heeft zijn atelier/stu dio in Den Oever. Voor meer infor matie kunt u hem bellen onder 0227-512948. De kunstenaar geeft ook verschillende workshops bij PaintShop Toorenburg, aan de Burgemeester Mooijstraat 32 te Castricum. Voor meer informatie bel tel. 0251-670700. in de verten, waar de scholen witgedekte wolken dolen, waar de wereld in het rond uitligt aan den horizont,- gewerkt. Dit thema van Noord- Holland sloot daarbij goed aan. In samenwerking met Eduard Bergman portretteerde ik uitge woonde industrie-objecten zoals het oude Mercurius pakhuis in Wormer, dat nu dienst doet als museum. Maar ook het Spaarne of de windmolens aan de Zaan en in Schermerhorn, die momenteel de toeristische industrie dienen. Het gaat om oud industrieel erfgoed dat meegaat in de moderne tijd. De opdracht die wij ons stelden was om de schoonheid van wat ooit geweest was, in al haar vergane glo rie, op geëigende wijze vast te leg gen", vertelt Ed Toorenburg. Werelderfgoed De gefotografeerde objecten wer den bewerkt en overgezet van een 8 bij 10 inch Polaroidfilm op lom penpapier. „Door het licht, de tijd, de verkleuring en een stukje toeval wordt het geheel afgebeeld met een uitstraling uit vroeger tijden. Prentenboek Verstand van bloemen had Ed Toorenburg allerminst. „Welnee, het is een heel andere wereld, ongelooflijk", grijnst de kunstenaar. „Ik kijk naar het licht, de uitstraling en de schoonheid van de bloem, de bollentelers kijken naar de groei- en bloeikwaliteiten en verkoopbaar heid. Ik ben letterlijk met mijn camera tussen de bloemen gedoken en heb inmiddels een heel archief bij elkaar gefotografeerd. In de Hortus staan ook de tulpen die in oude prentenboeken staan. Uiteindelijk wil ik voor mijzelf zo'n ouderwets prentenboek maken. Door mijn wijze van werken krijgen mijn hedendaagse prenten de nos talgische uitstraling van vroeger. Oud en toch nieuw, nieuw maar toch ouderwets." Durven In het kleine kerkje te Marken- Binnen exposeerde Ed Toorenburg in april zijn tulpenprenten. Het Eduard Bergman en Ed Toorenburg, Hollands Landschap in Transfer. (Gedicht van Jan Prins uit de bundel Verschijningen. Op de internetsite van Hortus Bulborum gezet door Pier Bron in het kader van het project Laurens Jz. Coster). Met dank aan Hortus Bulborum.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2004 | | pagina 46