De Witte Kerk, oudste monument van Heiloo Doe dit jaar ook mee met de Dierenbescherming Diervriendelijke kerstreceptenwedstrijdf De grootste CAL/Egmonder/Heilooër Als je je in de geschiedenis van de Witte Kerk in Heiloo verdiept, merk je hoe relatief alles is. De feestelijke herdenking van '70-jaar Uitkijkpost' mag dan een hele tijd zijn in verge lijking met bijvoorbeeld een men senleven, maar in vergelijking met de leeftijd van de Witte Kerk is het maar een zucht. De kerkelijke leef tijd is namelijk terug te voeren tot het eind van de 11e eeuw. De geschiedenis van de kerk op zich gaat zelfs nog verder terug in de tijd. Al rond het jaar 700 zou op de plek van de Witte Kerk door de eer ste christenpredikers een kerk (een Karolingische kapel) zijn gebouwd. Een houten kerk, waarvan in 1964 nog paalgaten van de fundering zijn aangetroffen. Maar de historie van de Witte Kerk begint aan het eind van de 11e eeuw met de bouw van een tufstenen kerk, waarvan nu nog de noordmuur en toren van getuigen. De kerk is gebouwd op een binnenduin, ook wel zandwal genoemd. De oorspronkelijke grootte en vorm is grotendeels te vergelijken met die van de huidige kerk. Maar dat is niet altijd zo geweest. In de eerste helft van de 15e eeuw - hoeveel inwoners zou Heiloo toen tellen - is de Romaanse tufstenen kerk uitgebreid met een dwarsschip en een koor. Dat koor reikte bijna tot aan de huidige Kennemerstraatweg. Als u rondom de kerk loopt, dan kunt aan de hand van een stenen paadje zien hoe de vorm in die tijd is geweest. Met nadruk 'geweest', want bij het beleg van Alkmaar is de kerk in 1573 verwoest. Na de verwoesting hebben de ruïnes van het kerkge bouw het dorpsgezicht nog lange tijd bepaald. Maar in 1630, toen Heiloo kerkelijk op eigen benen kwam te staan - tot dan was de kerk van Heiloo een belangrijk bezit van de Abdij van Egmond - is de kerk in zoverre opgeknapt dat in het voor ste gedeelte (de huidige kerkruim te) weer diensten konden worden gehouden. Daartoe werd aan de oostzijde de ronding, de huidige koorsluiting, aangebracht. Daarmee werd wel aangetoond dat de oorspronkelijke tufstenen kerk zeer goed gebouwd was, want die muren (ca. 1 meter dik) stonden nog overeind. Om onbekende redenen - maar het zal wel met de kwaliteit van de muur te maken hebben - is de tufstenen zuid-muur in 1863 vervangen door rode baksteen. Ook zijn er toen nieuwe vensters in de kerk aange bracht. Maar als u in de kerk bent, dan kunt u nog contouren zien van de oude Romaanse vensters. Om de lappendeken van herstelwijzigin gen te maskeren, werd de kerk bepleisterd en wit geschilderd. Daardoor zijn de verschillende steensoorten op het oog niet zo zichtbaar. Het aardige is dat de kerk na de herstelwerkzaamheden in 1630 ongeveer weer de oorspronke lijke vormgeving heeft gekregen. Een kerk zonder luidklok is als een ei zonder zout. De Witte Kerk mag zelfs trots zijn op zijn mooie luid klok, daterende uit 1613. Deze klok had vroeger natuurlijk een extra betekenis en moest in geval van calamiteiten de burgers waarschu wen. Daarnaast bezit de kerk nog een tweetal kronen voor kaarsver lichting, die geschonken zijn door de familie Cats. Zij bewoonden kas teel Ter Coulster tot 1749. Niet wetende dat daarmee eeuwen later ook weer een verbinding te trekken was tussen de Witte Kerk, tot voor korte tijd de thuisbasis van de De Witte Kerkwitter dan wit. Of we dit jaar ook zo'n fraai sneeuwlaagje over het monument te zien krijgen is afwachten. Hervormde gemeente en de Ter Coulsterkerk, de thans gebruikte kerk door hervormden en gerefor meerden tezamen (de huidige Protestantse Kerk van Nederland). Maar dat terzijde. Staande in de Witte kerk is ook het prachtige orgelfront op het balkon een aan dachtstrekker. Je zou verwachten dat je met een eeuwenoud orgel te maken hebt. Maar dat is niet waar. Het orgelfront met ornamenten is van omstreeks 1760 en komt uit Alkmaar. Het orgel zelf is gebouwd in 1966 door de bekende orgelbou wer Flentrop. Een klein, maar fraai klinkend orgel. Vooraan in de kerk staat nog een orgel, te weten een zogenoemd 'kabinetorgel'. Dit orgel is gebouwd omstreeks 1800 en staat wel als monument geregis treerd. De bouw van een kerk heeft Heiloo in feite te danken aan de - zeker in onze streek - bekende benedictijnse monnik Willibrord. Hij kreeg als steun voor zijn zendingswerk land goederen in Kennemerland. Bij zijn overlijden in 739 laat Willibrord al zijn bezittingen na aan het door hem gestichte klooster te Echternach (Luxemburg). In de eigendomspapieren van 1063 van dit klooster staat de kerk van 'Heiligerloo' voor het eerst officieel vermeld. In 1156 laat dit klooster tegen vergoeding zijn aanspraken op de kerk vallen en is vermoedelijk sinds die tijd de kerk eigendom van de Abdij van Egmond. De reforma tie heeft in Heiloo niet direct tot overname door de protestanten geleid, maar in 1633 was het toch zover dat de 'hervorming' ook tot Heiloo was doorgedrongen en werd de Witte Kerk een hervormde kerk. Over de pastoors uit de begintijd is weinig bekend, maar over de domi nees des te meer. Alle predikanten staan keurig met allerlei relevante gegevens op een bord in de consis toriekamer van de kerk. De eerste predikant was Ds. Curtius, die 3 jaar predikant was en toen is gestorven. In 1936 is hij in de kerk begraven. Een straatnaam in Heiloo herinnert nog aan deze eerste predikant. In totaal hebben 40 predikanten de gemeente van Witte Kerk gediend. De één wat langer dan de ander. Langblijvers waren Ab Velsius (1637- 1667), P J de Haan (1674-1716) en Am. Altius (1716-1757). Het is dat zij allen in Heiloo gestorven zijn, anders hadden zij de kerkelijke gemeente vast nog langer gediend. Aanwijzing dat het toen ook al goed toeven was in Heiloo? Een lan delijk bekende predikant was Ds. J P Hasebroek (1836-1843). In zijn tijd ontstond de literaire kring van Heiloo met onder meer schrijvers en dichters als mevr. Bosboom- Toussaint, Potgieter, Van Lennep, Hofdijk, en niet te vergeten Nicolaas Beets. Met het samengaan van hervorm den en gereformeerden enkele jaren geleden zijn de wekelijkse erediensten in de Witte Kerk ten einde. In zekere zin spijtig, want er ligt immers een lange historie aan ten grondslag. Gelukkig blijft de Witte Kerk bewaard voor allerlei andere activiteiten. Recentelijk wor den er weer met een zekere regel maat cantatediensten (waarbij Bach cantates worden uitgevoerd) gehouden. Men kan er zowel bur gerlijk als kerkelijk huwen. De kerk heeft een schitterende akoestiek. Gelukkig vinden er zeer regelmatig concerten plaats. De Uitkijkpost houdt u daarvan op de hoogte (kijk ook op www.wittekerkheiloo.nl). Misschien voor 'de politiek' nog aar dig te vermelden dat de Witte Kerk omringd werd door lindebomen. Deze zijn in de oorlog van 40-45 gesneuveld als brandstof. De huidige populieren zorgden indertijd wel voor een nieuwe en vooral snelle groenvoorziening, maar kun je niet direct als fraaie afsluiting beschou wen. Het eeuwenoude monument wordt vooral in de zomer erg aan het gezicht onttrokken. Misschien is her stel van de 'lindebomen' een optie? Afgelopen voorjaar startte de KRO de campagne rond de 'Grootste Nederlander'. Dat begon met de presentatie van een nominatielijst van 200 Grote Nederlanders. Daarop is vervolgens gestemd door ruim 40.000 mensen, ledereen mocht vijf namen noe men; er zijn dus meer dan 200.000 stemmen uitgebracht. Uit die stemming is de Top 100 Grootste Nederlanders voortgekomen. De Top 100 werd bekend gemaakt tij dens een 3 uur durend televisiep rogramma op maandag 11 okto ber. Het programma eindigde met de onthulling van de Top 10 Grootste Nederlanders. Deze tien hebben allemaal een eigen verkie zingsprogramma gekregen. Elk programma werd gepresenteerd door een 'ambassadeur', iemand die er voor pleitte dat zijn of haar favoriet deze verkiezing moest winnen. Eerlijk? Inmiddels is de uitslag bekend: Pim Fortuijn werd tijdens de uit zending met de meeste stemmen verkozen tot nummer 1. Saillant detail is dat de stemmen die tij dens de uitzending binnen kwa men de uiteindelijke winnaar bepaalden. Wanneer namelijk alle stemmen waren geteld, dus ook die van na de uitzending, was niet de LPF voorman maar Willem van Oranje als winnaar uit de bus gekomen! Uw favoriet De Uitkijkpost is ook benieuwd naar uw favoriet. Weliswaar wat kleinschaliger van opzet dan de campagne van de KRO, want de Uitkijkpost wil weten wie in uw ogen 'De Grootste CAL/Eg monder/Heilooër' is. Mensen die zich verdienstelijk maken in ons dorp, politici, leerkrachten, spor ters, schilders, kroegbazen, beroemdheden...het is aan u! Aanmelden Laat het de redactie weten wie in uw ogen een plaatsje verdient in de top tien van de Grootste CAL/Egmonder/Heilooër. Aanmeldingen kunt u sturen naar redactie Uitkijkpost, De Hoefsmid 5, 1851 PZ Heiloo, e-mail redac- tie@uitkijkpost.nl. De top 10 zal in de laatste krant van het jaar bekend gemaakt worden. HEILOO - Wegens een doorslaand succes in 2003 organiseert de Dierenbescherming afdeling Alkmaar e.o. voor de tweede keer een diervriendelijke kerstrecepten- wedstrijd voor een vegetarisch kerstdiner. De Dierenbescherming is blij met De Vestibule, dat ook dit keer haar medewerking verleent. Het Alkmaarse eetcafé aan het Ritsevoort beoordeelt de recepten en verwent de winnaars met vier culinaire prijzen, waaronder een diervriendelijk diner voor twee! Het recept voor het vegetarische kerstdiner dient dit keer te bestaan uit een voorgerecht, tussengerecht, hoofdgerecht en dessert. Tom Lammers, één van de 'strengste' koks van De Vestibule, zal alle inge zonden recepten kritisch beoorde len. Lammers let vooral op de berei dingswijze, creativiteit, smaak, krui- dengebruik én kleurcombinatie. Culinaire prijzen De Vestibule reikt vier prijzen uit. De hoofdprijs is een diervriendelijk diner voor twee. De tweede prijs is voor het beste hoofdgerecht, de derde prijs voor het beste tussenge recht en de vierde prijs is voor het beste voorgerecht. Wat al deze prij zen inhouden, is nog een verrassing. Alle winnaars zullen worden uitge nodigd voor de feestelijke prijsuit reiking, die zal plaatsvinden in de bovenzaal van De Vestibule op woensdagmiddag 15 december. Afhankelijk van de toepasbaarheid van het recept, zal De Vestibule spe ciaal voor de hoofdwinnaar zijn of haar recept klaarmaken en dit tevens op de menukaart zetten. Met de kerstreceptenwedstrijd wil de Dierenbescherming het dier vriendelijk consumeren een stevige stimulans geven. De vrijwilligersor ganisatie wenst dat mensen eens wat anders verzinnen voor het kerstdiner dan eendenborst, konijn en gevulde kalkoen. Miljoenen die ren worden voor menig kerstdiner gedood, terwijl vlees helemaal niet noodzakelijk is voor de gezondheid van de mens! Deelname Iedere deelnemer kan het recept vanaf vandaag inzenden. Let op: de uiterlijke inzenddatum is 1 decem ber 2004. Het recept kan worden gemaild naar info@dierenbescher- mingalkmaar.nl, maar opsturen per post kan ook. Adres: Dierenbescherming Afdeling Alkmaar e.o. De Loet 5 1851 CR Heiloo. Vergeet niet uw naam, adres en telefoonnummer te ver melden! De Dierenbescherming zou het zeer waarderen als deelnemers alvast woensdagmiddag 15 decem ber reserveren voor de prijsuitrei king! Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Anna van Acker of Térèzka van den Goorbergh van het afdelingskan toor, tel. 072-5150071, info@dieren- beschermingalkmaar.nl. Nu eens niet op het menu, maar fijn in zijn hok.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2004 | | pagina 48